FEBS – це унікальні можливості для молодих науковців

З ініціативи FEBS у рамках ХІІ Українському біохімічного конгресу відбувся освітній семінар (Education Workshop) для вчених у галузі природничих наук та експериментальної медицини – «Techniques And Efficient Road maps: New Options For Practicals And Innovative Learning» за участі провідних європейських лекторів – фахівців з освіти. Під час семінару було висвітлено такі теми, як підготовка дисертацій, написання наукових статей та грантів, дистанційне навчання тощо (https://www.tdmu.edu.ua/2019/10/05/hii-ukrayinskyj-biohimichnyj-kongres-zibrav-u-tnmu-vidomyh-naukovtsiv-biohimikiv/).

Своїми знаннями і досвідом з викладачами і студентами ділилися професор Jerka Dumic (факультет фармації та біохімії, Загребський університет, Хорватія), доктор Angel Herraez (Університет Алькали, Алькала-де-Енарес, Іспанія), доктор Keith Elliot (Університет Манчестера, Велика Британія), доктор Ferhan Sagin (Ege університет, Ізмір, Туреччина), доктор Beáta G Vértessy (Будапештський університет технології та економіки, Угорщина).

Відповідальна за організацію воркшопу з українського боку професор, заввідділенням нейрохімії Інституту біохімії імені О.Палладіна, секретар з міжнародних питань Українського біохімічного товариства, Тетяна Борисова зазначила, що троє гостей є головами комітетів FEBS, зокрема Ferhan Sagin – голова освітнього комітету, Jerka Dumic – голова комітету інтеграції, Beáta G Vértessy – голова комітету курсів вищої складності. За її словами, упродовж двох днів відбулося три лекції та інтерактивні роботи в групах, де запрошені експерти перевіряли засвоєні знання та інформацію. Тетяна Борисова додала, що FEBS має гарну традицію включення в свої семінари національних доповідачів і фахівців, у нашому випадку українських.

Своїми враженнями від спілкування з молодими науковцями, ТНМУ та міста поділилися наші гості.

– У чому полягає ціль вашого візиту?

Ferhan Sagin: Ми організовуємо такі воркшопи щороку. Цього разу він відбувся в рамках Українського біохімічного конгресу в ТНМУ. Всі воркшопи спрямовані на освітян, молодих дослідників, щоб ми і вони могли обмінятися ідеями щодо освіти, поговорити про нові методи викладання, дати молодим науковцям поради щодо побудови наукової кар’єри, інформацію про викладацьку діяльність і практику, розказати про те, як підготувати офіційні документи, як правильно написати резюме.

Beáta G Vértessy: Ми представляємо наукові спільноти різних країн світу, тому це чудова нагода дізнатися більше про можливості наукової реалізації на міжнародному рівні. Наше завдання – полегшити молодим науковцям побудову кар’єри, надати знання, як отримати підтримку світової спільноти науковців. Ми сподіваємося, що після нашого воркшопу буде більше бажаючих молодих дослідників доєднатися до нашого товариства, розвиватися і брати участь у різних міжнародних дослідницьких програмах.

– Поділіться, будь ласка, своїми враження щодо спілкування з нашими студентами.

Jerka Dumic: Моїм головним завданням, як голови комітету інтеграції FEBS, є турбота про ріст освітнього та дослідницького потенціалу країни, зростання рівня активності наукового молекулярного товариства у світі. Зокрема допомагати з тим, щоб було впроваджено якомога більше молекулярних досліджень, особливо в тих країнах, де вони на доволі низькому рівні.

Були приємно вражені мотивацією і ентузіазмом ваших студентів. Багато з них прагне реалізації, хоче знати більше. У ці дні вони брали участь у загальних оглядових лекціях, які допоможуть їм далі розвиватися. Ми презентували наукове дослідження англійською мовою – і це була гарна можливість для отримання практичного досвіду, щоб інтегруватися в європейський і світовий науковий простір. Хочу сказати, що Україна має потенціал. Український біохімічний конгрес показав можливості, тому наше бажання полягає в тому, щоб максимально допомогти українським науковцям.

Keith Elliot: Коли ми приїжджаємо в рамках програми, ми ніколи не кажемо, що і як потрібно робити, ми ділимося своїми ідеями, своїм досвідом. Ми більше орієнтовані на розвиток навичок у студентів для подальшого розвитку, для встановлення важливих наукових контактів, для побудови майбутньої кар’єри. Саме про це ми найбільше говорили під час своїх лекцій, воркшопу.

Angel Herraez: Наше завдання показати молодим людям, як FEBS може їм допомогти у майбутній кар’єрі, у розвитку. Про це говорили лектори, професори. Ми завжди ділимося досвідом з великою кількістю людей, з молодими науковцями у різних країнах світу. Ми показуємо, що вони не самотні, що вони можуть знайти надійне місце для прийняття рішень, для підтримки, де підкажуть, де можна освоїти нові технології, методи викладання. Коли ми подорожуємо, то бачимо багато людей з великим науковим потенціалом, тому підказуємо, як його розвивати. Ми бачимо людей  з цікавими ідеями та готовими до міжнародної співпраці. Для успішної наукової діяльності треба мати багато однодумців і партнерів в різних державах, треба бути людиною інтернаціонального спрямування.

Нам було приємно побачити велику кількість студентів під час воркшопу, які були зацікавлені отримати нову інформацію, взяти щось корисне для себе. У них була висока мотивація. Приємно було б бачити, щоб їхня мотивація стосувалася науки. Нам також було приємно бачити їх активність. Дехто з цих студентів багато подорожує, знає як говорити англійською, вивчає нові технології, методології. І це спілкування між професорами і викладачами було чудовим. І дуже часто під час таких локальних заходів, ми можемо отримати цікавий погляд на нашу роботу, гарний зворотній зв’язок.

– Такі спілкування надихають вас на подальшу діяльність?

Angel Herraez: Насправді це дуже важливо, коли твоя інформація і твій досвід є цікавим для публіки, коли ти бачиш зацікавленість. Це найкраща мотивація для нас.

Keith Elliot: Ми були дуже вражені студентами і молодими науковцями. Вони добре говорять англійською мовою, мають цікаві думки.

Ferhan Sagin: Мої колеги висловили важливі думки і погляди. Я хочу сказати, що упродовж останніх 5-6 років проведення наших воркшопів ми мали настільки велику аудиторію. Я висловлюю подяку Сергію Комісаренку, Тетяні Борисовій, ректору Михайлу Корді, всьому організаційному комітету і колегам за таку чудову можливість презентувати FEBS в Україні. Це була добра нагода під час нашого воркшопу побачити ситуацію в країні, почути думки інших колег. І тепер ваші викладачі, студенти, молоді науковці мають уявлення про FEBS. Ми все зробили від себе все можливе як люди, як особистості для того, щоб кожен знав про FEBS, міг стежити за активностями і новинами федерації. Я сподіваюся, що це стане корисним для багатьох присутніх.

Beáta G Vértessy: Під час цього нашого візиту важливим було те, що ми хотіли донести до аудиторії. Ми розказували про те, що кожен бажаючий може взяти інформацію з офіційного сайту. Це правда. І те, що ми спілкувалися кожен персонально з аудиторією, це дуже велика різниця, ніж би люди самі шукали потрібну їм інформацію. Ми змогли обмінятися контактами для подальшої комунікації. Персонально донести до кожного. Ми бачили вдячну аудиторію, яка висловила своє захоплення. Багато присутніх сприйняли нашу інформацію і сформували уявлення про FEBS, і це дуже важливо для тих, хто буде робити наукові дослідження. Я побачила дуже багато студентів, які мають ентузіазм, які сфокусовані на майбутній кар’єрі. Мій виступ і моя дискусія стосувалася можливостей нашої федерації. Чимало молодих людей висловили свої враження. Приємно те, що вони зрозуміли, що їм далі робити. І це чудово.

Тетяна Борисова: Це був довгий шлях до організації цього заходу.  Я написала листа до Ferhan Sagin з проханням, щоб федерація провела воркшоп з питань освіти в рамках ХІІ Українського біохімічного конгресу. Висловлюю подяку пані Ferhan і всьому комітету FEBS, які прийняли позитивне рішення організувати освітній воркшоп. Я вважаю, що захід відбувся дуже успішно. Я запитала у своїх друзів їх враження і вони відповіли, що це справді було потрібно і дуже важливо. І всі доповіді були дуже цікавими.

Під кінець зустрічі Jerka Dumic зазначила, що графік роботи воркшопу був доволі насиченим і цікавим. Незважаючи на цей темп лекцій і роботи в групах, гостям вдалося трошки ознайомитися з містом. Вони мали нагоду насолодитися нашою чудовою набережною та пройтися вуличками Тернополя. А ще вони висловили сподівання, що Україна використає свій науковий потенціал і розвиватиме його. Вони ж зі свого боку підтримають знаннями, інформацією і досвідом.

Прес-секретар ТНМУ Яніна Чайківська.

Світлини автора.