Науково-краєзнавча діяльність студентів ТДМУ

З нагоди 60-річчя Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського учасники науково-краєзнавчої студії «Терполяни» 23 травня 2017 року зібралися в актовій залі адміністративного корпусу на урочисте засідання, присвячене ювілею Альма-матер, а також 6-річчю з дня створення студії. Її керівник, доцент кафедри філософії та суспільних наук Леонід Кравчук, привітавши присутніх, запросив до слова завідувача кафедри, професора Ірину Мельничук.

MED_8013

Як зазначила Ірина Миколаївна, викладачі, випускники різних років і студенти ТДМУ почуваються членами єдиної медичної спільноти, що наче одна родина. Її історія нерозривно пов’язана з історією всього українського народу і його славних представників. Про нерозривний зв’язок поколінь свідчить і книга, яку написав студент п’ятого курсу медичного факультету Ігор Оренчук. Вона присвячена першому консулу Української держави та Української Народної Республіки в Мюнхені (1918 – 1921рр.), політичному діячу, дипломату, правозахиснику Василю Яковичу Оренчуку.

MED_7984

«Ігор – наймолодший продовжувач роду Оренчуків і майбутній лікар. Він багато працював з архівними матеріалами, вивчав історичні документи, родинні листи, фотографії і нині він презентує свій творчий доробок. Це поважне наукове дослідження, яке розповідає про яскраву історичну постать – Василя Оренчука і його вагомий внесок у розбудову і становлення української дипломатії», – розповіла Ірина Мельничук.

MED_8022

Ірина Миколаївна побажала всім працювати і жити так, щоб нащадки з гордістю писали  про це у книгах.

MED_8029

MED_8051 MED_8054 MED_8055 MED_8058

З вітальним словом до присутніх звернувся заступник міського голови Тернополя Леонід Бицюра, який наголосив, що ТДМУ належить до лідерів серед вишів України, а його випускники примножують славу університету і нашого міста. Здобуваючи міцні знання, студенти мають можливість реалізувати і свій творчий потенціал, розширювати світогляд. Зокрема, члени науково-краєзнавчої студії «Терполяни» демонструють неабиякі творчі здібності і нова книжка  студента Ігоря Оренчука тому підтвердження.

MED_8068 MED_8082MED_8107

Молодого автора привітав доктор історичних наук, представник Тернопільського національного технічного університету імені І.Пулюя Андрій Крисько, який зазначив, що історія будь-якої країни – це поєднання історії різних родів, це пам’ять про тих, хто жив до нас, і яку ми маємо передати своїм нащадкам.

Виступили також професор ТНЕУ Олег Покотило та доцент кафедри новітньої історії ТНПУ Андрій Кліш, які наголосили на багатстві  архівних джерел, використаних  автором книги, повноту і стислість викладу.

Своїми враженнями поділилися також рецензенти – викладачі кафедри філософії та суспільних дисциплін ТДМУ.

MED_8124

«Особливістю книги є те, що вона побудована на історичних матеріалах, нормативно-правових актах того періоду, – зазначила  кандидат юридичних наук Надія Гуменна. – В архівних документах, мовчазних свідках тих подій, міститься величезний масив незнаної корисної інформації про соціально-політичні, економічні та інші суспільні процеси тієї доби. Автор працював у фондах різних архівів – і тому його розвідка має незаперечну наукову цінність».

MED_8094

Доцент кафедри філософії та суспільних дисциплін Леонід Кравчук наголосив на тому, що книга привертає увагу до унікального періоду в новітній історії нашої держави. За його словами, 1917-23 роки – невеликий проміжок часу, але зроблено було чимало: українізація початкової та середньої школи, відкриття перших державних університетів, Української академії наук… Під керівництвом В.Я.Оренчука розроблено низку проектів і підзаконних актів, а також здійснено низку організаційних заходів для зміцнення і розвитку Консульської служби, яка стає містком між Україною і Європою. Науково-краєзнавча монографія студента ТДМУ Ігоря Оренчука стала важливим поповненням скарбниці історичних праць і спогадів, що висвітлюють складний період української державності початку XX століття.

MED_8136

«З книги я довідався про допомогу правозахисника, першого консула Української держави Василя Оренчука співвітчизникам, які під час Першої світової війни опинилися в еміграції та таборах для військовополонених, – розповів доцент кафедри філософії та суспільних дисциплін Тарас Кадобний. – Минуло сто років – і нині маємо новітнього агресора і вимушених мігрантів. Тому в ТДМУ створена волонтерська організація, яка активно підтримує наших воїнів, що боронять Україну й допомагає біженцям з тимчасово окупованих територій».

MED_8154

Про свою працю над книгою розповів автор. Ігор Оренчук зазначив, що, ще навчаючись у школі, зацікавився історією свого роду і краю. На першому курсі ТДМУ видав книжечку «Історія роду – історія краю». Це був його літературний дебют. Видання «В.Я.Оренчук – перший консул Української держави, політичний діяч, дипломат, правозахисник» стало другим у доробку Ігоря. Матеріали до нього збирав дуже ретельно. Хлопець висловив подяку всім, хто сприяв її появі на світ, зокрема викладачам кафедри філософії та суспільних наук ТДМУ і, звичайно, своїм батькам, які теж були присутні в залі.

MED_8002 MED_8061 MED_8117

Під час презентації звучали чудові пісні у виконанні студентки першого курсу фармацевтичного факультету Ірини Роговської, студента другого курсу факультету іноземних студентів Хуберта Мікоші (Польща) і учасниць гурту «Ланівчанка»  Сніжани Кузьминюк, Аліни Кондратюк та Ірини Криси.

MED_8095 MED_8096 MED_8098 MED_8099 MED_8101 MED_8102 MED_8103 MED_8104 MED_8106

Прес-служба Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського.