Визначилися переможці цьогорічних «Кременецьких медичних ралі»

Тернопільський державний медичний університет імені І.Горбачевського за сприяння Міністерства охорони здоров’я України та спільно з Українським науково-практичним центром екстреної медичної допомоги і медицини катастроф, Всеукраїнською громадською організацією «Всеукраїнська рада реанімації (ресусцитації) та екстреної медичної допомоги» 22-25 лютого 2018 року на базі готелю «Панорама» (м. Кременець, Тернопільська обл.) організував Всеукраїнську науково-практичну конференцію з міжнародною участю «Актуальні проблеми екстреної медичної допомоги і медицини катастроф». У рамках конференції пройшли майстер-класи та ІІІ Всеукраїнський чемпіонат бригад екстреної медичної допомоги з міжнародною участю «Кременецькі медичні ралі 2018». Проведення заходу підтримали Тернопільська обласна державна адміністрація, Тернопільська обласна рада, управління охорони здоров’я ТОДА, управління ДСНС України у Тернопільській області, Головне управління Національної поліції в Тернопільській області, Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, Кременецька районна державна адміністрація, Кременецька районна рада, Кременецька міська рада, Кременецьке медичне училище імені А.Річинського.

На конференцію прибули лікарі і фельдшери з медицини невідкладних станів на чолі з керівниками 18 обласних Центрів екстреної медичної допомоги і медицини катастроф, 2 приватних клінік, викладачі та студенти 4 медичних університетів та академій, 8 медичних коледжів та училищ. Серед закордонних делегацій взяли участь медики станцій екстреної медичної допомоги Кракова (Республіка Польща), Бельсько-Бяла (Республіка Польща), Каунаса (Литва), Тель-Авіва (Ізраїль), а також голови асоціацій парамедиків Литви та Ізраїлю. До участі у конференції долучилася депутат Верховної Ради України Ірина Сисоєнко. Всього було понад 300 делегатів.

Урочисте відкриття конференції відбулося на майдані біля Кременецької райдержадміністрації. Учасників привітали заступник голови Тернопільської обласної державної адміністрації Юрій Юрик, директор Українського науково-практичного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Євген Мороз, начальник управління охорони здоров’я Тернопільської ОДА Володимир Богайчук, ректор Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського Михайло Корда, голова кременецької районної ради Володимир Стефанський, голова Кременецької районної державної адміністрації Володимир Козубський, Кременецький міський голова Олексій Ковальчук.

«Стоячи на порозі реформи охорони здоров’я ми маємо унікальну можливість запозичити найкраще з закордонних надбань й ефективніше використати свій досвід. Особливо це стосується служби екстреної медичної допомоги, її взаємодії з силовими структурами та надання допомоги на ранньому госпітальному етапі», – зазначив у своєму виступі ректор ТДМУ, професор Михайло Корда.

Загалом для учасників конференції було підготовлено низку доповідей, які стосувалися реформи екстреної медичної допомоги, вимог до якості обладнання та уніформи виїзних бригад ЕМД, ефективності діяльності парамедиків у Литві та Ізраїлі, доцільності застосування аеромобільної евакуації за досвідом парамедиків Ізраїлю, нових технологій у наданні допомоги хворим на гострий інсульт на догоспітальному і ранньому госпітальному етапі, доцільності впровадження симуляційного навчання у підготовці фахівців служби ЕМД. Також був проведений майстер-клас з технології медичного сортування при масових випадках та внутрішньо кісткового доступу на догоспітальному етапі.

У рамках конференції організовано виставку книг видавництва «Укрмедкнига», а також виробів медичного призначення та уніформи для потреб служби ЕМД.

Щодо ІІІ Всеукраїнського зимового чемпіонату бригад екстреної медичної допомоги з міжнародною участю «Кременецькі медичні ралі – 2018», то він складався з трьох етапів – нічного і двох денних, які охоплювали 9 конкурсних завдань і стосувалися актуальних питань екстреної медичної допомоги.

Учасники повинні були надати допомогу хворим на гострий інсульт, гострий інфаркт міокарда з потребою тромболізису на догоспітальному етапі, постраждалому з краш-синдромом, дитині з опіком, застосувати тактику бригад ЕМД в умовах використання вогнепальної зброї, падіння з висоти, провести серцево-легеневу реанімацію в умовах гіпотермії, організувати надання допомоги при масовому випадку. На завершення першого і другого дня змагань суддівська колегія проводила дебрифінг, під час якого було озвучено суть кожного завдання та оптимальні етапи його реалізації. Автори конкурсних завдань давали відповіді на численні запитання учасників.

«Потрібно сказати, що цікавість щодо участі у подібних змаганнях з боку українських та закордонних бригад екстреної допомоги зростає. Цього року порівняно з минулим приїхало на 11 команд більше. Це свято для команд, під час якого вони мають можливість обговорити багато важливих питань в своєму професійному середовищі. Водночас всі мають можливість навчатися і змагатися. Також є можливість поспілкуватися з закордонними командами і перейняти їхній досвід. Чемпіонат є своєрідним майданчиком для обміну інформації та налагодженням співпраці», – зазначив головний організатор і суддя змагань, завідувач кафедри медицини катастроф і військової медицини Арсен Гудима.

Пізно увечері 24 лютого 2018 року відбулася церемонія нагородження переможців. У номінації «Краща українська команда» першість виборола команда Хмельницького центру екстреної медичної допомоги і медицини катастроф (462 бали), на другій сходинці – команда Чернівецького центру екстреної медичної допомоги і медицини катастроф (422 бали), на третій – команда Волинського центру екстреної медичної допомоги і медицини катастроф (417 балів). У номінації «Краща закордонна команда» першість виборола команда Краківського центру екстреної медичної допомоги і медицини катастроф (Республіка Польща) (584 балів), друге місце команда Центру екстреної медичної допомоги і медицини катастроф з Бельско-Бяла (Республіка Польща) (580 балів), третє – парамедики Центру екстреної медичної допомоги і медицини катастроф з Каунаса (Литва) (549 балів). У номінації «Краща студентська команда» першій вибороли студенти Вінницького національного медичного університету імені М. Пирогова (416 балів), друге місце – школа парамедимків з Каунаса (Литва) (384 бали), третє – студенти Дніпровської державної медичної академії (308 балів).

До суддівської колегії увійшли Михайло Василишин, Мирослав Бойчак, Людмила Гера (Львів), Анатолій Каленюк (Луцьк), Віталій Крилюк (Київ), Максим Максименко (Київ), Іван Кузьмінський (Київ), Андрій Охрімовський (Чернівці), Юрій Пацюрко (Львів), Галина Цимбалюк, Віктор Шацький, Рітіс Малашаускас і Ірена Малашускене (Литва), Богдан Ягельський (Польща). Головний суддя змагань – завідувач кафедри медицини катастроф і військової медицини, професор Арсен Гудима, головний апеляційний суддя – Віталій Крилюк, координатор по роботі з ДСНС Руслан Небесний, координатор по роботі з Національною поліцією Михайло Василишин, координатор по роботі з фігурантами Галина Голуб, провідний експерт з медичної симуляції Валерій Кузьмін.

Помічниками суддів на цих змаганнях були Ігор Бигар, Анастасія Гудима, Роман Гук, Василь Кузь, Богдана Перевізник, Вікторія Лоза, Устина Боцюк, Руслан Аббасов, Юлія Вадзюк, Катерина Воробець, Ірина Станько, Наргіз Джавадова, Аліна Ільченко, Анатолій Безвугляк, Олена Гладко, Євген Марюхеня, Дмитро Нехаєнко, Анрій Сакун, Ольга Федосєєва.

Президент асоціації парамедиків Литви, суддя змагань Рітіс Малашаускас зазначив, що «ше влітку придумали один з конкурсів для чемпіонату, який не є складним, але вимагає від працівників екстреної допомоги знань, досвіду. Сьогодні в Литві працює парамедична служба, яка діє чітко за встановленими протоколами надання допомоги. З цього чемпіонату видно, що в Україні кожен центр екстреної допомоги і кожен лікар у бригаді «швидкої» працює, опираючись на власний досвід. Загалом я 25 років працюю в екстреній допомозі, з яких 10 років парамедиком. У 2005 році ми розпочали підготовку парамедиків і в 2007 році перші фахівці приступили до роботи. Сюди я приїжджаю не вперше. Хочу сказати, що в Тернополі як удома. Мені приємно ділитися досвідом і допомагати в організації подібних чемпіонатів».

Одночасно 23 лютого 2018 року в першій половині дня учасники конференції відвідали міжкафедральний навчально-тренінговий центр ТДМУ, де мали змогу познайомитися зі структурою та організацією діяльності центру, пройти майстер-клас з технології симуляційного навчання в медицині, бути свідками проведення сценарію симуляції та дебрифінгу.

23 лютого 2018 року у другій половині дня відбулася нарада керівного складу служби екстреної медичної допомоги, в якій взяли учать 20 директорів центрів ЕМД і МК України, керівництво ДЗ УНПЦ ЕМД і МК, 2 начальники обласних управлінь охорони здоров’я Тернопільської області – Володимир Богайчук та Черкаської області – Михайло Лобас, радник Міністра охорони здоров’я України Тетяна Тімошенко, депутат Верховної Ради України Ірина Сисоєнко та 4 експерти МОЗ України за напрямком «Медицина невідкладних станів»: Арсен Гудима, Віталій Крилюк, Галина Цимбалюк та Олег Куц. На нараді були підняті такі проблемні питання діяльності служби ЕМД: забезпечення санітарним автотранспортом служби ЕМД, оплата праці медичних працівників і водіїв карет ЕМД, проблема дозволу лікарям та фельдшерам призначати наркотичні засоби та прекурсори, визначення порядку навчання медичного персоналу в навчально-тренувальних центрах та укомплектування їх обладнанням, проблема диспетчеризації: розподіл викликів на екстрені і невідкладні та право на відмову у виїзді бригади ЕМД, особливо при умові введення парамедиків та медичних техніків до складу бригад, застосування телемедичних послуг в системі ЕМД на догоспітальному етапі, розробка типових будівель для центрів ЕМД, зміни до нормативно-правових актів, які потребують внесення змін у зв’язку з введенням нових професій, Проведення тромболізису на догоспітальному етапі.

Генеральним меценатом змагань стала компанія «Angels». «Ксенко» є постійним спонсором всіх заходів в нашому університеті, особливо тих, які спрямовані на підвищення кваліфікації медичних працівників. Медичні ралі у Кременці також підтримала фармацевтична компанія «Юрія-Фарм», яка є сьогодні провідною на фармацевтичному ринку України. Приватне підприємство «Форма» також приєдналося до когорти меценатів. Серед тих, хто підтримав цьогорічні медичні ралі, «Boehringer Ingelheim», «Persys Medical» «Roche», «Микулинецький бровар». Партнером конференції стала компанія «Sanofi».

Бажаючі відвідати визначні місця Кременеччини отримали таку можливість наступного ранку після завершення чемпіонату.

Більше світлин тут: https://www.facebook.com/pg/tdmu.official/photos/?tab=album&album_id=1500249120097213

Прес-служба Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського.