Відвідини музею-садиби Івана Горбачевського студентами ТНМУ

Наш університет носить ім’я Івана Горбачевського. Горбачевський народився 5 травня 1854 року в селі Зарубинці, нині Тернопільського району Тернопільської області. Сьогодні на місці його будинку стоїть історична пам’ятка музей-садиба Івана Горбачевського, яка відновлена Тернопільським національним медичним університетом.

Групі ММ-119 випала чудова можливість відвідати місце, де жила і працювала велика людина. Ми дізнатися багато нового про Івана Яковича та його здобутки. У музеї представлені документи і предмети, які ілюструють життєвий та науковий шлях Івана Горбачевського. Ми змогли ознайомитися з його науковими роботами.

Деякі з експонатів зберегла й подарувала музею-садибі онука Антона Горбачевського – мистецтвознавець Ірина-Романа Носик. Серед речей академіка є серветка, вишита донькою Івана Горбачевського під час учителювання на Закарпатті, а також вишивки, які академіку подарувала Олена Пчілка. Завдяки цим експонатам ми змогли відчути атмосферу тих часів.

Іван Горбачевський закінчив Першу тернопільську класичну гімназію, під час навчання в якій став одним з перших членів гуртка «Громада». Вивчав медицину у Віденському університеті (закінчив 1877 року), отримав ступінь доктора медицини. Автор понад сорока ґрунтовних наукових праць переважно експериментального характеру з біологічної хімії. Перша ж його наукова праця «Синтез сечової кислоти» (1882 р.) принесла Горбачевському наукове визнання. Вперше у світі 28-літній українець синтезував сечову кислоту з гліцину, що до того не вдавалося нікому, хоча над цим питанням працювали всесвітньо відомі науковці, зокрема Е.Фішер, В.Траубе, О.Розен та інші. Одним з перших вказав, що амінокислоти є складовими білків; встановив шляхи утворення сечової кислоти в організмі. Відкрив фермент ксантиноксидазу (1888 р.). Його заслугою стало також те, що запропонував нову методику визначення місткості азоту в сечі та інших речовинах. Написав 4-томний підручник лікарської хімії чеською мовою.

Горбачевський став засновником міністерства і першим міністром здоров’я Австро-Угорщини. Більше того, це міністерство, яке спеціалізувалося винятково на охороні здоров’я, стало першим в Європі і світі.

Ця екскурсія була цікавою – і ми багато дізналася про життя Івана Горбачевського, його долю та досягнення. Ми висловлюємо велику подяку Габор Галині Григорівні та Смачило Орисі Мирославівні за цю можливість у нашому студентському житті.