У ТДМУ відбулася Всеукраїнська науково-практична «Сучасний мультидисциплінарний підхід до діагностики та лікування хворих на цукровий діабет»

У Тернопільському державному медичному університеті імені І.Горбачевського 11-12 травня 2017 року відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю «Сучасний мультидисциплінарний підхід до діагностики та лікування хворих на цукровий діабет».

image001 image003

image005

image007

Перед урочистим відкриттям заходу у вестибюлі діяла експозиція автентичних українських строїв, вишивки, предметів народного вжитку. Гості з інших міст мали можливість ознайомитися з багатою культурною спадщиною нашого краю. Неповторними борщівськими строями присутні милувалися завдяки відомій у нашому місті та Україні колекціонерці Вірі Матковській, яка люб’язно надала народний одяг для цього заходу. Викладач ТДМУ Орися Смачило забезпечила виставку вишитими власноруч рушниками, народним глиняним посудом та іншими предметами з українського побуту. Нагадаємо, що пані Орися багато років поспіль під час Міжнародних літніх студентських шкіл організовує етнографічні виставки та проводить майстер-класи для учасників заходу. Завдяки їй молодь з різних міст України та інших країн глибше пізнає наші традиції.

Розпочалася конференція з молитви та благословення всечесних отців.

image009

image011

Під час відкриття конференції від імені ректора ТДМУ, професора Михайла Корди всіх присутніх з початком роботи привітав проректор з науково-педагогічної та навчальної роботи, професор Степан Запорожан.

image013

«За даними світової статистики, у 1980 році у світі на цукровий діабет хворіло 108 мільйонів людей, а у 2014 році цифра зросла до 422 мільйонів людей. У 2012 році від ускладнень діабету померло 3,7 мільйона людей. Щодо Тернопільської області, то у 2006 році на диспансерному обліку з цим захворюванням перебувало 29 тисяч пацієнтів, у 2016 році – 41 тисяча. Серед дітей у 2006 році зафіксовано 118 дітей з цукровим діабетом, а у 2016 році – понад 300 дітей.

image015

Не менш актуальним захворюванням дитячого віку є ожиріння, яке протягом останнього десятиліття займає друге місце серед усіх ендокринопатій. За останні 15 років поширеність маси надлишкового тіла та ожиріння серед дитячого населення зросла втричі серед підлітків, які становлять групу ризику розвитку цукрового діабету в молодому віці. З огляду на цю статистику нашим університетом в Тернопільській обласній дитячій клінічній лікарні відкрито школу ЦД для дітей та членів їхніх родин. Завдання школи навчити дітей різного віку та членів їх родини принципам здорової їжі, профілактиці ожиріння та ЦД. Хворим дітям та їх батькам команда спеціалістів школи діабету покликана допомогти жити активним життям, застосовуючи дієві підходи самоконтролю та оперативного керування перебігу ЦД і запобігання розвитку вторинних ускладнень у дитячому віці», – зазначив Степан Йосипович.

image017

Заступник начальника управління охорони здоров’я Тернопільської облдержадміністрації з лікувальної роботи Тетяна Скарлош наголосила на актуальності теми конференції. Вона побажала всім учасникам плідної роботи і успіхів на професійній ниві.

image019

Завідувач кафедри ендокринології Національного медичного університету імені О.Богомольця, професор Юлія Комісаренко зачитала вітальну адресу від колективу вишу. «Напередодні ювілею Тернопільського державного медичного університету імені І.Я.Горбачевського прийміть щирі вітання від імені вченої ради і ректорату, професорсько-викладацького складу та студентського колективу Національного медичного університету імені О.О.Богомольця. 60-річчя вашого університету – це визначна подія у розвитку вітчизняної медичної науки та освіти. Ми знаємо і глибоко шануємо той великий історичний шлях, який пройшов Тернопільський державний медичний університет. Зберігайте і надалі невтомну енергію творчості, новаторство пошуку, високий професіоналізм та ерудицію! Ми щиро вдячні вам, колеги, за плідну співпрацю», – йшлося у листі.

image021

Головний спеціаліст управління охорони здоров’я Тернопільської облдержадміністрації Лариса Матюк привітала учасників конференції. Вона звернула увагу на те, що захворювання на цукровий діабет спричиняє значні ускладнення для здоров’я пацієнта, призводить до інвалідизації. За її словами, ендокринні патології посідають 6 місце в загальній захворюваності і кожна третя людина страждає на цукровий діабет.

image023

Перше пленарне своїм виступом відкрив завідувач кафедри ендокринології, діабету та ізотопної терапії, професор Марек Болановські (Вроцлавський медичний університет), який привітав ректора ТДМУ та всіх присутніх з 60-річчям університету та подарував тритомне видання підручника з ендокринології польською мовою. Він представив доповідь «Порушення вуглеводного обміну при акромегалії і хворобі Іценка-Кушинга у пацієнтів на терапії аналогами соматостатину”.

У своїй доповіді пан Марек звернув увагу на нові підходи до лікування порушень вуглеводного обміну у хворих з акромегалією та синдромом і хворобою Іценка-Кушинга. За його словами, сьогодні широкого застосування набувають три групи препаратів: аналоги соматостатину (окреотид, ланреотид, пасиреотид), агоністи допаміну (каберголін), агоністи рецептора GH (пегвістомант). Нові методи лікування, які було запропоновано для лікування акромегалії і хвороби та синдрому Іценка-Кушинга досить ефективні, але вони пов’язані з підвищеним ризиком виникнення порушень вуглеводного обміну. Ретельний моніторинг метаболізму глюкози є обов’язком для таких пацієнтів, особливо для тих, які отримують лікування пазиреотидом.

image025

Професор кафедри ендокринології, діабету та ізотопної терапії Яцек Дарошевскі (Вроцлавський медичний університет, Польща) у своїй доповіді “Як попередити розвиток макроваскулярних діабетичних ускладнень” зазначив, що захворювання кардіоваскулярною патологією є причиною приблизно половини випадків смерті у людей з цукровим діабетом другого типу. За його словами, підсумки багатоцентрових досліджень продемонстрували поліпшення мікросудинних уражень, але не змогли обгрунтувати всіх причин смертності від кардіоваскулярних подій. В рамках комплексної програми щодо зниження фактора ризику з приводу виникнення кардіоваскулярної патології у хворих на ЦД потрібно завжди проводити глікемічний контроль з метою корекції глікемії.

image027

Завідувач кафедри енлокринології Національного медичного університету імені О.Богомольця, професор Юлія Комісаренко у своїй доповіді “Дефіцит вітаміну Д і його роль у розвитку порушень обміну речовин при цукровому діабеті” продемонструвала нові перспективи у використанні вітаміну D з метою корекції порушень обміну речовин.

Доповідач зазначила, що отримані результати дослідження, яке було здійснено на кафедрі ендокринології Національного медичного університету імені О.Богомольця, свідчать про те, що недостатній вміст в організмі вітаміну D3 супроводжується порушенням вуглеводного обміну, а саме підвищенням рівня глюкози, зниженням інсуліну, що корелює зі зниженням рівня 25(ОН)D3. При експериментальному цукровому діабеті вітамін D3 стимулює β-клітини острівців підшлункової залози, що проявляється в його гіпоглікемічній дії. На думку доповідача, розширення наших знань про роль вітаміну D3 в організмі в нормі та при патології розкриває перспективи клінічного застосування цього вітаміну при профілактиці та лікуванні цукрового діабету.

image029

Завідувач відділу профілактики ендокринних захворювань Українського науково-практичного центру ендокринної хірургії, трансплантації ендокринних органів і тканин МОЗ України, професор Володимир Паньків виступив з доповіддю «Шляхи корекції інсулінорезистентності при початкових порушеннях вуглеводного обміну». Він наголосив на тому, що основними проблемами сучасності є вісцеральне ожиріння, цукровий діабет, артеріальна гіпертензія, йододефіцитні розлади та патологія ЩЗ, дефіцит вітаміну Д. Тому, вибираючи цукрознижуючий препарат, потрібно враховувати поточний показник HbA1, тривалість ЦД, рівень С-пептиду, ІР, масу тіла (ІМТ, ОТ, ОС), очікувану ефективність, коморбідну патологію, серцево-судинний ризик, вартість, сompliance. Володимир Іванович зазначив, що парадигма епізодичного лікування пацієнтів з хронічними захворюваннями себе вичерпала. Новий шлях – перманентна праця лікаря і пацієнта. Тоді алгоритм стає не нагромадженням нав’язаних фармпрепаратів, а пацієнт-орієнтованою терапією.

image031

Завідувач кафедри ендокринології Вінницького національного медичного університету імені М.Пирогова, професор Марина Власенко у доповіді «Можливості впливу на гіперглікемічну пам’ять при цукровому діабеті» наголосила, що причиною ускладнень цукрового діабету є гіперглікоцитоз (як наслідок гіперглікемії). Внаслідок цього страждають клітини, які не можуть обмежувати надходження глюкози в цитоплазму. Корекція гіперглікоцитозу за допомогою бенфотіаміна базується на активації транскетолази, яка має виражену протекторну дію проти ускладнень ЦД.

image033

Завідувач кафедри ендокринології Івано-Франківського національного медичного університету, професор Надія Скрипник у доповіді «Вибір цукрознижуючої терапії у пацієнтів з діабетичною нефропатією» зазначила, що наявність цього хронічного ускладнення у хворих на цукровий діабет значно збільшує серцево-судинний ризик. У своїй доповіді Надія Василівна надала чіткі схеми ведення хворих з діабетичною нефропатією, залежно від стадії ураження нирок (альбумінурії, протеїнурії, ниркової недостатності).

image035

Професор кафедри базових медичних наук Вроцлавського медичного університету Єва Барг виступила з доповіддю «Чи пацієнти після терапії онкопатології здорові? Пізні ефекти терапії», в якій розглянула необхідність детального збору анамнезу у пацієнтів, які пройшли променеве лікування з приводу онкозахворювань, особливо в дитячому віці.

Доповідач зазначила, що пацієнти після протипухлинного лікування вимагають спеціального нагляду. Такі хворі та їхні сім’ї повинні бути поінформовані про останні ефекти протипухлинної терапії. Пізні ефекти можуть проявитися через багато років після лікування. За моніторинг стану здоров’я пацієнтів з метою діагностики та лікування пізніх ефектів і змін якості життя повинен відповідати комплексний догляд команди, який включає спеціалістів різних профілів, зокрема ендокринолога, кардіолога, пульмонолога.

image037

Завідувач кафедри клінічної імунології, алергології та ендокринології, доктор медичних наук Буковинського державного медичного університету, професор Наталя Пашковська представила доповідь «Когнітивні порушення у хворих на цукровий діабет другого типу». За її словами, сьогодні хвороба Альцгеймера – одна з головних причин смертності в розвинених європейських країнах і США. Цукровий діабет – незалежний чинник ризику когнітивних порушень, що може призводити до таких захворювань, як хвороба Альцгеймера та судинної деменції. Інсулінорезистентність клітин головного мозку вважають характерною ранньою ознакою хвороби Альцгеймера, яку умовно можна назвати цукровим діабетом третього типу. Саме тому профілактика ранніх когнітивних порушень є надзвичайно важливою. До немедикаментозних методів корекції належить емоційне та інтелектуальне навантаження, забезпечення дрібної моторики рук, якнайдовша трудова діяльність, реалізація в суспільстві і родині (турбота про ближніх, ведення домашнього господарства…).

image039

Завідувач кафедри ендокринології Львівського національного медичного університету імені Д.Галицького, доцент Аліна Урбанович представила доповідь «Сучасні підходи до лікування хворих на цукровий діабет із високим кардіоваскулярним ризиком. Сучасні підходи до лікування дисліпідемій при цукровому діабеті». Доповідач зазначила, що у середньому 50-річна людина з діабетом та без судинних хвороб в анамнезі може померти на 6 років швидше, порівняно з людиною без діабету. Сьогодні діабет чітко асоційований зі зниженою тривалістю життя, причому пацієнти з другим типом цукрового діабету, як правило, мають кілька супутніх захворювань, що дозволяє зарахувати їх до групи високого ризику макросудинних ускладнень.

image041

Завідувач кафедри внутрішньої медицини №1 Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського, професор Надія Пасєчко у доповіді «Нові підходи до ведення пацієнтів з цукровим діабетом та ожирінням» зазначила, що сьогодні у пацієнтів з цукровим діабетом другого типу визначення ІМТ та контроль ваги під час кожного візиту хворого є не менш важливим, ніж визначення глікованого гемоглобіну. Зниження ваги на 5-10% сприяє нормалізації артеріального тиску, толерантності до глюкози, ліпідного профілю крові, функції лівого шлуночка, усуває симптоми обструктивного сліп-апное. При оцінці фармакологічних методів лікування надмірної ваги або ожиріння пацієнтів з цукровим діабетом 2 типу, спочатку потрібно зробити вибір цукрознижувальних препаратів. Обрані медикаменти повинні сприяти втраті ваги або бути нейтральними. Медикаменти, пов’язані з втратою ваги, включають метформін, аналоги глюкагоноподібного пептиду-1, селективний інгібітор натрій-глюкозного котранспортера 2 типу, інгібітори альфа-глюкозидаз. Інгібітори DPP IV є нейтральними щодо маси тіла. Такі медикаменти, як похідні сульфонілсечовини, тіазолідиндіони, постпрандіальні регулятори секреції інсуліну, пов’язані зі збільшенням ваги.

image043

Головний лікар Українського науково-практичного центру ендокринної хірургії, трансплантації ендокринних органів і тканин, професор Максим Горобейко доповів на тему «Новий підхід до лікування пацієнтів з діабетичною стопою з урахуванням нейрон- та ангіопатичних уражень». Він наголосив, що визначення парціального тиску в нижніх кінцівках дозволить завчасно поставити діагноз ангіопатії та встановити ступінь ішемії на етапі доклінічних проявів. За його словами, було отримано цікаві дані щодо стану нижніх кінцівок у курців і не курців. Встановлено, що існує лише пряма залежність від тривалості захворювання на цукровий діабет і не має значення наявність шкідливих звичок, зокрема паління. Призначення в лікуванні препарату урокінази є ефективним навіть на етапі критичної ішемії.

image045

Керівник відділу клінічної діабетології Інституту ендокринології та обміну речовин імені В.Комісаренка НАМН України Любов Соколова доповіла на тему «Цукровий діабет як кардіологічна проблема».

У рамках конференції відбулася нарада завідувачів кафедр та курсів ендокринології вищих навчальних закладів України під патронатом завідувача кафедри ендокринології Національного медичного університету імені О.Богомольця, професора Юлії Комісаренко.

MED_4930

Після невеликої перерви учасники наукового форуму продовжили свою роботу. У пленарному засіданні з доповіддю «Цукровий діабет у дітей не лише інсулінозалежний, критерії діагностики і вибору лікування» виступила провідний науковий співробітник відділу дитячої ендокринології українського науково-практичного центру ендокринології, хірургії, трансплантації ендокринних органів і тканин МОЗ України Євгенія Глоба.

MED_4967

MED_4938

Свої доповіді також представили: керівник відділення ендокринології Інституту охорони здоров’я дітей та підлітків НАМН України Олена Будрейко («Біосиміляри. Що необхідно знати клініцисту»), завідувач кафедри ендокринології Львівського національного медичного університету імені Д.Галицького Олеся Кіхтяк («Нові перспективи інсулінотерапії), завідувач кафедри неврології, психіатрії, наркології та медичної психології ТДМУ, професор Світлана Шкробот («Мозок і цукровий діабет»), професор ТДМУ Надія Ярема («Особливості лікування та профілактики серцево-судинних захворювань у хворих на цукровий діабет другого типу), старший співробітник відділення ендокринології Інституту охорони здоров’я дітей та підлітків НАМН України Світлана Чумак («Сучасні можливості самоконтролю цукрового діабету у дітей»), завідувач кафедри внутрішньої медицини №3 ТДМУ, професор Ліля Мартинюк («Цукровий діабет і нирки»), доцент кафедри ендокринології Львівського національного медичного університету імені Д.Галицького Вікторія Сергієнко («Біосиміляри аналога інсуліну гларгін»).

MED_4838 MED_4856 MED_4876 MED_4911

Наступного дня учасники конференції заслухали і обговорили ще понад 30 доповідей.