Меню Закрити

Тактико-спеціальні навчання з надання з домедичної та невідкладної медичної допомоги в умовах бойових дій, інших надзвичайних ситуацій для відомчих медиків МВС України

Тернопільський національний медичний університет має багаторічну тісну співпрацю з Департаментом охорони здоров’я та реабілітації МВС України ще з 2011 року. Тоді напередодні Чемпіонату Європи з футболу «Євро-2012» проф. Арсен Гудима спільно з начальником ДУ «ТМО МВС України по Тернопільській області» Михайлом Василишиним для мобільних медичних бригад відомчих медиків та бригад ЕМД організували навчання з ліквідації медичних наслідків масового ураження під час заворушення на стадіоні. Впродовж років такі навчання відбувалися неодноразово, але завжди на високому організаційному і змістовному рівнях.

Тому не дивно, що коли виникла ідея щодо проведення тактико-спеціальних навчань з надання домедичної та невідкладної медичної допомоги в умовах бойових дій, інших надзвичайних ситуацій для відомчих медиків, державний секретар МВС України Інна Ящук звернулася листом до ректора ТНМУ Михайла Корди з проханням сприяти в організації цих навчань на базі НОК «Червона калина», а також – у забезпеченні навчально-тренувальних місць, навчальних і конкурсних завдань, статистів та суддівської колегії для оцінювання дій медичних працівників та парамедиків, а також надати кандидатури представників до складу міжвідомчої робочої групи з питань підготовки навчань.

За наказом МВС України від 02.06.2023 № 426 «Про проведення тактико-спеціальних навчань з надання домедичної та невідкладної медичної допомоги в умовах бойових дій, інших надзвичайних ситуацій» з 13 по 16 червня 2023 року на базі навчально-оздоровчого комплексу «Червона калина» ТНМУ відбулися тактико-спеціальні навчання із залученням мобільних медичних бригад закладів охорони здоров’я МВС (ДУ «ТМО МВС України по Волинській області», ДУ «ТМО МВС України по Тернопільській області», ДУ «ТМО МВС України по Чернігівській області»), Державної служби України з надзвичайних ситуацій (ДСНС), Державної прикордонної служби України (ДПСУ), Національної гвардії України (НГУ), бригад з домедичної допомоги ДСНС і Національної поліції України (НПУ), а також бригад бойових медиків ДПСУ та НГУ.

У навчаннях також взяли участь викладачі закладів вищої освіти Міністерства  внутрішніх справ України: Київського центру первинної професійної підготовки «Академія поліції» навчально-наукового інституту № 1 Національної академії внутрішніх справ; факультету № 1 Харківського національного університету внутрішніх справ; факультету підготовки фахівців для органів досудового розслідування Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ; Луганського навчально-наукового інституту ім. Е.О. Дідоренка Донецького державного університету внутрішніх справ; факультету № 3 інституту підготовки фахівців для підрозділів Національної поліції Львівського державного університету внутрішніх справ; факультету підготовки фахівців для підрозділів кримінальної поліції Одеського державного університету внутрішніх справ.

На завершальному етапі навчань була присутня Державний секретар МВС України Інна Ящук.

Проведенню тактико-спеціальних навчань передувала значна підготовча робота. Насамперед, була сформована і затверджена наказом МВС України робоча група, керівником якої був призначений директор Департаменту охорони здоров’я та реабілітації МВС України А. Смик. З боку ТНМУ заступником керівника робочої групи став М. Корда, членами робочої групи були визначені проректор з науково-педагогічної та лікувальної роботи С. Запорожан, завідувач кафедри екстреної та симуляційної медицини А. Гудима, керівник Центру симуляційного навчання Г. Цимбалюк. Координатором навчань був призначений начальник ДУ «ТМО МВС України по Тернопільській області» Михайло Василишин.

У результаті спільних дій вжитих Департаментом охорони здоров’я та реабілітації МВС України, ДУ «ТМО МВС України по Тернопільській області» та ТНМУ був розроблений план проведення тактико-спеціальних навчань. Для його відпрацювання координатор М. Василишин, член робочої групи А. Гудима, начальник Львівського військово-медичного клінічного центру ДПСУ Б. Литвин, співробітники кафедр екстреної та симуляційної медицини, медицини катастроф та військової медицини ТНМУ за 2 місяці до тактико-спеціальних навчань відвідали НОК «Червону калину», визначили місця для проведення навчань, конкурсів, провели інспекцію місць проживання та харчування учасників.

За тиждень до проведення тактико-спеціальних навчань на території НОК «Червона калина» відбулося підготовче злагодження співробітників ДСНС, НПУ, Управління «КОРД», відділу вибухо-технічної служби та тренінгового центру ГУНП в Тернопільській області, а також мобільних медичних бригад ДУ «ТМО МВС України по Тернопільській області» та ГУ ДСНС України в Тернопільській області при відпрацюванні комплексних навчань.

За легендою диверсійно-розвідувальна група ворога робить спроби проникнути на військовий об’єкт. Вступає в бій з охороною, яку несуть працівники НГУ та патрульної поліції. На підкріплення до них висуваються бійці управління КОРД ГУНП в Тернопільській області. В ході бойового зіткнення допомогу надають пораненим і відтягують їх спочатку в тактичну зону, де розміщено санітарний автомобіль, а далі переміщують у зону евакуації. Одночасно для відволікання уваги охоронців відбувається приліт у житловий сектор. Під завалами та на вулиці є поранені. Частина населення розмістилася у сховищі. На місце події прибуває розрахунок відділу вибухо-технічної служби ГУНП та ДСНС. Після обстеження території вибухотехніки дозволяють працівникам ДСНС проводити рятувальні дії: гасити пожежу, розбирати завали, надавати домедичну допомогу й виносити поранених у точку евакуації, а також виводити цивільне населення. На місце події прибувають мобільні медичні бригади, які розгортають пункт надання невідкладної медичної допомоги, проводять медичне сортування, працюють на «червоному», «жовтому» та «зеленому» майданчиках та евакуюють пріоритетних постраждалих у визначені лікувально-профілактичні заклади. В ході злагодження виникла необхідність забезпечити усіх учасників радіозв’язком, а також – визначити старшого координатора для мобільних медичних бригад для взаємодії з цивільними закладами охорони здоров’я. Тренування показали доцільність залучення для цієї місії одного з керівників медичної служби мобільної медичної бригади, яка першою прибула на місце події. За легендою таку місію виконувала начальник стаціонару ДУ «ТМО МВС України по Тернопільській області».

За три дні до початку навчань у режимі реального часу було проведено тренінг з усіма учасниками навчань, включаючи постраждалих. Додатково для охорони громадського порядку на території НОК «Червона калина» було зорганізовано цілодобове чергування поліцейських Управління патрульної поліції в Тернопільській області.

ТНМУ визначив членів суддівської колегії та фігурантів. Останні були відібрані з числа студентів Навчально-наукового інституту медсестринства та лікарів-інтернів. За ініціативи координатора М. Василишина як фігуранти також були залучені працівники патрульної поліції та спецтранспорт.

Розробку конкурсних завдань, а також їх логістику було доручено співробітникам кафедр екстреної та симуляційної медицини, медицини катастроф та військової медицини, оперативної хірургії та клінічної анатомії, психіатрії, наркології та медичної психології ТНМУ. До роботи були залучені інструктори з медицини невідкладних станів з Волинського та Хмельницького Центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. Також були розроблені майстер-класи окремо для мобільних медичних бригад, бригад з домедичної допомоги та бойових медиків. Консультантом з розробки майстер-класів, конкурсних завдань та автором окремих з них став Михайло Василишин. Кожен майстер-клас та конкурс відповідав завданням, які можуть виконувати відомчі медики під час несення служби як на мирній, так і на деокупованій території України.

Науковий супровід тактико-спеціальних навчань здійснювали працівники ТНМУ та ДЗ «Український науково-практичний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф МОЗ України».

Медикам мобільних медичних бригад було передбачено такі майстер-класи: первинний огляд травмованого пацієнта; забезпечення прохідності дихальних шляхів у критичного постраждалого з травмою, оксигенотерапія/вентиляція; транспортна іммобілізація постраждалого.

Бригади з домедичної допомоги та бойові медики відпрацьовували: зупинку масивної зовнішньої кровотечі; конверсію джгутів; базові реанімаційні заходи у дорослих.

Консультантом майстер-класів була керівник Центру симуляційного навчання ТНМУ Галина Цимбалюк.

Серед конкурсних завдань для мобільних медичних бригад було визначено:

1. Конкурс «Ведмідь» – патрульний поліцейський автомобіль потрапив у ДТП. Двоє постраждалих із різними травмами (автори конкурсу, постановники та судді: асистент кафедри екстреної та симуляційної медицини Ю. Денисюк та медичний директор Волинського центру ЕМД і МК А. Каленюк).

2. Конкурс «Бліндаж» – внаслідок необережного поводження зі зброєю травмований поліцейський із появою вузлової кровотечі з пахвинної ділянки. Конкурс проходив у бліндажі в темряві (автори конкурсу, постановники та судді: асистент кафедри екстреної та симуляційної медицини Р. Гук; працівник Волинського центру ЕМД і МК Т. Кузьменко).

3. Конкурс «Колесо» – при необережному обгоні транспортного засобу з мобільною медичною бригадою МВС України не справився з керування і зазнав аварії мотоцикліст (автори конкурсу, постановники та судді: асистент кафедри екстреної та симуляційної медицини А. Черватюк, працівники Хмельницького Центру ЕМД і МК Ю. Вдовиченко та Б. Левандовський).

4. Конкурс «Пост» – під час несення служби патрульний поліцейський, який мав досвід служби в районі проведення АТО, почав поводити себе дивно. Був роззброєний напарником, який одночасно викликав мобільну медичну бригаду МВС України. У поліцейського виникли прояви посттравматичного стресового розладу (автори конкурсу, постановники та судді зав. кафедри психіатрії, наркології та медичної психології проф. О. Венгер, проф. Ю. Мисула, асистент О. Люта, фігуранти С. Чайковський та Н. Городинська).

5. Конкурс «Полуничка» – в караульному приміщенні під час несення служби раптово знепритомнів поліцейський. Необхідно було розпізнати гіпоглікемічну кому (автори конкурсу, постановники та судді: асистент кафедри екстреної та симуляційної медицини А. Черватюк, працівники Хмельницького Центру ЕМД і МК Ю. Вдовиченко та Б. Левандовський).

6. Конкурс «Доббі» – у поліцейського, який відпочивав у готелі, раптово виник біль за грудиною. Потрібно було своєчасно розпізнати інфаркт міокарда і доправити хворого у кардіоцентр (автори конкурсу, постановники та судді: доцент кафедри кафедри екстреної та симуляційної медицини Р. Ляхович, асистент цієї кафедри Ю. Денисюк та працівники Волинського центру ЕМД і МК А. Каленюк та Т. Кузьменко).

7. Конкурс «Десерт Павлова» – після зачистки на звільненій території в одному з приміщень поліцейські побачили непритомну людину, якій необхідно було проводити реанімаційні заходи. Причиною стало передозування наркотичної речовини (автор конкурсу, постановник та суддя – асистент кафедри екстреної та симуляційної медицини О. Прохоренко).

8. Конкурс «Що сталося?» – під час несення служби до мобільної медичної бригади звернулася громадянка з немовлям, яке раптово посиніло. Необхідно було розпізнати стороннє тіло у дихальних шляхах. При неадекватному його в видаленні у дитини розвивалася клінічна смерть з потребою проведення реанімаційних заходів (автори конкурсу, постановники та судді: доцент кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією Е. Бурбела та асистент кафедри екстреної та симуляційної медицини А. Покришко).

9. Конкурс «Поговоримо» визначав комунікативні здібності мобільної медичної бригади, адже необхідно було провести базові реанімаційні заходи команді з двох осіб, в одного з яких були зв’язані руки, а в іншого – зав’язані очі (автори конкурсу, постановники та судді фахівці Центру симуляційного навчання Н. Новосад, О. Косінський та лаборант кафедри екстреної та симуляційної медицини В. Сухий).

10. Конкурс на якість виконання реанімаційних заходів – натискання на грудну клітку. Конкурс проходив одночасно для усіх бригад на сцені, де якість роботи була візуалізована для усіх охочих. Конкурс проводив асистент кафедри екстреної та симуляційної медицини Р. Гук.

Бригади з домедичної допомоги (автор конкурсів, постановник конкурсу та основний суддя асистент кафедри екстреної та симуляційної медицини Наргіз Джавадова) надавали допомогу постраждалим, які були під завалами з «краш»-синдромом, масивною вузловою кровотечею, з відкритим пневмотораксом, стороннім тілом у стегні, при ДТП з масивною зовнішньою кровотечею з кінцівки і потребою в екстреній евакуації з автомобіля, надання допомоги 7-річному хлопчику, який втопився у річці. Конкуренція серед бригад з домедичної допомоги завершувалася квестом, який полягав у доланні дистанції близько 350 метрів, на кожному етапі якої були завдання з домедичної допомоги та фізпідготовки.

Бригадам бойових медиків (автор конкурсів, постановник та основний суддя доцент кафедри медицини катастроф та військової медицини Віктор Шацький) було запропоновано зупиняти масивну зовнішню кровотечу з кінцівок під вогнем, проводити транспорту іммобілізацію при ураженні верхніх і нижніх кінцівок у тактичній зоні, надавати допомогу при напруженому пневмотораксі, ампутації, раптовій коронарній смерті, а також виконувати медичне сортування та надавати допомогу декільком пораненим у траншеї, куди відбувся приліт.

Конкуренція серед бригад бойових медиків завершилася квестом, який полягав у подоланні дистанції близько 350 метрів, на кожному етапі якої були завдання з фізпідготовки, накладання турнікета, спорядження магазина автомата, розбирання та збирання автомата. Завершальним конкурсом квесту стали тампонування кровотечі з шиї, яку необхідно було виконати в режимі реального часу на біологічному об’єкті (автори і постановники конкурсу – працівники кафедри оперативної хірургії та клінічної анатомії проф. С. Коваленко, доц. О. Ясіновський, асистент Н. Монастриська на чолі з завідувачем проф. М. Гнатюком та керівник навчального центру малоінвазивних оперативних технологій доц. М. Кріцак) .

Серед мобільних медичних бригад чемпіоном стала бригада ДУ «ТМО МВС України по Волинській області», друге місце посіла бригада ДУ «ТМО МВС України по Тернопільській області», третє місце – мобільна медична бригада ДПСУ. Серед бригад з домедичної допомоги чемпіоном стала бригада НПУ. Серед бригад бойових медиків чемпіоном стала бригада НГУ. Мобільна медична бригада з Волині одночасно отримала й перехідний кубок, який засвідчив, що через 1 рік наступні тактико-спеціальні навчання відбудуться на Волині.

З боку ТНМУ подяки за організацію та участь у тактико-спеціальних навчань з надання домедичної та невідкладної медичної допомоги в умовах бойових дій, інших надзвичайних ситуацій та цінні подарунки отримали Михайло Корда, Степан Запорожан, Арсен Гудима, Галина Цимбалюк, Віктор Шацький.

Підводячи підсумки навчань було зазначено, що кращі результати отримали ті бригади, які отримали додаткову підготовку. Зокрема, бригада з Волині готувалася у навчально-тренувальному відділенні Волинського центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, бригада з Тернополя – на базі кафедри екстреної та симуляційної медицини ТНМУ. У зв’язку з цим, ключовим рішенням тактико-спеціальних навчань є необхідність  організувати спеціальну підготовку медичних працівників мобільних медичних бригад відомчих закладів охорони здоров’я (НПУ, НГУ, ДСНС, ДПС, ДПП НПУ) з ключових аспектів надання домедичної та невідкладної медичної допомоги на догоспітальному етапі відповідно до положення про мобільні медичні бригади МВС України.

Крім цього, учасники тактико-спеціальних навчань визнали за доцільне:

– організувати підвищення кваліфікації педагогічних працівників, які викладають домедичну допомогу за навчальними програмами І-ІІІ рівнів у ЗВО специфічної форми навчання системи МВС України, та підготувати з їх числа «Інструкторів з надання догоспітальної допомоги»;

– створити робочу групу з числа спеціалістів НГУ, ДПС та ТНМУ для оновлення та підготовки до видання навчального посібника «Домедична допомога в умовах бойових дій» (перше видання – 2014 рік) відповідно до сучасних настанов з тактичної медицини;

– увести в практику щорічне проведення комплексних тактико-спеціальних навчань (в т.ч. конкурсів) з домедичної та невідкладної медичної допомоги для працівників медичних підрозділів НПУ, НГУ, ДСНС, ДПС, ДПП НПУ;

– розглянути можливість внесення змін в Освітньо-професійні програми підготовки студентів ЗВО специфічної форми навчання системи МВС України та парамедиків для проведення щорічного літнього навчального збору на базі навчально-оздоровчого комплексу «Червона калина» ТНМУ з метою відпрацювання навичок взаємодії під час надання домедичної допомоги, проведенні рятувальних та інших робіт.

Інформацію підготував завідувач кафедри екстреної та симуляційної медицини, професор Арсен Гудима.

Фото надані відділом комунікації головного управління Національної поліції у Тернопільській області.