Меню Закрити

У ТДМУ розпочала роботу нова науково-дослідна лабораторія

Виконання наукових досліджень на сучасному рівні вимагає наявності сучасної апаратури. З цією метою у Тернопільському державному медичному університеті імені І.Горбачевського створено лабораторію клініко-експериментальних досліджень. Її основними завданнями є лабораторне забезпечення наукових досліджень, які виконуватимуться в межах реалізації державних і міжнародних грантових програм, а також перспективних проектів, що претендують на подальше фінансування.

image001

image003

Одним з основних підрозділів у лабораторії є відділ клітинних культур, оснащений найсучаснішими приладами – СО2-інкубатором ICO 150, інвертованим мікроскопом Delta Optical NIB 100, ламінарною шафою. Основним призначенням лабораторії є культивування клітин для їх використання з метою моделювання різних патологічних станів в системі «in vitro», а у перспективі і їх пересадка хворим з різними патологіями. До речі, дослідження за допомогою культур клітин і тканин мають низку переваг перед експериментами на тваринах, зокрема:

  • вони надають надійні, краще відтворювані й однозначні результати, які можна використовувати для інтерпретації змін у людини;
  • «in-vitro» системи є більш чутливими до впливу різних руйнуючих факторів, ніж організм тварини;
  • після постановки альтернативних методів «на потік» їх вартість виявиться набагато нижче вартості проведення дослідів на тваринах;
  • одержання результатів при використанні «in vitro» систем можливе через кілька годин, у той час як експерименти на тваринах тривають тижні, місяці, а деколи й роки;
  • за допомогою «in vitro» систем можна тестувати безліч препаратів одночасно, у той час як можливості дослідів на тваринах чисельно обмежені.

image005 image007

Ще одним важливим підрозділом лабораторії є відділ полімеразно-ланцюгової реакції (ПЛР). Дослідження методом ПЛР дозволяє виявити в досліджуваному матеріалі не тільки самого збудника, але навіть єдиний фрагмент чужорідної ДНК. ПЛР – діагностика є найбільш точним і чутливим методом діагностики інфекційних захворювань, а також генетичних досліджень. Лабораторія полімеразно-ланцюгової реакції оснащена сучасним ампліфікатором «Rotor Gene 6000», який працює в режимі Real-time PCR, що забезпечує одночасний процес ампліфікації і гібридизаційно-флуоресцентної детекції в режимі реального часу, автоматичну реєстрацію та інтерпретацію отриманих результатів. В лабораторії також функціонує ампліфікатор «Perkin  Elmer-2400», який дозволяє ампліфікувати ДНК з подальшою детекцією методом електрофорезу.

image009

Широке використання в наукових дослідженнях та практичній медицині знайшов метод імуноферментного аналізу. Лабораторія оснащена сучасним імуноферментним аналізатором Multiscan FC, за допомогою якого можна визначати гормони, маркери канцерогенезу, імуноглобуліни, інтерферони тощо.

Окрім цього, лабораторія забезпечена напівавтоматичним біохімічним аналізатором Master T, спектрофотометрами Lambda 25 Perkin  Elmer та СФ-120, а також іншими апаратами, що необхідні для роботи лабораторії – рН-метр MP511 LAB-Intech, автоматичний гомогенізатор Silent Crusher S, сучасна лабораторна центрифуга з охолодженням Biosan LMC-4200R, мікроскопи, витяжні шафи, центрифуги, ваги, дистилятори, піпетки тощо.

image011

Сьогодні лабораторія виконує дослідження щодо вивчення проблеми бореліозу та інших інфекційних хвороб, що передаються через укуси кліщів. Зокрема, проводиться ідентифікація та ПЛР-дослідження кліщів на предмет їх зараження збудниками бореліозу, анаплазмозу ерліхіозу. Також проводиться імуноферментне дослідження сироватки крові людей, які зазнали укусів кліща, на наявність антитіл до цих збудників. У подальшому планується поглиблене дослідження із застосування вестерн-блот аналізу.

Прес-служба Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського.