У ТДМУ відбулася науково-практична конференція «Медико-соціальні проблеми дитячого віку»

26 жовтня 2017 року в актовій залі Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «Медико-соціальні проблеми дитячого віку».

Захід організували колективи кафедр дитячих хвороб з дитячою хірургією та педіатрії №2. У рамках конференції відбулося два пленарних засідання і один сателітний симпозіум.

У роботі форуму взяло участь 180 учасників, серед яких лікарі-педіатри, лікарі загальної практики, лікарі дитячі спеціалісти, лікарі-інтерни.

З вітальним словом до учасників конференції від імені ректора ТДМУ, професора Михайла Корди звернувся проректор з наукової роботи, професор Іван Кліщ. Іван Миколайович звернув увагу на актуальність запропонованої тематики конференції, а також наголосив, що це перша конференція на теренах нашої області після ухваленого Верховною Радою України закону про реформу у медичній галузі.

«Без реформування взаємостосунків між пацієнтом і лікарем нічого не відбудеться. Зміни в системі галузі охорони здоров’я мають бути поступовими і ми повинні врахувати досвід  інших країн і не робити помилок у такій важливій для усіх нас сфері життя», – сказав Іван Миколайович.

На завершення Іван Кліщ побажав усім учасникам конференції плідної праці.

З вітальним словом виступила заступник начальника Тернопільського обласного управління охорони здоров’я Лідія Чайковська, яка також звернула увагу на процеси реформування охорони здоров’я в Україні. У своїй промові посадовець зауважила, що цього року фонд ЮНІСЕФ при ООН виділив значні кошти Україні для придбання вакцини проти кору у дітей. Згодом за участю представників МОЗ, департаментів охорони здоров’я на місцях буде проведено моніторинг щодо вивчення використання коштів на придбання вакцини і рівень охоплення вакцинацією відповідного контингенту дітей.

Відкриваючи перше пленарне засідання, з доповіддю виступила завідувач кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією, професор Оксана Боярчук, в якій відмітила основні успіхи і проблеми та перспективи педіатричної галузі Тернопільської області. До основних перспектив розвитку доповідач зарахувала впровадження клінічних настанов та протоколів лікування, медико-психологічну допомогу дітям учасників АТО, внутрішньо переміщеним особам, підліткам у клініках дружніх до молоді, організацію центру паліативної допомоги дітям, освітню та просвітницьку роботу серед населення, у тому числі щодо імунізації.

Про європейські стандарти профілактики та лікування дефіциту вітаміну D присутніх ознайомила завідувач кафедри педіатрії №2, професор Галина Павлишин.

Велику увагу вона приділила недостатності вітаміну D під час вагітності, зупинилась на причинах D-дефіциту,  навела рекомендовані дози вітаміну D для профілактики і лікування недостатності вітаміну D у дітей.

З доповіддю від групи авторів про сучасну діагностику та лікування функціональної диспепсії у дітей на основі Римських критеріїв IV виступив завідувач кафедри педіатрії №5 Національного медичного університету імені О.Богомольця, професор Віктор Лукащук. Він проаналізував основні відмінності діагностичних критеріїв функціональної диспепсії згідно Римських критеріїв ІІІ і ІV, а також навів власний досвід ефективності поетапного використання антихелікобактерної терапії функціональної диспепсії у H. pylori-інфікованих дітей.

Завідувач кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології НМАПО імені П.Шупика Алла Волоха у своїй доповіді представила основні розробки рекомендацій та додаткових послуг  для більш ефективного медико-соціального супроводу ВІЛ-позитивних підлітків і молоді  в період вікових змін і в процесі переходу від педіатричної до дорослої системи медичного обслуговування. Доповідач зупинилася на дослідженні ВІЛ-інфекції у підлітків, моделях надання допомоги молоді в центрах ВІЛ/СНІД, прихильність до лікування та причини її порушення, вплив шляхів інфікування на якість терапії та життя підлітка.

З цікавими доповідями про проблему обмінних порушень у дітей з нефрологічною патологією та роль кристалурії, як інтегрованого показника стану здоров’я дітей і способи його корекції виступила доцент кафедри педіатрії №2 Львівського національного медичного університету імені Д.Галицького Олена Добрик.

Від групи авторів Національного медичного університету імені О.Богомольця про аналіз мікробіологічного пейзажу калу у дітей з функціональними гастроінтестинальними розладами і напрямками лікування виявлених змін доповіла доцент Софія Левенець.

З доповіддю про діагностичний пошук при підвищеному артеріальному тиску у дитини і шляхи його корекції у дітей виступила завідувач кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією ТДМУ, професор Оксана Боярчук. Вона зупинилась на факторах ризику, діагностичних критеріях артеріальної гіпертензії, методах обстеження, модифікації способу життя, а також медикаментозних методах корекції.

Доцент кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією  Любов Волянська звернула увагу присутніх до проблеми сучасних підходів до лікування кишкових інфекцій у дітей, навівши їхню основну клінічну симптоматику, методи діагностики і лікування зневоднення, методи регідратаційної терапії у дітей.

Провідний спеціаліст НВ ТОВ «Житомир біопродукт» Людмила Осіння у своїй доповіді розповіла про властивості та переваги Гель сорбентів на основі високодисперсного нанорозмірного діоксиду кремнію. Вона зазначила, що найбільш ефективним застосуванням ентеросорбції буде у випадку інфекційних захворювань, оскільки вони характеризуються високим рівнем інтоксикації. Показано, що нанорозмірний кремнезем характеризується найбільшою сорбційною активністю щодо білків, тому він є найбільш перспективною речовиною для створення нових сорбційних препаратів.

Доцент кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією  Віра Синицька зупинилась на етіологічних, клінічних особливостях інфекцій  сечовивідних  шляхів  у  малюків, препаратах антибактеріальної терапії.

Доцент кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією  Марія Кінаш звернула увагу присутніх на  деякі аспекти діагностики та лікування доброякісного спадкового гепатозу  Жильбера у дітей.

Доцент кафедри педіатрії №2  Вікторія Фурдела розповіла присутнім про основні ендокринопатії у практиці сімейного лікаря, акцентувавши увагу на питаннях йододефіциту, дитячого ожиріння у дітей, навела рекомендації міжнародної ендокринологічної асоціації щодо профілактики даних станів.

Доцент кафедри педіатрії №2  Іванна Горішна у своїй доповіді назвала сьогоденні епідеміологічні особливості кору в Україні та усвіті. Наголосила на критеріях клінічної та лабораторної діагностики кору, особливостях його перебігу у немовлят, сучасних підходах до лікування та профілактики.

Обговорено стендові доповіді, ухвалено резолюцію конференції.

Матеріали конференції будуть опубліковані в журналі «Вісник наукових досліджень»  за 2017 рік.