У ТНМУ відкрили навчальний центр з невідкладної допомоги

Тернопільський національний медичний університет імені І.Горбачевського продовжує впроваджувати в навчальний процес передові технології з метою здобуття студентами практичного досвіду у лікарській діяльності. Одним з пріоритетів ТНМУ є розвиток симуляційного навчання. Декілька років тому в університеті було відкрито центр симуляційного навчання, де створені всі можливості для опанування практичних навичок на манекенах.

Тепер студенти-медики і студенти-парамедики мають можливість відшліфувати своїм вміння і в наданні екстреної медичної допомоги. У цьому їм слугуватиме новозбудований навчальний корпус з боксом для заїзду «швидкої» та відповідно оснащеним автомобілем, кімнатою екстреної медичної допомоги (Emergency department), залою для дебрифінгу, внутрішнім двором, де можна симулювати різні ситуації.

Відкриття центру невідкладної допомоги відбулося 29 листопада 2019 року. Ректор ТНМУ, професор Михайло Корда презентував відділення гостям з Польщі, голові Тернопільської обласної ради Віктору Овчаруку, начальникам управлінь охорони здоров’я, головним лікарям міста і області, представникам благодійного фонду міста Белефельд.

«Сьогоднішня подія ще раз ілюструє те, що Тернопільський медичний університет постійно розвивається, удосконалюється. Якість підготовки фахівця з вищою медичною освітою має важливе значення для збереження здоров’я нації. Компетентна професійна медична допомога покращує якість життя і самопочуття населення, відтак є справою державної ваги. Особливо зросли вимоги та відповідальність щодо якісної медичної освіти сьогодні, коли реалізується медична реформи, саме завданням якої є надання якісної медичної послуги населенню», – прокоментував подію Віктор Овчарук.

Як розповів завідувач кафедри медицина катастроф і військової медицини, науковий консультант центру симуляційного навчання, професор Арсен Гудима, у спеціально добудованому корпусі центру тепер розташовано центр невідкладної допомоги, в якому будуть відбуватися навчання з набуттям реальних практичних навичок і студенти здобуватимуть необхідний досвід в умовах максимально наближених до реальності.

«У 2011 році було прийнято Закон України «Про екстрену медичну допомогу», в якому чітко прописані головні компоненти системи екстреної медичної допомоги з орієнтацією на рятування людського життя. В плані підготовки майбутніх лікарів екстреної медичної допомоги і парамедиків за останні роки зроблено дуже багато, бракувало лише навчального відділення невідкладної (екстреної) допомоги. Це те відділення, куди передає пацієнта бригада швидкої допомоги, щоб порятунок життя відбувався спадкоємно – від швидкої і приймального відділення до спеціалізованого відділення при потребі. Сьогодні ризик смерті в приймальному відділенні набагато вищий, ніж у кареті швидкої допомоги. Багатопрофільні лікарні України в обов’язковому порядку повинні створити такі підрозділи. Відповідно з часом постане питання підготовки і перепідготовки кадрів для цих відділень. У нашому навчальному центрі буде можливим готувати таких фахівців», – поділився Арсен Арсенович.

Він додав, що в цьому центрі створено спеціальний навчальний бокс, куди заїжджає карета швидкої допомоги, як це є у всіх європейських країнах, і відбувається передача пацієнта в Emergency department, де пацієнту надають медичну допомогу і визначають, в яке спеціалізоване відділення його передати. За його словами, викладачами є лікарі з медицини невідкладних станів з багаторічним досвідом роботи в цій галузі. Відділення невідкладної допомоги зроблено за принципом симуляційного навчання, тобто є блок, де працюють медики з симульованим пацієнтом, який розділений з іншим блоком (у ньому асистенти здійснюють управління симуляцією) напівпрозорою перегородкою. На 2 поверсі уже є брифінг-зали, де будуть детально аналізувати всі дії. Також є велика лекційна аудиторія для проведення теоретичних занять. При потребі вона може бути трансформована в залу для відпрацювання практичних навичок. Арсен Гудима наголосив на тому, що те, що зроблено в університеті, зроблено для перспективи розвитку швидкої допомоги в Україні.

Ректор ТНМУ, професор Михайло Корда зі свого боку висловив подяку благодійному фонду в місті Белефельд, який допоміг в облаштуванні центру. «Цей фонд багато допомагає жителям села Ілавче, зокрема там відкрито благодійну лікарню. Ми взяли під опіку цей медичний заклад. Наші студенти зі спеціальності «Фізична терапія» їздять допомагати туди – роблять масажі пацієнтам, займаються фізичною реабілітацією хворих. Відповідно благодійний фонд допомагає нам з деяким обладнанням. Вони передали нам автомобіль швидкої допомоги, дихальний апарат, багатофункціональні ліжка. Все це є дороговартісним обладнанням. Зі свого боку університет постійно вкладає кошти у розвиток центру симуляційного  навчання, щоб майбутні лікарі мали достатньо можливостей для отримання практичного досвіду», – підсумував Михайло Михайлович.

Цього дня всім учасникам урочистої події було продемонстровано практично, як відбуваються навчання студентів-парамедиків і майбутніх лікарів відділення екстреної медичної допомоги.

Прессекретар ТНМУ Яніна Чайківська.

Світлини Миколи Василечка.