ТДМУ відвідав Міністр охорони здоров’я України Олександр Квіташвілі

У Тернопільській області 25 березня з робочим візитом перебував Міністр охорони здоров’я України Олександр Квіташвілі. У рамках цієї поїздки високоповажний гість зустрівся з ректором Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського, професором Михайлом Кордою та членами вченої ради вишу. Під час спілкування з науковцями ТДМУ Міністр охорони здоров’я проаналізував важливі питання медичної галузі в Україні.

Kvitashvili-16037281

Kvitashvili-16037308

«Мені дуже приємно перебувати у вашому місті та університеті. Коротко зупинюся на тому, що зробило міністерство і що планує робити. На жаль, нам не вдалося упродовж цього часу зробити повномасштабну реформу в медицині, проте зміни в Україні однозначно є і будуть. Моя позиція залишається незмінною щодо того, що потрібно переходити від системи ліжкомісць до страхової медицини. З липня минулого року ми очікуємо прийняття відповідних законопроектів у Верховній Раді. Водночас на рівні областей спілкуємося з головами ОДА і облрад щодо впровадження змін в системі охорони здоров’я на регіональних рівнях. В області можна реалізовувати ті чи інші цільові програми. Ще одна складова, в якій необхідні зміни, – це медична освіта. Маю досвід керування університетом упродовж 3 років. Зокрема був ректором Тбіліського державного університету, тому розумію специфіку освітньої галузі. Вважаю, що потрібно змінювати принцип розподілу на роботу студентів, які навчаються на державній формі. Це не може бути з примусу. При теперішній системі розподілу ми однаково не зможемо вирішити проблему забезпечення первинної ланки медицини фахівцями на рівні сіл і невеликих міст. Головною мотивацією для молоді повинна бути висока зарплата і хороші умови праці.

Kvitashvili-16037336

Дуже добре, що ваш університет має університетську лікарню. Я вважаю, що всі медичні навчальні заклади повинні мати клініки, оскільки навчання медиків тісно пов’язане з практикою. В розрізі реформи медичної галузі виконання цього також є обов’язковим. Я впевнений, що університети самі здатні керувати лікувальними закладами», – зазначив Олександр Квіташвілі.

Міністр також наголосив на тому, що в Україні потрібно підвищувати рівень автономії вищих навчальних закладів. За його словами, допоки ВНЗ не матимуть фінансової незалежності, говорити про їхню автономію не можна. Також він звернув увагу на те, що основним критерієм рейтингу вишу має бути показник того, чи хочуть в ньому навчатися майбутні медики, а також досягнення його випускників. «Ми повинні розуміти, що молодь, яка сьогодні здобуває освіту, буде через 10-15 років керувати країною, тому потрібно закладати правильну основу державотворення і спрямовувати її на правильний шлях розвитку країни», – додав Олександр Квіташвілі.

????????????????????????????????????

Члени вченої ради ТДМУ мали можливість отримати відповіді на запитання. Завідувач кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією, професор Ольга Федорців поцікавилася ситуацією щодо вакцинації в Україні.

«У 2000 році Україна була лідером щодо вакцинації в Європі. Цифри говорять самі за себе – 96% населення пройшло імунізацію. В 2009 році негативні випадки з неякісними вакцинами серйозно вплинули на те, що батьки стали уникати щеплення своїх дітей. Інша проблема полягає в тому, яким чином закуповували вакцини раніше. Така вакцина, як БЦЖ, не використовується в розвинених країнах. В Україні її купували в Російській Федерації до 2014 року без відповідних документів. Ми передали процедуру закупівлі вакцин на міжнародні організації, зокрема ЮНІСЕФ. У 2015 році міністерство упродовж 7 місяців збирало інформацію про те, які саме вакцини і в якій кількості потрібні в країні, щоб бачити реальну ситуацію. Додам, що закупівля вакцин і ліків через міжнародні організації значно економить бюджетні кошти. Наприклад, лише з купівлі препаратів для лікування туберкульозу економія склала 72%. І це на фоні не зовсім сприятливої економічної ситуації в країні», – відповів Міністр охорони здоров’я України.

Kvitashvili-16037360

Президент Асоціації інфекціоністів України, завідувач кафедри інфекційних хвороб та епідеміології, професор Михайло Андрейчин запитав про те, які перспективи бачить Олександр Квіташвілі в напрямку демократизації МОЗ. Михайла Антоновича цікавило чи буде передана громадським професійним лікарським організаціям функція атестації лікарських кадрів. Також науковець ТДМУ запитав і про те, чи буде впроваджена державна програма надання допомоги хворим на вірусні гепатити.

«Я прихильник того, щоб мінімізувати чиновницький вплив на надання ліцензій на лікарську діяльність або ж атестацію лікарів. Показники якісної роботи лікаря – це його практичний досвід, який визнаний тією чи іншою професійною асоціацією. Як на мене, це найбільше визнання фаховості. Протоколи лікування також мають готувати професійні лікарські асоціації, адже вони більш компетентні в цьому. Щодо програми надання допомоги хворим на вірусні гепатити, то ми хочемо зробити ревізію всіх державних програм, які сьогодні діють. Малоефективні програми потрібно згорнути і віддати перевагу тим, які вирішують глобальні і важливі питання. Це стосується і вірусних гепатитів, адже такі захворювання є небезпечними. Ми ще багато залежимо від того, яким буде фінансування наступного року», – зазначив Олександр Квіташвілі.

Завідувач кафедри гігієни та екології, професор Микола Кашуба запитав про бачення Міністра охорони здоров’я України щодо майбутнього системи санітарної служби в нашій країні.

«Свого часу я казав, що в Україні потрібна реформа санепідслужби, оскільки ця структура більше виконувала роль карального органу. Сьогодні функціонально весь епіднагляд перейшов у підпорядкування МОЗ. У нас є мережа лабораторій, які діють на високому рівні, але їх мало. На жаль, Україна припинила свого часу реалізацію проекту за підтримки Центру контролю та профілактики захворювань США (CDC). В Грузії він успішно завершений – і завдяки цьому діє єдина система епіднагляду. Така ж система мала бути створена в Україні. Сьогодні ми знову ведемо переговори з партнерами проекту, аби відновити співпрацю. Щодо перспектив, то епіднагляд – це більше науково-практична робота. Це дуже важлива галузь для гарантування безпеки країни загалом. Національна безпека країни полягає не тільки в наявності міцної армії та чесної поліції, а й в умінні передбачати і прогнозувати ті чи інші захворювання, контролювати їх. Маючи під боком небезпечного сусіда, можна і треба сподіватися всього. Тому біобезпека – це одна з головних галузей», – сказав Олександр Квіташвілі.

Kvitashvili-16037402

Директор навчально-наукового інституту медико-бiологiчних проблем, професор Олександр Голяченко попросив детальніше зупинитися на особливостях переходу до страхової медицини.

«Стаття №49 Конституції України гарантує громадянам безкоштовну медицину. Охорона здоров’я людини гарантується державою, що забезпечується через мережу певних закладів. Водночас в Конституції і законодавчій базі нема визначення, якою є ця мережа і що таке послуга. Ми опитували минулого року громадян України щодо того, чи давали вони в лікарнях гроші у вигляді благодійних внесків. 92% респондентів відповіли, що давали кошти. Коли ми запитали про те, чи готові люди офіційно ці ж гроші оплачувати в касу, вони відповіли, що «ні». Ми, насамперед, повинні самі собі зізнатися в тому, що в нас нема безкоштовної медицини, і рухатися в напрямку впровадження страхової медицини. Держава визнає, що 30% громадян є соціально незахищеними. Про них треба турбуватися в першу чергу. Держава може гарантувати безкоштовну медичну послугу на 100% лише тим людям, які не можуть цього собі дозволити.

У нас давно прописаний план дій щодо впровадження страхової медицини в Україні. Обов’язково має бути гарантований базовий пакет на надання допомоги для всіх громадян незалежно від їх статків. Сюди входить невідкладна медична допомога, поліклінічна служба, тобто первинна ланка, нестрахові ризики. Кожен з останніх поштучно прораховується щодо того, чи вносити його в страховий поліс, чи забезпечувати з боку держави. Решту послуг працездатні люди повинні оплачувати. Тільки тоді буде розвиток медичної галузі. Якщо хтось може дозволити собі відпочинок на дорогому курорті, то платники податків не повинні оплачувати його лікування в медичних закладах», – відповів Олександр Квіташвілі.

Kvitashvili-16037345

Наприкінці зустрічі Міністр охорони здоров’я України побажав успіхів колективу університету і висловив бажання ще раз приїхати з візитом до Тернополя і ТДМУ.

Kvitashvili-16037422

Прес-служба Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського.