Меню Закрити

Борис Тодуров прочитав лекцію для студентів ТДМУ

Відомий кардіохірург, професор, заслужений лікар України, член-кореспондент НАМН України, директор Інституту серця МОЗ України Борис Тодуров 5 жовтня прочитав лекцію для викладачів, лікарів-інтернів і студентів Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського. Також цього дня фахівці Інституту серця в обласній дитячій лікарні обстежили дітей нашого краю і продіагностували профільних хворих дорослого віку з серцево-судинними захворюваннями в Університетській лікарні. Лікарі привезли з собою необхідне обладнання. До речі, щороку в Інституті серця оперують десятки громадян нашого краю.

Під час прес-конференції в Тернопільській облдержадміністрації, в якій взяли участь ректор ТДМУ, професор Михайло Корда, заступник голови Тернопільської облдержадміністрації Юрій Юрик, голова постійної комісії Тернопільської обласної ради з питань охорони здоров’я, сім’ї, материнства і дитинства, директор навчально-наукового інституту післядипломної освіти ТДМУ Роман Свистун, начальник управління охорони здоров’я Тернопільської облдержадміністрації Володимир Богайчук та інші, Борис Тодуров наголосив на тому, що в Україні упродовж року трапляється 50 тисяч інфарктів і більше 100 тисяч інсультів. У 67% випадків причиною смерті є серцево-судинні хвороби. Це, за його словами, вдвічі більше, ніж у європейських країнах. Кожного року майже 400 тисяч хворіє на серцево-судинні захворювання і при цьому кожен сьомий пацієнт вмирає від інфаркту, решта стають інвалідами. Тому, на думку Бориса Михайловича, це дуже актуальна проблема, яка потребує нагального вирішення.

dsc_6608

«Так склалося, що у вашій області нема свого кардіохірургічного відділення, але сьогодні розробляється стратегічний план для відкриття малої кардіохірургії. На перспективу вже починаємо думати над тим, як створити сучасний кардіохірургічний центр у Тернопільщині.

Зазначу, що понад 1000 операцій на серці потрібно проводити щороку у вашій області. За умов відкриття сучасного кардіоцентру це дало б можливість робити тут половину з них. Ми домовилися про те, що Інститут серця допомагатиме області у підготовці висококваліфікованих фахівців, які б могли здійснювати такі оперативні втручання. Ми також тісно співпрацюємо з Тернопільським державним медичним університетом і цього року зробили перший крок до підготовки майбутніх медиків, зокрема група старшокурсників пройшла короткотривале стажування у нашому центрі. Ми це будемо робити і надалі, щоб стимулювати студентів обирати фах кардіохірурга. У комплексі заходів щодо створення кардіологічного центру також ремонт і обладнання клініки, налагодження логістики пересування цих хворих по місту і області, напрацювання системи їх лікування. Це довготривала робота, але шлях здолає лише той, хто йде», – розповів Борис Михайлович.

dsc_6554

Він також звернув увагу і на економічний аспект цієї проблеми. За його словами, кожна гривня, вкладена в своєчасне лікування чи профілактику гострого інфаркту міокарда, повертається в бюджет п’ятьма гривнями економії. Справа в тому, що людина, яка стала інвалідом внаслідок цього захворювання, декілька разів в рік викличе бригаду екстреної допомоги, ляже в лікарню. На це будуть витрачені бюджетні кошти.

На думку професора, профілактика та лікування серцево-судинних хвороб – не тільки медична, а й соціальна проблема. Він звернув увагу на те, що в європейський країнах на фінансування медичної галузі виділяють з держбюджету 9-12%, а в Україні це роблять на рівні 3%.

«Це – питання національної безпеки. Ці проблеми треба вирішувати, незважаючи на всі труднощі, які зараз маємо в державі. Наше спільне завдання – знизити смертність та рівень інвалідизації», – підкреслив Борис Тодуров.

dsc_6634

Ректор ТДМУ, професор Михайло Корда висловив подяку за сприяння у розвитку кардіохірургії в Тернопільській області. Очільник вишу зазначив, що студенти в захопленні від стажувань у Центрі серця і висловлюють своє бажання і надалі детальніше ознайомлюватися з роботою установи і краще пізнавати специфіку роботи кардіохірурга. «Ми готові долучитися до реалізації кардіохірургічної програми «Стоп інфаркт» в Тернопіллі. Хочу сказати, що Борис Михайлович також реалізовує ще й іншу програму – вибирає кращих і наймотивованіших студентів зі всіх медичних університетів України і дає їм можливість за рахунок коштів його фонду навчатися в Інституті кардіохірургії. Згодом переважна більшість цих молодих людей стає саме кардіохірургами. Це також важливий внесок у розвиток галузі», – додав Михайло Корда.

dsc_6564

Заступник голови Тернопільської облдержадміністрації Юрій Юрик повідомив, що у цьому році Тернопільська обласна державна адміністрація і Тернопільська обласна рада зробили перший серйозний крок у напрямку створення сучасного кардіоцентру. Уже розпочато роботи на базі Університетської лікарні.

dsc_6561

Голова постійної комісії Тернопільської облради з питань охорони здоров’я, сім’ї, материнства і дитинства, директор навчально-наукового інституту післядипломної освіти ТДМУ Роман Свистун зазначив, що Тернопільська обласна рада виділила 21 мільйон гривень на створення кардіохірургічного центру. За його словами, вже закуплено обладнання для кардіохірургії. До кінця року планується завершити будівництво кардіохірургічних операційних і ремонт реанімаційного відділення, де будуть доглядати за хворими.

«Зважаючи на кількість нашого населення, в нас мало би бути три таких апарати. Отже, на 300-350 тисяч населення потрібно один ангіограф для того, щоб можна було забезпечити надання допомоги хворим з серцево-судинними патологіями», – доповнив начальник управління охорони здоров’я Тернопільської облдержадміністрації Володимир Богайчук.

dsc_6671

Ректор ТДМУ, професор Михайло Корда перед початком лекції «Новітні технології в кардіохірургії», зазначив, що Борис Тодуров першим в Україні зробив пересадку серця. Це було 16 років тому, а три місяці тому Борис Михайлович першим зробив імплантацію механічного серця і постійно докладає багато зусиль для профілактики серцево-судинних захворювань. Михайло Михайлович також повідомив, що Центр серця братиме фахівців університету на стажування, тому всі бажаючі можуть звертатися в лікувальний відділ.

dsc_6678dsc_6704

Під час зустрічі Бориса Тодурова з викладачами, лікарями-інтернами, студентами Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського мова йшла про реальну ситуацію в кардіологічній службі України. Відомий кардіохірург озвучив проблеми галузі, зокрема це відсутність профілактичної роботи з населенням і популяризації здорового способу життя на державному рівні, застарілі стандарти надання медичної допомоги хворим з серцево-судинними захворюваннями, розірваність співпраці кардіологічної та кардіохірургічної служб, відсутність спеціалізованої підготовки і штатних нормативів, а також відсутність належної матеріально-технічної бази та державного фінансування реформування медичної галузі, відсутність кардіологічних центрів в регіонах України, дефіцит законодавчої бази (нема законів про страхову медицину, про трансплантацію органів і тканин, положення про організацію кардіологічної служби). Окрім того, нема нормативної бази для запрошення іноземних фахівців з метою проведення майстер-класів, відсутнє фінансування з боку держави підготовки студентів за кордоном і нема підтримки закордонних інвестицій.

dsc_6729 dsc_6733 dsc_6736

Борис Тодуров розповів про реалізацію програми «Стоп інфаркт» у Києві. У 2016 році у Центрі серця зроблено 701 стентування в рамках цього проекту. Також на прикладі організації кардіологічної служби в Чехії продемонстрував дієву модель швидкого порятунку хворих з гострим інфарктом міокарду. Час транспортування хворого в цій країні до найближчого ангіографічного центру становить не більше 30 хвилин. Це дає можливість якісно і швидко врятувати життя людині без подальшої її інвалідизації.

Борис Михайлович розповів і про можливості ангіографа, а також необхідність введення нової спеціальності – ендоваскулярної хірургії.

dsc_6743

Під час зустрічі він продемонстрував і результати встановлення механічного серця. Борис Тодуров зазначив, що такі операції є перехідним етапом до трансплантації донорського серця. За його словами, цей механічний орган може працювати 1,5-2 роки.

Не менш цікавою була наступна частина лекції, присвячена практичному досвіду Бориса Тодурова щодо лікування тромбоемболії.

dsc_6767 dsc_6774 dsc_6777

На завершення зустрічі Борис Михайлович відповів на запитання викладачів і студентів.

dsc_6790 dsc_6794 dsc_6796 dsc_6797 dsc_6801 dsc_6804

Прес-служба Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського.