Меню Закрити

У ТНМУ нагородили переможців регіонального конкурсу «Ордена Святого Пантелеймона»

Церемонія відзначення переможців регіонального відбору на здобуття «Ордена Святого Пантелеймона» відбулася 14 червня 2023 року в актовій залі адміністративного корпусу Тернопільського національного медичного університету. У заході взяли участь голова Поважної ради «Ордена Святого Пантелеймона» Василь Князевич, заслужена артистка України Ірма Вітовська-Ванца, директор департаменту охорони здоров’я Тернопільської обласної військової адміністрації Ольга Ярмоленко, начальник управління охорони здоров’я та медичного забезпечення Тернопільської міської ради Василь Даньчак, представники адміністрації і викладачі ТНМУ, лікарі медичних закладів міста.

Захід розпочався з пошанування пам’яті тих лікарів, які загинули під час виконання своїх обов’язків на лінії фронту. Серед них є медики Тернопілля, а також чимало випускників ТНМУ, зокрема Сергій Шишковський, Андрій Місяць, Олександр Шабанов, Іван Миньо, Олександр Коберник, Тарас Баран, Віталій Безкоровайний, Олександр Прокопчук, Ярослав Жебелюк.

Сьогодні життя військових і цивільних українців в зоні бойових дій рятують 86 медиків Тернопільської області, які виконують свої лікарські обов’язки в лавах Збройних сил України. 11 працівників нашого університету щодня ризикують своїм життям, серед яких 7 клініцистів. Захищати Україну та рятувати життя військових також пішли 9 студентів ТНМУ.

Своє пасторське благословення всім присутнім заходу вділили архієпископ, митрополит Тернопільсько-Зборівський УГКЦ, владика Василій Семенюк, протоієреї Тернопільської єпархії ПЦУ Василь Мокрицький і Іван Лесик.

Хор Тернопільської вищої духовної семінарії імені Патріарха Йосипа Сліпого виконав молитву «Отче наш».

Щодня просимо Господа, щоб усі повернулися здоровими і неушкодженими до своїх родин, до улюбленої праці, до пацієнтів та звичайного мирного життя. Втрату цвіту української нації емоційно відображено в пісні «Біля тополі», яку виконали студенти ТНМУ.

У 2009 році Міністерство охорони здоров’я запровадило в Україні заохочувальну відзнаку «Хрест Пантелеймона Цілителя», яку вручали тим, хто має видатні особисті заслуги та сприяє розвитку галузі охорони здоров’я і медичної науки. Відзнака була започаткована Міністром охорони здоров’я України Василем Князевичем і погоджена та благословенна предстоятелями найбільших християнських церков України.

У 2017 році започаткували громадську відзнаку за професіоналізм та милосердя «Орден Святого Пантелеймона», яка продовжила традицію нагородження медиків з метою відновлення в суспільстві засад милосердя, гуманізму. З того часу щорічно відбувається відзначення лікарів.

Відзнака за професіоналізм та милосердя «Орден Святого Пантелеймона» є громадською, має професійно-фахову спрямованість і присуджується за гуманістичну й благородну діяльність у галузі охорони здоров’я.

Голова Поважної ради ордену Василь Князевич, який цього дня завітав на святкові урочистості, зазначив, що «для нього є великою честю бути на цій події в Тернополі, оскільки «Орден Святого Пантелеймона» започаткований з метою підняття престижу лікарської професії. Інша мета – побудова і підтримка довіри до фахівців, один до одного, до владних інституцій, довіра в середині громади, щоб Україна була міцною і консолідованою».

Член Поважної ради ордену і заслужена артистка України Ірма Вітовська-Ванца наголосила на важливості професії лікаря особливо в час війни. Вона також зачитала актуальний і зворушливий вірш Сергія Жадана «Солдатське взуття». Пані Ірма подякувала всім військовим, які сьогодні жертвують своїм життям і здоров’ям заради української незалежності.

Голова Тернопільської регіональної ради «Ордена Святого Пантелеймона», ректор Тернопільського національного медичного університету Михайло Корда наголосив на тому, що професії лікаря і медсестри є одними з найвагоміших і найпрестижніших у всі часи. Михайло Михайлович зупинився на важливості роботи лікарів і парамедиків на лінії фронту і в бойових умовах, відповідальності медиків, які рятують життя українських захисників в лікувальних закладах тилових міст. Ректор ТНМУ зазначив, що для всіх випускників університету, які загинули під час виконання своїх обов’язків у період повномасштабної війни, буде встановлено пам’ятник в дворі адміністративного корпусу, щоб гідно вшанувати їх внесок у боротьбу за нашу незалежність. Він додав, що на розгляд регіональної ради надійшло багато пропозицій щодо відзначення військових і цивільних лікарів. За результатами голосування, за словами Михайла Корди, обрано двох переможців.

Номінантами регіонального відбору «Ордена Святого Пантелеймона» у 2023 році стали:

  • у номінації «Військовий лікар»: аспірант кафедри оперативної хірургії та клінічної анатомії ТНМУ Олексій Процайло (грамоту отримав батько – Михайло Процайло), доцент кафедри фармакології з клінічною фармакологією ТНМУ Андрій Чорномидз (грамоту отримала дружина – Ірина Чорномидз);
  • у номінації «Цивільний лікар»: завідувач відділення серцево-судинної та рентгенендоваскулярної хірургії Тернопільської комунальної міської лікарні №2 Олег Луговий, доцент кафедри загальної хірургії ТНМУ Андрій Павлишин.

Переможцями регіонального відбору «Ордена Святого Пантелеймона» стали директор (головний лікаря Комунального некомерційного підприємства Великобірківської селищної ради «Тернопільська центральна районна лікарня» Володимир Лісовський у номінації «Військовий лікар» і засновник та завідувач відділення інтервенційної радіології, кардіології та реперфузійної терапії КНП «Тернопільська обласна клінічна лікарня» ТОР Богдан Маслій у номінації «Цивільний лікар».

У подарунок пролунала пісня відомого українського композитора Володимира Івасюка «Пісня буде поміж нас» у виконанні студентського квартету ТНМУ.

Низка духовних пісень прозвучала від представників хору Тернопільської вищої духовної семінарії імені Патріарха Йосипа Сліпого.

Наприкінці заходу Василь Князевич побажав переможцям регіонального відбору успішно пройти всеукраїнський тур конкурсу, під час якого етична та професійна комісія робитимуть свої висновки, а Поважна рада голосуватиме за кожного учасника окремо, і отримати «Орден святого Пантелеймона».

Завершив урочистості хор ТНМУ виконанням духовного гімну України «Боже, великий єдиний».

Прес-секретар ТНМУ Яніна Чайківська.

Світлини Миколи Василечка.