У ТНМУ відбулася конференція «Мовна комунікація: наука, культура, медицина»

«Мовна комунікація: наука, культура, медицина» – під також назвою відбулася 6 червня 2019 року Всеукраїнська науково-практична конференція у читальній залі бібліотеки Тернопільського національного медичного університету імені І.Горбачевського.

Від імені організаторів заходу всіх учасників тепло привітала завідувач кафедри української мови ТНМУ, доцент Марія Тишковець.

«Питання забезпечення функціонування української мови як державної, обов’язковість її використання в усіх галузях суспільного життя і, зокрема, в науці, культурі, медицині нині на часі. Один за одним ухвалюють відповідні документи, спрямовані на реальну підтримку й розвиток української мови, «мовні» питання стають об’єктом обговорень не тільки у філологічних колах», – зазначила у своєму виступі Марія Павлівна.

Вона нагадала про найважливіші мовні події новітнього часу: Указ Президента України від 31.05.2018 № 156 «Про невідкладні заходи щодо зміцнення та сприяння створенню єдиного культурного простору України», Закон України від 25.04.2019р. «Про забезпечення функціонування української мови як державної», згідно з яким впроваджуються заходи щодо зміцнення державного статусу української мови та створення єдиного культурно-освітнього простору. 22 травня цього року Кабінет Міністрів схвалив «Український правопис» у новій редакції, розробленій Українською національною комісією з питань правопису.

Від імені ректора ТНМУ, професора Михайла Корди присутніх привітав проректор з наукової роботи, професор Іван Кліщ.

«Нинішня конференція відбувається в час, коли ще тривають дебати навколо ухваленого Верховною Радою «мовного» закону, правопису, який вступив в силу. Йдеться про світоглядні речі, а не суто філологічні. Закон про функціонування української мови як державної є одним з найважливіших елементів фундаменту, на якому можна вибудовувати національну єдність і духовний та культурний розвиток. Розвивається мова, розвивається й  професійна лексика. За часів СРСР і в перші роки незалежності України цьому питанню не приділяли достатньо уваги і тільки зараз завдяки ентузіастам, людям небайдужим до долі української мови, професійна і, зокрема, медична  професійна лексика, все ширше впроваджується і розвивається. Україномовні термінологічні стандарти потрібно впроваджувати в усіх галузях науки, виробництва, це спонукатиме людей вивчати українську мову. Так само  в медицині. Стандарти спонукатимуть лікарів глибше опановувати мову, пізнавати її, цікавитися звідки з’явився той чи інший термін», – зазначив проректор.

Іван Миколайович також наголосив на доцільності і важливості проведення науково-практичної конференції «Мовна комунікація: наука, культура, медицина» і побажав її учасникам плідної роботи.

Директор навчально-наукового інституту моделювання та аналізу патологічних процесів ТНМУ Віктор Лотоцький привітав присутніх від імені колективу інституту.

Учасники конференції розглянули актуальні проблеми мовної комунікації за такими напрямками:

  • Теоретичні основи мовної комунікації. Мовна свідомість. Мовна особистість. Мовна особистість медичного працівника.
  • Функціонування мови. Нормування мови. Культура мови.
  • Медична професійна мова, медична комунікація. Інтерпрофесійне та інтрапрофесійне спілкування медичних працівників.
  • Міжмовні, міжкультурні контакти.
  • Література і культура мови.
  • Методична наука про формування комунікативної (мовної) компетенції майбутніх медичних працівників.
  • Питання змісту україномовної компетенції іноземних студентів.
  • Комунікація і розуміння висловлювання.
  • Деонтологічні аспекти професійного мовного спілкування.
  • Комунікація і текст. Мова літературно-поетичного тексту. Ідіостиль письменників. Медицина і лікарі в художньому тексті.

Доцент кафедри загального мовознавства і слов’янських мов ТНПУ Володимир Буда свій виступ присвятив медичним описам у романі Юрія Винничука «Аптекар».

Про нову редакцію українського правопису як вимогу часу говорила  викладачка кафедри загального мовознавства і слов’янських мов ТНПУ Оксана Вербовецька.

«Власні особові імена : лінгвістична норма» – такою була тема виступу доцента кафедри загального мовознавства і слов’янських мов ТНПУ Ніни Свистун.

Своїми міркуванннями стосовно професійної комунікації в галузі медицини поділився викладач кафедри педагогіки вищої школи та суспільних дисциплін ТНМУ Тарас Кадобний.

 «Академічне письмо в немовних закладах вищої освіти» – цій темі присвятив свій виступ  кандидат філологічних наук, доцент кафедри української мови ТНМУ Ігор Драч.

Запам’яталися і музичні паузи в роботі конференції. Студентка другого курсу медичного факультету Оля Половчук виконала попурі з українських пісень і пісню про любляче серце Марії з репертуару талановитої львівянки Ірини Федишин. Студентка третього курсу факультету іноземних студентів з Нігерії Сексес Біфугха підкорила серця слухачів, заспівавши сольно  «Журавлі» українською мовою та «Алілуйя». Власні вірші прочитав доцент кафедри української мови Ігор Гаврищак й зірвав оплески аудиторії.

Лідія Хміляр.