У ТДМУ відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю «Актуальні питання діагностики, лікування, раціональної фармакотерапії, диспансеризації та реабілітації в практиці сімейного лікаря»

Уже традиційно щороку навесні фахівці з питань сімейної медицини та інших дотичних клінічних і наукових медичних спеціальностей збираються на свою найвищу раду, щоб в атмосфері глибокого та всебічного аналізу оцінити надбання пройденого шляху та обговорити завдання на наступний період. Колективно схвалені програми та рішення, як правило, наповнюються добрими справами, які в турботі про здоров’я людей підносять доступність та якість надання меддопомоги на первинній ланці охорони здоров’я на вищий щабель.

1

Таке завдання ставив перед собою й цьогорічний форум «Актуальні питання діагностики, лікування, раціональної фармакотерапії, диспансеризації та реабілітації в практиці сімейного лікаря» (конференція внесена до реєстру МОЗ з’їздів, конгресів, симпозіумів та науково-практичних конференцій на 2016 рік за № 107 (НПК)), який відбувся 12-13 травня у Тернопільському державному медичному університеті імені І.Горбачевського і організований традиційно з ініціативи кафедри первинної медико-санітарної допомоги та загальної практики-сімейної медицини (завідувач кафедри – професор Лілія Бабінець), департаменту охорони здоров’я Тернопільської обласної державної адміністрації, ВГО «Українська асоціація сімейної медицини» та ГО «Асоціація сімейних лікарів Тернопільської області».

2

Зазначимо, що форум відбувся у переддень Міжнародного дня сім’ї. З різних куточків Тернопільщини прибуло понад 400 лікарів загальної практики-сімейної медицини, а також провідних науковців зі столиці, Львова, Полтави, Вінниці, Чернівців, Одеси, Івано-Франківська, Ужгорода, Краматорська, Харкова. Делегатами конференції були, крім сімейних лікарів, дільничні педіатри та терапевти, клінічні фармакологи, неврологи, рефлексотерапевти та реабілітологи.

3

Нині інституція сімейної медицини є однією з найбільш потужних у галузі охорони здоров’я України. Про це у вступному вітальному слові наголосив проректор з науково-педагогічної та лікувальної роботи, професор Степан Запорожан. У контексті реформ медичної галузі сімейну клінічну практику визначено ключовою, бо саме первинна допомога має формувати здоров’я нації. Також Степан Йосипович побажав учасникам форуму плідної праці, цікавого спілкування й приємних вражень від перебування на Тернопіллі.

4

З вітальним словом до учасників конференції звернулась заступник начальника управління охорони здоров¢я Тернопільської обласної держадміністрації Лідія Чайковська, котра зазначила, що у шостій редакції «Концепції охорони здоров’я Тернопільщини» первинна ланка займає пріоритетні  позиції.

5

У рамках конференції відбулось чергове засідання правління ВГО «Українська асоціація сімейної медицини» за участі керівників центрів ПМСД Тернопільської області, де було запропоновано внести актуальні додаткові пропозиції щодо реформування ПМД до резолюції парламентських слухань у комітеті Верховної ради України, які відбулися напередодні у Києві.

6

Приємним сюрпризом для лікарів загальної практики-сімейної медицини стало нагородження найактивніших членів професійної асоціації Тернопілля за сумлінну працю, організоване правлінням асоціації.

????????????????????????????????????

Президент Асоціації сімейних лікарів, спеціаліст з питань сімейної медицини департаменту охорони здоров’я ОДА Олексій Ткач і віце-президент професор Лілія Бабінець вручили їм цінні подарунки – довідники лікарських засобів, підписки на медичні журнали, примірники І тому національного підручника з сімейної медицини (працівники кафедри увійшли до авторського колективу).

8

Загалом для учасників конференції підготували чимало доповідей, які стосувались різних аспектів діагностики, лікування, раціональної фармакотерапії, диспансеризації та реабілітації в практиці сімейного лікаря, а також порушили низку актуальних питань розвитку сімейної медицини.

Із зацікавленням слухали присутні доповідь головного позаштатного спеціаліста МОЗ України зі спеціальності загальна практика-сімейна медицина, завідувачки кафедри сімейної медицини та амбулаторно-поліклінічної допомоги Національної академії післядипломної освіти імені П.Шупика, професора Лариси Матюхи, у якій йшлося про корпоратизацію медичних працівників первинної медичної допомоги у ракурсі запровадження самоврядування медичних професій в Україні.

9

Значний інтерес учасників зібрання викликала й доповідь завідувача кафедри госпітальної терапії з професійними хворобами Української  медичної  стоматологічної  академії (Полтава), професора Івана Катеренчука «Клінічні ефекти кардіометаболічної терапії: невиправдані надії чи неперевершені ефекти?».

10

Багато інформації почерпнули учасники форуму й у виступі  завідувача кафедри внутрішньої та сімейної медицини Вінницького Національного медичного університету імені М.Пирогова, професора В’ячеслава Чорнобрового, який розкрив можливості сучасної гомеопатії у лікуванні артеріальної гіпертензії.

11

Про клінічну ефективність натуропатичних методів реабілітації хворих з геморагічним інсультом йшла мова у виступі професора Львівського Національного медичного університету імені Д.Галицького Лук’яна Андріюка.

12

Доповідь завідувачки кафедри первинної медико-санітарної допомоги та загальної практики-сімейної медицини ТДМУ, професора Лілії Бабінець  була присвячена ключовим аспектам лікування пацієнтів з хронічним панкреатитом в практиці сімейного лікаря.

13

Чималий інтерес викликала доповідь професора, члена кореспондента НАМН України, заслуженого діяча науки і техніки України, завідувача відділу судинної патології головного мозку Інституту геронтології імені Д.Чеботарьова НАМН України Кузнєцової С.М. про вікові особливості корекції метаболізму і гемодинаміки у хворих, що перенесли інсульт.

????????????????????????????????????

У своїй доповіді «Особливості ведення пацієнтів з цереброваскулярною хворобою на первинній та вторинній ланках медичної допомоги» професор Ольга Коваленко (НМАНО імені П.Шупика) чітко сформулювала межі компетенцій сімейних лікарів у веденні неврологічних пацієнтів та визначила, коли необхідно заручитись консультацією вузького спеціаліста.

15

З доповіддю «Патогенетичні механізми і принципи лікування абдомінального болю» виступила працівник кафедри внутрішньої та сімейної медицини Вінницького національного медичного університету, професор Ірина Палій.

16

З доповіддю «Ефективність комбінації лоратидину та амброксолу в лікуванні пацієнтів із гострими захворюваннями органів дихання та обтяженим алергологічним анамнезом» виступила завідувач кафедри сімейної медицини НМАПО імені П.Шупика, професор Людмила Хіміон.

17

Багато питань для роздумів порушила у своїй доповіді «Місце фітотерапії в практиці сімейного лікаря» завідувач кафедри фітотерапії та гомеопатії Київського медичного інституту Української асоціації народної медицини, професор Тетяна Гарник.

18

Професор Тамара Христич з Буковинського державного медичного університету представила доповідь «Метаболічний синдром: до чого може призвести хронічне низькоінтенсивне запалення?».

19

Практичні кроки до вирішення проблемних питань раціональної антибіотикотерапії у дітей висвітлила позаштатний обласний дитячий інфекціоніст, завідувач інфекційного відділення Тернопільської міської комунальної лікарні  Ольга Дивоняк.

20

Доцент кафедри хiрургiї №1 з урологією імені Л.Ковальчука ТДМУ розглянув питання неускладнених інфекцій сечових шляхів в амбулаторній практиці.

21

Професор НМАНО імені П.Л. Шупика Тетяна Сіліна, Київ, ґрунтовно висвітлила сучасні підходи до лікування запальних захворювань жіночих статевих органів.

22

  Актуальною, змістовною  та цікавою  була доповідь  професора кафедри первинної медико-санітарної допомоги та загальної практики-сімейної медицини ТДМУ Євгена Стародуба «Дисфункція біліарної системи в практиці сімейного лікаря».

23

Відвідувачі конференції взяли участь у інтерактивному клінічному розборі пацієнта з хронічним болем, який провів доцент кафедри післядипломної освіти Ужгородського національного університету Павло Колісник.

24

Доцент кафедри первинної медико-санітарної допомоги та загальної практики-сімейної медицини ТДМУ та один із засновників професійної асоціації Ірина Боровик порушила питання про особливості ведення пацієнтів із ГРІ.

25

Працівник кафедри сімейної медицини та амбулаторно-поліклінічної допомоги НМАПО імені П.Шупика Людмила Матвієць представила доповідь «Курація пацієнтів з депресією в практиці сімейного лікаря».

26

Важливим результатом роботи конференції було планування подальшої роботи Асоціації сімейних лікарів Тернопільської області.

У рамках конференції було проведено форум друкованих робіт молодих вчених за фахом «ЗПСМ», що увійшли до фахового журналу «Здобутки клінічної та експериментальної медицини». Нагородження переможців відбудеться на наступному засіданні правління УАСМ у червні цього року у Дніпропетровську.

Завершився форум прийняттям важливих рішень, відображених у резолюції. 13 травня 2016 року учасники конференції провели виїзне засідання на базі ФАПу села Зарваниця у складі амбулаторії сімейного лікаря села Вишнівчик Теребовлянського району.

27

Делегати та гості конференції відвідали духовний центр Тернопільщини – Зарваницю.

28

Інформацію подала професор Лілія Бабінець.