ТДМУ привітав своїх колег Тернопільської обласної дитячої лікарні з відкриттям відділення інтенсивної терапії

Проректор з науково-педагогічної та лікувальної роботи Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського, професор Степан Запорожан від імені ректора ТДМУ, професора Михайла Корди привітав медичний персонал Тернопільської обласної дитячої лікарні з відкриттям оновленого відділення інтенсивної терапії новонароджених. Потрібно зазначити, що для лікарні і області загалом це стало важливою подією, адже упродовж тривалого часу відділення перебувало на реконструкції. Цей підрозділ приймає новонароджених дітей з усього Тернопілля. З обласного бюджету на реконструкцію відділення було виділено понад 3,5 мільйонів гривень, ще півмільйона гривень надали доброчинці.

DSC_9411 DSC_9424 DSC_9386

Як розповів головний лікар Тернопільської обласної дитячої лікарні Григорій Корицький, у відділенні інтенсивної терапії виходжують новонароджених дітей з паталогіями та глибоко недоношених дітей. Тут доглядають за прооперованими дітками, малюками з недостатньою вагою, дітьми, які потребують контролю вологості, температури, концентрації кисню, тимчасово не здатні дихати самостійно. Щороку відділення інтенсивної терапії обласної дитячої лікарні приймає майже 250 новонароджених дітей, з яких 70 – глибоко недоношені.

DSC_9396

Відділення інтенсивної терапії новонароджених у Тернопільській обласній дитячій лікарні відкрили у 1997 році. За словами Григорія Корицького, необхідність у такому відділенні постала у зв’язку з тим, що в області були високі показники малюкової смертності.

DSC_9520 DSC_9452 DSC_9459

«Тоді відділення було розраховано на 6 ліжок з виїзною неонаталогічною службою та лабораторією експрес-діагностики. Зі зниженням показників дитячої смертності почав зростати показник дитячої інвалідності, тому в 2001 році ми відкрили відділення реабілітації дітей з ураженням нервової системи. Минули роки – і вимоги до відділення стали вищими. Ми розширили відділення до 9 ліжок. Водночас потрібно було робити реконструкцію, щоб його модернізувати. Сьогодні ми на 99% забезпечені ліками дітей, які перебувають на стаціонарному лікуванні. Це одне з кращих відділень в Україні. Воно розпочало свою роботу ще до офіційного відкриття, адже ми повинні турбуватися про здоров’я дітей. В нас працює кваліфікований персонал, який самовіддано виконує обов’язки і постійно проходить курси підвищення кваліфікації в Польщі, Німеччині, США, кращих клініках Києва. З придбанням обладнання нам допомогли волонтери і благодійні фонди. В нас налагоджена співпраця з німецьким фондом підтримки науки і освіти та канадським фондом «Дітям Чорнобиля»», – додав Григорій Корицький.

DSC_9564 DSC_9539

Капітальний ремонт тут розпочали робити в 2010 році, але згодом фінансування припинилося на два роки. Відновили капітальний ремонт у 2013 році і врешті у 2015 зуміли завершити його.

DSC_9535

Голова Тернопільської облдержадміністрації Степан Барна під час офіційного відкриття зазначив, що «життя і здоров’я наших дітей є найціннішим скарбом, який сьогодні у ваших руках, шановні лікарі. З боку облдержадміністрації ми чітко стоїмо на позиції підтримки медичної галузі. Цього року майже 50 мільйонів гривень буде спрямовано на облаштування лікарень, покращення умов роботи і надання медичних послуг в системі охорони здоров’я Тернопільської області. Був вражений тим, що щорічно понад 14 тисяч дітей проходить тут лікування і отримує понад 50 тисяч консультацій».

Апаратами у відділенні інтенсивної терапії новонароджених можуть надавати допомогу одночасно дев’ятьом дітям. При потребі можуть прийняти дванадцятьох. Неонаталогія як наука розвивається дуже швидко, то постійно потрібно бути в курсі всіх новинок, наукових досліджень.

DSC_9597

«Починаючи з 2007 року в Україні почали реєструвати дітей з масою 500 грам. Це називаються глибоко недоношені. На сьогоднішній день в нас частота таких дітей знаходиться в області в межах 70-80 дітей щороку і відповідно виходжування їх – це є і кошторисне і тривале і багато сил і енергії потребує від тих людей, які тут працюють», – пояснила куратор неонатального центру, завідувач кафедри педіатрії №2 ТДМУ Галина Павлишин.

DSC_9604

Завідувач відділення інтенсивної терапії новонароджених Надія Пасяка розповіла, що штучну вентиляцію легень забезпечують подачею кисню і повітря. «Якщо раніше компресори були в кожній палаті, то це створювало додатковий шум для новонароджених дітей. Сьогодні вони виведені поза межі відділення і таким чином ми забезпечили спокій і тишу», – додала лікар.

Під час вітального слова проректор з науково-педагогічної та лікувальної роботи ТДМУ, професор Степан Запорожан наголосив на тому, що основним завданням неонатології є збереження життя і здоров’я дітей у віці від народження до 28 діб, а однією з найгостріших соціальних проблем в Україні є стан здоров’я дітей.

DSC_9531

«Характеризуючи стан здоров’я дітей в Україні за останні п’ять років, спираємось на такі показники: смертність дітей першого року життя знизилась на 16,8 %; смертність дітей у віці 0-14 років знизилась на 18,5 %; захворюваність дітей 3 роки на 25 %. Отже, зниження показників смертності на тлі росту захворюваності свідчить про адекватність організації медичної допомоги.

Для визначення пріоритетів в організації медичної допомоги як на догоспітальному, так і на госпітальному рівні, важливе значення має структура причин, які впливають на дитячу смертність, інвалідність та захворюваність. Смертність дітей у віці до 15 років спричиняють переважно нещасні випадки, травми і отруєння, вроджені аномалії, хвороби нервової системи. Смертність дітей у віці до 1 року зумовлена у першу чергу перинатальними причинами та вродженими аномаліями.

Отже, перше місце серед причин смерті дітей 1-го року займають стани, які виникли в перинатальному періоді (38%), друге – вроджені аномалії (32%), на третьому місці – нещасні випадки та хвороби органів дихання (7%). Питома вага неонатальної смертності в загальній смертності немовлят у більшості країн становить 50-60 %.

Говорити про стійку тенденцію здоров’я немовлят поки що не можна. Тим паче, що співвідношення між неонатальною та постнатальною смертністю залишається ще більш несприятливим , ніж було у 1990р. На першому місці йдуть хвороби органів дихання – 47 %, на другому – стани, які виникли в перинатальному періоді – 18 %, на третьому – хвороби крові та кровотворних органів –8,0 %.

Враховуючи, що найбільше проблем пов’язано з неонатальним періодом, відсоток померлих дітей на першому місяці життя у структурі дитячої смертоносні складає 55,7 %,

Основним інтегрованим показником, що відбиває стан здоров’я дітей віком до 1 року, є показник малюкової смертності, який використовується світовою громадськістю для визначення рівня соціально-економічного розвитку та ефективності діяльності системи охорони здоров’я у країні. Крім медичних причин, на смертність дітей впливають і соціально-економічні фактори. Одним із важливих факторів, що впливає на формування здоров’я дитини, є харчування. Важливим чинником негативного впливу на стан здоров’я дітей є інфекційні хвороби, рівень захворюваності на які в останні роки не має тенденції до зниження, і у 2006 р. серед дітей віком до 18 років становив 54,25 проти 53,25 у 2003 р. на 1 тис. відповідного населення, зайнявши 7-ме місце в структурі захворюваності», – зазначив Степан Йосипович.

Він також побажав колективу відділення наснаги у їхній нелегкій праці, здоров’я і любові.

Прес-служба Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського.