Меню Закрити

«Круглий» стіл Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я відбувся в ТДМУ

У Тернопільському державному медичному університеті імені І.Горбачевського 21 листопада цього року Комітет Верховної Ради України з питань охорони здоров’я провів «круглий» стіл на тему «Законодавчі ініціативи в охороні здоров’я – ключ до побудови нової національної системи охорони здоров’я України» під головуванням очільниці комітету Ольги Богомолець. У медичному форумі взяли участь члени профільного парламентського комітету, представники Міністерства охорони здоров’я України, міжнародних організацій, депутати рад різних рівнів, заступники голів обласних державних адміністрацій, ректори вищих медичних навчальних закладів ІІІ-IV рівня акредитації, керівники органів управління охорони здоров’я міст обласних центрів, експерти, представники ЗМІ та громадські організації.

med_0468

med_0430

Перед початком роботи Ольга Богомолець та голова Тернопільської облдержадміністрації Степан Барна виконали почесну місію – вручили професору ТДМУ Михайлу Гнатюку документи та нагрудний знак, що засвідчують присвоєння звання заслуженого працівника освіти України.

med_0441

За словами голови Комітету Ольги Богомолець, мета зібрання – обговорити запропоновані комплексні законодавчі ініціативи, які покликані стати фундаментом створення в Україні сучасної національної системи охорони здоров’я європейського зразка. Ухвалення системної законодавчої бази – головний рушій прогнозованої, корисної для українців реформи. Комітет вніс на розгляд парламенту пакет вкрай актуальних потрібних для реформи системоутворюючих законопроектів. «Нам дуже важливо сформувати таку систему охорони здоров’я в нашій державі, щоб комфортно було працювати лікарям і щоб пацієнти отримували якісну та вчасну медичну допомогу. Нам важливо почути вашу думку і спільно сформувати законодавчу базу», – додала Ольга Богомолець.

med_0485 med_0509

Під час «круглого» столу обговорювалися проекти таких законів, як «Про засади державної політики в охороні здоров’я», «Про організацію медичного обслуговування населення», «Про лікарські засоби» та інші. Мова йшла і про реформу судмедекспертизи, яка відбудеться наступного року. У її рамках буде впроваджено поняття «лікарської помилки». Це буде зроблено з метою підвищення відповідальності медиків.

med_0452

Депутат Верховної Ради України Олег Мусій зазначив, що три роки тому Міністерством охорони здоров’я України було сформовано і обговорено Концепцію побудови нової системи охорони здоров’я. «Сьогодні ми з вами будемо обговорювати нові фундаментальні закони в медичній галузі, аби ця концепція і реформа набули розвитку у впровадженні. Законодавчі акти, які ми сьогодні розглядатимемо, дають чітку відповідь на запитання: Яку модель медицини ми будуватимемо? З впевненістю скажу, що ми йдемо до впровадження бюджетно-страхової моделі», – звернув увагу Олег Мусій.

med_0368 med_0380 med_0392

Він додав, що в законі «Про медичне обслуговування населення» чітко прописано, яким чином здійснюватиметься фінансування галузі охорони здоров’я на різних рівнях. Наприклад, первинний рівень буде фінансуватися громадами, вторинний – районними і обласними державними адміністраціями, третинним рівнем повинна опікуватися держава. За його словами, у проекті закону «Про громадське здоров’я» нарешті передбачено профілактику і збереження здоров’я на відміну від традиційного лікування. «Громадяни також повинні бути відповідальними за власне здоров’я. Формувати культуру здорового способу життя і збереження здоров’я потрібно з сім’ї та дитячого садочка», – наголосив Олег Мусій.

Він також висловив подяку адміністрації ТДМУ за створення умов для роботи.

med_0463

Очільник Тернопільської облдержадміністрації Степан Барна зазначив, що будь-який приїзд високопосадовців до Тернопілля свідчить про те, що область є визначальною у формуванні того чи іншого напрямку державницької політики. «Мене сьогодні найбільше цікавить механізм формування госпітальних округів, оскільки важливим є планування розвитку галузі охорони здоров’я в нашому краї. Ми докладаємо чимало зусиль, щоб покращити третинний рівень надання медичної допомоги – завершено реконструкцію перинатального центру, триває робота над реконструкцією інфекційного відділення, плануємо створити сучасні кардіоцентр і діагностичний центр. Хочу додати, що цього року ми спрямували 120 мільйонів гривень на придбання лікарських засобів. Відповідно ціна на медикаменти для нас також є важливою. Тернопільська область сьогодні є лідером у формуванні громад. У нас постає питання щодо управління охороною здоров’я на місцях – цим буде займатися громада чи районні державні адміністрації», – зазначив Степан Барна.

med_0454

Голова Тернопільської обласної ради Віктор Овчарук привітав учасників форуму та ознайомив з кроками, здійсненими обласною радою зокрема та краєм в цілому в напрямку реалізації медичної реформи. «Галузі охорони здоров’я сьогодні в області надається неабияке значення, – наголосив очільник облради. – Вже немає потреби когось переконувати у тому, що в країні є негайна потреба у впровадженні реформи охорони здоров’я як запоруки надання якісних медичних послуг в галузі. Разом з тим маємо добре усвідомлювати: будь-які реформи мають бути підкріплені фінансово. Тому говорити про впровадження реформ без відображення їх у бюджеті немає сенсу. Також без відповідної законодавчої бази будь-які кроки у напрямку реформування – недоречні. Закони, що напрацьовуються, мають містити у собі засади щодо запровадження єдиного, універсального, комплексного підходу до державної політики охорони здоров’я, організації та фінансування медичного обслуговування населення, управління його якістю, а також регулювати забезпечення доступності для населення ліків. Важливим чинником впровадження змін є відповідальність пацієнта за своє здоров’я та відповідальне ставлення до нього, справедлива оплата праці лікаря за виконану роботу та чітке виокремлення його відповідальності та прав. Нова ефективна модель медичної послуги має передбачати її уніфікацію для будь-якої верстви населення. Насамперед для того, щоб зробити її доступною.  Необхідно не пропустити поза увагою медичну діяльність у сільській місцевості та належне забезпечення там кадровими ресурсами системи охорони здоров’я. І наостанок – мусимо бути твердо переконані, що розвиток охорони здоров’я має бути в інтересах громадян і держави, треба турбуватися про захищеність цього процесу від суб’єктивних впливів, хаотичного руху непрофесійних людей та впливу політичних сил. Запорукою успішного впровадження буде системне бачення реформ з чіткою послідовністю і етапністю кроків для її втілення» .

Віктор Овчарук також ознайомив присутніх з тим, що в області відкрито хоспіс, виділено 21 мільйон гривень на створення сучасного кардіологічного центру і триває робота щодо відновлення мережі комунальних аптек.

med_0436

Ректор Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського, професор Михайло Корда наголосив на тому, що медицина як галузь потребує змін і реформ. На його думку,  проведення подібних заходів є вкрай актуальними, адже завдяки активній участі представників різних регіонів було внесено низку поправок до проектів вищезгаданих законів. «Бажаю, щоб ці законопроекти були прийняті і допомогли покращити діяльність галузі охорони здоров’я. Мене ж як представника вищої медичної освіти цікавлять зміни у цьому напрямку. Два роки поспіль ми працюємо за новим законом «Про вищу освіту». Вже є деякі зрушення, але все ще треба певних покращень і змін у цій роботі. Наступного року повинне відбутися спільне слухання Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я та Комітету освіти, на які будуть винесені питання медичної освіти. Дякую за цю ініціативу Ользі Богомолець. Зі свого боку скажу, що Тернопільський державний медичний університет долучиться до цього процесу всіма своїми інтелектуальними та методологічними можливостями для розробки нових законів для медичної освіти», – запевнив Михайло Михайлович.

med_0759

Ольга Богомолець додала, що в комітеті також є декілька ініціатив, які мають підтримку і потребують реалізації. Це стосується програми «Антибіотик за рецептом», яка допоможе уникнути самолікування з боку населення відповідними препаратами. Вона також відзначила, що Тернопільщина свого часу відстояла педіатричну службу. За її словами, сьогодні є потреба в цих фахівцях, поки сімейна медицина вийде на відповідний рівень. «Держава піклуватиметься про те, щоб в регіонах були ті медичні заклади, які вкрай необхідні. Наприклад, в кожному районі має бути хоспіс на 40 ліжок. Сьогодні на 490 районів діє лише 20 хоспісів. Людина має народжуватися в гідних умовах і гідно йти з життя. Також буде сформовано базовий перелік медичних послуг, які гарантовано надаватимуться державою», – зазначила Ольга Богомолець.

med_0514 med_0534 med_0572 med_0578 med_0584 med_0608 med_0617 med_0623 med_0637 med_0671 med_0682

Після виступів та обговорень, плідної дискусії учасники «круглого» столу прийняли відповідні рекомендації.

Прес-служба Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського.