Досвід французьких колег – у повсякденну практику

З робочим візитом до ТНМУ завітали представники урядових установ, освітніх і лікувальних закладів Франції. Вони зустрілися з ректором нашого університету, професором Михайлом Кордою. Він ознайомив представників делегації з освітніми, науковими та громадськими досягненнями й ініціативами Тернопільського національного медичного університету ім. Івана Горбачевського.

Учасники зустрічі обговорили можливості співпраці.

Під знаком співробітництва з французькими колегами минув тиждень в Тернопільський обласній клінічній психоневрологічній лікарні. Делегація паризьких друзів відвідала медичний заклад в рамках підписаного Меморандуму про міжнародну співпрацю.

Представники урядових установ, освітніх і лікувальних закладів Франції під час зустрічі з ректором ТНМУ Михайлом КОРДОЮ (четвертий праворуч). У цьому заході взяли також участь проректори нашого університету Іван КЛІЩ (другий праворуч) та Аркадій ШУЛЬГАЙ (перший праворуч), генеральний директор Тернопільської обласної клінічної психоневрологічної лікарні Володимир ШКРОБОТ (другий ліворуч), заступниця генерального директора обласної психоневрологічної лікарні Надія ФАРІЙОН (п’ята ліворуч)

Зустрів поважних візитерів генеральний директор Тернопільської обласної клінічної психоневрологічної лікарні Володимир Шкробот. У складі делегації – керівник проєкту Task force Ukraine, заступник міністра охорони здоров’я Франції Даніель Матьє, директор з досліджень, інновацій, партнерства і міжнародної співпраці лікарні Святої Анни Марін Шапель, професор психіатрії Університету в Парижі, завідувач відділенням лікарні Святої Анни, голова команди «Генетична вразливість залежних розладів» Філіп Ґорвуд, Марі Алехандра Лащш і Лоран Крюше – дипломовані психологи у сфері «Майндфулнесу», які працюють як з медичним персоналом, так і з пацієнтами клініки Святої Анни. Гості та керівник закладу обговорили план і перспективи співробітництва, визначили основні проблемні аспекти професійної діяльності та подальшої співпраці загалом. Відтак закордонна делегація ознайомилася зі структурою медзакладу, оглянула відділення лікарні як психіатричного, так і неврологічного профілю.

Зацікавила візитерів з Франції багатокомпонентна діагностична діяльність лікарні, привернули увагу гостей також реабілітаційні програми, які впроваджують її фахівці, побували вони й у перлині відновного лікування – водолікарні.

Продовження візиту французьких партнерів відбулося у конференц-залі лікарні, де медична аудиторія мала змогу відвідати лекцію Філіпа Ґорвуда «Депресія. Анорексія» – тема, яка актуальна й для українського суспільства. Пан Ґорвуд опублікував понад 300 наукових статей, переважно у сфері генетичної вразливості психіатричних і залежних розладів. Упродовж 2019-2021 років був президентом Європейської асоціації психіатрів. Під час лекції науковець вів мову про необхідність застосування інноваційних підходів у лікуванні депресії, зокрема, й про розробку актуальних медикаментозних методів впливу на пацієнтів. Наголошував також на потребі більш широкого впровадження методології спільних рішень лікуючого фахівця (психіатра, психотерапевта) та пацієнта.

Ґрунтовна аналітична доповідь порушила питання анорексії як своєрідного когнітивного порушення й водночас симптоматичного ментального розладу, почасти пов’язаного з кризою самоідентифікації людини. Виступ французького колеги викликав чималий інтерес лікарської аудиторії, про що засвідчили деталізовані запитання, які поставили наприкінці слухачі. На завершення лектор зазначив, що приємно вражений високим рівнем технічного оснащення лікарняного закладу, поділився власним баченням шляхів продовження співпраці між Тернопільською обласною клінічною психоневрологічною лікарнею та Паризькою клінікою Святої Анни. Особливо наголосив Філіп Ґорвуд на необхідності детальнішого вивчення досвіду роботи з ПТСР, який дуже мало проявляється в реаліях французького соціально-психологічного середовища та водночас є великою проблемою в Україні.

Цікавою та насиченою була програма візиту французьких колег й у наступні дні. Вона, зокрема, стосувалася важливих аспектів психологічної безпеки, комфорту та відновлення пацієнтів і спеціалістів медичного закладу у межах психокорегувальної методики «Майндфулнес». Дипломовані психологи у сфері впровадження цієї методики Марі Алехандра Лащш і Лорана Крюше ознайомили фахівців лікарні з принципами застосування концепції «Майндфулнес», її базовими прийомами та методами, а також зі спектром очікуваних результатів застосування. Це експериментальна когнітивна методика, що базується на принципі повного усвідомлення. «Майндфулнес» вчить людей працювати зі своєю ментальною сферою через усвідомлені медитації, фокусуватися на відчуттях власного тіла, пошуку простої фізіологічної ідентичності, яка веде до психологічного розуміння себе. Суттєва перевага Майндфулнес-практики у зручності застосування, що дозволяє суттєво та ефективно знизити рівень стресу, посилити концентрацію та увагу, позбутися нав’язливих думок, тривожності. Вона також ефективна для розв’язання багатьох проблем ментального спектра – насамперед для запобігання депресіям, боротьби з такими патологіями, як тривожність, розлади харчової поведінки (анорексія, булімія), різноманітні залежності. Для нашого суспільства, яке перебуває в реаліях війни, це надзвичайно актуально.

Для кращого засвоєння теоретичних знань французькі колеги організували для психіатрів, психологів лікарні спеціальну тренінгову програму. Подібні тренінги вони часто проводять й у Франції. Програма була розрахована на весь період перебування закордонної делегації в Тернополі. Відвідали тренінг 30 учасників – фахівці, які в перспективі впроваджуватимуть інноваційну методику в роботі з пацієнтами.

«Майндфулнес» – це, поза сумнівом, терапевтична методика, яка працює. Відтепер й у Тернопільській обласній психоневрологічній лікарні впроваджуватимуть інноваційний досвід французьких колег і вона стане активним промоутером не лише на Тернопіллі, а й на теренах України.

Лариса ЛУКАЩУК,

Надія ФАРІЙОН,

заступниця генерального директора

Тернопільської обласної психоневрологічної лікарні

Світлина Яніни Чайківської