Меню Закрити

У ТНМУ відбулася науково-практична конференція «Медико-соціальні проблеми дитячого віку»

21-22 жовтня 2021 року в Тернопільському національному медичного університету імені І.Горбачевського відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «Медико-соціальні проблеми дитячого віку».

Науково-практична конференція організована колективом кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією ТНМУ. Під час заходу відбулися два пленарних засідання – «Діагностика вроджених помилок імунітету» та «Аспекти мультидисциплінарної опіки дітей із spina bifida», а також три секційних засідання. У зв’язку з карантинними обмеженнями зустріч науковців відбулася в онлайн-режимі.

На конференції зібралось багато науковців – передусім лікарі-педіатри, лікарі загальної практики, лікарі-імунологи, лікарі-неврологи, лікарі інших спеціальностей, лікарі-інтерни, загалом більше 300 учасників – з різних куточків України та світу

З вітальним словом до учасників конференції від імені ректора ТНМУ, професора Михайла Корди звернувся проректор з наукової роботи, професор Іван Кліщ.

Іван Миколайович звернув увагу на актуальність запропонованої тематики конференції, її важливість на тлі пандемії Covid-19 та ролі педіатра в залученні до надання медичної допомоги населенню нашої області.

Відкриваючи перше засідання, з доповіддю про успіхи та виклики діагностики первинних імунодефіцитів виступила завідувач кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією Тернопільського національного медичного університету імені І.Горбачевського, професор Оксана Боярчук. Вона зупинилася на основних досягненнях кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією та дитячої імунологічної служби області в діагностиці вроджених помилок імунітету, міжнародній співпраці кафедри та розповіла про хід пілотного проекту з неонатального скринінгу тяжких комбінованих імунолдефіцитів, труднощі та шляхах їх подолання.

Завідувач лабораторії генетичних досліджень ДУ «Інститут спадкової патології Національної академії медичних наук України», доктор біологічних наук Галина Макух представила доповідь «Неонатальний скринінг лімфопеній в програмах скринінгу новонароджених на генетичному порушенні». Галина Василівна закцентувала увагу на тому, що пілотні проєкти є базисом для подальшого впровадження масового неонатального скринінгу.

Старший науковий співробітник Державної установи “Республіканський науково-практичний центр дитячої онкології, гематології і імунології” (Мінськ, Республіка Білорусь) Світлана Шарапова зацікавила слухачів темою «Поширеність тяжких комбінованих імунодефіцитів у Східній Європі».

Анастасія Бондаренко, професор кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології Національного університету охорони здоров’я України імені П.Шупика, у своєму виступі ознайомила учасників конференції з рідкісним захворюванням – спадковим ангіоневротичним набряком, способом його діагностики та лікування.

Доцент кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією Тернопільського національного медичного університету імені І.Горбачевського Тетяна Гаріян виступила з доповіддю «Лімфопенія і мікроцефалія: алгоритм діагностичного пошуку».

Наталія Ярема, доцент кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією ТНМУ представила доповідь «Цитопенії у неонатальному періоді: чи завжди це імунодефіцит?».

Значний інтерес викликала доповідь «COVID-19 у пацієнтів з первинними імунодефіцитами: власний досвід», яку представили Любов Волянська, доцент кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією ТНМУ та лікар-інтерн ІІ року навчання Віктор Міщанчук.

Завідувач кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології Національного університету охорони здоров’я України імені П.Шупика, професор Алла Волоха у своїй доповіді торкнулася проблеми мультисистемного запального синдрому, асоційованого з COVID-19 в Україні.

Доцент Національний університет охорони здоров’я України ім.П.Шупика Тетяна Ткачова представила доповідь «Підходи до діагностики інтерстиційних захворювань легень у дітей».

Про кашлюк у дітей та його наслідки учасникам конференції розповіла професор кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією Тернопільського національного медичного університету імені І.Горбачевського Ольга Федорців.

Своєчасним й актуальним став виступ Олександри Шульгай, доцента кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією ТНМУ «Клініко-епідеміологічні особливості перебігу бронхіальної астми у дітей старшого віку на тлі вітамін D статусу».

Про клінічні аспекти хвороби Лайма у дітей розповіла Світлана Никитюк, доцент кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією ТНМУ.

Ігор Горішній, доцент кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією ТНМУ, привернув увагу учасників наукового форуму до теми «Педіатричні аспекти функціональної диспепсії з позиції Римських критеріїв IV».

У своїй доповіді доцент кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією Тамара Воронцова розповіла про харчові волокна та їх значення в практиці гастроентеролога і ендокринолога.

У п’ятницю, 22 жовтня, конференція продовжила свою роботу, насиченою була програма наукового форуму. Завідувач кафедри педіатрії №5 Національного медичного університету імені О.Богомольця, професор Віктор Лукашук привітав організаторів конференції та подякував усім доповідачам за цікаві та актуальні виступи. Він презентував доповідь на тему: «Діагностика та лікування хронічного гастриту, індукованого H. Pylori, у дітей: запитання та відповіді».

Учасники конференції з цікавістю заслухали доповідь доцента кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією ТНМУ Олександри Шульгай на тему: «Вигодовування дітей раннього віку: що нового?».

Марія Кінаш, доцент кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією ТНМУ, презентувала доповідь «Цинк: користь, джерела поступлення і забезпеченість дітей Тернопільської області».

Про удосконалення діагностики та оптимізацію лікування коморбідної целіакії у дітей з цукровим діабетом 1 типу доповіла Ірина Лукашук, кандидат медичних наук, співробітник відділу дитячої ендокринної патології Державної установи «Інститут ендокринології та обміну речовин імені В.Комісаренка Національної академії медичних наук України». 
З цікавою доповіддю про поширеність селективного дефіциту імуноглобуліну А у дітей з цукровим діабетом І типу виступила Леся Добровольська, доцент кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією ТНМУ.
Завідувач нейрохірургічного відділення Комунального підприємства «Волинське обласне територіальне медичне об'єднання захисту материнства і дитинства» Волинської обласної ради, Михайло Ловга виступив з темою «Хірургічна корекція spina bifida та гідроцефалії».
Професор Оксана Боярчук, під час наукового зібрання, ознайомила та зацікавила учасників конференції своєю доповіддю «Мультидисциплінарний підхід у веденні дітей iз spina bifida».
Значний інтерес викликала доповідь Катерини Глушко, кандидата медичних наук, викладача кафедри педіатрії №2, «Програма очистки кишечника у пацієнтів зі spina bifida».
Про важливість та необхідність вакцинації та рекомендації для пацієнтів із захворюваннями нервової системи доповіла Ярина Романишин, лікар імунолог Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру.
Реабілітолог з Health Sciences Centre Hospital та викладач університету Манітоби, Вінніпег, Канада Галина Богуцька представила цікаву доповідь «Певні аспекти фізичної терапії при спинномозкових пошкодженнях».
       

Великий інтерес викликала доповідь  професора,  іноземного члена-кореспондента Національної Академії Наук України та Академії Медицини Аргентини, члена Академії Педіатрії США, члена Колегіуму Медичної Генетики США, члена Асоціації наукової педіатрії США, емерітус-шефа кафедри медичної генетики та професора педіатрії університету Південної Алабами (США), почесного професора Львівського Національного медичного університету і Національного університету «Києво-Могилянська Академія», директора програм і голови правління міжнародного благодійного фонду «ОМНІ-мережа для дітей» Володимира Вертелецького «Статус законопроекту профілактики spina bifida в Україні», в якій пан професор представив аспекти профілактики вроджених вад розвитку.

На завершення Всеукраїнської науково-практичної конференції «Медико-соціальні проблеми дитячого віку» професор Оксана Боярчук підсумувала роботу пленарних та секційних засідань, подякувала керівництву університету, всім доповідачам та учасникам наукового форуму за активну участь в його роботі.

Формат відеоконференції надав учасникам змогу не лише вербально представити свої наукові здобутки, але й водночас став майданчиком для наукової дискусії, спільного перегляду й плідного обговорення відеофрагментів та наданих презентацій.

Усі бажаючі мають можливість переглянути конференцію на ютуб-каналі Тернопільського національного медичного університету імені І.Горбачевського за посиланнями:


Журналістка ТНМУ Соломія Гнатишин.

Світлини авторки.