Понад тисячу учасників зібрала онлайн-конференція в ТНМУ

13-14 листопада 2020 року в Тернопільському національному медичному університеті імені І.Горбачевського відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «Імплементація міжнародних стандартів в гінекології та онкогінекології», присвячена ювілею вчителя, професора, доктора медичних наук Франчука Анатолія Юхимовича.

Розпочав конференцію ректор ТНМУ, професор Михайло Корда: «Вже традиційно склалося так, що кожного року ми в Тернополі проводимо великий форум акушерів й гінекологів. Ми надіялися, що і цього року будемо мати можливість запросити у наше місто всіх партнерів, друзів, колег. На жаль, у зв’язку з пандемією в світі та епідеміологічною ситуацією у нашому регіоні, сьогоднішня наша зустріч відбувається в режимі онлайн. Я сподіваюся, що наші електронні ресурси витримають таку кількість учасників конференції, а на даний момент з нами вже більше 800 науковців».

Михайло Михайлович привітав ювіляра: «Дуже важливо що сьогоднішня наша зустріч відбувається на честь 90-літнього ювілею нашого корифея, одного з найбільш поважних та шанованих професорів ТНМУ Франчука Анатолія Юхимовича. Він понад 50 років працює в нашому університеті, 13 років очолював кафедру акушерства та гінекології, уже більше 18 років передає свій досвід молодим інтернам, лікарям на кафедрі акушерства та гінекології навчально-наукового інституту післядипломної освіти ТНМУ. Анатолій Юхимович понад 30 років очолював Асоціацію акушерів-гінекологів в Тернопільській області, автор сотень наукових статей, підручників, монографій, посібників. Я сподіваюся, що Ви зараз нас всіх чуєте, Вас вітає вся Україна, учасники конференції, ми бажаємо Вам міцного здоров’я, творчого довголіття. Ви надзвичайно порядна, працьовита, добра людина, нехай та вся доброта, яку Ви вклали в своїх пацієнтів, учнів повернеться до Вас сторицею. Дякую організаторам нашої сьогоднішньої конференції, всім, шановні колеги, бажаю продуктивної роботи, успіхів особистих й у науковій праці та практичній діяльності».

Ректор зазначив, що конференція присвячена таким важливим питанням, як репродуктивне здоров’я жінки, онкогінекологія, актуальні питання медичної практики. Він наголосив, що ця тема вже давно виходить за рамки медичних проблем та має вирішуватися на національному рівні.

Зі словами привітань до Анатолія Юхимовича Франчука звернулася начальник управління охорони здоров’я Тернопільської облдержадміністрації Ольга Ярмоленко: «Дорогий Анатолій Юхимович, дозвольте мені, як Вашій учениці, привітати з ювілеєм. Бажаю Вам не піддаватися недугам, берегти своє здоров’я, будьте повні оптимізму та щоб поряд з Вами були близькі й дорогі серцю люди».

Ольга Ярмоленко подякувала ректору ТНМУ та організаторам конференції за те, що навіть у такий нелегкий час вони знаходять можливості для проведення важливих наукових форумів.

Під час конференції звернувся з вітальними словами з нагоди ювілею Анатолія Франчука заступник директора Державної установи «Інститут педіатрії, акушерства і гінекології Національної академії медичних наук України», заступник голови координаційної науково-методичної ради ГО «Асоціація акушерів-гінікологів», професор Василь Подольський.

Він звернув увагу на те, що Тернопіль в Україні славиться науковими досягненнями, здобутками, які напрацьовані у даній галузі, а Тернопільський національний медичний університет є одним із флагманів підготовки наукових кадрів у нашій країні.

До привітань у форматі відеозвернень приєдналися – академік НАМНУ, професор Валерій Запорожан, завідувач кафедри акушерства і гінекології № 1 Національного медичного університету імені О.Богомольця, професор Борис Венцківський, завідувач відділення внутрішньої патології вагітних ДУ «Інституту педіатрії, акушерства і гінекології імені академіка О.Лук’янової НАМН України», професор Володимир Медведь, завідувач кафедри акушерства, гінекології та медицина плода Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Шупика, професор Світлана Жук та інші.

Відкриваючи пленарне засідання, завідувач кафедри акушерства та гінекології навчально-наукового інституту післядипломної освіти ТНМУ, професор Алла Бойчук з ніжністю та трепетом у голосі розповіла про знайомство та роки спільної праці з Анатолієм Юхимовичем Франчуком.

«Анатолій Юхимович задав той правильний ритм і настрій у житті, для нас, його учнів, який дав можливість підтримати традиції, ставлення до людей, любов до праці. Незважаючи на труднощі він досягнув великих наукових вершин, у 1957 році був одним з перших студентів тодішнього медичного інституту, який закінчив з відзнакою. У 1970 році захистив кандидатську дисертацію, а вже у 1974 році отримав звання доцента кафедри та гінекології. В 1986 році захистив докторську дисертацію й у цьому ж році йому присвоєно звання професора. Протягом 13 років керував кафедрою акушерства та гінекології медичного факультету. З 2002 року і досі є професором кафедри акушерства та гінекології навчально-наукового інституту післядипломної освіти», – згадала у своєму виступі Алла Володимирівна.

Доповідь «Вагітність і міома матки» представив член-кореспондент НАМН України, професор Леонід Маркін. Він зауважив, що частота поєднання вагітності та міоми матки сягає близько 10 відсотків і часто це у жінок до 30-ти років.

З імплементацією міжнародних стандартів для лікування сучасних змін репродуктивного здоров’я жінки ознайомив учасників конференції заступник директора ДУ «Інституту педіатрії, акушерства і гінекології НАМН України», професор Василь Подольський. Він вказав на те, що основними критеріями, за якими характеризують стан репродуктивного здоров’я жінок, є їх захворювання, як соматичні, так і гінекологічні та висока частота акушерських і перинатальних ускладнень, що підтверджується несприятливими тенденціями показників перинатальної й материнської захворюваності й смертності.

Алла Бойчук, професор, завідувач кафедри акушерства та гінекології навчально-наукового інституту післядипломної освіти ТНМУ, у своєму виступі «Ендометріоз – нові загрози старих проблем» пояснила необхідність підвищення ефективності прегравідарної підготовки хворих з ендометріоїдними кістами шляхом обґрунтування системи надання етапної медичної допомоги після оперативного лікування з метою збереження та відновлення репродуктивного здоров’я у жінок з геніальним ендометріозом.

Актуальною була доповідь завідувача кафедри акушерства, гінекології та медицини плода Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Шупика, професора Світлани Жук «Ведення вагітності й пологів з факторами ризику в сучасних умовах».

Світлана Іванівна проаналізувала сучасні завдання моніторингу вагітності, а саме: пренатальна діагностика, моніторинг стану плода при плацентарній дисфункції, моніторинг при аномаліях розвитку плода та плаценти, внутрішньоутробні втручання, ведення вагітних з багатоплодовою вагітністю та інші.

Значний науковий інтерес викликав виступ завідувача кафедри акушерства та гінекології № 1 ТНМУ, професора Лариси Маланчук на тему «Роль мікробіотики репродуктивного тракту у розвитку патології шийки матки з точки зору превентивної медицини».

Лариса Михайлівна обґрунтувала важливість лактобактерій у формуванні біоценозу репродуктивного тракту, адже вони продукують молочну кислоту, Н2О2, біоцини, стимулюють клітинний та гуморальний імунітет, блокують рецептори до адгезії патологічної флори.

Цікаву і насичену доповідь про бактеріальний вагіноз – огляд сучасних підходів до лікування представила доцент кафедри акушерства та гінекології № 2 Інна Корда. Доповідачка також привітала з ювілеєм Анатолія Франчука, побажала йому міцного здоров’я, оптимізму, позитиву і довгих та щасливих років життя.

Під час конференції у секції онкогінекології виступав завідувач кафедри акушерства і гінекології Одеського національного медичного університету, професор Ігор Гладчук із темою «Рак шийки матки: онтогенез, діагностика та лікувальні підходи при ранніх стадіях». Ігор Зіновійович заявив, що цитологічний скринінг є одним з найефективніших методів діагностики патологічних процесів шийки матки й одночасно профілактики раку шийки матки.

Лікар онколог-гінеколог вищої кваліфікаційної категорії, професор Львівського національного медичного університету Наталя Володько зосередила увагу слухачів на сучасному стані проблеми патології шийки матки, оскільки це четверта найпоширеніша форма раку серед жінок у всьому світі. Наталя Антонівна виокремила економічне питання у даному захворюванні, де витрати на рак шийки матки в глобальному масштабі становили 2,7 мільярди доларів, а до 2030 року прогнозується зростання витрат до 4,7 мільярдів доларів. Науковиця наголосила, що рак шийки матки продовжує спустошувати життя жінки, сім’ї, суспільства.

Алла Бойчук підсумувала роботу пленарного та секційних засідань, подякувала керівництву університету за сприяння та усім учасникам конференції, зазначила, що цими днями було представлено понад  30 наукових доповідей, обговорено багато важливих питань щодо сучасних світових тенденцій лікування раку шийки матки; раку яєчників; репродуктивної функції жінки.

«Я вдячна усім, хто разом з нами, протягом цих днів вітав Анатолія Юхимовича Франчука з ювілеєм, адже тисячі врятованих життів – результат його довгого, плідного тернистого, але завжди праведного шляху Лікаря, Вчителя, Науковця», – додала Алла Володимирівна.

На завершення наукового форуму звернувся зі словами подяки до організаторів та всіх учасників сам ювіляр – Анатолій Франчук: «Шановна еліта акушерів, гінекологів України, я щиро вдячний вам за теплі вітання з моїм ювілеєм. Протягом багатьох років я працював з вами, брав участь у наукових конференціях, з’їздах, у засіданнях вчених рад, а сьогодні я хочу побажати вам творчих успіхів у проведенні наукових досліджень в галузі акушерства та гінекології, міцного здоров’я, щастя, благополуччя, довголіття, миру та спокою» (https://www.facebook.com/tdmu.official/videos/673789256836048).

Усі бажаючі мають можливість переглянути конференцію на ютуб-каналі Тернопільського національного медичного університету імені І.Горбачевського за посиланнями:

https://www.youtube.com/watch?v=swePLM9x9jA&feature=youtu.be&fbclid=IwAR2ueJIyXM3fIflLv4S3WhVRlok9ui0-zghiBNKG6LzFMP8ulFYoKHoqZ1s

https://www.youtube.com/watch?v=kKDeAc6wayQ&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0fybQEpYDl3EI26ct2s9Nf0DJdS0lnO1oSWF1aNrLbWnAkaG4tgFaFcmw

Журналіст ТНМУ Соломія Гнатишин.

Світлини прессекретаря ТНМУ Яніни Чайківської.