Польська асоціація студентів ТДМУ продовжує свою благодійну діяльність

Незадовго до Різдва Асоціація польських студентів ТДМУ закінчила першу частину благодійної акції, коли вони стали помічниками Санти і подарували малечі, яка позбавлена батьківського піклування чи опинилася в скрутному становищі, дитячі іграшки, цукерки і предмети гігієни, а також приготували подарунки для малозабезпечених сімей і приєдналися до міжнародної благодійної роботи в університеті.

Але з новим роком народилася нова ініціатива «Teddy bear charity».

«Ми вирішили заохотити людей до того, щоб поділитися іграшками і одягом, які вони більше не будуть використовувати. Багато людей насправді мають багато іграшок, предметів або одягу для немовлят, які просто чекають, щоб отримати нове життя», – зазначили студенти.

18 та 19 лютого 2019 року у вестибюлі адміністративного корпусу ТДМУ відбулася благодійна акція «Teddy bear charity», під час якої студенти збирали іграшки, одяг і гроші для сімей та дітей, які потребують допомоги.

Упродовж двох днів активісти зібрали чималу кількість всього необхідного. Як вони розповіли самі, всього було так багато, що ми могли відсортувати їх за розмірами належним чином. Більше того, було зібрано 2900 гривень, які молоді люди витратили на фрукти, овочі, дитячі ігри та приладдя.

dav

25 березня 2019 року студенти відвідали «Дім життя» в Драганівці, що за 10 км від Тернополя. Там вони віддали придбані фрукти, овочі, іграшки та одяг для матерів-одиначок з дітьми, які потребують допомоги. Відразу після цього благодійний оргкомітет поїхав зустріч з підопічними Центру соціально-психологічної реабілітації дітей у Тернополі. Малеча отримала набори для творчості, ігри та іграшки, одяг, а також невеликий запас фруктів.

«Ми дуже раді, що ми мали можливість знову допомогти людям. Ми також дуже вдячні за підтримку іншим студентів та громадянам, а також за участь співробітників нашого університету. Я обіцяю, що ми продовжимо свою діяльність. Тепер настав час подумати про нові ініціативи. Ще раз дякуємо за підтримку та фантастичну роботу комітету благодійництва Асоціації польських студентів при ТДМУ», – сказав Хуберт Мікоша.

Polish association continues their charity work

Just before Christmas, Polish Students’ Association has finished the first part of the charity, when they became little Santas and gave toys, sweets and hygienic items to children from orphanages as well as prepared gifts for families in need and join international charity work.

But with New Year, new initiative called “Teddy bear charity” was born.

,,

“We decided to encourage people to share toys and clothes, which they will not use anymore. Many people actually have many toys, items or clothes for babies, which just wait to get new life” – said students.

Therefore on 18th and 19th of February the ‘Teddy Bear Charity’ was held in the Dean’s Office, when the students were collecting toys, teddy bears, clothes as well as little money for families and children in need.

‘To our surprise, although the charity lasted 2 days, people met us even some days after and gave us many toys and clothes. They were so many of them, that we could sort them by sizes adequately to needs. What’s more we collected 2900 UAH, which we spent on fruits, vegetables, children’s games and art supplies’ – said students.

Finally on Monday 25th of March, students had gone to the ‘House of life’ in Drahanivka, 10 km from Ternopil, were they gave the bought fruits, vegetables, toys and clothes for single mothers with children in need. Just after charity committee went to meet children from the Center of Social-Psychological Children Rehabilitation in Ternopil. The children in need got new items for artistic work, games, toys and clothes as well as small supply of fruits.

‘We are very happy that we had opportunity to help people again. We are also very grateful for the support of other students and communities as well as involvement of the staff from our university. I promise that we have not finished our activity and now it is time to think about new initiatives. Thank you again for support and fantastic work of the Charity Committee of Polish Students’ Association at TSMU’ – said Hubert Mikosza