Нагородили переможців регіонального конкурсу відзнаки за професіоналізм і милосердя – «Орден Святого Пантелеймона»

В актовій залі адміністративного корпусу Тернопільського національного медичного університету ім. Івана Горбачевського відбулася церемонія відзначення переможців регіонального добору на здобуття відзнаки за професіоналізм і милосердя – «Ордена Святого Пантелеймона».

Захід розпочався з ушанування пам’яті лікарів, які загинули, виконуючи свій професійний обов’язок на фронті. Серед них є ті, кого віддала Україні тернопільська земля, а також випускники й студенти нашого університету. Це – Олександр Коберник, Тарас Баран, Віталій Безкоровайний, Олег Улянчук, Ярослав Жебелюк, Сергій Коновал, Василь Кекіш, Іван Миньо, Андрій Місяць, Олександр Прокопчук, Олександр Шабанов, Сергій Шишковський, Михайло Шиш, Ярослав Марків, Михайло Стасів.

Нині життя військових і цивільних українців в зоні бойових дій рятують 110 військових лікарів і бойових медиків Тернопільщини. 25 працівників нашого університету щодня ризикують на фронті своїм життям, серед яких шість лікарів. Захищають Україну від рашистської навали та рятують життя військових також 12 студентів ТНМУ.

Присутніх благословили архієпископ, митрополит Тернопільсько-Зборівський УГКЦ, владика Василь Семенюк, священник Тернопільсько-Зборівської єпархії УГКЦ, доктор біблійного богослов’я Іван Січкарик, протоієрей Тернопільської та Кременецької єпархії ПЦУ Сергій Росіцький. «В умовах війни медичні працівники, як ніколи, потребують підтримки та визнання, адже саме від них залежить життя чи то військових на фронті, чи цивільних у тилу, – наголосив у своєму вітальному слова владика Василь Семенюк. – Висловлюю представникам цієї благородної гуманітарної професії та покликання найтепліші слова вдячності. Усильно молимося до Господа за всіх медичних працівників, які рятують життя інших».

Архієпископ також побажав, щоб цей захід для всіх, хто зібрався в залі з нагоди урочистостей, став моментом, що допоможе більше та глибше відкрити подвиг життя, віри, молитви й медичного служіння лікаря з перших віків християнства – Святого великомученика та цілителя Пантелеймона. У своїй медичній практиці він умів поєднати віру та розум, молитву та мудрість й у цій гармонії вповні досконало служити тим, хто у потребі, й хворим. Віддавна саме Святий Пантелеймон Нікомедійський є покровителем медиків та медицини, адже ще за життя й сам отримав славу цілителя. Водночас шанують його також як покровителя воїнів. Життєвий шлях Пантелеймона Цілителя був непростим, як і шлях кожного, хто обрав лікарську справу. Проте він був сповненим любові й милосердя до стражденних.

2009 року Міністерство охорони здоров’я запровадило в Україні заохочувальну відзнаку «Хрест Пантелеймона Цілителя», яку вручали тим, хто має видатні особисті заслуги та сприяє розвиткові галузі охорони здоров’я та медичної науки, в благодійній, гуманістичній та громадській діяльності, а також за інші здобутки на ниві охорони фізичного й духовного здоров’я населення. Відзнаку започаткував тодішній міністр охорони здоров’я України Василь Князевич. Погодили її та благословили предстоятелі найбільших християнських церков України. А вже 2017 року ця нагорода переросла в громадську відзнаку за професіоналізм і милосердя «Орден Святого Пантелеймона». Відтоді відзначення лікарів відбувається щорічно. Вже 145 осіб з часу заснування медичного Оскара удостоїлися ордена Св. Пантелеймона, серед яких і семеро іноземних громадян. Є також 18 лавреатів медалі Св. Пантелеймона, яку вручають молодим медичним працівникам.

Засновник і голова поважної ради відзнаки за професіоналізм і милосердя – «Орден Святого Пантелеймона» Василь Князевич, який завітав на урочистості до Тернополя, зауважив, що коли він виїжджав з Києва, у столиці гриміло, блискало й бомбило. «На жаль, немає такої родини в Україні, яку обійшла б війна – більшою чи меншою мірою, – мовив пан Василь. – Найгірше, коли гинуть люди. Тому наш проєкт бере на себе місію підтримки родин тих медиків, які загинули на війні. Всіх не можемо охопити, але медиків – зобов’язані. Це дуже важливо: ми, медики, маємо показати приклад ставлення до своїх колег. Тож закликаю всіх: є діти, є родина загиблих медиків – ви повинні їх знати. Допомагайте, чим можете, показуйте приклад суспільству».

Заступник голови Тернопільської регіональної ради «Ордена Святого Пантелеймона», професор ТНМУ Ігор Дзюбановський приєднався до слів Василя Князевича й наголосив, що нині особлива місія проєкту – зберегти пам’ять про загиблих медиків і водночас й надалі відзначати та заохочувати тих колег, чия гуманістична та благородна діяльність у галузі охорони здоров’я позитивно впливає на духовний розвиток українців та нашої держави загалом, спрямована на збереження й зміцнення здоров’я українців, виховує толерантне ставлення один до одного та надихає на нові можливості.

Цьогоріч добір кандидатів на здобуття ордена Св. Пантелеймона проводять за трьома категоріями, одна з яких для закордоння. Для цивільних і військових медиків номінації носять назву «За самовіддане служіння українському народу, мужність і стійкість у боротьбі за здоров’я українців, за свободу та незалежність України у війні з російським агресором». Добором номінантів у цих конкурсних царинах займаються регіональні ради.

На Тернопільщині номінантами в категорії «За самовіддане служіння українському народу, мужність і стійкість у боротьбі за здоров’я українців, за свободу та незалежність України у війні з російським агресором» (для військових медиків) стали:

– Едуард Ремезюк, начальник хірургічного відділення військової частини А0233, молодший лейтенант медичної служби.

– Мирослав Домбрович, капітан медичної служби, військова частина на Донеччині.

– Олег Папінко, начальник медичної служби Кременецького ТрО.

– Сергій Заячківський, лікар-ординатор 66-го військового мобільного госпіталю, Донецька обл.

– Роман Наконечний, лікар-ординатор госпітального відділення медичної роти 78-го полку десантно-штурмових військ.

У номінації «За самовіддане служіння українському народу, мужність і стійкість у боротьбі за здоров’я українців, за свободу та незалежність України у війні з російським агресором» (для цивільних медиків) стали:

– Петро Скобляк, в.о. завідувача нейрореабілітаційного відділення КНП «Тернопільська обласна клінічна психоневрологічна лікарня».

– Ольга Сидорчук, лікарка-акушер-гінекологиня КНП «ТКМЛ №2».

– Ігор Гавура, завідувач відділення оториноларингології КНП «Тернопільська обласна клінічна лікарня».

– Андрій Надкевич, лікар-невролог КНП «Микулинецька обласна фізіотерапевтична лікарня реабілітації», волонтер «Української команди».

– Любомир Синоверський, генеральний директор КНП «Більче-Золотецька обласна лікарня реабілітації імені В.Г. Вершигори».

Переможець у номінації «військовий лікар» – Мирослав Домбрович, доцент кафедри онкології, променевої діагностики та радіаційної медицини, капітан медичної служби. Зараз він служить у 66-ому військовому мобільному госпіталі. Для зустрічі з учасниками церемонії визначення переможців регіонального конкурсу відзнаки за професіоналізм і милосердя – «Орден Святого Пантелеймона» Мирослав Іванович використав відеозв’язок. Нагороду ж отримала його дружина Оксана Борисівна.

Переможцем у номінації «цивільний лікар» став Любомир Синоверський, генеральний директор КНП «Більче-Золотецька обласна лікарня реабілітації імені В.Г. Вершигори».

Василь Князевич побажав нашим переможцям пройти суворий добір на всеукраїнському рівні й 27 липня отримати «Орден Святого Пантелеймона» у Києві.

Привітали номінантів і переможців заступник начальника обласної військової адміністрації Віктор Устенко, представники міської влади, член поважної ради відзнаки за професіоналізм і милосердя – «Орден Святого Пантелеймона», політик і дипломат Сергій Пасько. Слово мав також проректор з навчальної і наукової роботи ТНМУ, професор Аркадій Шульгай, який зауважив, що підтримка лікарів, медичних працівників дуже важлива нині, в час війни, коли і цивільні, і військові медики стоять на порятунку життя та здоров’я людей. «Особлива вдячність за підтримку наших військових медиків, адже від першого дня повномасштабної війни вони на фронті, – наголосив Аркадій Гаврилович. – Пригадую, 25 лютого 2022 року зустрів в адмінкорпусі Мирослава Домбровича. Він уже був з наплічником, сказав: «Йду у військкомат, йду на війну». Аркадій Шульгай подякував також Василю Князевичу за створення відзнаки «Орден Святого Пантелеймона», яка підняла українську медичну спільноту на вищий рівень.

Окрасою дійства стали музичні дарунки від студентів Тернопільського мистецького фахового коледжу ім. Соломії Крушельницької, зокрема, вокаліста Владислава Боднарчука та ансамблю бандуристів «Веснянка» (художній керівник і диригент – Ірина Турко).

Увінчав урочистості гімн відзнаки за професіоналізм і милосердя – «Орден Святого Пантелеймона» і «Медалі Святого Пантелеймона» «Стражі життя людського» та духовний гімн України «Боже великий, єдиний».

Мар’яна ЮХНО-ЛУЧКА

Світлини Миколи ШОТА