Меню Закрити

Юрій Футуйма: «Завдання студентів – сумлінно навчатися»

Доцент кафедри хірургії №1 з урологією імені професора Л.Ковальчука Юрій Футуйма 24 лютого 2022 року з початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну пішов до військкомату, щоб потрапити до лав ЗСУ і захищати батьківщину. Уже більше року він є військовим медиком. Нещодавно Юрій Футуйма побував в ТНМУ і розповів про свій досвід служби.

«У зв’язку з тим, що я не навчався на військовій кафедрі, то довелося медичну службу розпочинати з фельдшера. Це не створило для мене особливої проблеми, оскільки головним бажанням було турбуватися про життя захисників. На посаді фельдшера медичного пункту мав можливість виконувати свої обов’язки поблизу Куп’янська, на Донецькому і Луганському напрямках. Здебільшого моїм головним завданням було навчання військових і медиків, чим займаюся і сьогодні», – поділився пан Юрій.

Знову ж таки через відсутність теоретичної військової підготовки він змушений був самостійно опановувати військову справу і тактичну медицину. Дивився багато відео, читав книжки, а також здобував практичні навички під час тренінгів від американських хірургів-волонтерів організації MedGlobal, італійських парамедиків та інших.

«Я, наприклад, не мав навичок з тактичної медицини, бо нас цього не вчили. Теперішнім студентам в цьому плані пощастило більше, адже вони мають можливість під час навчання освоювати і шліфувати навички з домедичної допомоги, брати участь у тренінгах.

Щодо солдат, то ті, хто ще не побував на передовій, ще не розуміють сповна важливість вміння надавати допомогу. Ті, хто має бойовий досвід, дуже ретельно освоюють всі ази тактичної медицини. Вони розуміють, що втрат від кровотеч може бути багато. Саме ця категорія військових просить показати їм, як можна врятувати своє життя і життя побратима. Вони діляться своїм досвідом», – додав Юрій Футуйма.

Сьогодні Юрій Михайлович пліч-о-пліч у війську зі своїми студентами. Вони після навчання на військовій кафедрі мають вищі посади, офіцерські звання і є його керівниками, Попри це всі відчувають себе єдиною командою, тому колегіальність на першому місці.

«Я поважаю їх за те, що вони мої студенти і мають дуже чітку громадянську позицію, а вони мене поважають як свого колишнього викладача і наставника. Ми дуже тісно співпрацюємо і діємо як одна команда. Я завжди до студентів ставився як до своїх колег, а під час війни це ставлення кристалізувалося сильніше. Є старші випускники університету і я їх знаю з тих часів, коли був ще молодим викладачем. У нас незначна різниця у віці, то ми спілкуємося на «ти». Є студенти, яких я ще не вчив, а вони вже на 3 курсі. Вони сподіваються, що матимуть можливість бути в мене на парах. Зараз формується медична рота, а за ці майже півтори роки повномасштабної війни я став лікарем-ординатором і  невдовзі отримаю звання молодшого лейтенанта», – дуже тепло відгукнувся про стосунки у військовому колективі доцент ТНМУ.

Він наголосив на тому, що ніколи не мріяв про кар’єру військового і хоче повернутися до викладацької роботи.

Під час перебування у фронтовій зоні обов’язком Юрія Футуйми була евакуація поранених і навчання військових. Він також наголосив на силі і важливості молитви.

«Я постійно молюся і рекомендую всім. Це мені не раз допомагало. Були такі випадки, коли уникали лобових зіткнень під час евакуації, бо машини їздять на великих швидкостях, адже це фронт. Раз було таке, що вирішили трохи швидше закінчити навчання. Приїжджаємо наступного дня, а на тому місці, де були навчання, вирва від ракети. Тобто хтось побачив, що вчимося – і здав координати росіянам. Якби навчання тривали довше, то жертв було би багато», – розповів Юрій Футуйма.

Студентам він побажав, щоб вони навчалися. «Я їм казав і під час мирного часу, що університет зобов’язує навчатися і жити повноцінно, бо це молоді роки і людина відкриває світ. Скажу, що потім важко довчити те, що пропустив в університеті. Бо час візьме своє – сім’я, діти, робота будуть забирати левову частку часу та енергії. Відповідно базові знання потрібно брати і засвоювати в університеті. І ще одне завдання – бути готовим обороняти батьківщину, тому потрібно вивчати військову справу, тактичну медицину і багато іншого», – звернувся до майбутніх медиків Юрій Михайлович.

Він висловив подяку ТНМУ за допомогу у вигляді портативного ноутбука для ведення медичної документації і за постійну підтримку та сприяння.

Прес-секретар ТНМУ Яніна Чайківська.

Світлини Миколи Василечка.