Засідання вченої ради ТДМУ за участі виконуючого обов’язки Міністра охорони здоров’я України Віктора Шафранського

У рамках робочого візиту виконуючий обов’язки Міністра охорони здоров’я Віктор Шафранський взяв участь у засіданні вченої ради Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського, яке відбулося 21 травня цього року в адміністративному корпусі ТДМУ. На заході також були присутні ректор Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Шупика, професор Юрій Вороненко та проректор з науково-педагогічної роботи цього ВНЗ, професор Олександр Толстанов, начальник управління охорони здоров’я Тернопільської ОДА Володимир Богайчук.

DSC_7071

DSC_7096

Спершу Віктор Шафранський поспілкувався зі своїм вчителем Іваном Сміяном, який очолював Тернопільський медичний університет у 1981-1997 роках. Віктор Вікторович зазначив, що саме з рук Івана Семеновича отримав диплом лікаря. Високопосадовець подякував своєму вчителю за науку і побажав йому ще довгих років життя.

DSC_7183

Відкрив засідання вченої ради ректор ТДМУ, професор Михайло Корда. Він зазначив, що Віктор Шафранський закінчив наш університет у 1991 році. Михайло Михайлович також поінформував про те, що у конгрес-центрі навчально-оздоровчого комплексу «Червона калина» ТДМУ відбулася розширена колегія Міністерства охорони здоров’я України, яка була присвячена питанню функціонування системи охорони здоров’я в умовах децентралізації і взаємодії органів охорони здоров’я з територіальними громадами. Ректор наголосив на тому, що було прийнято низку важливих, доленосних положень для Тернопільської області, адже наш край є лідером за кількістю новостворених територіальних громад (найбільше в Україні – 26).

DSC_7125

Насамперед Віктор Шафранський висловив подяку за високий рівень організації і особливу гостинність, яку відчули всі учасники колегії. Він також зазначив, що вперше за майже 25 років він знову переступив поріг рідної Альма-матер і відчув неймовірну радість від цього.

DSC_7148

«Під час колегії ми розглянули головні питання, які постають перед нами у умовах децентралізації. Велика частина часу була присвячена обговоренню питань функціонування первинної ланки, особливостям фінансування, підпорядкування, юридичних аспектів діяльності. Говорили і про наші перспективи в умовах створення госпітальних округів. Від рівня дискусій, які відбулися під час колегії, я отримав задоволення, – поділився враженнями Віктор Шафранський. – Відкрито, щиро, конструктивно і з належною долею критики, висловлюючи пропозиції, обговорили питання, які нам дадуть можливість опрацювати нормативні документи і вийти з пропозиціями до Кабінету Міністрів для унормування та покращання функціонування первинної ланки».

DSC_7140

Він звернувся до членів вченої ради з пропозицією підвищити рівень співпраці між медичними та фармацевтичними вишами і практичною охороною здоров’я. На думку виконуючого обов’язки міністра, потрібно покращити рівень комунікацій між вишами і Міністерством охорони здоров’я, що дасть можливість за допомогою дискусій і обговорень продуктивно вирішувати ті питання, де потрібна співпраця медичної науки і медичної практики. Він також повідомив, що невдовзі  у Вінниці відбудеться нарада ректорів та директорів медичних вишів, під час якої відбудеться конструктивна дискусія щодо подальших напрямків співпраці.

«Хочу сказати, що сьогодні сімейна медицина розвивається неналежним чином і потрібно багато працювати в цьому напрямку. Можливо, доцільним є створення факультетів сімейної медицини. На мою думку, Тернопільський медичний університет може бути піонером в цьому напрямку. Я докладу всіх зусиль, щоб розвивати цю галузь. ВНЗ має славетні традиції, історію і прекрасне сьогодення, що підтверджує перше місце в галузевому рейтингу, тому я не сумніваюся у вашому потенціалі і провідній ролі у розбудові медичної галузі», – зазначив Віктор Шафранський.

DSC_7151

Під час вченої ради було приділено увагу необхідності якісної підготовки майбутніх медиків. На думку Віктора Шафранського, особливо важливо звернути увагу на підготовку спеціалістів екстреної медичної допомоги і медицини катастроф. Надзвичайно актуальним останнє питання є з огляду на ситуацію на Сході держави, коли необхідна мобілізація ресурсів для того, щоб організовувати надання медичної допомоги в умовах війни. Гість наголосив на тому, що країна повинна бути готовою до різних викликів сьогодення і вміти швидко реагувати на них.

Щодо напрямків подальшого розвитку Міністерства, то у короткотерміновій перспективі, як сказав Віктор Шафранський, робота буде концентруватися на екстреній медичній допомозі, на допомозі пацієнтам з серцево-судинними захворюваннями, виходячи з високої поширеності цієї патології в державі, на онкологічній захворюваності.

«Потрібно дуже багато зробити і в плані зниження вартості ліків і доступності ліків для пересічного громадянина. Для цього уже робляться конкретні кроки, приймаються рішення. Також необхідно розпочинати роботу зі створення загальнонаціонального переліку лікарських засобів. Невдовзі стартує конкурс на створення Національної експертної ради, до якої увійдуть найкращі фахівці і допоможуть сформувати цей перелік. Окрім того, буде запроваджено референтне ціноутворення в державі. Щодо цього уже підписано відповідний наказ. Нам необхідно відновити рецептурний продаж ліків та реалізацію проекту щодо гіпотензивних препаратів. Останній мав позитивний ефект.

Також необхідно опрацювати національний план змін в системі охорони здоров’я на п’ятирічний період щонайменше. На нашу думку, це потрібно для того, щоб кожен фахівець, кожен громадянин у державі розуміли, куди буде рухатися система охорони здоров’я протягом п’яти років, незважаючи на можливі політичні і кадрові зміни, щоб і через п’ять років ми знали, в якій точці знаходиться галузь охорони здоров’я», – звернув увагу Віктор Шафранський.

DSC_7157

Також члени вченої ради отримали відповіді на свої запитання, зокрема, їх цікавили такі теми, як терміни введення страхової медицини, можливість змін у застарілій нормативній базі, розвиток і удосконалення післядипломної освіти, міжнародний досвід співпраці.

Проректор з наукової роботи ТДМУ, професор Іван Кліщ поцікавився тим, коли буде запроваджена страхова медицина в Україні.

«Загальнодержавне обов’язкове медичне страхування – стратегічний напрямок розвитку медичної галузі. Згідно з оперативним планом, до 2019 року ми повинні запровадити таке страхування. Цього року потрібно зробити системний крок для запровадження цієї моделі. Сьогодні залучено чимало фахівців щодо розробки проекту закону про загальнодержавне медичне страхування. У цій залі присутній ректор національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Шупика, професор Юрій Вороненко і проректор з науково-педагогічної роботи цього закладу, професор Олександр Толстанов, які є рушійною силою у напрацюванні пропозицій до закону. Страхова медицина дасть можливість отримати адекватний доступ до медичної допомоги кожному громадянину нашої держави», – наголосив Віктор Шафранський.

DSC_7161

Перший проректор, професор Олександр Ковальчук запитав про доцільність впровадження досвіду ТДМУ у створенні навчально-практичних ПМСД у територіальних громадах.

«Сьогодні подібні центри є вкрай важливими для вдосконалення практичних навичок майбутніх медиків. Як правило, 80% звернень пацієнтів у країнах, де добре розвинена первинна ланка, вирішуються безпосередньо на рівні сімейного лікаря. Зважаючи на те, що сьогодні Тернопільщина найбільше має найбільшу кількість новостворених територіальних громад, створення мережі таких навчально-методичних центрів є доцільним. І ми раді почути ваші пропозиції щодо цього», – відповів виконуючий обов’язки міністра.

DSC_7155

Президент Асоціації інфекціоністів України, завідувач кафедри інфекційних хвороб та епідеміології, професор Михайло Андрейчин поцікавився тим, що буде зроблено в напрямку демократизації діяльності МОЗ і про можливість передання права атестації лікарів-інфекціоністів лікарському профільному товариству.

«Я за те, щоб асоціації брали на себе обов’язки щодо атестації лікарів, але водночас я за те, щоб ці громадські структури брали на себе відповідальність за тих, кого атестують, зокрема за унормування діяльності лікарів, дотримання з боку медиків норм етики і деонтології, захисту лікарів у випадку неправомірного тиску на них з боку пацієнтів, розбір лікарських помилок і винесення покарань, які були би дієвими. Потрібно все-таки нести відповідальність за свою роботу та її наслідки. Рік тому під час парламентських слухань було внесено багато пропозицій щодо посилення лікарського самоврядування і посилення ролі асоціацій медиків. Ми готові віддати функції громадським організаціям, але їх діяльність має відповідати світовим стандартам. Якщо асоціації готові будуть комплексно взяти на себе зобов’язання, то я буду вашим найнадійнішим союзником», – запевнив Віктор Шафранський.

Проректор з науково-педагогічної та лікувальної роботи, професор Степан Запорожан поцікавився ситуацією щодо створення університетських клінік.

«Безумовно вони повинні бути вагомим структурним підрозділом медичних вишів. Сьогодні, на жаль, нема відповідної нормативної бази для їх функціонування. Проте можна доопрацювати всі нормативні документи і вивести це на належний рівень. Університетська клініка повинна бути оснащена найкращим обладнанням, мати найновіші технології і найкращих фахівців, щоб студенти могли опанувати найвищі досягнення медичної науки і впроваджувати в своїй практиці», – зазначив гість.

DSC_7189

Ректор Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Шупика, професор Юрій Вороненко подякував адміністрації ТДМУ за теплий прийом і створення всіх умов для роботи колегії. Він також додав: «Мені приємно сьогодні перебувати у вашому колективі, який невдовзі відзначатиме 60-річчя з дня створення університеті. Колись мав нагоду побувати на сорокаріччі вашого вузу. Потім упродовж двадцяти років постійно спостерігав за вашим розвитком. Спасибі вам за те, що ваш виш є лідером в медичній освіті. Передаю вам від нашої вченої ради вітання та найкращі побажання». Юрій Вороненко коротко окреслив своє бачення розвитку післядипломної медичної освіти в Україні.

DSC_7278

Перебуваючи в нашому краї, в.о. Міністра охорони здоров’я Віктор Шафранський відвідав Тернопільський обласний перинатальний центр з метою вивчення ситуації із завершенням його оновлення і реконструкції.

DSC_7457

Прес-служба Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського.