У день народження Івана Горбачевського студенти ТДМУ відвідали його музей-садибу

Понад 40 студентів стоматологічного факультету Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського 15 травня відвідали музей-садибу Івана Горбачевського у селі Зарубинці Збаразького району. Потрібно зазначити, що відомий громадський діяч і вчений народився цього дня 161 рік тому у сім’ї священика.
image001
Садиба Горбачевських була відновлена силами медичного університету і як музей розпочала свою роботу декілька років тому. В експозиції представлені документи і предмети, які ілюструють життєвий та науковий шлях академіка. Їх зберегла й подарувала музею-садибі онука Антона Горбачевського – Ірина-Романа Носик, мистецтвознавець, графік з канадського міста Торонто. Серед речей є серветка, вишита донькою Івана Горбачевського під час учителювання на Закарпатті, а також вишивки, які академіку подарувала Олена Пчілка…
image002
Іван Якович був патріотом України. Із 88 років свого земного буття 67 прожив за кордоном, де здобув світову славу і визнання. Ніколи не цурався свого походження і всіляким чином допомагав Україні. Як розповіла доцент кафедри гігієни і екології Олена Лотоцька, вражаючим є той факт, що обряд поховання Івана Горбачевського відбувався на українському прапорі. Це свідчить про його глибоку відданість своїй батьківщині.
image003
Студентка Анна Чикита зачитала свого авторського вірша, присвяченого Івану Горбачевському.
image004
Іван Якович уже під час навчання в гімназії Тернополя демонстрував великі успіхи в опануванні природничих дисциплін. Відтак закінчив медичний факультет Віденського університету. В цьому ж закладі починав свою викладацьку діяльність. Згодом місцем його праці став інститут лікарської хімії. Тут 1882 року він уперше синтезував сечову кислоту із сечовини та амінокислоти гліцину. Це було відкриття світового значення. Після такого наукового успіху 29-річного асистента запросили на посаду професора медичного факультету Празького університету. Через три роки вчений опублікував працю про синтез креатиніну, згодом відкрив фермент ксантиноксидазу.

Праці Івана Горбачевського мали величезне значення для вивчення механізмів виникнення та лікування такої поширеної хвороби, як подагра. Плідно працював Іван Якович у галузі епідеміології, гігієни, загальної хімії, судової медицини, токсикології. Майже п’ятдесят наукових праць, значна частина яких не втратила свого наукового значення донині, були видані чеською мовою, а ось підручник з органічної хімії вийшов і українською.
image005
Іванові Горбачевському судилося стати першим міністром охорони здоров’я в Європі. Таке відомство було зорганізоване спочатку в Австро-Угорській імперії. Вже згодом з’явилося у Німеччині, Франції, Англії. Відомо, що у справі створення подібного міністерства за досвідом до Івана Яковича приїжджав і представник Української Народної Республіки. Міністр-українець радо поділився планами організації урядового підрозділу. Щоправда, лише рік Іван Горбачевський мав міністерський портфель. Досліджуючи стан справ у відомстві, він виявив у Східній Галичині епідемії, нестачу лікарень, медикаментів… Результати своїх досліджень і програм ліквідації наслідків війни австрійців з росіянами урядовець оприлюднив у парламенті. Але наштовхнувся на нерозуміння цих проблем з боку польських представників, тож подав у відставку. Варто зазначити, що Іван Якович був довічним членом палати австрійського парламенту.
image006
Іван Горбачевський залишив урядове крісло, але не науку. 1921 року стає професором кафедри хімії щойно створеного у Відні Українського вільного університету, а через два роки – ректором такого ж закладу в Празі. Викладав він одночасно хімію і в Українській господарській академії в Падебрадах.

Екскурсію організував центр виховної роботи і культурного розвитку ТДМУ.

Прес-служба Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського.