5 грудня у світі відзначили Міжнародний день волонтера. Встановила його резолюція ООН 1985 року. Повна назва свята – Міжнародний день волонтерів в ім’я економічного та соціального розвитку.
В Україні волонтерський рух розпочався в 1990-х роках, а офіційно його визнали 10 грудня 2003 року. Цікавий факт: найбільш масовий захід з участю волонтерів в історії України – це чемпіонат Європи з футболу Євро-2012. В його організації офіційно брали участь понад 12 тисяч волонтерів, 2879 з яких – волонтери УЄФА.
Особливий сплеск волонтерського руху в нашій країні спричинили Революція Гідності та російська агресія. З 2014 року потужний волонтерський рух став зразком єдності українського суспільства, його зрілості й самоорганізації, а з початком повномасштабного вторгнення він ще значно посилився.
Слово «волонтер» у перекладі з англійської мови означає «добровільний помічник». Це люди, які цілком безкоштовно працюють скрізь, де потрібна їхня допомога. Волонтерство – це не робота, а покликання. Це спосіб життя і мислення, що дозволяє не залишатися байдужим до чужої біди. Власне, це дуже переплітається з медициною. Тож невипадково спільнота Тернопільського національного медичного університету ім. Івана Горбачевського завжди відгукується на запити осіб у потребі чи Збройних сил України. У нашому виші діють масштабні волонтерські проєкти, студенти та викладачі ТНМУ постійно долучаються до допомоги внутрішньо переміщеним особам, виготовлення їжі та окопних свічок, сортування ліків, засобів гігієни, продуктів харчування, плетіння маскувальних сіток для наших військових.
Незадовго до Дня волонтера в адміністративному корпусі ТНМУ студенти та викладачі, які мають чималий досвід у волонтерстві, зустрілися з першокурсниками – задля популяризації, розширення та активації волонтерського руху в університеті. Захід організували студентки четвертого курсу медичного факультету Софія Берегуляк і Марія Соломахіна та студентська спільнота волонтерів MedAid Volunteers Team (MAVT). Ініціатори зустрічі підготували лекцію-презентацію «ВолонтерТЕ!». Зокрема, голова студентського парламенту ТНМУ та активна волонтерка нашого університету Софія Берегуляк розповіла про масштабні волонтерські рухи й наголосила, що волонтерство зараз стало світовим трендом, тож до нього долучаються багато відомих людей – акторів, письменників, музикантів, рестораторів, стендаперів та інших. «Волонтером може стати будь-хто, незалежно від віку, соціального статусу та місця проживання, – зауважила, звертаючись до молодших колег. – Кожному волонтерство дає щось своє: комусь – задоволення внутрішніх потреб, комусь – знайомство з однодумцями, а комусь навіть допомагає знайти майбутню роботу».
Детально про волонтерство, про численні проєкти, що діють в нашому університеті, розповіла Марія Соломахіна, координаторка спільноти MAVT. «Кожен може долучитися до цього руху, проявити власну ініціативу, щоб зробити щось краще в цьому світі», – переконана вона. Згадувала Марія також про інфоволонтерство, зокрема, коли під час пандемії разом з однодумцями вони виходили на вулиці Тернополя, розповідаючи людям правду про вакцини й розвіювали міфи щодо щеплення.
Доцентка кафедри фармакогнозії з медичною ботанікою Іванна Кернична, яка в Центрі виховної роботи та культурного розвитку відповідальна за волонтерську та соціальну роботу в нашому університеті, поділилася з першокурсниками власним волонтерським досвідом. Уперше вона його здобула, ще навчаючись в 11-ому класі, коли разом з релігійною спільнотою при церкві допомагала самотнім людям. Після здобуття вищої освіти з цим досвідом, власне, прийшла викладати в наш університет. І якось запропонувала студентам побачити цілком інше життя. «Оскільки ми перебуваємо у своєму колі, комфортних умовах, в певному оточенні, варто іноді озирнутися та подивитися, що біля нас є люди, які потрапили в зовсім інші життєві обставини та потребують допомоги», – зауважила Іванна Кернична. Тоді у різних служб вона поцікавилася, які соціально незахищені тернополяни найбільше потребують підтримки та якої саме. І до свята Миколая наші студенти відвідали ці сім’ї. Відтоді вже впродовж 17 років студенти ТНМУ організовують цю акцію: знаходять сім’ї, яким необхідна допомога, і до дня Св. Миколая відвідують їх з подарунками. «Нині волонтерських запитів дуже багато: і соціальних, і для фронту. Тож не залишайтеся осторонь, – мовила Іванна Зіновіївна, звертаючись до першокурсників. – Повірте: добро, яке ви зробите, повернеться вам стократ».
Доцент кафедри гістології та ембріології, керівник благодійного фонду «Штаб Перемоги» Андрій Довбуш розповів, що ця структура здебільшого займається медичним забезпеченням військових, парамедиків. Одна з ланок його роботи – складання тактичних аптечок, наявність в якій якісного комплектування є основою для порятунку життя наших військових. Штаб активно співпрацює з ТНМУ, часто проводить доброчинні ярмарки та концерти, спрямовані на збір для ЗСУ.
«На початку всі перебували в хаосі та не розуміли, що потрібно робити, як впоратися з тією ситуацією», – пригадує перші дні повномасштабного вторгнення Тетяна Кучер, доцентка кафедри фармацевтичної хімії й активна учасниця волонтерського штабу ТНМУ. В університет почала прибувати гуманітарна допомога, часто це були величезні фури з найрізноманітнішими ліками. Розбирати ці тонни медикаментів, формуючи аптечки для наших військових, взялися не лише викладачі, а й студенти, які вже мали знання з фармакології, фармацевтичної хімії, що дозволили хлопцям і дівчатам бути корисними в роботі із сортуванням лікарських засобів. «Тож ваші знання, ваші навички обов’язково знадобляться. Вчіться та розвивайтеся», – закликала першокурсників Тетяна Кучер.
«Прагніть, мрійте, волонтерте й нехай у вас усе вдасться», – приєдналася до закликів Софія Берегуляк, наголосивши, що кожен з нас має бути тією зміною, яку хоче бачити у світі.
Мар’яна ЮХНО-ЛУЧКА