Обережно – грип!

У Тернополі підвищився рівень захворювання на ГРВІ. З цього приводу нещодавно відбулося екстрене засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій при Тернопільській міській раді. Згідно з рішенням комісії, з 18 січня тимчасово буде припинено навчання в загальноосвітніх та початкових школах, гуртках, ліцеях та позашкільних установах. Також буде обмежено проведення масових заходів в місті.

Адміністрація Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського звертається до викладачів і студентів вишу з проханням максимально потурбуватися про власне здоров’я. Упродовж кількох років з метою запобігання захворювання на ГРВІ в ТДМУ проводяться профілактичні щеплення.

Кафедра інфекційних хвороб з епідеміологією, шкірними та венеричними захворюваннями наголошує, що грип та інші респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) є найбільш масовими захворюваннями, які займають провідне місце в структурі інфекційних хвороб і становлять 80-90 % від всіх випадків інфекційної патології. Якщо враховувати здатність вірусу грипу викликати часті епідемії й навіть пандемії в масштабах земної кулі, можна стверджувати, що він є проблемою світового значення. У період епідемії хворіє від 5 до 20 % населення. При пандеміях, коли виникає різка зміна властивостей вірусу, хворіє кожна друга людина.

2014-11-10gpipiys

Грип заподіює безпосередню шкоду здоровю людини, а також знижує захисні сили організму, у результаті чого він може бути причиною різноманітних захворювань верхніх і нижніх відділів дихальних шляхів, центральної нервової системи, нирок та ін. Крім того, грип здатний загострювати перебіг інших супутніх захворювань, що є небезпечним для людей із хронічною патологією (серцево-судинної системи, органів дихання, підшлункової залози, центральної нервової системи та ін.). Особливо небезпечний грип для людей похилого віку й немовлят.

grip-lkuvannya-oznaki-prichini-simptomi-gripu_231

Механізм передачі вірусу грипу – повітряно-крапельний. Грип може призвести до тяжких ускладнень з боку легеневої, серцево-судинної, нервової, ендокринної систем.

Хвора людина, навіть із легкою формою грипу, становить небезпеку для оточуючих протягом усього періоду прояву симптомів – це, в середньому, 7 днів.

Симптоми, що вимагають лікування вдома

При появі перших симптомів грипу хвора людина обов’язково повинна залишатися вдома, щоб не провокувати ускладнення власної хвороби і не наражати інших людей на небезпеку, смертельну для деяких з них.

Такими симптомами є:

– підвищена температура тіла;

– біль у горлі;

– кашель;

– нежить;

– біль у м’язах.

З будь-якими з цих симптомів не варто виходити з дому навіть заради візиту до лікаря – його потрібно викликати додому. Призначене лікарем симптоматичне лікування у домашніх умовах може бути достатнім для одужання.

Якщо стан хворого не погіршується, необхідно продовжувати лікування вдома до повного зникнення симптомів.

Симптоми, що вимагають термінової госпіталізації:

– утруднене дихання;

– висока температура тіла, що довго не знижується;

– багаторазове блювання та випорожнення;

– порушення свідомості – надмірна сонливість чи збудженість;

– болі у грудній клітці;

– домішки крові у мокроті;

– падіння артеріального тиску.

Продовжувати лікування вдома за наявності цих симптомів – небезпечно. Затримка з госпіталізацією може призвести до смерті хворого.

Профілактика грипу

Серед загально гігієнічних заходів проти грипу найбільш ефективними є:

Одним з найбільш доступних засобів для профілактики грипу під час епідемії є ватно-марлева пов’язка (маска). Але це недостатньо надійний метод індивідуального захисту, він придатний при захворюванні на грип для запобіганні інфікування навколишніх.

1740995

Інфекція може легко передаватися через брудні руки. Спостереження показали, що руки не менше 300 разів у день контактують із виділеннями з носа й очей, слиною. При рукостисканні, через ручки дверей, інші предмети віруси переходять на руки здорових, а звідти до носа, очей, рота. Тому під час епідемії рекомендується відмовитися від рукостискання. Необхідно часто мити руки, особливо під час хвороби або догляду за хворим.

Для профілактики грипу важливо зменшити кількість контактів із джерелами інфекції, що є особливо важливим для дітей. Не рекомендується користуватися громадським транспортом, відвідувати людні місця. Діти й дорослі повинні якнайдовше перебувати на свіжому повітрі, тому що там заразитися практично неможливо.

Загартовування – важливий метод профілактики респіраторних інфекцій. Він дозволяє нормалізувати функцію дихальних шляхів при охолодженні, що знижує дозу вірусу, що потрапляє в організм при інфікуванні. Тому можна повністю уникнути застуди або значно знизити чутливість до неї шляхом загартовування.

1384429075_grypp

Додатково необхідно приймати аскорбінову кислоту й полівітаміни. Аскорбінова кислота (вітамін С) відіграє важливу роль у регуляції окислювально-відновних процесів, вуглеводного обміну, згортання крові, регенерації тканин. Сприяє підвищенню резистентності організму, що, імовірно, пов’язане з антиоксидантними властивостями аскорбінової кислоти. Вітамін С застосовується усередину по 0,5-1 г 1-2 рази на день. Відомо, що найбільша кількість вітаміну С знаходиться в соку квашеної капусти, а також мандаринах (лимонах, апельсинах, грейпфрутах), ківі. Корисним є салат зі свіжої капусти, що містить велику кількість вітамінів і мікроелементів. С-вітамінізацію необхідно проводити з грудня по квітень.

Для профілактики під час епідемій грипу можна застосовувати по 2-3 зубці часнику щодня. Досить пожувати кілька хвилин часник, щоб повністю очистити ротову порожнину від бактерій. Позитивний вплив також має цибуля.

gripp-simptomi-profilaktika-lechenie-hozjainu-i_1

Щоденне вживання свіжих овочів і фруктів дозволяє підвищити загальну опірність проти вірусних захворювань, що значно зменшить фінансові витрати на медикаменти.

Вакцинація: найефективніший засіб захисту

Щорічна вакцинація є найефективнішим засобом для захисту організму від вірусів грипу. Вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною і ефективною. Найкращий час для проведення вакцинації – напередодні грипозного сезону (у вересні). Якщо такої можливості не було, то вакцинуватися можна і впродовж всього сезону. Всупереч поширеному міфу, це не ослаблює, а посилює здатність організму протистояти грипу.

5b057f19a8c14ec2e85469d406bc5cb1

Що лікує грип

Лікувати грип можна за допомогою:

– Препаратів з доведеною активністю проти вірусу грипу – лише вони здатні вплинути на вірус грипу. Вчасне використання противірусних препаратів за призначенням лікаря здатне скоротити період хвороби, полегшити її перебіг та запобігти розвитку ускладнень.

грип

– Препаратів, що пом’якшують симптоми, – вони не діють на вірус грипу, але полегшують стан хворого, пом’якшуючи симптоми – жар, нежить, біль у горлі, кашель, головний біль та біль у м’язах. За умови легкого перебігу хвороби симптоматичне лікування у домашніх умовах може виявитися достатнім для повного одужання. Однак зловживати цими препаратами і застосовувати їх без призначення лікаря не слід: передозування може завдати серйозної шкоди організму. Народні засоби для пом’якшення симптомів та загальної підтримки організму – наприклад, розтирання горілкою, споживання цибулі з часником чи ехінацеї – неефективні проти грипу самостійно, але можуть використовуватись як допоміжні. Втім, зловживати ними також не слід. Важливо враховувати, що тимчасове пом’якшення чи відчуття відсутності симптомів не є ознакою одужання хворого: необхідно продовжувати утримання від контактів зі здоровими людьми та лікування – аж до постійної відсутності симптомів.

Не рекомендовано вживати аспірин – подолати жар можна за допомогою парацетамолу.

Під час грипу необхідно пити багато рідини. Їжа повинна бути легкою і нежирною.