Меню Закрити

Асоціація онкологів Тернопілля присвятила своє засідання 35-річчю кафедри променевої діагностики і терапії та радіаційної медицини ТДМУ

Нещодавно на базі Тернопільського обласного онкологічного диспансеру відбулися засідання Асоціації онкологів Тернопілля, присвячене 35-річчю кафедри онкології, променевої діагностики і терапії та радіаційної медицини Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського, та підсумкова нарада щодо роботи обласної онкологічної служби у 2017 році.

Про інструменти «Medax» для біопсії пухлин доповіла гостя з Києва Г.Лядова.

Професори І.Галайчук та І.Жулкевич розповіли про історію становлення кафедри онкології, променевої діагностики і терапії та радіаційної медицини, її фундаторів і провідних науковців, а також про досягнення.

Вони зазначили, що кафедра онкології сьогодні – це колектив, у якому працюють п’ять докторів медичних наук, професорів, три доценти, чотири асистенти – кандидати наук, два асистенти без наукового ступеня і лаборант кафедри. Серед викладачів є заслужений лікар України, кавалер Ордена Данила Галицького, заслужений винахідник України.

Заснована кафедра у 1983 році в результаті злиття двох курсів: курсу онкологiї та курсу рентгенологiї з медичною радiологiєю. Клінічною базою для неї став обласний клінічний онкологічний диспансер. Першим завідувачем новоствореної кафедри онкологiї, променевої дiагностики i терапiї та радiацiйної медицини у 1983 році був онкохірург, доктор медичних наук Геннадій Мороз.

У 1994-2006 роках кафедру очолював доктор медичних наук, професор В.Дрижак. Під його керівництвом колектив виконав низку наукових досліджень, зокрема «Вплив лазеротерапії на резистентність організму при комбінованому лікуванні злоякісних пухлин», «Профілактика та лікування печінкової недостатності у хворих на механічну жовтяницю пухлинного ґенезу», «Роль вірусів гепатиту В і С та інших причинних факторів у гепатоканцерогенезі».

Другий рік поспіль кафедра організовує Всеукраїнську студентську олімпіаду з онкології. У січні 2018 року відбувся майстер-клас представників Євро-Азійської асоціації мамологів. Італійські та грузинські хірурги-маммологи поділились своїм досвідом щодо лікування раку молочної залози.

Окрім того, професор І.Галайчук прозвітував про роботу Асоціації онкологів Тернопілля у 2017 році.

Під час підсумкової наради щодо роботи обласної онкологічної служби у 2017 році також було розглянуто низку важливих питань.

Л.Шкробот, В.Недошитко, К.Гоч проаналізували надання спеціалізованої онкологічної допомоги минулого року. Вони окреслили проблеми і перспективи розвитку онкологічної служби в Тернопільській області на 2018 рік.

За їх словами, для лікування онкологічних пацієнтів у 2017 році за рахунок Державного бюджету отримано хіміопрепаратів на суму 2664756 грн. За кошти обласного бюджету закуплено препаратів на суму 1091300 грн. Таким чином хіміотерапевтичними препаратами було забезпечено лише на 4,6% від загальної потреби, що становить близько 80 млн. грн. на рік.

Доповідачі представили загальну характеристику онкоепідеміологічного процесу в 2017 році та оцінку стану надання онкологічної допомоги населенню області. Отже, минулого року в області зареєстровано 3405 нових випадків раку, з них у сільських жителів – 1798. З кількості первинних пацієнтів мали стадію згідно TNM: I-II – 1541 (48,9%), III – 592 (18,8%), IV – 626 (19,9%).

Захворюваність на злоякісні новоутворення становить 322,5 на 100 тисяч населення. Захворюваність серед сільських жителів складає 306,3 на 100 тис. населення. Всього станом на 01.01.2018 р. на диспансерному обліку перебував 25091 пацієнт, з них більше 5 років – 15858 (63,2%). Поширеність онкологічних захворювань серед населення області становить 2376,2 на 100 тисяч населення. Спостерігається накопичення контингентів хворих на злоякісні новоутворення на 4,0%. У віковій структурі захворюваності переважають особи похилого та старечого віку: у чоловіків – 66,0%, у жінок – 60,5% (згідно нової класифікації віку ВООЗ).

О.Туманова виступила з доповіддю «Рак молочної залози, рак шлунка, рак гепатопанкреатодуоденальної зони – результати надання спеціалізованої онкодопомоги хворим у 2017 році», А.Камінський – з доповіддю «Рак товстої кишки, рак голови та шиї, рак органів сечовидільної системи – результати і проблеми надання спеціалізованої онкодопомоги хворим у 2017 році».

Л.Самбор і Д.Кривокульський проаналізували ситуацію щодо захворюваності на рак жіночих статевих органів і особливості надання спеціалізованої онкодопомоги хворим у 2017 році.

В.Гуменюк доповів про результати надання допомоги хворим на рак легень і стравоходу, О.Олексій – про результати роботи радіологічного відділення, Д.Коваленко – про надання спеціалізованого лікування в умовах хіміотерапевтичного відділення.