Викладачі і студенти ТДМУ відвідали музей-садибу Івана Горбачевського

Викладачі кафедр гігієни та загальної екології, медичної біохімії, медицини катастроф і військової медицини та студенти Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського нещодавно відвідали музей-садибу Івана Горбачевського у селі Зарубинці Збаразького району. Ініціатором екскурсії стала викладач ТДМУ Орися Смачило, яка зазначила, що необхідно глибше пізнавати рідний край через біографії відомих його людей. Таким, за її словами, є уродженець Тернопілля Іван Горбачевський.

Нагадаємо, що садиба Горбачевських була відновлена силами медичного університету і як музей розпочала свою роботу декілька років тому. В експозиції представлені документи і предмети, які ілюструють життєвий та науковий шлях академіка. Їх зберегла й подарувала музею-садибі онука Антона Горбачевського – Ірина-Романа Носик, мистецтвознавець, графік з канадського міста Торонто. Серед речей є серветка, вишита донькою Івана Горбачевського під час учителювання на Закарпатті, а також вишивки, які академіку подарувала Олена Пчілка…

Іван Якович був патріотом України. Із 88 років свого земного буття 67 прожив за кордоном, де здобув світову славу і визнання. Ніколи не цурався свого походження і всіляким чином допомагав Україні. Як розповіла доцент кафедри гігієни і екології Олена Лотоцька, вражаючим є той факт, що обряд поховання Івана Горбачевського відбувався на українському прапорі. Це свідчить про його глибоку відданість своїй батьківщині.

Іван Якович уже під час навчання в гімназії Тернополя демонстрував великі успіхи в опануванні природничих дисциплін. Відтак закінчив медичний факультет Віденського університету. У 1882 році він уперше синтезував сечову кислоту із сечовини та амінокислоти гліцину. Це було відкриття світового значення. Після такого наукового успіху 29-річного асистента запросили на посаду професора медичного факультету Празького університету. Через три роки вчений опублікував працю про синтез креатиніну, згодом відкрив фермент ксантиноксидазу.

Праці Івана Горбачевського мали величезне значення для вивчення механізмів виникнення та лікування такої поширеної хвороби, як подагра. Плідно працював Іван Якович у галузі епідеміології, гігієни, загальної хімії, судової медицини, токсикології. Майже п’ятдесят наукових праць, значна частина яких не втратила свого наукового значення донині, були видані чеською мовою, а ось підручник з органічної хімії вийшов і українською.

Іванові Горбачевському судилося стати першим міністром охорони здоров’я в Європі. Таке відомство було зорганізоване спочатку в Австро-Угорській імперії. Вже згодом з’явилося у Німеччині, Франції, Англії. Відомо, що у справі створення подібного міністерства за досвідом до Івана Яковича приїжджав і представник Української Народної Республіки. Міністр-українець радо поділився планами організації урядового підрозділу. Щоправда, лише рік Іван Горбачевський мав міністерський портфель. Досліджуючи стан справ у відомстві, він виявив у Східній Галичині епідемії, нестачу лікарень, медикаментів… Результати своїх досліджень і програм ліквідації наслідків війни австрійців з росіянами урядовець оприлюднив у парламенті. Але наштовхнувся на нерозуміння цих проблем з боку польських представників, тож подав у відставку. Варто зазначити, що Іван Якович був довічним членом палати австрійського парламенту.

Прес-служба Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського.