Меню Закрити

Всеукраїнська конференція інфекціоністів у ТНМУ

 У Тернопільському національному медичному університеті імені І. Горбачевського 13-14 травня 2021 року відбулися науково-практична конференція й пленум ГО «Всеукраїнська асоціація інфекціоністів» на тему: «Природно-осередкові, емерджентні та реемерджентні інфекції». Враховуючи складне епідемічне становище в Україні та світі, зумовлене пандемією коронавірусу, конференцію було проведено в онлайн режимі.

У науковому зібранні взяли участь провідні фахівці з усіх областей України, зокрема з Києва, Харкова, Вінниці, Запоріжжя, Львова, Чернівців, Сум. Було зареєстровано 787 учасників. Під час засідань заслухано і обговорено 34 наукових доповідей.

Учасників конференції привітав ректор ТНМУ, заслужений діяч науки і техніки України, доктор медичних наук, професор Михайло Корда: «Щиро дякую за те, що ви знайшли сьогодні час та можливість приєднатися до нашого такого важливого наукового форуму. Я розумію, наскільки всі зайняті, виконуючи свої професійні обов’язки, та вважаю, що проведення конференції, присвяченої надзвичайно актуальним питанням інфекційних хвороб, є сьогодні на часі. Я дуже радий, що конференція організована саме на базі нашого університету, думаю, що досвід, знання та нова інформація, яку ви почерпнете під час зібрання, будуть неоцінними у вашій подальшій професійній діяльності. Завдяки вашій щоденній роботі людство забуло про низку небезпечних інфекцій. Проте, вже наприкінці минулого століття почали лунати перші дзвіночки й спалахи таких небезпечних інфекцій, як хвороба Ебола, які призводили до великої смертності. Сьогодні маємо безпрецедентну ситуацію з COVID-19, тому багато питань конференції будуть присвячені цій проблемі, де, думаю, що всі професіонали, інфекціоністи, епідеміологи, які з нами на зв’язку, отримають важливий досвід і знання у боротьбі з цією особливо небезпечною інфекцією».

Михайло Михайлович також повідомив, що ТНМУ бере участь у низці українських та міжнародних проєктів, які фінансуються з грантів, присвячених проблемі COVID-19, і вже незабаром будуть опубліковані перші результати, адже було обстежено більше тисячі ковідних та постковідних хворих у різних напрямках. Ректор ТНМУ подякував організаторам конференції за їхню працю та побажав усім науковцям продуктивної роботи, приємних емоцій від спілкування з колегами, корисного проведення часу та міцного здоров’я.

З вітальним словом виступив проректор з наукової роботи, професор Іван Кліщ: «Сьогодні наш університет, кафедра інфекційних хвороб з епідеміологією, шкірними та венеричними хворобами спільно з ГО «Всеукраїнська асоціація інфекціоністів» змогли об’єднати понад 700 науковців, звичайно, онлайн-формат конференції має свої недоліки, та однозначно варто відзначати й певні його переваги».

Іван Миколайович розповів учасникам про наукову складову, адже в університеті значна увага приділяється дослідженню інфекційних хвороб, зокрема, COVID-19. На базі університету створено Центр з дослідження хвороби Лайма та інших захворювань, які передаються через укуси кліщів, і це один із провідних центрів в Україні, де процес дослідження відбувається комплексно.

До учасників наукового форуму звернувся президент ГО «Всеукраїнська асоціація інфекціоністів», академік НАМН України, заслужений діяч науки і техніки України, завідувач кафедри інфекційних хвороб з епідеміологією, шкірними та венеричними хворобами, доктор медичних наук, професор Михайло Андрейчин: «Проблема, яку ми сьогодні обговорюємо, з кожним роком стає ще актуальнішою. Очевидно, що попереду нас чекають нові виклики, які необхідно долати. COVID-19 є однією з основних тем нашого зібрання. Ми мусимо висвітлити організацію надання допомоги хворим на цю пандемічну інфекцію, ми зобов’язані розглянути вдосконалені методи діагностики, лікування та профілактики хвороби з акцентом на застосування вакцин, а вакцинація вже повним ходом відбувається у всьому світі. Разом з тим, сьогодні увага до інших інфекційних хвороб – недостатня, їх виявлення і реєстрація знизилися, що може призвести до нових спалахів та епідемій».

Розпочала пленарні виступи директорка ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб імені Л. Громашевського НАМН України», членкиня-кореспондентка Національної академії медичних наук України, докторка медичних наук, професорка Вікторія Задорожна та представила доповідь на тему: «Порівняльна епідеміологічна характеристика COVID-19 в Україні протягом 2020 – квітня 2021 років».

Вікторія Іванівна зауважила, що починаючи з березня 2021 року, в Україні розпочався новий підйом захворюваності на COVID-19, пов’язаний з циркуляцією нового британського варіанту SARS-CoV-2, який супроводжувався різким зростанням кількості госпіталізованих осіб і летальних випадків. Протягом нової епідемічної хвилі відбулася різка інтенсифікація епідемічного процесу цієї інфекції, що призвело до перевантаження системи охорони здоров’я та змусило рішуче посилити протиепідемічні заходи.

Зацікавив слухачів своїм виступом «Проблема поєднаних емерджентних кліщових інфекцій» професор Михайло Андрейчин, під час якого зазначив, що власними дослідженнями підтверджено можливість виникнення в населення України моно – і поєднаних інфекцій у зв’язку з доведеною зараженістю 36 % кліщів, відібраних від людей, різними збудниками кліщових інфекцій, а також отримано нові дані про особливості клінічного перебігу низки поєднаних захворювань. Доповідач запропонував впровадити нові підходи до лабораторної діагностики кліщових інфекцій та інтерпретації отриманих результатів.

Про вікові особливості перебігу COVID-19 у дітей розповів кандидат медичних наук, доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб Національного медичного університету імені О. Богомольця Віталій Євтушенко.

Завідувачка кафедри дитячих інфекційних хвороб Вінницького національного медичного університету імені М. Пирогова, докторка медичних наук, професорка Ірина Незгода представила доповідь «COVID-19 у дітей: паралелі власного та світового досвіду».

Ірина Іванівна звернула увагу науковців на те, що діти з COVID-19 у І-ІІ епідемічній хвилі мали безсимптомний та легкий перебіг, але слід пам’ятати, що у пацієнтів першого року життя з груп ризику та дітей, що мають важку супутню патологію, ця інфекція може перерости у важкий, критичний стан, аж до летального наслідку (ІІІ хвиля).

Інтерес викликала доповідь «Можливості серологічної діагностики COVID-19» завідувача кафедри інфекційних хвороб Львівського національного медичного університету імені Д. Галицького, доктора медичних наук, професора Олександра Зінчука.

Олександр Миколайович висвітлив результати численних досліджень особливостей антитілогенезу при COVID-19. Через 3 місяці після первинного дослідження сироватки крові в ІФА високий рівень IgG до SARS-CoV-2 (KC>7) спостерігається у 60 % обстежених. Вищий рівень IgG до SARS-CoV-2 у зазначений час виявляється в осіб із високим початковим рівнем антитіл до вірусу.

З доповіддю «Особливості COVID-19 у людей, які живуть з ВІЛ» виступив завідувач кафедри інфекційних хвороб Запорізької медичної академії післядипломної освіти, доктор медичних наук, професор Дмитро Живиця.

Олена Рябоконь, професорка, докторка медичних наук, завідувачка кафедри інфекційних хвороб Запорізького державного медичного університету, виступила на тему «Коронавірусна хвороба (COVID-19) у вагітних: сучасний стан питання, випадок з практики» та окреслила особливості, які виникають у вагітних на пізніх стадіях гестації й можуть маскувати прояви інфекції COVID-19, а саме: гестаційний риніт, фізіологічну задишку, підвищення D-дімеру.

Про зараженість патогенними бактеріями кліщів на урбанізованих ландшафтах і в лісових біотопах Тернопільщини розповів заступник директора ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України» Володимир Паничев.

Пленарне засідання з програмною доповіддю «Залежність ступеня фіброзу, спленомегалії та автоімунних змін від концентрації галектину-9 у хворих на хронічний гепатит С» продовжили завідувач кафедри інфекційних хвороб з епідеміологією Сумського державного університету, доктор медичних наук, професор Микола Чемич та лікарка-інфекціоністка Анастасія Лішневська.

Доцентка кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією Тернопільського національного медичного університету імені І. Горбачевського Світлана Никитюк виступила з темою «Імунологічні аспекти Лайм-бореліозу в дітей».

На завершення другого дня конференції Любов Волянська, доцентка кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією Тернопільського національного медичного університету імені І. Горбачевського, представила доповідь «Організація імунопрофілактики окремих реемерджентних інфекцій в умовах пандемії COVID-19».

Учасники заходу подякували господарям конференції за конструктивний діалог, адже обмін досвідом та живе спілкування – це запорука надійного, успішного партнерства.

Оргкомітет щиро дякує за участь у підготовці й проведенні онлайн конференції керівництву університету, доповідачам і слухачам.

Формат відеоконференції надав учасникам змогу не лише вербально представити свої наукові здобутки, але й водночас став майданчиком для наукової дискусії, спільного перегляду й плідного обговорення відеофрагментів та презентацій.

Усі бажаючі мають можливість переглянути конференцію на ютуб-каналі Тернопільського національного медичного університету імені І. Горбачевського за посиланнями:

https://www.youtube.com/watch?v=fPIbpUAY0UU&t=20289s

https://www.youtube.com/watch?v=KtP21QzdIV0&t=8s

Журналістка ТНМУ Соломія Гнатишин.

Світлини авторки.