Василь Галанов: «Соціальна реінтеграція для ветеранів та їхніх сімей – один з пріоритетних напрямів нашого закладу»

Незважаючи на повномасштабне вторгнення, процеси оновлення, реорганізації, які відбуваються на теренах практичної охорони здоров’я Тернопільщини, тривають. Генеральний директор обласного медичного центру соціально-небезпечних захворювань Василь Галанов розповідає, що наразі розвиток закладу відбувається з прицілом на європейські та міжнародні стандарти. Впроваджують сучасні стратегії лікування, новітні інструменти надання психологічної допомоги, розширили спектр послуг, орієнтуючись на запити пацієнтів та виклики нинішнього життя.

– Василю Степановичу, чи збільшилося у вашому центрі відвідувачів з часу повномасштабного вторгнення?

– За час великої війни ми всі зрозуміли: таким, як було наше життя до того, воно вже не буде. Взагалі ж повномасштабне вторгнення русні дуже вплинуло на психічне здоров’я українців. Бо війна – це завжди стрес і хвиля людського болю нині надзвичайно масштабувалася: хтось пішов захищати нас від ворога, хтось пережив обстріли, багато людей покинули рідні домівки, перебували в окупації та пережили знущання й тортури. Тисячі опинилися на самоті в чужій країні, а ті, хто нині у відносній безпеці, не можуть адаптуватися до невтішних новин і загрози ракетних атак. Загалом від початку повномасштабного вторгнення кількість звернень за допомогою до фахівців нашого закладу значно зросла, це стосується як військовослужбовців, так і цивільних. Ми провели невеликий аналіз і з’ясували, що через військові дії кожен п’ятий українець має згубні наслідки для психічного здоров’я. Торік кількість лікарських відвідувань значно зросла й становила 30714, коли 2022 року ця цифра була нижчою й становила – 28634. Значно збільшилося звернень військовослужбовців з розладами психіки та поведінки. Найчастіше пацієнти приходять до нас з такими скаргами, як неспокій, депресія, тривога, дратівливість, втрата сну, низька концентрація уваги.

– Ваш заклад чи не єдиний на теренах області надає цей вид допомоги. Що вдалося останнім часом впровадити із сучасних міжнародних стандартів?

– Попри всі складнощі нинішнього часу, нам вдалося-таки створити аж три мультидисциплінарні команди, які надають психіатричну допомогу. Головне завдання такої команди – це забезпечити психіатричний супровід особам з психічними розладами за місцем перебування пацієнта. Взагалі ж фахівці цього підрозділу наділені багатьма повноваженнями – вони допомагають пацієнту в плануванні його відновлення та соціальної реінтеграції, проводять комплексні фармакологічні та психосоціальні втручання за місцем перебування людини, скажімо, вдома, в місцях відпочинку чи лікування. Вживають заходів щодо запобігання рецидивам психічних розладів або ж запобігання шпиталізації. Ці фахівці також володіють методикою надання допомоги пацієнту в разі загострення психічного розладу, щоправда, у випадках, коли такий стан не вимагає стаціонарної допомоги та не пов’язаний з намірами вчинити дії, які несуть небезпеку для самого пацієнта чи тих, хто його оточує. Психологи з мультидисциплінарної команди проводять й профілактичну роботу, зокрема, з членами сім’ї, яких навчають засобам відновлення хворого родича, консолідують зусилля з лікарями первинної медичної допомоги. У психологів великий масив контактів задля надання ефективної допомоги – зокрема, із соціальними працівниками, неурядовими та доброчинними організаціями, правоохоронними органами, підприємствами, організаціями, засобами масової інформації. Для забезпечення комплексного лікування та відновлення пацієнта з психічними розладами часто доводиться співпрацювати також з органами місцевого самоврядування. Наприкінці травня фахівці Центру громадського здоров’я МОЗ України та мультидисциплінарна команда нашого закладу з метою технічної допомоги побували в тих закладах охорони здоров’я Тернопільщини, які надають медичні послуги людям з ВІЛ. Це – Чортківська ЦМЛ, Теребовлянська міська та Збаразька центральні лікарні. В області розвинена мережа сайтів антиретровірусної терапії для наближеного доступу пацієнтів до лікаря. Тернопільщина значно збільшила кількість тестувань на ВІЛ. 2023 року 96% пацієнтів з уперше встановленим діагнозом були поставлені на диспансерний облік та охоплені антиретровірусною терапією. Область 2022-2023 рр. утримує показник частоти передачі ВІЛ від матері до дитини – 0%.

– На інтернет-сторінці вашого закладу знайшла інформацію про діяльність Центру ментального здоров’я. Які послуги можуть отримати тут пацієнти?

– Ми створили Центр ментального здоров’я, де можна отримати допомогу як в амбулаторних умовах, так й у стаціонарі. Фахівці цього центру працюють з людьми, які зустрілися з ментальними розладами, «невидимими травмами війни». Працюють також з військовими та членами їхніх родин, внутрішньо переміщеними особами та всіма, хто нині потребує психологічної підтримки й допомоги.

Надаємо широкий спектр послуг – це і клініко-лабораторна та функціональна діагностика, консультації лікаря-психолога, загальних психологів, соціальних працівників. На базі центру діє спеціалізоване відділення для пацієнтів з розладами психіки та поведінки внаслідок вживання психоактивних речовин. Наші фахівці допомагають побороти внутрішні стани, які заважають людям повноцінно жити – це проблеми з неприйняттям себе, відчуттям невпевненості, невизначеності, нереалізованості. Часто хворі потерпають від порожнечі чи безпорадності, страждають від порушень пам’яті та розладів сну, апетиту, відчувають пригнічений настрій, дратівливість.

Долаємо психосоматичні розлади – потрясіння в професійному житті, працюємо з людьми, які мають проблеми у взаємовідносинах з батьками, дітьми, за конфліктів у стосунках чи колективі. Люди, які пережили психотравмувальні події можуть теж звертатися, скажімо, за гострого стресового розладу, посттравматичного стресового розладу. Маємо великий досвід роботи з пацієнтами, які залежні від алкоголю, наркотичних і психотропних речовин.

Проводимо заняття у групі підтримки та пропонуємо заняття в груповому курсі управління стресом для дорослих «Самодопомога плюс» за програмою ВООЗ. У всьому світі люди стикаються з численними формами вкрай несприятливих обставин – починаючи з особистих труднощів і стресу, пов’язаного з роботою або сім’єю, та закінчуючи проблемами, що торкаються цілих спільнот, як-от насильство, хвороби й відсутність економічних можливостей. Власне, для підтримки людей, які переживають такі надто несприятливі обставини, ВООЗ розробила курс «Самодопомога плюс» – мультимедійний курс самодопомоги в боротьбі зі стресом, який проводиться протягом п’яти тижнів у групах чисельністю до 30 осіб одночасно. До речі, учасниками першої групи стали наші спеціалісти, адже, як відомо, медики – одна з найстресовіших професій. Медпрацівники закладу наразі отримали навички, аби ділитися знаннями зі своїми близькими та пацієнтами, рекомендують пройти курс іншим. Нещодавно завдяки співпраці нашого Центру ментального здоров’я з Тернопільським обласним клінічним онкологічним диспансером проведена перша сесія групового курсу управління стресом для дорослих «Самодопомога плюс» (SH+) за програмою ВООЗ для пацієнтів та працівників диспансеру.

– Тернопільський обласний медичний центр соціально-небезпечних захворювань – комунальний заклад обласної ради. Чи може до вас звернутися мешканець, скажімо, Києва або ж Харкова та отримати меддопомогу?

– Так, ми надаємо допомогу кожній людині, яка її потребує, місце проживання чи реєстрація немає значення.

– Чи вистачає вам коштів для утримання центру?

– Так, ми підписали з НСЗУ угоду на шість пакетів: «Психіатрична допомога дорослим і дітям у стаціонарних умовах», «Діагностика, лікування та супровід осіб з вірусом імунодефіциту людини (та підозрою на ВІЛ)», «Лікування осіб з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів з використанням препаратів замісної підтримувальної терапії», «Стаціонарна паліативна медична допомога дорослим і дітям», «Мобільна паліативна медична допомога дорослим і дітям», « Психіатрична допомога, яку надають мобільні мультидисциплінарні команди», «Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах». Всіма силами намагаємося створити якнайкращі умови для отримання спеціалізованої психологічної допомоги всім, хто цього потребує, особливо в нинішній час.

– Що в планах генерального директора на майбутнє?

– Найперше бажання, як і в усіх українців, щоб війна нарешті закінчилася, ми перемогли ненависну русню й наші захисники повернулися додому. А ми вже допоможемо їм адаптуватися до цивільного життя. Соціальна реінтеграція для ветеранів та їхніх сімей – один з пріоритетних напрямів нашого закладу. Це доволі непросте завдання, бо вона часто супроводжується різноманітними психологічними проблемами. Але наші фахівці володіють широким спектром психологічної допомоги, метою якої є підтримка ветеранів та їхніх родин у подоланні як загальних, так і конкретних труднощів, пов‘язаних з адаптацією до мирного життя. Для цього пропонуємо індивідуальні консультації, сімейну терапію, групові терапевтичні зустрічі, програми психоосвіти, спеціалізовані програми для членів родин. Результати наразі доволі обнадійливі, отож, як мовиться, раді допомогти.

Лариса ЛУКАЩУК