Меню Закрити

Науковці ТДМУ взяли участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції «Медичне забезпечення антитерористичної операції: науково-організаційні та медико-соціальні аспекти»

16 червня цього року професор Арсен Гудима і доцент Ігор Гарасимів взяли участь зі стендовою доповіддю на тему «Діяльність військово-медичного підрозділу для навчання громадян за програмою підготовки офіцерів медичної служби запасу в ТДМУ імені І.Я.Горбачевського» під час Всеукраїнської міжвідомчої науково-практичної конференції «Медичне забезпечення антитерористичної операції: науково-організаційні та медико-соціальні аспекти», яка відбулася у Києві нам базі Національного військово-медичного клінічного центру «ГВКГ» Міністерства оборони України. Співорганізаторами конференції виступили Національна академія медичних наук України, Міністерство охорони здоров’я та Міністерство оборони України.

IMG_1169 (1)

На стенді було представлено еволюцію діяльності кафедри, починаючи з 1997 року з моменту створення на підставі спільного наказу Міністерства охорони здоров’я і Міністерства оборони України. Зокрема йшлося про таке. У спеціально виділеному навчальному корпусі протягом 1998-2005 рр. створюються тематичні кімнати з основних предметів, які викладаються на кафедрі: “Загальної тактики і військової топографії”, “Організації медичного забезпечення військ”, “Токсикології, радіології і медичного захисту”, “Домедичної та долікарської допомоги”.

Разом з Українською військово-медичною академією видано базові підручники і посібники з військових і військово-медичних дисциплін.

Основним напрямком організації навчального процесу за програмою офіцер запасу є його практична спрямованість. У зв’язку з цим протягом весни-літа 2003 року в університету створено навчально-тренувальний центр підготовки офіцерів медичної служби запасу для проведення занять і навчальних зборів зі студентами.

IMG_1155

Схему його організації погоджено з фахівцями Української військово-медичної академії.

В основі ідеї його використання лежить спадкоємна організація і надання медичної допомоги, починаючи з поля бою, далі – на медичному пункті батальйону і в медичній роті механізованої бригади, де відбувається медичне сортування й надається перша лікарська і кваліфікована медична допомога.

Центр включає фрагмент  батальйонного опорного пункту в обороні з бліндажем, розгорнуті стаціонарно основні елементи медичної роти механізованої бригади, майданчик спецобробки, стройовий плац.

Центр оснащений санітарною технікою: автоперев’язувальною «АП-2» та санітарним БТР.

Центр розташований на території навчально-оздоровчого комплексу медуніверситету “Червона калина”, й має змогу протягом навчального збору розмістити, забезпечити належними навчальними, побутовими і санітарно-гігієнічними умовами студентів як чоловічої, так і жіночої статі.

Навчально-тренувальний центр вперше був презентований під час проведення Всеукраїнської науково-практичної конференції “Проблеми і перспективи підготовки офіцерів медичної служби запасу для Збройних Сил України”, яка відбулася 24-25 травня 2004 року.

На території навчально-оздоровчого центру «Червона калина» створено полігон з медицини катастроф, на якому систематично проходять оперативно тактичні навчання з представниками ДСНС, служби екстреної медичної допомоги та студентів ТДМУ.

IMG_1187

З метою вдосконалення підготовки викладачів з військово-медичних дисциплін на базі Центру спільно з Українською військово-медичної академією, Українським науково-практичним центром екстреної медичної допомоги і медицини катастроф щорічно проводяться науково-практичні конференції та симпозіуми. Знаковими серед них стали:

– Всеукраїнський науковий симпозіум “Особливості організації і надання хірургічної допомоги в сучасних умовах у воєнний час” (травень 2004 р.). Результатом роботи стала розробка доктрини надання хірургічної допомоги при вогнепальні травмі;

– Всеукраїнська науково-практична конференція “Організаційні, медико-фармацевтичні і методичні аспекти  медицини катастроф” (січень 2005 р.). Конференція визнала слушною пропозицію кафедри щодо поглиблення вивчення першої допомоги (тепер домедичної) студентами вищих медичних навчальних закладів у структурі курсу медицини катастроф, що було враховано у новій навчальній програмі у 2006 році. З лютого 2005 року поглиблений курс домедичної допомоги почав викладатися в ТДМУ імені І.Я. Горбачевського. З вересня 2015 року впроваджено вивчення у всіх ВМНЗ нового предмета «Домедична допомога в екстремальних ситуаціях», який увійшов до складу військовоорієнтованих дисциплін;

Науково-практична конференція з міжнародною участю “Актуальні питання теорії і практики медицини катастроф і медичного забезпечення Збройних Сил України на сучасному етапі” (травень 2006 р.) з участю представників НАТО та швидкої допомоги з Польщі, під час якої військові медики України були ознайомлені з особливостями організації і надання медичної допомоги в арміях світу. З доповідями на конференції виступили представники НАТО: капітан першого рангу ВМС Німеччини Дірк Стоелтен і підполковник СВ ЗС Данії Джакоб Лобер. В ході конференції в умовах, наближених до бойових був випробуваний перший взірець транспортера переднього краю, який зараз служить у зоні АТО;

– Всеукраїнські науково-практичні конференції «Актуальні питання підготовки кадрів з екстреної медичної допомоги і медицини кататсроф» (2011, 2012, 2013).

З початком 2005 року виникло питання щодо поетапної ліквідації кафедр медицини катастроф і військової медицини. Всі кафедри інспектувалися представниками Міністерства оборони України включно із заступником міністра оборони України генерал-лейтенантом Володимиром Паськом. У липні 2005 року кафедра відзвітувала про усі види діяльності. У результаті перевірки ДВНЗ «Тернопільський державний медичний університет імені І. Я. Горбачевського МОЗ України» був рекомендований Уряду України для включення у перелік як навчальний заклад, який має право готувати студентів за програмою офіцерів медичної служби запасу.

Відповідно до внесених змін до Закону України  від 4 квітня 2006 року “Про загальний військовий обов’язок і військову службу”, військову підготовку за програмою підготовки офіцерів запасу проходять студенти вищих навчальних закладів III або IV рівня акредитації з денною формою навчання, придатні до військової служби за станом здоров’я та морально-діловими якостями – на добровільних засадах. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 26 липня 2006 року № 1025 Тернопільський державний медичний університет імені І.Я. Горбачевського був включений до переліку чотирьох вищих медичних навчальних закладів України, які мають право готувати студентів за програмою офіцера запасу.

Враховуючи зменшення замовлення на підготовку офіцерів запасу, кафедра основним напрямком свої діяльності визначила впровадження у навчальний процес питань екстреної медичної допомоги і медицини катастроф, які, як показала специфіка медичного забезпечення АТО, лежать в основі надання медичної допомоги пораненим на догоспітальному етапі.

Важливу роль у становленні нового напрямку діяльності кафедри відіграло знайомство із системою вищої освіти та діяльністю служби швидкої медичної допомоги Республіки Польща. Викладачі кафедри отримали нагоду пройти сертифіковане навчання в Польській раді реанімації з питань медицини катастроф, негайних та кваліфікованих заходів реанімації. Були опановані новітні технології симуляційного навчання, які в подальшому були використані при підготовці студентів за програмою офіцера запасу.

Все це сприяло поглибленому вивченню студентами екстреної медичної допомоги і медицини катастроф, що дозволило ще у 2007 році підготувати студентську бригаду з екстреної медичної допомоги, яка взяла участь у ІІ Міжнародному зимовому чемпіонаті з екстреної медичної допомоги, які  відбулися в м. Щирк Шльонського воєводства (Республіка Польща). Наші здобутки: команда посіла І місце серед п’яти закордонних команд, здобула кубок і відзнаку Міністра охорони здоров’я Республіки Польща, виборола І місце у конкурсі на фізичну витривалість. У загальному заліку команда розмістилася на 12 місці серед 40 професійних команд. А під час VI Всеукраїнського конкурсу бригад екстреної медичної допомоги «Слобожанські медичні раллі 2016» команда студенті посіла І місце в турнірній таблиці.

Розвиваючи напрямок екстреної медичної допомоги ТДМУ імені І. Я. Горбачевського зорганізував І і ІІ Всеукраїнський чемпіонати бригад екстреної медичної допомоги (2008, 2010), які вже стали традиційними в Україні.

Маючи досвід симуляційного навчання, колектив кафедри неодноразово залучався до проведення різноманітних оперативно-тактичних навчань з медицини катастроф, особливо напередодні чемпіонату ЄВРО-2012, проведення тематичних удосконалень, в тому числі інструкторських курсів з домедичної допомоги в екстремальних ситуаціях. Вперше на базі кафедри був створений кабінет симуляційного навчання.

Під час ЄВРО-2012 проф. Арсен Гудима працював консультантом приймально-сортувального відділення Центру медицини катастроф Львівської області.

IMG_1181

Постановою Кабінету міністрів України від 1 лютого 2012 року № 48 «Про затвердження Порядку проведення військової підготовки студентів вищих навчальних закладів за програмою офіцерів запасу» підтверджено, що Тернопільський державний медичний університет імені І.Я. Горбачевського і надалі проводитиме підготовку студентів за програмою офіцера запасу. Цією ж постановою надана можливість готувати студентів й інших медичних вищих навчальних закладів в межах ліцензійного обсягу.

З моменту початку антитерористичної операції колектив кафедри та викладачі університету долучилися до підготовки громадян Тернополя з домедичної допомоги в екстремальних ситуаціях, бійців Правого сектора, батальйону спецпризначення «Тернопіль», Громадської організації «Білі берети». Викладачі кафедри увійшли до складу авторського колективу найпершого ілюстрованого видання для бійців «Домедична допомогна в умовах бойових дій». Більшість викладачів пройшли курси з тактичної медицини.

IMG_1157

З 2015 року в медуніверситеті розпочав діяти міжкафедральний тренінгів центр, в якому зосереджені новітні манекен, муляжі та інші засоби для навчання студентів.

Усе це дозволило суттєво вдосконалити підготовку студентів за програмою офіцера запасу, поглибити обсяг знань і практичних навичок як на базі університету у міжкафедральному тренінговому центрі, так і в польових умовах.

Запорукою успішної підготовки за програмою офіцера запасу є послідовне опанування знаннями і практичними навичками.

IMG_1166

Отже, в ТДМУ імені І.Я. Горбачевського створені всі умови для ефективного навчання і підготовки кваліфікованих молодих офіцерів медичної служби запасу.

Зі стендом із зацікавленням ознайомилися учасники конференції, зокрема Президент НАМН України  Віталій Іванович Цимбалюк.

Інформацію подав професор Арсен Гудима.