Меню Закрити

Всеукраїнська науково-практична конференція «Довкілля і здоров’я» у ТНМУ

21 – 23 квітня 2022 року в Тернопільському національному медичному університеті імені І.Горбачевського відбулася ХХІІ Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю «Довкілля і здоров’я». Захід організовано спільно кафедрою фізіології з основами біоетики та біобезпеки, кафедрою загальної гігієни та екології та кафедрою мікробіології, вірусології та імунології ТНМУ.

У заході взяли участь провідні фахівці, науковці, громадські діячі, представники місцевої влади.

Відкриття симпозіуму розпочалося зі вступної промови проректора з наукової роботи, професора Івана Кліща. Він передав слова вітання від імені ректора ТНМУ, професора Михайла Корди, побажав успіхів та плідної роботи науковому зібранню.

«Ми ніколи не думали, що наші наукові форуми відбуватимуться у такий трагічний час, у час війни, тому мусимо проводити наші заходи з дещо зміненим порядком денним та доповідями. Повномасштабне вторгнення росії до України з 24 лютого вже завдало та продовжує завдавати величезної шкоди людям та інфраструктурі населених пунктів, де тривають бойові дії. Зараз навіть неможливо повністю оцінити вплив війни на довкілля через недостатність точної інформації. Ми розуміємо, що чим довше триває війна, тим більше шкоди вона завдасть довкіллю, і тим більше наслідків ми матимемо в майбутньому. Тому зараз важливо фіксувати злочини проти довкілля, аби далі мати змогу судити росію і за них. Щиро вірю, що наступна конференція пройде вже в зовсім інший час, в незалежній, вільній Україні, яка обов’язково переможе», – зазначив Іван Миколайович.

Привітав учасників конференції Ігор Пятківський, заступник начальника управління екології та природніх ресурсів – начальник відділу захисту довкілля та природних ресурсів Тернопільської обласної військової адміністрації.

«Від початку збройної агресії росії проти України, мирних людей, а також довкілля ми спостерігаємо цілий ряд негативних явищ, що впливають на питну воду, ґрунт, повітря та довкілля загалом. Це пов’язано з ракетними ударами, які йдуть по території всієї країни, наша область теж зазнала певних проблем, коли в Кременецькому районі, внаслідок ракетного удару, сталося забруднення річки Дністер мінеральними добривами. На цей час вода вже відповідає нормам та придатна для використання. Таким чином, тема нашої сьогоднішньої конференції є надзвичайно актуальною та важливою», – зауважив Ігор Омелянович.

Відкриваючи пленарне засідання, завідувач кафедри фізіології з основами біоетики та біобезпеки, заслужений діяч науки і техніки України, доктор медичних наук, професор Степан Вадзюк привітав учасників наукового форуму та наголосив на загрозах для здоров’я населення, які спричинені військовою агресією росії.

«Шановні учасники конференції, наше сьогоднішнє зібрання мало бути присвячене 25 річниці Всеукраїнської екологічної ліги, яка ініціювала проведення таких наукових форумів, для того, щоб об’єднати громадськість, науковців та представників влади для вирішення екологічних проблем. Всеукраїнська екологічна ліга – громадська організація, яка була заснована в 1997 році, її основною метою є поліпшення екологічної ситуації в Україні, формування нового природоохоронного світогляду, забезпечення екологічних прав громадян. На жаль, вже два місяці наша держава у війні, тому ми змушені жити та працювати вже у новій реальності та я вірю у нашу перемогу й відбудову країни», – звернувся до слухачів Степан Несторович.

Привітала учасників форуму та презентувала доповідь на тему «Виклики гігієни повітря» заступник директора з науково-практичної роботи ДУ «Інститут громадського здоров’я імені О.Марзєєва НАМН України», доктор медичних наук, професор Олена Турос.

Олена Ігорівна зауважила, що повномасштабне вторгнення росії до України вже завдало та продовжує завдавати нищівної шкоди екосистемам, а аварії на підприємствах, внаслідок ракетних обстрілів, створюють ризики для здоров’я населення. Також, було зазначено, що навіть після завершення війни техногенні та екологічні катастрофи, які створюють російські окупанти, наслідки для навколишнього середовища будуть проявлятися роками. Гранично допустима концентрація небезпечних газів та речовин у повітрі перевищує норми в десятки, а іноді сотні разів в місцях ведення активних військових дій, що може призвести до хвороб дихальної, серцево-судинних та нервової систем.

Про забезпечення повноцінного харчування населення України продуктами тваринництва у сучасних умовах розповів Остап Жукорський, академік-секретар відділення зоотехнії апарату Президії НААН, доктор сільськогосподарських наук, професор, академік НААН, заслужений діяч науки і техніки.

Остап Мирославович розкрив питання продовольчої небезпеки, та те, як війна росії проти України загрожує не лише нам, але й іншим країнам. Близько 30% від посівних площ, запланованих під ярі культури, точно не будуть засіяні, ще 20% – під питанням. Зокрема, складна ситуація у тваринництві. Частина регіонів постраждали від знеструмлення, а це катастрофа для таких підприємств, як птахофабрики. Зокрема, на Херсонщині через обстріли, відсутність електропостачання та неможливість підвезення кормів загинули мільйони курей. Також суттєво постраждали власники великої рогатої худоби.

Привітала учасників конференції голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко та розповіла про основні екологічні загрози та ризики для довкілля, життя та здоров’я людей від російської військової агресії. Тетяна Валентинівна подякувала Степану Несторовичу Вадзюку за організацію наукового форуму в такий непростий час та побажала всім плідної праці та перемоги для України.

Ознайомив з можливими способами протирадіаційного захисту цивільного населення у сучасних умовах та проінформував про головні загрози застосування біологічної та хімічної зброї збоку росії директор Навчально-наукового інституту моделювання та аналізу патологічних процесів ТНМУ, доцент Віктор Лотоцький.

Зацікавив слухачів своєю доповіддю доцент кафедри мікробіології, вірусології та імунології Тернопільського національного медичного університету імені І.Горбачевського Тарас Пятковський на тему «Біологічна зброя. Біологічний тероризм».

Презентував доповідь «Війна і довкілля» Любомир Царик, професор, завідувач кафедри геоекології і методики навчання екологічних дисциплін Тернопільського національного педагогічного університету імені В.Гнатюка.

Учасники конференції з цікавістю заслухали виступ Петра Табаса, аспіранта кафедри фізіології з основами біоетики та біобезпеки ТНМУ на тему «Хімічна зброя росії».

Про причини виникнення, перебіг та наслідки посттравматичного стресового розладу в умовах війни розповіла аспірантка кафедри фізіології з основами біоетики та біобезпеки ТНМУ Тетяна Харковська.

Учасники заходу подякували господарям конференції за конструктивний діалог, адже обмін досвідом та живе спілкування – це запорука надійного, успішного партнерства та побажали мирного неба.

ТНМУ

Оргкомітет щиро дякує за участь у підготовці і проведенні онлайн конференції керівництву університету, доповідачам і слухачам, а також усім, хто займаються вивченням наслідків військової агресії на навколишнє середовище. Завершився форум ухвалою важливих рішень, відображених у резолюції.

Журналістка ТНМУ Соломія Гнатишин.

Світлини авторки.