Перейти до вмісту

Іван Горбачевський належить до когорти тих наших славетних земляків, які, досягнувши вершин світової слави у різних галузях науки, літератури, музики, візуального мистецтва, завжди пам’ятали про своє національне коріння, формуючи та утверджуючи українську ідею, невтомно працюючи задля прийдешніх поколінь.

Уродженець Тернопільської землі. Син провінційного галицького греко-католицького священника, він став доктором медичних наук, професором, обирався деканом медичного факультету і ректором Карлового університету в Празі, був членом Санітарної Ради Чеського Королівства, Найвищої Ради здоров’я Австро-Угорщини у Відні, першим міністром народного здоров’я Австро-Угорщини, ректором Українського вільного університету, дійсним членом Наукового Товариства імені Тараса Шевченка, дійсним членом Академії наук Української РСР, номінантом на Нобелівську премію… Перелік його титулів, посад і нагород можна продовжувати… Але варто зазначити, що всі вони здобуті невтомною багаторічною працею – вченого, громадського та суспільного діяча. При цьому Іван Якович ніколи не забував про своє українське походження і до останнього подиху залишався щирим патріотом України.

13 листопада для першокурсників медичного факультету працівники бібліотеки ТНМУ провели вечір пам’яті видатного земляка та презентацію книжки Михайла Корди «Українець світової науки».

Із біографією Івана Яковича Горбачевського  познайомила присутніх ведуча вечора  завідувачка інформаційно-бібліографічного відділу  бібліотеки Наталія Водюк .

Про наукову діяльність академіка Горбачевського розповіла директор бібліотеки Олена Проців.

Старший викладач кафедри медичної біохімії  Галина Шершун розповіла про Ярослава Гонського, який був ініціятором присвоєння ТНМУ імені академіка Івана Горбачевського, створення садиби-музею в садибі Івана Горбачевського в с. Зарубинцях, автором публікацій про його життєвий і творчий шлях, організатором щорічних Горбачевських читань. А також про значення праці І. Я. Горбачевського  – «Синтез сечової кислоти» (1882р.) – для світової науки.

Про книгу «Українець світової науки», цікаві факти із життя славетного нашого краянина та дослідження його родоводу присутні дізналися з розповіді головного редактора газети «Медична академія»  Миколи Шота та українського географа, краєзнавця, дослідника історико-архітектурної спадщини Збаражчини Руслана  Підставки.

Про отця Якова, батька Івана Горбачевського розповів капелан нашого університету о. Ігор Драпак.

Із літературою про життя та наукову діяльність академіка Івана Горбачевського можна ознайомитися на ютьюб-каналі бібліотеки ТНМУ у відео-презентації «Іван Якович Горбачевський. Український біохімік, гігієніст, епідеміолог, громадсько-політичний і освітній діяч» (https://youtu.be/gthO7iLykhk?si=aTtBE-tWOp_VqrRt).

 Зустріч була надзвичайно пізнавальною та цікавою. Колектив бібліотеки щиро дякує  всім  учасникам заходу   за інтерес до  постаті Івана Яковича Горбачевського, ім’я якого з гордістю носить наш університет.

Наталя Водюк, завідувачка інформаційно- бібліографічного відділу,

Світлана Шпунар, завідувачка відділу обслуговування та зберігання фондів,

 Олена Проців, директорка бібліотеки ТНМУ.