Меню Закрити

Лікар-інтерн ТНМУ стажується в університеті Далхаузі в Галіфаксі (Нова Шотландія, Канада)

Лікар-інтерн ТНМУ Ярина Тильчак отримала змогу стажуватися в університеті Далхаузі в Галіфаксі (Нова Шотландія, Канада). Сьогодні вона залучена до виконання 4 проєктів:

1. Вивчення стоматологічного статусу в людей, які завершили лікування онкологічних захворювань щелепно-лицевої ділянки.

2.  Стан здоров’я ротової порожнини в людей з хворобою Альцгеймера.

3.  Перешкоди та фасилітатори доступу до стоматологічної допомоги для новоприбулих українців в Новій Шотландії.

4. Оцінка стоматологічного статусу мігрантів Галіфакської муніципальної громади.

Ярина Тильчак бере участь в плануванні цих проєктів, рекрутингу пацієнтів, проведенні збору анамнезу, стоматологічного огляду, розробці плану лікування, здійсненні глибинних інтерв’ю тощо. Лікар-інтерн стажується під керівництвом професора Хезер Дусет, ліцензованого стоматологічного гігієніста та доцента школи стоматологічної гігієни стоматологічного факультету з 28-річним клінічним досвідом, та професора Вайолет Десузою, лікаря-стоматолога та спеціаліста з громадського здоров’я.

Своїми першими результатами Ярина Тильчак уже поділилася на 19-ій міждисциплінарній науковій конфереції «Crossroads», в якій взяли участь медичні спеціалісти з усієї Канади. Під час неї вона розповіла про основні аспекти свого проєкту.

«Попри повномасштабну війну ми маємо продовжувати розвивати українську медицину та науку, – додає  Ярина. – У цьому вагому роль може відіграти міжнародний досвід, який згодом можна втілити вдома».

Сьогодні університет Далхаузі – найкраща освітня установа в атлантичній Канаді. Провідна позиція Dalhousie у світових рейтингах є важливим показником ефективності університету в дослідженнях, викладанні, а також ключовим інструментом для залучення найкращих дослідників та іноземних спеціалістів. Зараз Далхаузі входить до топ-12 університетів Канади (Times Higher Education). Факультет стоматології, розташований у Карлтонському кампусі Далхаузі в центрі Галіфакса, Нова Шотландія, має багату історію та підтримує традиції впровадження передового досвіду вже понад 100 років.

Участь у стажуванні дала можливість Ярині Тильчак покращувати знання та практичні вміння, налагодити міжуніверситетські зв’язки задля забезпечення українській молоді можливість здобувати міжнародний досвід на теренах провідних західних установ. «Якось до мене підійшов один з викладачів стоматологічного факультету в Далхаузі та попросив допомогти з пошуками українського студента в його лабораторію. Я одразу ж сконтактувала з кількома студентами ТНМУ, бо дуже хотіла, щоб саме студент з моєї alma mater отримав цей шанс», – розповіла Ярина. Результатом стало те, що цього літа свій проєкт після складного відбору в університеті Далхаузі розпочала студентка 5-го курсу стоматологічного факультету Богдана Біла в лабораторії лікаря-стоматолога та професора Річарда Прайса.

Також Ярина Тильчак взяла участь в організації всесвітньої виставки «Невидані дипломи», яка відбулася в 45+ університетах. Вона та її колеги-українці з університету, Катерина Руденко та Артем Кічиджи координували проведення інсталяції на базі Університету Святої Марії та в міській бібліотеці. В концепті виставки – 36 історій студентів, які ніколи не завершать заклади вищої освіти, тому що їх вбила росія. Основною метою було вшанувати загиблих українських студентів і нагадати світові, що повномасштабна війна все ще триває і вона щодня забирає невинні життя. Також в рамках ініціативи вдалося зібрати кошти для купівлі розвідувальних безпілотників та медичних засобів. Ярина Тильчак, Катерина Руденко та Артем Кічиджи були запрошені до парламенту Нової Шотландії для визнання за вагомий внесок в донесенні місії виставки «Невидані дипломи» до громади Галіфаксу. В рамках візиту їй та іншим організаторам вдалося зустрітися та поспілкуватися щодо своїх професійних надбань та нових перспектив україно-канадської співпраці з прем’єром Нової Шотландії Тімом Хюстоном та Міністром освіти Брайаном Вонгом.

Ярина Тильчак висловлює щиру подяку за підтримку що участі в цьому стажуванні адміністрації ТНМУ, факультету післядипломної освіти, КНП «Тернопільська стоматологічна поліклініка» ТМР, університету Далхаузі, канадській організації з підтримки стажувань «Mitacs та Research Nova Scotia for Ukrainians».