У ТДМУ розпочато реалізацію всеукраїнського проекту з підготовки інструкторів з догоспітальної допомоги

На базі навчально-оздоровчого комплексу «Червона калина» Тернопільського державного медичного університету 11 лютого 2019 року розпочато реалізацію проекту з підготовки інструкторів з догоспітальної допомоги. Він включає в себе підвищення кваліфікації лікарів і фельдшерів з медицини невідкладних станів, перепідготовку осіб, які обіймають посади фельдшерів з медицини невідкладних станів та медичних сестер з невідкладних станів, підвищення кваліфікації лікарів з медицини невідкладних станів.

Як зазначив завідувач кафедри медицини катастроф і військової медицини, професор Арсен Гудима, навчальний курс триватиме упродовж місяця, під час якого учасники вдосконалять свої знання з екстреної медичної допомоги за шістьма напрямками. Серед них – це кваліфіковані заходи реанімації, надання допомоги при травмі на догоспітальному етапі, надання допомоги дітям на догоспітальному етапі, надзвичайні стани, які часто трапляються на викликах швидкої допомоги, медицина катастроф… З кожного з цих тематичних блоків курсанти складатимуть іспит своїм інструкторам під контролем представників Агенції з екстреної медицини.

«Сьогодні в Україні відбувається реформа системи екстреної медичної допомоги. Один з її елементів – це перекваліфікація медиків, які працюють в системі ЕМД, у професіоналів з рятувальної медицини. З 1990-х років в Україні відсутня система підготовки кадрів, зокрема лікаріві фельдшерів з медицини невідкладних станів. Для того, щоб підняти їх рівень, Міністерство охорони здоров’я знайшло донорів, які залучили до участі в проекті досвідчених інструкторів. Також було відібрано по чотири кращих працівників служби екстреної медичної допомоги з шести пілотних регіонів, зокрема з Вінниці, Києва, Одеси, Донецька, Тернополя, Полтави, де будуть впроваджуватися основні засади діяльності системи екстреної медичної допомоги. Якщо вони успішно пройдуть навчання і продемонструють відмінне засвоєння знань та навичок, то отримають посвідчення про підвищення кваліфікації з екстреної медичної допомоги і сертифікат інструктора з догоспітальної допомоги. Міністерство також виділяє кошти на створення при центрах екстреної медичної допомоги навчально-тренінгових центрів, на базі яких підготовлені нами фахівці будуть навчати фельдшерів і проводити їх вишкіл. Якщо фельдшер пройде місячний курс, складе іспит, то отримає відповідні знання і сертифікат. Це дасть йому можливість значно підвищити свій соціальний і фінансовий статус. Тоді його рівень буде відповідати фаху парамедика, підготовку яких ми розпочали в нашому університеті», – розповів Арсен Гудима.

Офіційне відкриття проекту відбулося 11 лютого 2019 року в конференц-залі НОК «Червона калина». У ньому взяли участь радник Міністра охорони здоров’я України Гліб Бітюков, представник Міжнародного комітету Червоного Хреста ВіталійСтецик, проректор з науково-педагогічної роботи, професор Аркадій Шульгай, директор центру симуляційного навчання, лікар медицини невідкладних станів, асистент кафедри медицини катастроф і військової медицини Галина Цимбалюк, помічник лікаря, парамедик з невідкладних станів, парамедик з тактичної медицини Джон Бі Крістенсен (Jon B Christensen), виконавчий директор College of Remote and Offshore Medicine Foundation Ейврік О’Келі (Aebhric O’Kelly).

«Сьогодні маємо історичну подію, адже вперше в Україні відбувається підготовка фахівців, які в подальшому будуть перекваліфіковувати фельдшерів екстреної медичної допомоги в парамедиків. Останні ж будуть працювати у системі ЕМД. Тернопільський державний медичний університет імені І.Горбачевського є ініціатором, засновником і лідером з підготовки фахівців з екстреної медичної допомоги. Ми першими в Україні започаткували підготовку парамедиків на додипломному рівні. Для цього необхідно було підготувати викладачів, розробити навчальний план і навчальні програми. Наш досвід і результати вашого навчання будуть покладені у розробку навчального плану для підготовки парамедиків, який повинен лягти в основу роботи всіх навчальних закладів, які сьогодні готують і будуть готувати цих фахівців. Бажаємо вам плідної праці», – побажав Аркадій Шульгай.

Радник Міністра охорони здоров’я України Гліб Бітюков наголосив на тому, що велика команда фахівців доклала багато зусиль для того, щоб цей проект був реалізований. Він додав, що покращання системи загалом залежить персонально від кожного. «Ви приїхали здобувати важливі знання та навички, але не всі за результатами підсумкової оцінки знань отримають сертифікати і матимуть право навчати інших. Вам потрібно докласти максимум зусиль для того, щоб за цей час максимально короткий час освоїти всю інформацію та навички, щоб в подальшому мати кращі перспективи, підвищену зарплатню. Справа в тому, що потрібно, аби нам довіряли люди, які викликають бригаду екстреної медичної допомоги. Тому на вас вся надія, адже ви навчатимете інших. Бажаю вам успіхів, натхнення. Навчайтеся, а ми зі свого боку будемо робити  все можливе, щоб зробити систему якіснішою і кращою. Пам’ятайте, що це залежить не лише від нас, а від кожного хто в ній працює», – звернув увагу Гліб Бітюков.

Представник Міжнародного комітету Червоного Хреста Віталій Стецик розповів, що ця благодійна громадська організація активно розвиває медичний напрямок. За його словами, особливо активно підтримується бажання України реформувати службу екстреної медичної допомоги. Саме з цієї причини в комітеті вирішили підтримати цей важливий проект, який запускає переформатування всієї системи екстреної медичної допомоги.

Виконавчий директор College of Remote and Offshore Medicine Foundation Ейврік О’Келі ознайомив присутніх з напрямками діяльності його установи. Він зазначив, що коледж проводить подібні курси і навчання у всьому світі.

Директор центру симуляційного навчання ТДМУ Галина Цимбалюк додала, що представники системи екстреної медичної допомоги вперше мають нагоду освоїти нові навички. Вона побажала насолоджуватися процесом навчання і відпрацюванням практичних навичок, а також успіхів у складанні іспитів.

Прес-служба Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського.