Про сеанси біосугестивної терапії військовослужбовець Микола дізнався від своїх побратимів. Вони розповідали, що вже кілька хлопців пройшли таке лікування та задоволені. Спочатку не дуже й сподівався, що буде якийсь ефект, бо навіть медикаменти вже не допомагали – нога ніби закам’яніла, постійно боліла й він майже не відчував своєї кінцівки. Покращення прийшло не одразу: після шостого сеансу з’явилося легеньке поколювання, згодом відчув тепло, а там і біль поволі почав відступати.
– У пана Миколи неврологічна патологія, зокрема стискання нервових корінців у поперековому відділі хребта, а відтак були й проблеми з ходою, больові відчуття в кінцівці, – розповідає доцентка кафедри психіатрії, наркології та медичної психології ТНМУ, кандидатка медичних наук, лікарка-психіатриня Ольга Люта. – Він, й справді, не дуже вірив у дієвість психотерапевтичних методів, але коли під час сеансу вперше відчув тепло у хворій нозі, а згодом і біль значно зменшився, безсоння та страшні сновидіння минули, то тепер вже сам рекомендує знайомим цей метод. Каже, що до нього повернулася радість життя й тепер відчуває себе зовсім по-іншому.

Понад рік Ольга Люта практикує сеанси біосугестивної терапії й наразі у неї чимало клієнтів. Раніше на запрошення відвідати сеанси лікувальної сугестії не всі погоджувалися, особливо військовослужбовці дуже насторожено реагували. Гадали, що їм проводитимуть якісь втручання чи змусять про щось розповідати, а вони ж цього не люблять. Та й слова такого «біосугестія» ніхто не чув. Тому доводилося пояснювати, що метод неінвазивний та немедикаментозний, а все, що потрібно, – зручно розташуватися в кріслі та розслабитися. Лише тоді військові на ці сесії погоджувалися. Коли ж після другого-третього сеансу відчули значне полегшення, то зрозуміли – метод і справді дієвий. Добре спрацювала тут ще й «система сарафанного радіо», коли людина, яка на собі відчула позитивний терапевтичний ефект, розповіла про це іншому. Відтак черга на такі «біосугесивні» сеанси щоразу зростає, є навіть постійні клієнти.
Уже понад 30 років біосугестивну терапію застосовують в Україні, США, Угорщині та інших країнах. Цим методом володіють багато фахівців психологічного профілю, а його ефективність підтверджена Міністерством оборони України та Інститутом психології ім. Г.С. Костюка. На кафедрі психіатрії, наркології та медичної психології Тернопільського національного медичного університету цей науково обґрунтований метод освоїли три роки тому й теж успішно використовують, зокрема, у Центрі ментального здоров’я ТНМУ. Як волонтерську допомогу застосовують цей метод для військових, які перебувають в Тернопільській обласній психоневрологічній лікарні.
Цю методику Ольга Люта опанувала понад рік тому на навчальному тренінгу в реабілітаційному центрі для ветеранів військової служби «Лісова поляна», що у Києві. На вишколах був присутній автор біосугестивної терапії, лікар-психотерапевт Олександр Стражний.
Уже понад сотню осіб спробували цей метод та відзначили його ефективність, навіть ті скептики, які не довіряють психотерапевтичним практикам, визнали, що він таки працює. Більшість починає відчувати ефект терапії дуже швидко – після першого-другого сеансу. Метод високоефективний: тією чи іншою мірою позитивно реагують на терапію майже 92-95% пацієнтів. Фахівці кафедри радять застосовувати біосугестивну терапію в клінічній практиці. Високоефективний він для хворих з больовим синдромом, бо вже після кількох сеансів прояви болю значно зменшуються, хто має проблеми зі сном, теж може спробувати, бо якість та тривалість сну після сеансів і справді покращується. Гарний ефект справляє біосугестивна психотерапія під час лікування пацієнтів з невротичними недугами. У людей з панічними атаками, тривожними розладами, іншими психологічними проблемами знижується рівень стресу та його прояви в організмі. Метод допомагає позбутися психосоматичних розладів, помічний за синдрому професійного вигорання. Адже така терапія активує нейроендокринну систему, а це сприяє синтезу ендорфінів і запускає процеси саморегуляції в організмі.
Перевага цього методу ще в тому, що його можна проводити в онлайн-форматі, а це дуже важливо за нинішніх умов, коли люди постійно мігрують, хтось не може залишити своє помешкання через хворобу, військові теж часто не мають змоги зустрітися з психотерапевтом. Звісно, ефект не такий «швидкісний», але поміч безсумнівно є.
У чому ж суть цієї помічної методики та як працює біосугестивна терапія?
– Біосугестія – це метод, який поєднує у собі прийоми вербального та невербального навіювання у стані легкого трансу, – пояснює Ольга Люта. – Сугестія означає навіювання, а префікс «біо» інформує, що під час терапевтичної сесії використовують не лише вербальну сугестію, а й інші інструменти – передача клієнтові метаінформації через певні обертони голосу, контакт долоні терапевта з тілом клієнта. Під час групової терапії відбувається індукція клієнта учасниками. Ця інноваційна методика спрямована насамперед на відновлення емоційного стану, налаштування позитивного мислення, психологічного комфорту та загального самопочуття. Метод поєднує в собі принципи гіпнотерапії та роботи з підсвідомістю, а його основна мета – вплив на глибинні підсвідомі процеси для поліпшення психічного та фізичного здоров’я людини. Дуже близькою до біосугестивної є гіпнотерапія, аутогенне тренування, майдфуленс і медитація. Незважаючи на те, що методика поєднує вербальне та невербальне навіювання в легкому трансі, людина перебуває у стані тут і зараз, вона відчуває, реагує на голос і доторки психотерапевта, але жодних «насильних» дій чи агресивного впливу на її підсвідомість не відбувається.
Через спеціальні техніки розслаблення та глибокої концентрації психотерапевт допомагає клієнту ввійти у стан глибокого самозанурення, під час якого підсвідомість стає відкритою для позитивних змін. У цьому стані можливо перепрограмувати старі патерни мислення, зменшити рівень тривожності, покращити самопочуття й навіть зняти хронічний біль. Усувається також сама причина захворювання, бо зміни в організмі відбуваються на нейронному та біохімічному рівнях. Щодо кількості сеансів біосугестивної терапії, то автор цієї методики радить проводити від 8 до 10, загалом по одному на день. Як підтверджує практика, цієї кількості цілком достатньо. Взагалі ж сеанси зорієнтовані на групові заняття, насамперед відбувається робота з пацієнтами за допомогою дотиків, взаємодії з енергетичним полем людини, дією на певні ділянки тіла. Важливе значення має й спілкування, обмін інформацією між учасниками процесу, які індукують той позитивний результат, який вони отримали, та діляться власними враженнями з новими учасниками терапевтичної сесії. Хтось відчуває вплив на енергетичні канали, потоки, комусь відгукується дія електромагнітного поля, а дехто взагалі каже: «Почуваюся таким розслабленим, коли доторкаються мого тіла, я у спокої та гармонії із собою».
Варто зауважити, що сеанси біосугестивної терапії допомагають не лише за певних хвороб, але й оздоровитися. Вони позитивно впливають на всі системи організму, зокрема на нервову та гормональну системи. Корисними будуть і для тих, хто бажає покращити емоційне здоров’я, подолати стрес і тривожність, зменшити негативні установки, підвищити впевненість у собі, допоможуть віднайти баланс між розумом і тілом. Це глибокий та ощадний спосіб самовдосконалення й лікування через гармонізацію підсвідомих процесів.
Цю методику можна назвати універсальною, бо її з успіхом використовують зараз і для внутрішньо переміщених осіб, які постраждали від війни, для працівників правоохоронних органів та охорони здоров’я, військовослужбовців і цивільних. Примітно, що автор методики з часів повномасштабної війни проводить безкоштовні тренінги для психологів, психотерапевтів, психіатрів, аби вони могли надати допомогу більшій кількості людей. Біосугестія лікувально впливає як на пацієнта, так і на терапевта.
Власне, й усе, залишилося лише потрапити на сеанс. І я потрапила. Зручно розташовуюся у кріслі, заплющую очі. З динаміка лине музика та звучить врівноважений заколисувальний голос лікарки. Її тендітні руки злегка торкаються мого чола, скронь, ледь відчутним доторком зупиняються на моїх долонях. Мені так добре, на душі спокій. Упевненість і незнайома до того сила наповнюють мою душу. Життя здається таким простим і зрозумілим, а у тілі з’являється якесь незвичайне тепло та легкість. Я мимоволі поринаю у сон.
Лариса ЛУКАЩУК