Підсумки діяльності університету за 2023-2024 навчальний рік і завдання на майбутнє

Звітна доповідь ректора ТНМУ, професора Михайла Корди

Шановні делегати конференції трудового колективу університету,

шановні члени вченої ради,

шановні колеги!

Завдяки злагодженій роботі всіх відділів і служб університету, раціональній побудові графіка освітнього процесу, належній підготовці приміщень цивільного захисту в кожному навчальному корпусі, створенню безпечного освітнього середовища 2023-2024 навчальний рік проведено в очному форматі та забезпечено виконання здобувачами освіти всіх навчальних планів і програм. Використання кафедрами сучасних технологій дистанційного навчання, наявність потужної бази навчально-методичних комплексів у системі Moodlе на сторінках кафедр, достатнє матеріально-технічне та кадрове забезпечення уможливили успішне навчання частини іноземних студентів, які перебували за межами України, дозволили провести атестацію випускників і здійснити випуск 2024 року.

У звітному навчальному році колектив університету поряд з організацією та забезпеченням освітнього процесу проводив значну волонтерську роботу щодо допомоги нашим захисникам на фронті, допомоги внутрішньо переміщеним особам. Активно працював волонтерський центр університету. Студенти та викладачі проводили великий обсяг робіт щодо забезпечення бійців Збройних сил України, Національної гвардії амуніцією, необхідними лікарськими засобами та виробами медичного призначення, в тому числі індивідуальними аптечками.

Працівники кафедри управління та економіки фармації з технологією ліків виготовляли екстемпоральні лікарські форми для наших бійців, а у стоматологічному центрі університету військовим, бійцям тероборони, тимчасово переміщеним особам на волонтерських засадах надавалася стоматологічна допомога.

5 квітня 2024 року університет відкрив Центр ментального здоров’я, в якому надають безоплатну психологічну підтримку та допомогу військовослужбовцям, ветеранам війни, внутрішньо переміщеним особам, студентам і мешканцям м. Тернополя. У цьому центрі працюють кваліфіковані фахівці кафедри психіатрії, наркології та медичної психології, які пройшли відповідні навчання, стажування та мають практичний досвід з підтримки ментального здоров’я.

На волонтерських засадах працівниками Центру симуляційного навчання та кафедри медицини катастроф та військової медицини проводилися курси з домедичної допомоги в екстремальних умовах.

У звітному навчальному році університет відвідав Надзвичайний і Повноважний Посол Індії в Україні Харш Кумар Джейн та Надзвичайний і Повноважний Посол Ісламської Республіки Пакистан в Україні, генерал-майор Надір Хан, які відзначили високий рівень підготовки в ТНМУ лікарів, а також матеріально-технічного та кадрового забезпечення.

15 травня 2024 року університет відзначив 170-річчя від дня народження Івана Горбачевського, доктора медичних наук, професора, декана медичного факультету та ректора Карлового університету в Празі, першого міністра народного здоров’я Австро-Угорщини, ректора Українського вільного університету, дійсного члена Наукового товариства імені Т.Шевченка, ім’я якого з 1992 року носить ТНМУ. З нагоди цього ювілею 15 травня 2024 року в приміщенні адміністративного корпусу університету відбулося погашення марок і конвертів спеціальним поштовим штемпелем з перевідною датою «Файне місто. Тернопіль 46001». В університеті започатковано нову нагороду – «Заслужений професор університету-лавреат медалі Івана Горбачевського». На засіданні вченої ради, яке відбулося в родинному помешканні Горбачевських у селі Зарубинці урочисто першу відзнаку заслуженого професора Тернопільського національного медичного університету імені І.Я. Горбачевського та першу медаль Івана Горбачевського вручено академіку Михайлові Андрейчину.

У лавах Збройних сил України боронять нашу землю працівники та студенти університету:

  1. Домбрович Мирослав Іванович – доцент кафедри онкології, променевої діагностики і терапії та радіаційної медицини.
  2. Лісовський Юрій Григорович – асистент кафедри медицини катастроф та військової медицини.
  3. Цицюра Роман Іванович – доцент закладу вищої освіти кафедри медицини катастроф та військової медицини.
  4. Чорномидз Андрій Васильович – доцент закладу вищої освіти кафедри фармакології з клінічною фармакологією.
  5. Процайло Олексій Михайлович – старший лаборант кафедри оперативної хірургії та клінічної анатомії.
  6. Галаван Андрій Олегович – провідний фахівець відділу інформаційних технологій.
  7. Камуля Володимир Миколайович – столяр експлуатаційно-технічного відділу.
  8. Маленький Богдан Романович – двірник господарської служби.
  9. Степанов Ігор Васильович – двірник господарської служби.
  10. Бідованець Тарас Юліанович – асистент кафедри внутрішньої медицини №2.
  11. Смалько Василь Теодорович – підсобний працівник господарської служби.
  12. Рудніцький Юрій Станіславович – лаборант кафедри ортопедичної стоматології.
  13. Яворська Оксана Василівна – лаборантка кафедри дитячої стоматології.
  14. Кліщ Назарій Петрович – інженер з комп’ютерних систем відділу технічних засобів навчання.
  15. Соловей Руслан Миколайович – електрик господарської частини.
  16. Заверуха Ігор Романович – черговий гуртожитку №2.
  17. Березна Світлана – студентка медичного факультету.
  18. Дальський Вадим – студент медичного факультету.
  19. Фролов Максим – студент ННІ медсестринства.
  20. Лапчак Вероніка – студентка ННІ медсестринства.
  21. Корнішук Антон – студент ННІ медсестринства.
  22. Кувіла Ярослав – студент стоматологічного факультету (демобілізований).
  23. Лехновський Лука – студент медичного факультету (демобілізований).
  24. Олішевська Ольга – студентка медичного факультету.
  25. Плюта Михайло – студент фармацевтичного факультету (демобілізований).
  26. Скрупський Віталій – студент медичного факультету (демобілізований).

ТНМУ в міжнародних рейтингах

Значні напрацювання останніх років, активна участь працівників університету в науковій, винахідницькій, міжнародній діяльності, розвитку освітніх технологій дозволили й надалі університету бути серед лідерів вищої медичної освіти України.

Центр міжнародних проєктів «Євроосвіта» в партнерстві з міжнародною групою експертів IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence презентував новий академічний рейтинг закладів вищої освіти України «Топ-200 Україна 2024». Тернопільський національний медичний університет імені Івана Горбачевського цьогоріч посів друге місце серед медичних і фармацевтичних вишів нашої країни та 20 позицію серед 200 закладів вищої освіти України. Важливо зазначити, що впродовж останніх двох років наш заклад вищої освіти займає 20 місце серед усіх ЗВО України.

Інформаційний освітній ресурс «Освіта.ua» склав консолідований рейтинг закладів вищої освіти України 2024 року. ТНМУ посів 22 місце в загальному рейтингу серед усіх ЗВО України та 4 місце – серед медичних вишів.

У зимовій версії рейтингу Ranking Web of Uni-versities (Webometrics) за 2023 рік Тернопільський національний медичний університет посів перше місце серед медичних вишів України. В оновленому рейтингу Webometrics, що відображає діяльність закладів вищої освіти впродовж першого півріччя 2024 року, ТНМУ знову посів перше місце серед медичних вишів України та піднявся на восьму позицію серед 200 українських закладів вищої освіти.

У цьогорічній версії світового рейтингу академічних і науково-дослідних установ SCImago Institutions Rankings (SIR) у 2024 році Тернопільський національний медичний університет посів перше місце серед медичних ЗВО України та четверте місце серед усіх ЗВО України. Слід зазначити, що у даному рейтингу університет першу позицію серед медичних університетів займає вже впродовж останніх трьох років. За останні роки ТНМУ зробив значний прогрес у своїй діяльності в науковій галузі.

У рейтингу університетів UniRank (University Ranking), до якого увійшли 192 заклади вищої освіти України, Тернопільський національний медичний університет імені І.Горбачевського посів третю позицію серед медичних вишів і 49-у позицію у загальному підсумку.

Результати визнання університету на міжнародному рівні, щорічні призові місця у світових і вітчизняних рейтингах серед закладів вищої освіти є підтвердженням високого рівня організації всіх видів діяльності університету.

ТНМУ – переможець міжнародних конкурсів, ґрантів, програм

У 2023-2024 навчальному році ТНМУ завершив втілення проєктів за програмою Еразмус+:

– «Building Academic Capacity in Global Health in the Eastern Europe – Central Asia Region (BACE)».

– «Simulation in Undergraduate MEDical Education for Improvement of SAFEty and Quality of Patient Care (SAFEMED+)».

У 2023-2024 навчальному році університет розпочав утілення нових проєктів у рамках Програми ЄС Erasmus+ КА2:

– «Відкрита наука для системи вищої освіти України» («Open Science for Ukrainian Higher Education System»;

– «Lifestrand» «Розбудова партнерства у вищій освіті» («Capacity Building in Higher Education»).

У рамках проєкту «Покращення реабі-літаційних послуг у системі охорони здоров’я», який втілює Momentum Wheels for Humanity та JSI Research & Training Institute Inc. за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) на кафедрі фізичної терапії, ерготерапії та фізичного виховання оснащено необхідним інвентарем кабінет доклінічної практики.

У звітному році університет отримав можливості для участі в грантових дослідженнях:

– у рамках партнерської ініціативи NWO-НФДУ 2023 (NWO Hop-On Call for Researchers Based in Ukraine: NWO-NRFU Partnership Initiative) в проекті CURE4LIFE: Development and societal impact of stem cell based genetic medicines «Розвиток та соціальний вплив лікування генетичних захворювань за допомогою стовбурових клітин»;

– за програмою НАТО «Наука заради миру та безпеки» проєкт «Розумні пластирі для мультимодального загоєння ран – DRESWOUTRE» multi-year Project G6031 «Wearable Smart Patches for Multimodal Wound Healing».

У 2023-2024 навчальному році також продовжували втілювати спільні проєкти, які забезпечено фінансуванням від Національного фонду досліджень України за програмою «Наука для безпеки та сталого розвитку України»:

– ТНМУ й Інституту біохімії ім. О. В. Палладіна НАН України «Вплив природної та штучної імунізації антигенами SARS-CoV-2 на стан системи гемостазу»;

– ТНМУ й Інституту кібернетики імені В. Глушкова «Розробка хмарної платформи пацієнт-центричної телереабілітації онкологічних хворих на основі математичного моделювання»;

– ТНМУ й Інституту молекулярної біології та генетики НАН України «Розробка портативної системи експрес моніторингу співвідношення лактату і пірувату в крові для нагальних потреб клінічної діагностики».

У звітному році університет продовжував реалізовувати ґрантові дослідження від RECOOP HST Association:

  1. RECOOP Grant # 028 Fusion Research Grant «COVID-19 disease and comorbidities during pregnancy» (Ternopil-Kyiv-Pecs-Szeged);
  2. RECOOP Grant # 030 Fusion Grant 2022-2023 «COVID-19 Severity and Gene Polymorphism in Children and Adults» (Ternopil-Lviv-Debrecen);
  3. RECOOP Grant # 032 Senior Scientists 2022-2023 «Improved Hemostatic Device with Chitosan Powder for Combat Injury Dressing» (Lviv-Ternopil-Wroclaw).

У 2023-2024 навчальному році університет також отримав освітні ґранти та втілив проєкти:

– International Human Frontier Science Program Organization, програма Scientists for Scientists Initiative (S4S) – для стажування у відділі біохімії та молекулярної біології Університетської клініки Гамбург-Еппендорф (Німеччина).

– проєкт IRIA «Навчання, медична осві-та та професійний обмін для розвитку охорони здоров’я в Україні в умовах війни», Podcast Project for CME – Continuing Medical Education, Акконський університет гуманітарних наук (Берлін, Німеччина). Подкасти розміщено на сторінці ТНМУ, платформах Академії Національної служби здоров’я України, Spotify, Apple та Google Podcasts, Castbox. У рамках цього проєкту дві групи студентів-медиків і парамедиків і PhD студентів пройшли стажування у лікарнях Берліна та оволоділи базовими навиками ультразвукової діагностики.

– Cambridge University Empower Course – ґрант на курси англійської мови для студентів і викладачів ТНМУ;

– проєкт у рамках співпраці зі Всесвітньою організацією охорони здоров’я – цикл курсів менеджменту критичного педіатричного пацієнта, менеджменту постраждалого з травмою, курси з особливостей роботи екстреної медичної допомоги в умовах масових тяжких поранень;

– проєкт, організований МОЗ України за підтримки Світового банку, із серії курсів «Інструктор з надання догоспітальної допомоги» у форматі симуляційних тренінгів курсу для інструкторів навчально-тренувальних відділів центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф;

– проєкт за підтримки CADUS із серії курсів з надання невідкладної медичної допомоги.

Наступні освітні ґранти та проєкти університет продовжував втілювати у 2023-2024 навчальному році:

– ґрант від Британської Ради в Україні «Програма вдосконалення викладання у вищій освіті України» у партнерстві з Інститутом вищої освіти НАПН України й Advance HE (Велика Британія) та за підтримки Міністерства освіти і науки України та Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти (НАЗЯВО);

– ґрант від Американської Ради в Україні: ACTR/ACCELS для реалізації проєкту «Ініціатива академічної доброчесності та якості освіти» (Academic IQ Initiative).

Українсько-швейцарський проєкт «Розвиток медичної освіти» продовжив співпрацю з університетом на наступні 2023-2027 роки. Завдяки співпраці з українсько-швейцарським проєктом «Розвиток медичної освіти» для працівників університету проведено низку тренінгів з безперервного професійного розвитку, зокрема груп рівних, фасилітаторства, проєктного менеджменту, запроваджено «Лабораторію клінічного мислення», як способу забезпечення індивідуальної освітньої траєкторії здобувачів освіти.

У 2024 році університет отримав ґранти в рамках проєкту USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я» за напрямками:

– «Психічне здоров’я та психосоціальні послуги» у партнерстві з асоціацією, до якої входять Університети Темпл, Університет Пенсільванії, Філадельфійський коледж остеопатичної медицини та Федерація охорони здоров’я Філадельфії, Швейцарський інститут тропічної медицини та громадського здоров’я, Європейський інститут політик громадського здоров’я, ГС Коаліція за вакцинацію, Oversee Strategic Commu-nication та національні партнери МОЗ, ЦГЗ, ЦКПХ, Координаційний центр з психічного здоров’я КМУ, НПА;

– «Громадське здоров’я» у партнерстві з коледжем громадського здоров’я Університету Темпл, США та Школою громадського здоров’я Дорнсайф Університету Дрексель, США.

Для підтримки якості та рівня викладання дисциплін продовжувалася співпраця з:

– медичною школою Університету Манчестера (Велика Британія) щодо надання академічної підтримки у викладанні теоретичних і клінічних дисциплін та співпраці у сфері науки;

– Університетом Кілю (Велика Британія) щодо забезпечення викладання клінічних дисциплін і наукових спільних проєктів, а також отримано трепелґрант Keele Global Seed Grant із School of Pharmacy & Bioengineering, Keele University/The Robert Jones and Agnes Hunt Orthopaedic Hospital (Великобританія).

– з медичним факультетом Університету Вюрцбурга (Німеччина) Julius-Maximilians-Universitat of Wurzburg повторно виграно ґрант від DAAD «Цифрова Україна: Забезпечення успішності навчання в часи кризи» UA-MEDSAT: Ukraine MEDical SAtellite Teaching.

Для підтримки ТНМУ та забезпечення онлайн-навчання під час війни для університету було продовжено безкоштовні доступи до освітніх платформ:

  1. Освітні платформи від Elsevier Health:

– ClinicalKey (Elsevier Health) – інформація, що базується на доказовій медицині, для різних спеціальностей. Дозволяє засвоювати фундаментальні знання та покращувати клінічну практику (сучасні протоколи лікування, довідники та журнали, інформацію про лікарські засоби, відео, практичні рекомендації, клінічні калькулятори тощо);

– Complete Anatomy (Elsevier Health) – найдосконаліша у світі платформа 3D анатомії;

– Osmosis (Elsevier Health) – освітній відеоконтент, бібліотека з понад 2000 відео, що охоплюють патологію, фізіологію, фармакологію та клінічну практику, з відповідними запитаннями, картками та нотатками.

  1. AMBOSS – платформа для опанування клінічних і теоретичних знань та навичок. Онлайн-курси з невідкладних станів.
  2. Міжнародна компанія EBSCO для підтримки українських медичних закладів відкрила безкоштовний доступ до ресурсів клінічної інформації:

– DynaMed (EBSCO) – надає найактуальнішу та точну, доказову інформацію клініцистам;

– Nursing Reference Center Plus (EBSCO) – надає доказову клінічну інформацію медичним сестрам;

– Rehabilitation Reference Center (EBSCO) – надає доказову інформацію фізіотерапевтам.

  1. Lecturio – вільний доступ до ресурсів медичної освітньої платформи для студентів, які перебувають в Україні, й тих, хто за кордоном (у тому числі для іноземних студентів ТНМУ).
  2. Вільний доступ для науковців до онлайн-ресурсів British Medical Journal:

– доступ до BMJ Best Practice;

– доступ до BMJ Learning.

  1. Портал Research4Life надав онлайн-доступ до своїх ресурсів для науковців університету. В межах платформи Research4Life забезпечується доступ до більш ніж 154 тисяч наукових журналів і книг від понад 200 видавців з усього світу.
  2. Видавництво Elsevier відкрило повний доступ до понад 80 журналів медичного спрямування.
  3. Викладачі й студенти ТНМУ отримали безкоштовний доступ до англомовних навчальних програм компанії Henry Stewart Talks Ltd (HSTalks).

Для студентів і викладачів університету отримано безкоштовний доступ до короткострокових онлайн-курсів платформи FutureLearn у рамках програми Twinning від UK Universitites та Cormak Consultancy group.

Покращення матеріально-технічної бази

У звітному періоді для забезпечення освітнього, наукового, господарського процесів підрозділи університету отримали нове обладнання, інвентар, товарно-матеріальні цінності.

Усього за 2023-2024 н.р. витрачено коштів на їх придбання 21810,6 тис. грн., у тому числі на медичне обладнання – 2278,5 тис. грн., лабораторне обладнання – 1429,6 тис. грн., фантоми, манекени – 3907,2 тис. грн., комп’ютерну техніку – 604,1 тис. грн., оргтехніку – 581,9 тис. грн., реабілітаційне обладнання – 11,5 тис. грн., навчальну літературу – 1791,5 тис. грн., меблі – 184,1 тис. грн., реактиви – 2299,0 тис. грн., інше обладнання та інвентар – 699,3 тис. грн., сировину й матеріали – 8023,9 тис. грн.

Для освітнього та наукового процесів придбано 89 одиниць медичного обладнання, 11 одиниць лабораторного обладнання, 34 фантоми та манекени, 27 одиниць комп’ютерної техніки, 158 одиниць оргтехніки, 7 одиниць реабілітаційного обладнання, 392 одиниці меблевої продукції, 5081 примірник навчальної літератури.

У тому числі за рахунок проєктів, ґрантів і дарунків отримано 75 одиниць медичного обладнання на суму 2157,9 тис. грн., 5 одиниць лабораторного обладнання на суму 1411,9 тис. грн., 31 одиниця фантомів та манекенів на суму 3904,0 тис. грн., 26 одиниць комп’ютерної техніки на суму 587,6 тис. грн., 21 одиниця оргтехніки на суму 224,1 тис. грн., 7 одиниць реабілітаційного обладнання на суму 11,5 тис. грн., 1704 примірники навчальної літератури на суму 679,6 тис. грн., 50 одиниць меблевої продукції на суму 46,2 тис. грн.

У 2023-2024 навчальному році розширилася міжнародна співпраця. Укладено 17 угод про міжнародну діяльність, тож наразі університет співпрацює з 113 зарубіжними вищими медичними освітніми закладами, закладами охорони здоров’я та іншими міжнародними партнерами з 33 країн світу.

24 квітня 2024 року 37 курсантів кафедри медицини катастроф та військової медицини, які завершували 2024 року навчання в університеті, одночасно завершили навчання за програмою підготовки офіцерів запасу медичної служби, склали Присягу на вірність народу України.

25 червня 2024 року відбувся 64-й випуск лікарів медичного факультету, 16-й випуск лікарів стоматологічного факультету, 19-й випуск провізорів, 9-й випуск бакалаврів з фізичної терапії, 5-й випуск фізичних терапевтів, випуск медичних сестер-бакалаврів, медичних сестер-магістрів, 4-й випуск магістрів зі спеціальності «Громадське здоров’я» та бакалаврів за освітньо-професійною програмою «Парамедик» Тернопільського національного медичного університету імені І. Я. Горбачевського.

Нагороди науково-педагогічним працівникам ТНМУ

У звітному 2023-2024 навчальному році за вагомі досягнення у професійній діяльності та сумлінну працю відзначено працівників університету:

– Указом Президента України присвоєно почесне звання «Заслужений лікар України» д-р меднаук Салій З.В.;

– проф Логойда Л.С. та доц. Будняк Л.І. стали лавреатками Всеукраїнського конкурсу «Молодий вчений року» в номінації «Хімія» і «Фармакологія та фармацевтика»;

– лавреаткою конкурсу «Людина року-2023 на Тернопіллі» стала завідувачка кафедри психіатрії, наркології та медичної психології проф. Венгер О.П.;

– асистент кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Іваніцька Т.І. отримала стипендію Президента України для молодих письменників;

– проф. Гнатюку М.С. постановою КМУ призначено довічну стипендію за видатні заслуги в галузі вищої освіти.

НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНА РОБОТА

Врахування графіком освітнього процесу всіх особливостей навчання в умовах сьогодення, створення в кожному навчальному корпусі приміщень цивільного захисту, які відповідають установленим ДСНС вимогам, належна організація контролю відповідності присутніх осіб у навчальних корпусах кількості місць у приміщеннях цивільного захисту дозволили провести навчання в 2023-2024 навчальному році для вітчизняних та іноземних здобувачів, які перебували в Україні в очному форматі. Для здобувачів освіти, які перебувають поза межами України, було організовано навчання в дистанційному форматі.

Враховуючи вимоги сьогодення, у звітному навчальному році вперше введено в підготовку майбутніх лікарів дисципліну «Електронна охорона здоров’я», під час вивчення якої студенти набувають навичків роботи у системі E-health. В освітньо-професійні програми спеціальностей «Медицина», «Стоматологія», «Терапія та реабілітація» введено освітній компонент «Телемедицина» та «Штучний інтелект у медицині». Крім того, велика увага була спрямована на набуття здобувачами практичних навичок. Зокрема, вперше запроваджено контроль засвоєння навичок у формі ОСКІ після проходження практик на освітній програмі другого магістерського рівня «Фізична терапія» та на 6-му році навчання освітньої програми «Лікувальна справа». При вивченні клінічних дисциплін кафедри розширили перелік комунікативних навичок, які повинен засвоїти та продемонструвати здобувач. Розроблено та впроваджено в підготовку лікарів наскрізну програму комунікативної компетентності. Активно протягом навчального року впроваджували роботу з клінічними кейсами та стандартизованими пацієнтами.

Спеціальності та напрями підготовки. Освітній процес у ТНМУ здійснювався відповідно до державних стандартів вищої освіти, затверджених освітньо-професійних та освітньо-наукових програм, робочих навчальних планів за відповідними рівнями вищої освіти:

галузі знань 22 «Охорона здоров’я»

За першим (бакалаврським) рівнем вищої освіти зі спеціальностей:

– 223 Медсестринство, освітньо-професійна програма «Сестринська справа»;

– 223 Медсестринство, освітньо-професійна програма «Парамедик»;

– 227 Фізична терапія, ерготерапія (Терапія та реабілітація).

За другим (магістерським) рівнем вищої освіти зі спеціальностей:

– 221 Стоматологія;

– 222 Медицина;

– 223 Медсестринство;

– 226 Фармація, промислова фармація;

– 227 Фізична терапія, ерготерапія (терапія та реабілітація);

– 229 Громадське здоров’я.

За третім (освітньо-науковим) рівнем вищої освіти зі спеціальностей:

– 221 Стоматологія;

– 222 Медицина;

– 223 Медсестринство;

– 226 Фармація, промислова фармація;

– 228 Педіатрія.

галузі знань 09 «Біологія»:

За третім (освітньо-науковим) рівнем вищої освіти зі спеціальності:

– 091 Біологія та біохімія.

Ліцензування та акредитація. Підготовку здобувачів вищої освіти за ступенями (освітньо-кваліфікаційними рівнями) бакалавра, спеціаліста, магістра, доктора філософії здійснювали відповідно до «Відомостей щодо здійснення освітньої діяльності у сфері вищої освіти», затверджених наказом МОН від 27.06.2024 р. № 449-л та до встановленого для Тернопільського національного медичного університету імені І. Я. Горбачевського Міністерства охорони здоров’я України ліцензованого обсягу на рік за рівнями вищої освіти та за освітніми програмами, що передбачають присвоєння професійних кваліфікацій з професій, для яких запроваджено додаткове регулювання, за Переліком, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 22.05.2020 № 673, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 09 червня 2020 року за № 502/34785.

У звітному 2023-2024 навчальному році ліцензовано провадження освітньої діяльності на післядипломному рівні вищої освіти за спеціальністю «Медсестринство». Останнє дозволило університету проводити цикли спеціалізації та тематичного удосконалення для медичних сестер усіх рівнів вищої освіти.

Рішенням вченої ради університету в межах ліцензованого обсягу прийому на другому рівні вищої освіти 2024 року започатковано підготовку магістрів галузі знань 07 Управління та адміністрування, спеціальності 073 Менеджмент за освітньо-професійною програмою «Менеджмент в охороні здоров’я».

Університет також 2024 року розширив ліцензійний обсяг підготовки бакалаврів за освітньо-професійною програмою «Фізична терапія» спеціальності 227 Терапія та реабілітація від 50 до 100 осіб на рік.

Уперше в Україні у звітному навчальному році університет отримав ліцензію на підготовку на другому (магістерському) рівні вищої освіти протезистів-ортезистів за спеціальністю 224 Технології медичної діагностики та лікування, спеціалізацією 224.02 «Протезування-ортезування», освітньо-професійною програмою «Протезування-ортезування» з ліцензійним обсягом 50 осіб.

У звітному році університет провів акредитацію Національним агентством із забезпечення якості вищої освіти освітньо-професійних програм «Лікувальна справа» спеціальності 222 Медицина та «Фізична терапія» спеціальності 227 Терапія та реабілітація другого (магістерського) рівня вищої освіти. За результатами акредитації за кожною освітньою програмою отримано сертифікат на 5 років.

Гаранти провели обговорення освітніх програм, за результатами цього робочі групи за кожною освітньою програмою здійснили оновлення змісту обов’язкових освітніх компонент, розширили перелік практичних навичок, які здобувачі обов’язково повинні відпрацьовувати під час навчальних і виробничих практик, ввели додатково нові вибіркові освітні компоненти. На основі освітніх програм розроблено робочі навчальні плани з урахуванням стандартів підготовки здобувачів вищої освіти, які затверджені рішенням вченої ради на поточний навчальний рік.

Внутрішнє забезпечення якості освітнього процесу. Для створення освітнього середовища, орієнтованого на задоволення потреб та інтересів здобувачів вищої освіти, зокрема, надання можливостей для формування індивідуальної освітньої траєкторії, в звітному році проведено громадське обговорення кожної освітньої програми. Гаранти освітніх програм провели зустрічі зі здобувачами, внутрішніми та зовнішніми стейкголдерами, викладачами, групою забезпечення освітніх програм. Додатково разом з представниками Ради з якості університету проведено зустрічі з представниками кафедр щодо перегляду навчальних програм з дисциплін, введення нових тем занять з актуальних питань медицини і фармації. Крім того, групи забезпечення освітніх програм провели перегляд каталогу вибіркових освітніх компонентів. До каталогу вибіркових освітніх компонентів додано, запропоновані кафедрами, дисципліни, які стосуються штучного інтелекту, актуальних питань діагностики та лікування патологічних процесів, soft skills, комунікативної компетентності.

З метою ширшого розуміння питань і вимог зовнішнього та внутрішнього забезпечення якості вищої освіти 30 січня 2024 року в університеті відбувся онлайн-семінар із заступницею голови Національного агентства з забезпечення якості вищої освіти, професоркою Оленою Єременко.

Для більш ширшого інформування як здобувачів освіти, так і викладачів у розділі відділу внутрішнього забезпечення якості освіти вебсайту університету створено підрозділ «Академічна доброчесність», де за окремими посиланнями подана інформація про проєкт сприяння академічній доброчесності в Україні; нормативні документи, що регулюють поняття академічної доброчесності в ТНМУ; результати анкетування учасників освітнього процесу щодо академічної доброчесності; шляхи дотримання академічної доброчесності; що таке академічний плагіат; ресурси для перевірки наукових текстів на відсутність академічного плагіату.

Задля дотримання відповідності науково-педагогічних працівників ліцензійним умовам провадження освітньої діяльності також запроваджено щоквартальне звіряння активностей та оновлення актуальної інформації в системі ЄДЕБО, а також висвітлення оновленої інформації на вебсайті університету в розділі «Кадровий склад закладу освіти згідно з ліцензійними умовами».

Для викладачів, які пропрацювали на посадах науково-педагогічних працівників до п’яти років, запроваджено «Школу молодого викладача», метою якої є сприяння самоствердженню професійного становлення, підвищення фахового рівня, розвиток творчого потенціалу, підвищення педагогічної майстерності, оволодіння новими знаннями, методикою та технологіями навчання.

У звітному році для покращення практичної підготовки здобувачів освіти за спеціальністю 222 Медицина на шостому році навчання введено спеціалізовану лікарську практику, базами проходження якої визначено вузькоспеціалізовані відділення терапевтичного, хірургічного та акушерсько-гінекологічного напрямку. Здобувачі освіти так за успішного складання підсумкового контролю «Навчальна практика – симуляційний тренінг» отримували сертифікати за програмою BLS, ILS, ALS.

У 2023-2024 навчальному році продовжувалася активна співпраця з працедавцями. Працедавців залучали до участі в обговоренні освітніх програм, засідань ради працедавців, засідань університетської ради з якості, затвердження рішень щодо перегляду та модернізації освітніх програм. Значно активізувалася у звітному році робота з випускниками університету щодо оцінки якості освітніх програм. На сторінці випускників розташовано анкету-опитувальник щодо кожної освітньої програми. Отримано 218 відповідей та пропозицій випускників щодо покращення підготовки здобувачів в університеті. Зокрема, свої пропозиції надіслали 137 випускників медичного факультету, 38 стоматологічного, 24 фармацевтичного, 19 навчально-наукового інституту медсестринства.

Окрім того, відділ внутрішнього забезпечення якості вищої освіти активно співпрацював із закладами охорони здоров’я, департаментами охорони здоров’я областей. Відгуки на освітньо-професійні програми та рекомендації щодо покращення якості підготовки здобувачів надіслали у 2023-2024 навчальному році 28 керівників закладів охорони здоров’я з 9 областей України, також отримано 19 заповнених анкет від фармацевтичних компаній та аптек, 11 – від фізіотерапевтичних установ, 21 – від головних медсестер. Цю інформацію використано для оновлення освітніх програм та організації поліпшення якості освітнього процесу в університеті.

У 2023-2024 навчальному році було проведено анкетування потенційних працедавців стосовно їхніх поглядів на підготовку фахівців у галузі охорони здоров’я. Опитано 46 потенційних працедавців, результати анкетування яких використано при оновленні освітньо-професійних та освітньо-наукових програм.

Для забезпечення якості освіти в університеті за звітній період проведено анкетування студентів усіх курсів і факультетів щодо якості освітньої діяльності. Результати анкетувань враховано при:

– оновленні освітніх програм;

– організації навчального процесу в університеті та на факультетах;

– формуванні навчального плану;

– оновленні навчальних програм з дисциплін;

– формуванні рейтингу викладачів і фінансовій стимуляції їхньої роботи;

– плануванні підвищення кваліфікації викладачів;

– вирішенні кадрових питань;

– проходженні конкурсного відбору, розподілі навчального навантаження науково-педагогічних працівників кафедр;

– удосконаленні кафедрами методичного забезпечення навчального процесу, оновленні матеріалів підготовки, лекційних матеріалів та ін.

За результатами анкетування першій п’ятірці кращих лекторів і викладачів нараховано бали до щорічного рейтингу науково-педагогічних працівників.

Великий обсяг роботи відділ внутрішнього забезпечення якості освіти зробив щодо анкетування у звітному році аспірантів і студентів випускних курсів. Проанкетовано 89 % випускників медичного факультету, 92 % – фармацевтичного факультету, 83 % – стоматологічного факультету та 26 % – факультету іноземних студентів.

Результати анкетування усіх стейкголдерів, їхні пропозиції додатково розглядалися із залученням органів студентського самоврядування на засіданні Ради із забезпечення якості вищої освіти, а також на засіданні центральної методичної комісії.

За результатами анкетування запропоновано зміни до освітньо-професійних програм, зокрема, й на випусковому курсі. Так, для студентів VI курсу спеціальності «Медицина» змінено вибіркові профілі: хірургії, внутрішньої медицини, акушерства та гінекології, загальної практики-сімейної медицини, збільшено кількість обов’язкових практик.

У звітному році також проведено чергове опитування викладачів щодо визначення рівня їхньої задоволеності умовами праці, оцінки якості освітньої діяльності та надання пропозицій щодо покращення якості навчання. Опитано 386 викладачів університету. Результати анкетування було обговорено на Раді із забезпечення якості вищої освіти та використано при оновленні освітніх програм, складанні плану професійного розвитку викладачів, удосконаленні організації освітнього процесу, системи внутрішнього забезпечення якості вищої освіти, роботи структурних підрозділів університету.

У звітному році активно працювали всі рівні системи внутрішнього забезпечення якості вищої освіти. Питання якості освіти розглядалися на засіданні кафедр, вчених рад навчально-наукових інститутів, факультетів, на засіданні ректорату, центральної методичної комісії та вченої ради університету. Деякі питання освітнього процесу та пропозиції щодо удосконалення підготовки майбутніх лікарів обговорювали на спільному засіданні ректорату та студентського парламенту університету.

Підвищення педагогічної кваліфікації. Освітній процес в університеті забезпечують 52 кафедри на додипломному та 6 кафедр на післядипломному рівні вищої освіти. Незважаючи на воєнний стан, обмежені можливості як внутрішньої, так і міжнародної мобільності, університет сприяв розвитку педагогічної майстерності викладачів, отриманню нових знань та навичок під час семінарів, курсів та тренінгів з педагогічної майстерності.

У звітному 2023-2024 навчальному році, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 р. № 800 «Деякі питання підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників» викладачі продовжували нагромаджувати бали та кредити з підвищення педагогічної майстерності. План професійного розвитку науково-педагогічних працівників на звітний навчальний рік виконаний цілком.

У 2023-2024 навчальному році відділом внутрішнього забезпечення було організовано семінари: «Воєнний стан. Тактика дій при небезпеці», «Розробка навчально-методичних матеріалів, можливості МООDLE, Ms Teams та таксономії Блума», «Акредитація освітньої програми: погляд експертів», «Застосування штучного інтелекту в підготовці студентів-медиків», «Психологічна підтримка в умовах воєнного стану», «Авторські профілі науковців», «Клінічне мислення. Використання віртуальних пацієнтів на платформі Casus»; тренінги: «Як практикувати людяність та емпатію», «Група рівних», «Гнучкість та стресостійкість, як важливі складові професійної компетентності лікаря»; курси підвищення педагогічної кваліфікації: «Як навчити студентів комунікувати: інтерактивні та студентоцентровані методики», «Новітні підходи в організації та проведенні ОСКІ. Застосування комп’ютерних технологій на станціях ОСКІ».

Відділ внутрішнього забезпечення якості вищої освіти 2024 року також запровадив тематичні курси педагогічної майстерності для викладачів конкретної освітньої програми. Зокрема, проведено вебінари для викладачів, які викладають на освітньо-професійній програмі «Фізична терапія», «Сестринська справа», «Парамедик». У зв’язку з початком підготовки магістрів за освітньою програмою «Протезування-ортезування» заплановано два вебінари для викладачів, які будуть працювати зі здобувачами на цій програмі. Таке нововведення забезпечує більш ширше розуміння особливостей підготовки фахівців відповідного напряму та покращує ширше бачення при підготовці навчально-методичних комплексів, виборі методики проведення занять та загалом комунікацію зі здобувачами.

Упродовж 2023-2024 навчального року 296 викладачів пройшли онлайн-семінари, тренінги, вебінари та ін. як в Україні, так і за її межами та отримали додаткові години відповідно до накопичувальної системи.

Активно протягом звітного року працював Центр професійного розвитку викладачів. Команда центру провела низку тренінгів з академічної доброчесності, комунікативних навичок, групи рівних тощо.

Відділ внутрішнього забезпечення якості вищої освіти оновив сторінку «Підвищення педагогічної майстерності викладачів університету». Зараз на сторінці можна ознайомитися з нормативно-правовими документами щодо підвищення педагогічної майстерності, онлайн-звітами за накопичувальною системою та кількості отриманих балів науково-педагогічними працівниками університету за 2023-2024 навчальний рік та попередні роки. На сайті можна знайти інформацію про проведені та заплановані заходи, курси, тренінги, семінари, ознайомитися з можливостями дистанційного проходження тренінгів, вебінарів і стажування на онлайн-платформах, а також отримати іншу важливу інформацію.

Єдиний державний кваліфікаційний іспит. У звітному 2023-2024 навчальному році не припинялася підготовка до складання ліцензійних інтегрованих іспитів і компонентів Єдиного державного кваліфікаційного іспиту. Проводили як дистанційне, так і аудиторне тестування здобувачів з дисциплін, які входять до складу ліцензійних інтегрованих іспитів. Здобувачі освіти активно проходили тестування за базами тестів, розташованих на офіційному сайті ДНП «Центр тестування» та іншими відкритими базами. Кафедри активно проводили тестування здобувачів у системі Moodle, як прекроки перед перевідними іспитами. За кожною освітньою програмою розроблено план підготовки до складових ЄДКІ та етапи його реалізації. Це дозволило об’єктивізувати оцінку рівня знань здобувачів і проводити додаткову підготовку зі здобувачами груп ризику, що й допомогло зменшити кількість таких, які не склали ліцензійних інтегрованих іспитів. Проводили також аудиторне тестування здобувачів за сформованими буклетами в університетському Центрі незалежного тестування. Про якість проведеної роботи свідчать самі результати складання здобувачами вищої освіти медичного, стоматологічного та фармацевтичного факультетів «ЄДКІ, етап І» і англійської мови професійного спрямування, «ЄДКІ, етап ІІ» та складання лікарями-інтернами ліцензійного інтегрованого іспиту «Крок-3».

Забезпечення вивчення англійської мови. Оскільки визначення рівня знань англійської мови за професійним спрямуванням увійшло до складу Єдиного державного кваліфікаційного іспиту, незважаючи на велику війну та зменшення контингенту іноземних студентів, в університеті в звітному році продовжувалася робота, спрямована на вивчення студентами та викладачами англійської мови й покращення англомовного навчання. Для викладачів університету в звітному навчальному році кафедра іноземних мов протягом півтора місяця в дистанційному форматі провела курси з поглибленого вивчення англійської мови.

Університет став учасником програми від Cambridge University Press, яка надає можливість безкоштовного вивчення англійської мови за рівнями. Вивчати англійську мову за цією програмою матимуть змогу як викладачі, так і студенти.

Українсько-швейцарський проєкт «Розвиток медичної освіти» за результатами конкурсу відібрав ТНМУ до участі в активності з вдосконалення рівня володіння англійською мовою. Всі викладачі університету, які записалися на курси, вже з 1 вересня 2024 року розпочнуть підготовку. Такі курси будуть тривати один академічний рік.

Оскільки в Україні під час війни припинено атестацію на визначення рівня володіння англійською мовою, у 2023-2024 навчальному році три викладачі університету склали іспит за межами України та отримали сертифікат рівня В2.

Наразі в університеті працює 117 викладачів, які мають сертифікат про рівень володіння англійською мовою В2 і вище.

Післядипломна підготовка лікарів. У 2023-2024 навчальному році наказом МОЗ України від 25.07.2023 року № 1347 оновлено перелік циклів спеціалізації та тематичного удосконалення за лікарськими та фармацевтичними спеціальностями. Одночасно цей наказ визначає тривалість термінів вторинної спеціалізації та тематичного вдосконалення з кожної спеціальності. Відповідно кафедри факультету післядипломної освіти розробили нові освітні програми вторинної спеціалізації лікарів (фармацевтів) відповідно до встановлених вимог, а також було розроблено додатково окремі двотижневі цикли тематичного удосконалення для лікарів, фармацевтів, проведення яких вже розпочато у 2023-2024 навчальному році.

У звітному році вчена рада університету затвердила освітні програми спеціалізації: «Терапевтична стоматологія» (двомісячна спеціалізація), «Терапевтична стоматологія» (тримісячна спеціалізація), «Ортопедична стоматологія», «Дитяча стоматологія», «Дерматовенерологія», «Отоларингологія», «Ортопедія і травматологія», «Анестезіологія та інтенсивна терапія», «Неврологія», «Кардіологія», «Хірургія» (спеціалізація 5 місяців), «Хірургія» (спеціалізація 9 місяців), «Функціональна діагностика» (спеціалізація 9 місяців), «Хірургічна стоматологія», «Педіатрія», «Медицина невідкладних станів».

У 2023-2024 навчальному році кафедра патологічної анатомії з секційним курсом та судовою медициною підготувала та затвердила освітні програми первинної спеціалізації в інтернатурі за спеціальністю «Патологічна анатомія» та «Судово-медична експертиза», а кафедри функціональної і лабораторної діагностики та мікробіології, вірусології та імунології освітню програму – за спеціальністю «Лабораторна діагностика, вірусологія, мікробіологія». МОЗ України 2024 року під час розподілу випускників в інтернатуру вже скерував лікарів-інтернів на навчання в університет, під час виконання освітньої складової, за вказаними спеціальностями.

У звітному році також уперше запроваджено цикли спеціалізацій для лікарів-стоматологів за спеціальністю «Ортопедична стоматологія», «Хірургічна стоматологія», «Дитяча стоматологія». Всього спеціалізацію протягом 2023-2024 навчального року за даними спеціальностями пройшло 37 осіб.

Кафедра фармації факультету післядипломної освіти у звітному році розробила та затвердила освітню програму та запровадила спеціалізацію з «Клінічної фармації». Сертифікат спеціаліста з клінічної фармації отримали 43 особи.

У 2023-2024 навчальному році університет, на виконання розпорядження Міністерства охорони здоров’я України, започаткував тримісячні цикли спеціалізації з «Клінічної психології». Сертифікати спеціаліста з «Клінічної психології» отримали 42 особи.

У зв’язку із затвердженням наказом МОЗ України переліку циклів спеціалізації за фахом та за профілем роботи фахівців з фаховою передвищою, початковим рівнем (короткий цикл) та першим (бакалаврським) рівнем вищої медичної і фармацевтичної освіти та магістрів з медсестринства університетом у 2023-2024 навчальному році проведено ліцензування підготовки на рівні вищої освіти на післядипломному рівні бакалаврів і магістрів медсестринства. Кафедра вищої медсестринської освіти, догляду за хворими та клінічної імунології розробила освітньо-професійні програми спеціалізацій для медсестер-бакалаврів та магістрів. Останнє значно розширює перелік освітніх послуг університету для працівників медичної галузі країни.

Активно працювала кафедра екстреної та симуляційної медицини, яка за навчальний рік спільно з громадською організацією «Всеукраїнська рада реанімації та екстреної медичної допомоги» та Міжнародною організацією міграції підготувала 400 працівників з медичного персоналу відділень екстреної медичної допомоги, а за підтримки Світового банку та МОЗ України 300 працівників відділень ЕМД.

Забезпечення дистанційного навчання. У зв’язку з тим, що частина іноземних студентів перебувала за межами України, а також читання лекцій з дисциплін проводили в онлайн-форматі, кафедри та учасники освітнього процесу в звітному році активно використовували та удосконалювали технології дистанційного навчання. Викладачі кафедр провели наповнення репозитарію відеолекцій, які розташували на сторінках кафедр в системі Moodle, а також в YouTube.

Для читання лекцій та проведення практичних занять у дистанційному режимі відділ інформаційних технологій адаптував внутрішньоуніверситетську систему АСУ до програмної платформи Microsoft Teams, що дозволило якісно проводити навчальні заняття, а також дистанційно опитувати студентів під час контролю знань.

Велике значення в забезпеченні якісного дистанційного навчання відіграла створена протягом попередніх років база навчально-методичних комплексів і програма контролю знань, яка наповнена тестовими завданнями.

Широко протягом звітного року використовували віртуальні навчальні програми, зокрема програму з вивчення невідкладних станів «Body Interact – clinical reasoning education», яку використовували для вивчення клінічних ситуацій при невідкладних станах у внутрішніх хворобах та неврології.

Працівники кафедр для забезпечення якості освітнього процесу при дистанційному навчанні також використовували міжнародні освітні платформи, безкоштовний доступ до яких було надано в час війни. Це – освітні платформи від Elsevier Health: ClinicalKey, Complete Anatomy, Osmosis; освітня платформа AMBOSS; освітні платформи EBSCO: DynaMed, Nursing Reference Center Plus, Rehabilitation Reference Center.

Для студентів і викладачів університету надано безкоштовний доступ до короткострокових онлайн-курсів платформи FutureLearn у рамках програми Twinning від UK Universitites та Cormack Consultancy group.

У звітному році університет продовжував співпрацювати з потужною навчальною платформою для студентів-медиків Lecturio, команда якої продовжує надавати безпрецедентну допомогу українській вищій медичній освіті. Щоб зменшити залежність від можливих перебоїв з електропостачанням і для підтримки якісної освіти наших студентів в умовах війни в Україні, команда платформи розробила мобільний додаток Lecturio Android та IOS App.

Викладачі та студенти ТНМУ отримали безкоштовний доступ до англомовних навчальних програм компанії Henry Stewart Talks Ltd (HSTalks), які містять мультимедійні лекції від провідних експертів світу The Biomedical & Life Sciences Collection, спеціально підготовлених, анімованих, а також виступів у стилі семінарів і тематичних досліджень для медичних шкіл, університетів.

Тернопільський національний медичний університет – учасник програми партнерства «Twin For Hope» з університетами Великої Британії. У рамках цієї програми відбувається активна співпраця з університетом Манчестера, який запропонував академічну підтримку та ділиться навчальними матеріалами, проводяться регулярні онлайн-вебінари та воркшопи.

ISO 9001:2015. Для поліпшення якості управління освітнім процесом в університеті удосконалено міжнародні стандарти ISO 9001:2015. На кожній кафедрі пройшли додаткові курси удосконалення відповідальні особи за взаємодії між підрозділами, оновлено кафедральну документацію, удосконалено навчально-методичні комплекси.

Симуляційне навчання. У 2023-2024 навчальному році продовжено стратегію активного впровадження в освітній процес симуляційного навчання, що дозволило досягати формування у студентів якісних практичних навичок, клінічного мислення та необхідних професійних компетентностей.

Усього за 2023-24 навчальний рік на базі симуляційного центру було проведено занять тривалістю 13 766 год. З них для студентів 2-6 курсів медичного факультету – 13 766 год проти 8 тис. год у минулому навчальному році, для парамедиків – 1720 год; для студентів інших факультетів майже 430 год.

У 2023-2024 н.р на базі Центру симуляційного навчання активно використовували укриття площею 600 м.кв. для проведення занять, іспитів та ОСКІ.

У звітному році проведено капітальний ремонт приміщень першого поверху Центру симуляційного навчання, приміщень для персоналу та викладачів кафедри екстреної та симуляційної медицини, облаштовано фоє навчального корпусу №6.

З жовтня 2023 року працівники Центру симуляційного навчання на платформі Прометеус розпочали 53-годинний онлайн-курс «Менеджмент критичного пацієнта на догоспітальному етапі» для фахівців ЦЕМД та МК у рамках втілення міжнародного проєкту між ТНМУ та МОЗ України: «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей». Нині цей онлайн-курс пройшло понад 27 тисяч медичних працівників.

За участі викладачів кафедри екстреної та симуляційної медицини, а також співробітників Центру симуляційного навчання у 2023-2024 навчальному році було втілено такі міжнародні проєкти:

  1. Спільно з ВГО «Всеукраїнська рада реанімації та ЕМД» та Міжнародної організації Міграції було проведено 20 дводенних курсів для 5 лікарень Миколаївщини, Одеси та Запоріжжя: Intermediate Life Support, Trauma and Disaster Team Response Course, Pediatric Intermediate Life Support, Mass casualty Management. Підготовлено 400 осіб медичного персоналу відділень ЕМД.
  2. Спільний проєкт Світового банку та МОЗ України для підготовки медичного персоналу відділень ЕМД 30-ти ЗОЗ (Луганської, Донецької, Миколаївської, Херсонської, Запорізької, Дніпропетровської, Хмельницької, Волинської, Львівської областей). Проведено 6-денний тренінг для 300 осіб медичного персоналу.
  3. Спільний проєкт МОЗ і ВООЗ щодо проведення 2-денних майстер-класів для викладачів усіх (14-ти) медичних університетів України, які є в підпорядкуванні МОЗ щодо методології викладання СЛР у дорослих та дітей.
  4. Спільний проєкт ВООЗ та університету щодо підготовки членів команд медицини катастроф на 6-денних курсах «Менеджмент критичного дорослого та педіатричного пацієнта». Підготовлено 520 осіб.
  5. Спільний проєкт з ВРР і ВООЗ щодо проведення двох 2-денних курсів «Generic Instructor Course» для 60 інструкторів навчально-тренувальних відділень центрів ЕМД і МК України.
  6. Спільний проєкт ВООЗ і МОЗ України щодо проведення 5 нових для України курсів – European Trauma Course для 96 осіб медичного персоналу ВЕМД ЗОЗ України.
  7. Спільний проєкт ВООЗ і МОЗ України щодо реалізації двох 5-денних курсів Basic Emergency Care Course (BEC) та одного триденного курсу (інструкторського) для 20 викладачів та інструкторів.

Викладачі кафедри екстреної та симуляційної медицини та працівники Центру симуляційного навчання взяли участь у таких міжнародних конференціях і конгресах:

– EUSEM – конгрес з екстреної медицини (Іспанія, Барселона), в рамках якого три викладачі кафедри брали участь у міжнародному Чемпіонаті команд ВЕМД щодо менеджменту критичного пацієнта на ранньому госпітальному етапі.

– ERC – конгрес Європейської ради реанімації, в рамках якого два викладачі кафедри брали участь у міжнародному чемпіонаті команд ВЕМД щодо командної взаємодії під час СЛР на ранньому госпітальному етапі (Іспанія).

– SESAM – конгрес симуляційної медицини (Чехія, Прага).

– ERC (Course Director day) – конференція директорів курсів Європейської ради реанімації (Австрія, Відень).

Викладачі кафедри екстреної та симуляційної медицини протягом навчального року:

– вивчали досвід щодо підготовки медперсоналу системи ЕМД в Японіїї (Осака, Токіо);

– запозичували досвід Грузії щодо навчання та поширення навичок з надання невідкладної допомоги для вищих навчальних закладів і представників громад, які проживають у зонах ризику бойових дій в Україні та Грузії (LIFESTRAND);

– узяли участь у симуляційному навчанні команд медицини катастроф щодо реагування на НП (Київ), організованому ВООЗ спільно з МОЗ України;

– виступили як співорганізатори Національного чемпіонату бригад ЕМД з міжнародною участю «Буковинські медичні ралі 2024»;

– проводили навчання з домедичної допомоги для Першої леді України та її команди.

Окрім того викладачі кафедри екстреної та симуляційної медицини отримали інструкторські сертифікати (та сертифікати потенційних інструкторів) курсів: Basic Emergency Care Course, European Trauma Course, TCCС; статус директора курсу «Generic Instructor Course» від Європейської Ради Реанімації; статус майстер-тренера Basic Emergency Care Course від Міжнародної організації Червоного Хреста та ВООЗ.

Працівники Центру симуляційного навчання були залучені як консультанти національного офісу ВООЗ для проведення симуляційного навчання за програмою міжнародного курсу «Базова екстрена медична допомога» для фахівців відділень екстреної медичної допомоги України.

Додатково співробітники Центру симуляційного навчання та викладачі кафедри екстреної та симуляційної медицини протягом 2023-2024 навчального року втілили навчання для медперсоналу ЗОЗ за програмою «Особливості роботи закладу охорони здоров’я в умовах масового поступлення постраждалих», «Розширені реанімаційні заходи у дорослих та дітей», «Менеджмент пацієнта з травмою», в тому числі для ЗОЗ Дніпра, Чернігова, Кропивницького, Запоріжжя, Миколаївської області, Донеччини.

На базі Центру симуляційного навчання 2024 року розпочала роботу нова міжнародна сертифікована програма ТССС від NAEMT для бойових медиків.

Центр симуляційного навчання за кошти ґрантових проєктів та благодійних внесків отримав: апарат ШВЛ HAMILTON-T1, 2 аспіратори для новонароджених Penguin Newborn Suctiion HS; 2 вакуумних матраци SCHNITZLER; відеобронхоскоп AmbuaView; дефібрилятор-монітор ZOLL M2; килимок реабілітаційний mefina medica; 2 комплекти кисневих аксесуарів Oxygen Accessory Kit HS; 2 кондиціонери TCL TAC-18CHSD/XAB1I Inverter; лезо ларингоскопа Laryngoscope blade HS; 7 функціональних ліжок; манекен RESUSCI JUNIOR QCPR; манекен плевральної порожнини Chest trauma; набір травматологічний для зовнішньої фіксації в 3-х боксах; навчальний муляж/ 008208-NeoNatalie Complete (Light) HS; 2 накладки симулятори відкритого перелому без кровотечі; 2 накладки симулятори евентрації кишківника; накладка симулятор поранення ока НТ 7; офтальмоскоп HEINE Accubox II SIGMA; 2 реаніматори з 2-ма масками Resuscitator with 2 Masks HS; розширений комплект NRP Advanced Kit HS; Laryngoscope handle HS; 3 силіконових накладки рваної рани з масивною кровотечею; 3 силіконових тренажери симулятори вогнепального поранення; симулятор неонатологічний NeoNatalie; симулятор родів MamaNatalie; 2 стетоскопи педіатричних Stethoscope, Pediatric HS; сумка-рюкзак невідкладної допомоги; травма-модель Paediatric Trauma Modules; фороптер Reichert; 5 АЗД (дефі-бриляторів) тренувальних XFT; 4 вебкамери Logitech Brio 4K Stream edition; 13 відеокамер HIKVISION DS-2CD2423G2-I; відеореєстратор HIKVISION DS-7108NI-Q1; екшн-камера GoPro HERO; електрокардіограф ВЕ300А; зарядна станція EcoFlow DELTA; змінні легені до Laerdal Little Anne; комутатор РОЕ 10-ти портовий HongRui HR900-AF-82N; комутатор РОЕ 6-ти портовий HongRui HR900-AF-42N; 4 кондиціонери TCL TAC-09CHSD/XAB1I Inverter R32 WI-FI Ready, кулер COOPER&HUNTER H1-LNS; 5 кушеток КП процедурних; 6 лотків металевих вертикальних Leader; 6 лотків металевих горизонтальних; 2 манекени дитини для навчання розширених навичок порятунку життя на догоспітальному етапі та при надзвичайних ситуаціях MegaCode Kid Advanced; манекен-симулятор дорослої людини для відпрацювання навичок навчання розширеної невідкладної допомоги Resusci Anne Simulator; манекен-тренажер для відпрацювання навичок СЛР у немовлят Resusci Baby QCPR; 5 медичних приліжкових панелей Uzumcu; 4 мікрофони бездротових SYNCO WAIR; 5 ношів медичних безкаркасних А 12 ОМЕГА; 8 панелей світлодіодних Lezard 72 Вт.; подвійна медична консоль SAIKANG SK; 3 презентери Logitech Wireless Presenter R400; 4 проектори Acer P1257i 4500 Lm.; 5 проекторів Epson EB- 685Wi; 2 комплекти ременів для іммобілізації пацієнта на ношах типу «павук»; студійне світло 3200-5600К 18 ВТ.; 2 телевізори TOSHIBA; 2 ноутбуки Asus TP401M; 2 проєктори Acer X1228I; тренажер для відпрацювання тампонади; тренажер для відпрацювання докісткового доступу; тренажер для торакотомії грудної клітки; комплект накладок до манекена декомпресії напруженого пневмотораксу; тренажер для обробки ран; 2 зарядні станції ECOFLOW Delta PRO.

Об’єктивний структурований клінічний іспит. У звітному 2023-2024 навчальному році об’єктивний структурований клінічний іспит було проведено для здобувачів вищої освіти як складову ЄДКІ за спеціальностями «Медицина», «Стоматологія», «Фізична терапія, ерготерапія». Як проміжний контроль практичних навичок об’єктивний структурований клінічний іспит проводили для здобувачів 3, 4, 5 курсів спеціальності «Медицина», 3 і 4 курсів – спеціальності «Стоматологія». Важливо зазначити, що у звітному навчальному році, незважаючи на війну та ракетну загрозу, деканати, група із забезпечення підготовки та проведення об’єктивного структурованого клінічного іспиту дотримали всіх норм, визначених Положеннями та інструкціями, й забезпечили об’єктивне оцінювання здобувачів. Під час проведення ОСКІ на станціях були залучені стандартизовані пацієнти, а всі чек-листи були оцифровані. Оцінювання виконання здобувачами алгоритмів практичних навичок здійснювали з використанням планшетів і комп’ютерного програмного забезпечення.

Уперше у звітному році запроваджено проведення ОСКІ як форму підсумкового контролю навчальних практик для здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти за освітньою програмою «Фізична терапія» та навчальної практики здобувачів 6 курсу «Навчальна практика – симуляційний тренінг».

Для здобувачів освіти, які перебувають за межами України та навчаються дистанційно, в рамках втілення проєкту SAFEMED+ «Симуляційне навчання на додипломному етапі медичної освіти для підвищення безпеки та якості обслуговування пацієнтів» започатковано вперше складання ОСКІ з віртуальною симуляцією клінічних кейсів.

Матеріально-технічне оснащення навчального процесу. У звітному році кафедри та наукові лабораторії отримали 27 ноутбуків, 18 відеокамер, 4 вебкамери, 1 візіограф, 3 джерела безперебійного живлення, 1 екшн-камеру, 1 зарядну станцію, 4 комутатори, 6 мікрофонів, 1 монітор, 4 проектори, 1 портативну колонку, 3 маршрутизатори, 2 медіаконвертери, 14 роутерів, 3 свічі, 1 Wi-Fi систему, 3 телевізори, 1 сталібізатор для телефону, 1 студійне світло, 11 точок доступу, 10 тюнерів та іншу оргтехніку в кількості 65 шт.

За звітний період для покращення навчальної роботи теоретичних і клінічних кафедр та підрозділів університету за рахунок університету й за рахунок ґрантів придбано таке навчально-діагностичне обладнання, меблі тощо:

– на кафедру неврології: 15 стільців на рамі 17 FJ-1 HCISO CHROME, телевізор Mystery MTV-4350FST2 Black;

– на кафедру патологічної фізіології: тумбочка;

– на кафедру фармацевтичної хімії: LLG-фільтрувальна установка; pH-метр FiveEasy pH F20; джерело безперебійного живлення «ДБЖ – 3000.С-RT»; міні-мембранний вакуумний насос LABOPORT BN 96; Монітор 27 Lenovo L27i-40 WLED IPS; ноутбук HP Pavilion 15-eh 1007 ua Silver; рідинний хроматограф LC-2050C 3D SHIMADZU з вбудованим діодно-матричним детектором; стіл аудиторний; стіл лабораторний, стіл однотумбовий; чотири стільці на рамі ISO BLACK C-26; ультразвукова ванна 220-240V Elmasonic Easy 40H;

– на кафедру ортопедичної стоматології: 2 скелери ультразвукових UDS-N6 LED; фантом стоматологічний;

– на кафедру педіатрії факультету післядипломної освіти: 30 стільців; 5 таблиць на пластику;

– на кафедру медицини катастроф і військової медицини: клавіатуру Defender HB-440 Black; 6 тумб для експонатів;

– на кафедру анатомії людини: підставка з ДСП; стіл аудиторний; стіл однотумбовий;

– на кафедру хірургії факультету післядипломної освіти: компресор двоциліндровий APRO 50 л.; 6 підставок з ДСП; 3 тренажери для ендоскопії; маршрутизатор TP-Link TL-WR840N;

– на кафедру хірургічної стоматології: 2 стійки кутові; рентген апарат GENDEX DENS – O – MAT; тримач металевий (для рентгенапарата);

– на кафедру онкології, променевої діагностики і терапії та радіаційної медицини: відеокамера HIKVISION DS-2CD2021G1-I; відеореєстратор HIKVISION DS-7108NI-Q1; комутатор РОЕ 6-ти портовий HongRui HR900-AF-42N;

– на кафедру анестезіології та інтенсивної терапії: 2 медіаконвертери TP-Link MC111CS;

– на кафедру психіатрії, наркології та медичної психології: шафу для одягу; зволожувач повітря МРМ MNP-03; кронштейн для проектора Brateck; портативна колонка JBL Charge Essential; 3 таблички; 2 фліпчарти магнітних для письма маркером, на тринозі; 4 Х-банери;

– на кафедру фізичної терапії, ерготерапії та фізичного виховання: 6 гантелей реабілітаційних; клавіатура Logitech K120 (дротова); 31 лавка; мишка А4ТЕСН ОР-760; навушники та мікрофон Sven AP-010MV; розподільча коробка; роутер ASUS RT-N10E; 2 роутери TP-LINK Archer C24 Wi-Fi Router; свіч TP-LINK LS1008 8хLAN(10/100); 15 стільців на рамі ISO T BLACK; сходи реабілітаційні; 6 таблиць на пластику; 2 тумби; фільтр мережевий;

– на кафедру функціональної і лабораторної діагностики: система холтерівського моніторування ЕКГ «ECGpro Holter». монітор холтерівський BS6930-3;

– на кафедру фізіології з основами біоетики та біобезпеки: 4 динамометри кистьових механічних;

– на кафедру фармакології з клінічною фармакологією: 3 веб-камери Defender G-lens 2597 HD720 autofocus; 3 дошки магнітні, на тринозі; маршрутизатор TP-Link TL-WR840N; підставка під монітор; проектор Epson EB- 685Wi;

– на кафедру дитячої стоматології: ендомотор Endo Radar Pro; 5 штангенциркулів;

– на кафедру невідкладної та екстреної медичної допомоги: таблиця на пластику;

– на кафедру терапевтичної стоматології: 6 диван-лавок для очікування Лайт (L-1500); ендомотор Maestro D безпровідний; інтраоральна камера Bonida Dual Alpha (MDA-220347); 9 колонок Genius SP-Q160; 9 мишок A4 TECH OP-720; 3 наконечники скалера Woodpecker з підставкою HW-5L; перфоратор для кофердаму; 10 підставок під системний блок; рентген апарат GENDEX DENS – O – MAT; тримач металевий (для рентген-апарата);

– на кафедру медичної біології: 3 дошки сухостираючі на тринозі;

– на кафедру інфекційних хвороб з епідеміологією, шкірними та венеричними хворобами: 8 лавок;

– на кафедру стоматології факультету післядипломної освіти: модель нижньої щелепи; 4 столи аудиторних; стіл кутовий; стіл однотумбовий; 2 столи однотумбових комп’ютерних; череп навчальний; шафа для одежі; шафа для паперів;

– на кафедру громадського здоров’я та управління охороною здоров’я: маніпулятор мережевий Logitech 170; 2 ноутбуки Apple MacBook Air 15 M3 A3114 Starlight (MRYR3UA/A); 2 ноутбуки Vinga Iron S150 (S150-123516512G); 3 перехідники USB-Type C; таблиця на пластику;

– на кафедру мікробіології, вірусології та імунології: медичний аналізатор інфекції Qlastat-Dx analyzers (Quiagen);

– на кафедру акушерства та гінекології № 1: веб-камера Defender G-lens 2597 HD720 autofocus;

– на кафедру хірургії № 2: ноутбук Lenovo V15 G3 IAP, стіл аудиторний; стіл однотумбовий; шафа для книг; шафа для одежі;

– на кафедру управління та економіки фармації з технологією ліків: Switch TP-Link TL-SF1005D 5-port; 2 джерела безперебійного живлення «ДБЖ – 3000.C-RT»;

– на кафедру вищої медсестринської освіти, догляду за хворими та клінічної імунології: 2 ноутбуки HP Pavilion 14; 16 ноутбуків Lenovo V15 G3 IAP.

МЕДИЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ

На медичному факультеті нараховували всього 1876 здобувачів, з них 1652 – за спеціальністю 222 «Медицина», 122 – за спеціальністю 227 «Терапія та реабілітація» (бакалаври), 47 – за спеціальністю 227 «Терапія та реабілітація» (магістри), 27 – за спеціальністю 229 «Громадське здоров’я» (магістри, денна форма), 28 – за спеціальністю «Громадське здоров’я» (магістри, заочна форма).

Освітній процес на факультеті забезпечують 443 викладачі на 38 кафедрах, з них 95,94 % мають науковий ступінь: 88 докторів наук (19,9 %) та 337 кандидатів наук (76,1 %), без наукового ступеня – 18 викладачів (4,06 %). Серед науково-педагогічних працівників вчене звання професора мають 80 осіб, учене звання доцента – 265 осіб.

Серед викладачів медичного факультету: 1 академік НАМН України, 1 член-кореспондент НАМН України, 7 заслужених діячів науки і техніки України; 2 заслужених працівники освіти України, 1 заслужений працівник охорони здоров’я України, 4 відмінники освіти України, 4 заслужених лікарів України, 2 заслужених винахідники України, 2 лавреати Державної премії України. Орденом княгині Ольги ІІІ ступеня нагороджена 1 особа, орденом «За заслуги» ІІІ ступеня – 2 особи.

Освітній процес на медичному факультеті здійснюють відповідно до державних стандартів вищої освіти, затверджених освітньо-професійних програм (ОПП), навчальних планів за відповідними рівнями вищої освіти Галузі знань 22 «Охорона здоров’я»:

За першим (бакалаврським) рівнем вищої освіти зі спеціальностей:

– 227 Терапія та реабілітація.

За другим (магістерським) рівнем вищої освіти зі спеціальностей:

– 073 Менеджмент

– 222 Медицина;

– 224 Технології медичної діагностики та лікування

– 227 Терапія та реабілітація

– 229 Громадське здоров’я.

У звітному навчальному році за пропозицією студентського парламенту було внесено зміни до освітньої програми «Лікувальна справа» спеціальності 222 Медицина, і переформатовано вибіркові профілі на 6 році навчання. До обов’язкових освітніх компонент віднесено навчальну практику-симуляційний тренінг і спеціалізовану лікарську практику. Запроваджено нову форму підсумкового контролю практик у формі ОСКІ.

Велику роботу провів колектив медичного факультету у звітному році з підготовки та проведення акредитації освітньо-професійних програм другого (магістерського) рівня вищої освіти «Лікувальна справа», «Фізична терапія». Обидві освітні програми були успішно акредитовані й університет отримав сертифікат акредитації на наступні 5 років.

У рамках проєкту «Покращення реабілітаційних послуг у системі охорони здоров’я», який втілює Momentum Wheels for Humanity та JSI Research & Training Institute Inc. за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), на кафедрі фізичної терапії, ерготерапії та фізичного виховання оснащено необхідним інвентарем та функціонує кабінет доклінічної практики.

Кабінет доклінічної практики передбачає забезпечення теоретично-практичної частини навчального процесу в підготовці здобувачів першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівня вищої освіти освітньо-професійної програми «Фізична терапія», що нині дає змогу формувати у здобувачів розуміння компетентностей майбутніх фізичних терапевтів у напрямі забезпечення допоміжними засобами реабілітації.

У звітному навчальному році було значно удосконалено об’єктивний структурований клінічний іспит. Відповідно до вимог МОЗ України розроблено основні форми документації та звітності. Результати ОСКІ як складової ЄДКІ 2024 року враховували в рейтинг випускників при проведенні розподілу в інтернатуру.

Деканат факультету впродовж навчального року проводив активну підготовку здобувачів до складання першого та другого етапу єдиного державного кваліфікаційного іспиту. Було проведено низку ректорських контрольних та проведено консультації у вигляді начитки лекцій на платформі Microsoft Teams.

У звітному навчальному році вперше екзаменаційний варіант іспиту «Крок» під час проведення атестації складали бакалаври за освітньою програмою «Фізична терапія». Приємно зазначити високий рівень підготовки наших здобувачів, адже всі 100% випускників склали «Крок».

Упродовж 2023/2024 н.р. на факультеті виконували 4 теми науково-дослідних робіт, які фінансувало Міністерство охорони здоров’я, та 34 ініціативно-пошукових роботи.

Протягом звітного року співробітники медичного факультету захистили 2 дисертації на здобуття наукового ступеня доктора наук та 15 дисертацій на здобуття доктора філософії.

Упродовж 2023/2024 н.р. працівники кафедр медичного факультету опублікували 596 статей. У журналах, що індексуються наукометричною базою Scopus, науковці опублікували 157 статтей, 16 статей – у журналах, що входять до наукометричної бази Web of Science Core Collection. Колективи авторів підготували та видали 2 монографії, 7 підручників, 38 навчальних посібників, 2 монографії, 1 словник, отримали – 6 патентів, 2 авторські права на твір.

Кафедри факультету за звітний період провели 12 науково-практичних конференцій 2 симпозіуми, низку тренінгів, вебінарів і наукових лекцій для лікарів та представників інших професій а також взяли активну участь у роботі 22 міжнародних, 28 всеукраїнських конференціях і численних конгресах, симпозіумах, тренінгах, вебінарах.

У студентських наукових гуртках, які діють на кожній кафедрі, займалися 504 здобувачі факультету. У студентських наукових програмах активну участь взяли 316 здобувачів, з них 226 у програмі «Студентська наука і профорієнтаційне навчання» та 90 – у «Студент – майбутній фахівець високого рівня кваліфікації».

Переможцями Всеукраїнського конкурсу-захисту студентських наукових робіт стали: у секції «Клінічна медицина» здобувач 6 курсу Дмитро Коваль, «Теоретична медицина» – здобувачка третього курсу Софія Чорній та четвертого курсу Вікторія Мірошник, у секції «Педіатрія» – здобувачка 6 курсу Діана Савків і «Фізична терапія, ерготерапія» – здобувачка 6 курсу Олеся Рожелюк.

Переможцями конкурсу «Кращий студент 2023 року» стали: у номінації «За відмінні успіхи у навчанні» – здобувачка 6-го курсу Наталія Гнатьо; у номінації «За вагомі досягнення в науковій роботі» – здобувачка 6 курсу Тетяна Подільська; у номінації «За активну громадянську позицію» – здобувачка 1-го курсу спеціальності «Громадське здоров’я» Світлана Березна; у номінації «За вагомі досягнення в розвитку культури» – здобувачка 6-го курсу Яна Чайка; у номінації «За вагомі досягнення у спорті» – здобувачка 1-го курсу Ольга Татарин; у номінації «За активну волонтерську діяльність» – здобувач 4-го курсу Назарій Крулик.

На факультеті протягом звітного року викладачі активно проводили національно-патріотичну та виховну роботу. Багато здобувачів і викладачів працюють у різноманітних волонтерських центрах.

ФАРМАЦЕВТИЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ

У грудні 2023 року відбувся останній випуск магістрів фармації, промислової фармації заочної форми з терміном навчання 5,5 років.

Наприкінці червня 2024 року відбулися чергові випуски магістрів фармації, промислової фармації денної та заочної форм навчання Тернопільського національного медичного університету імені І. Я. Горбачевського МОЗ України.

Слід зазначити, що з метою дотримання вимог стандарту вперше всі здобувачі вищої освіти випускного курсу факультету денної та заочної форм навчання у змішаному форматі захищали кваліфікаційні роботи, виконані за відповідними напрямами фармацевтичної науки та практики.

Як і попереднього року, у складі фармацевтичного факультету налічується 5 кафедр, 4 з яких є випускаючими – фармакогнозії з медичною ботанікою, фармацевтичної хімії, клінічної фармації, управління та економіки фармації з технологією ліків, загальної хімії.

Навчальний процес на факультеті на постійній основі забезпечують 56 викладачів, з них 55 (98,2 %) – з науковим ступенем. Серед науково-педагогічних працівників факультету – 4 доктори і 46 кандидатів наук (у тому числі, 3 доктори та 24 кандидати фармацевтичних наук), а також 5 докторів філософії.

Протягом 2023/2024 навчального року продовжували надання освітніх послуг здобувачам вищої освіти факультету відповідно до затвердженого стандарту зі спеціальності 226 Фармація, промислова фармація за освітньо-професійною програмою «Фармація», акредитованою у квітні 2021 року.

Викладачі факультету продовжують активно працювати за різними науковими напрямками, отримують нові патенти та публікують значну кількість статей.

Так, за звітний рік науково-педагогічними працівники факультету опублікували 83 статті у профільних виданнях, у тому числі, 38 – у журналах, що цитуються наукометричними базами Scopus і Web of Science, отримали 5 патентів, надрукували 91 тезу та зробили 15 доповідей на наукових форумах.

Принагідно зазначу, що співавторами у вищенаведених публікаціях також виступають і здобувачі вищої освіти факультету.

Наприкінці 2023 року запланована викладачами кафедри фармацевтичної хімії НДР «Розробка екологічно безпечних аналітичних методик визначення АФІ з групи антагоністів іонів кальцію в лікарських засобах» отримала державне фінансування на 2024-2026 роки.

Окрім того, працівники кафедри працюють над виконанням ґранту НАТО Project SPS G6031 – «Wearable Smart Patches for Multimodal Wound Healing – DRESWOUTRE». Це перший випадок в Україні, коли фармацевтичний факультет на виконання проєкту отримав дороговартісне обладнання (сучасний рідинний хроматограф, рН-метр, вакуумний насос, установку для фільтрування, ультразвукову баню).

Однією з об’єктивних оцінок навчальної роботи факультету є результати складання здобувачами вищої освіти відповідних етапів ЄДКІ.

2024 року 167 випускників денної та заочної форм навчання склали етап 2 ЄДКІ (лише два здобувачі вищої освіти денної форми навчання зробили це з другої спроби).

Результати першого складання етапу 1 ЄДКІ здобувачами вищої освіти 3-го курсу денної становили 64,9%, а заочної форми не склало 92,2%.

На факультеті було організовано та успішно проведено I етап Всеукраїнської студентської олімпіади за спеціальністю «Фармація» з низки дисциплін: фармацевтична ботаніка, фармацевтичне право і законодавство, фармацевтична хімія.

Кафедри факультету забезпечили належну підготовку до проведення олімпіади та за її результатами нагородили переможців почесними грамотами й пам’ятними сувенірами.

У лютому 2024 року викладачі кафедри управління та економіки фармації з технологією ліків пройшли стажування та підвищення кваліфікації на кафедрі технології біологічно активних сполук, фармації та біотехнології Інституту хімії та хімічних технологій Львівської політехніки.

У травні 2024 року представники факультету також узяли участь у «Наукових пікніках». Багато відвідувачів було біля локацій фармацевтичного факультету.

Викладачі та здобувачі вищої освіти факультету здійснюють ґрунтовну профорієнтаційну роботу серед випускників загальноосвітніх шкіл, медичних коледжів, активно долучаються до всіх університетських заходів.

СТОМАТОЛОГІЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ

Основним напрямом роботи факультету у 2023/24 н.р. була підготовка лікарів-стоматологів, магістрів стоматології, конкурентоспроможних висококваліфікованих фахівців, які мають високі фундаментальні знання та професійну підготовку.

Якість підготовки фахівців залежить від кадрового забезпечення випускових кафедр і рівня кваліфікації викладачів. Навчальний процес на профільних випускових кафедрах ОПП «Стоматологія» забезпечують 53 науково-педагогічні працівники (98,1% з науковим ступенем). Серед науково-педагогічних працівників факультету 8 докторів медичних наук – 15,1% (8 професорів), 44 кандидати медичних наук 83,0% (із них 35 доцентів, 66,1%). У звітному періоді захищена 1 докторська дисертація (Бандрівський Юрій Любомирович, кафедра дитячої стоматології) та отримано звання професора.

Контингент здобувачів: у 2023/24 н.р. на стоматологічному факультеті навчалося 506 вітчизняних здобувачів вищої освіти (з них 25 бюджетної форми навчання) та 22 іноземних.

При підготовці фахівців на факультеті дотримуються засад студентоцентричності. На факультеті забезпечується право студентів на вибір дисциплін, сформовано каталог вибіркових дисциплін і стислий опис вибіркових дисциплін за ОПП, який розміщено на сайті університету. Студенти інформовані про порядок вибору дисциплін та індивідуальні траєкторії навчання.

Щорічно на факультеті здійснюють перегляд освітньої програми з урахуванням пропозицій від науково-педагогічних працівників, працедавців. У рамках перегляду освітньої програми в звітному році запроваджено на п’ятому році навчання нові освітні компоненти: спеціалізована клінічна практика з терапевтичної стоматології, спеціалізована клінічна практика з хірургічної стоматології, спеціалізована клінічна практика з ортопедичної стоматології та спеціалізована клінічна практика зі стоматології дитячого віку, що відповідає вимогам Стандарту вищої освіти, а саме 40 кредитів практичної роботи. Результат впровадження: високі бали при складанні ОСКІ як складової атестації випускників.

У навчальному процесі на факультеті застосовують новітні стоматологічні технології, вивчають питання та проблеми застосування нових методів лікування й профілактики стоматологічних захворювань, протезування сучасними знімними та незнімними конструкціями зубних протезів, відновної пластичної хірургії. Технічне оснащення стоматологічних кафедр постійно оновлюють сучасним обладнанням, інструментарієм, матеріалами. У звітному році стоматологічні установки клінічних залів кафедр доукомплектовані внутрішньооральними камерами, що надає можливість демонструвати всі маніпуляції в порожнині рота.

Практичну складову навчального процесу відпрацьовують у клінічних залах кафедр факультету. Для виконання лікувальної роботи викладачам профільних кафедр і самостійної роботи здобувачам створено всі умови.

У звітному році продовжував роботу волонтерський центр з надання стоматологічної допомоги нашим захисникам, військовослужбовцям і внутрішньо переміщеним особам. Надають терапевтичну та амбулаторну хірургічну допомогу. Робота волонтерського центру триває та продовжуватиметься й надалі.

Для покращення ефективності викладання науковці факультету видали 4 навчально-методичні посібники українською та англійською мовами.

На факультеті видають 1 науковий фаховий журнал, який ввійшов до категорії Б. Журнал «Клінічна стоматологія» покликаний стати ефективним центром наукової інтеграції, в якому публікують фундаментальні дослідження в галузі нових стоматологічних технологій та науково-практичної стоматології, пропагують і поширюють передові вітчизняні та зарубіжні наукові знання.

За звітний період опубліковано 54 статті: з них 21 у виданнях, що входять в наукометричну базу даних Scopus, 1 Web of Science; 28 тез, в тому числі 13 за кордоном. На конференціях зроблено 20 доповідей (16 – вітчизняні конференції та 4 – міжнародні). Професори факультету беруть участь у роботі спецрад, рецензуванні дисертаційних робіт.

Здобувачі вищої освіти мають можливість не лише навчатися за освітньою програмою «Стоматологія», а й займатися науково-дослідною роботою. На всіх кафедрах факультету працюють студентські наукові гуртки, вихованці яких беруть участь у щорічних студентських наукових конгресах, які організовує Студентське наукове товариство. Молоді науковці виступають з доповідями, що часто є першим кроком до серйозної наукової діяльності.

Марія Усова та Богдана Біла (студентки 5 курсу стоматологічного факультету) брали участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції з міжнародною участю «Сучасні аспекти діагностики та лікування стоматологічних захворювань» у м. Полтава.

Виховна робота є одним з пріоритетів у діяльності стоматологічного факультету зі здобувачами освіти. Вона спрямована на залучення молоді до багатств національної і світової культури та загальнолюдських цінностей. Одним з найважливіших напрямів виховної роботи на факультеті є національно-патріотичне виховання студентів і волонтерська робота. Сотні кілограм допомоги відправлено нашим захисникам. Донорська кров здобувачів факультету рятує життя наших захисників і постраждалих.

ФАКУЛЬТЕТ ІНОЗЕМНИХ СТУДЕНТІВ

Протягом 2023-2024 навчального року на факультеті іноземних студентів навчалося 998 іноземних громадян з 58 країн. Розподіл за спеціальностями такий: 739 осіб – Медицина; 24 особи – Стоматологія; 10 осіб – Фармація; 9 осіб – Громадське здоров’я; 216 осіб – Медсестринство.

Найбільше здобувачів навчалося на факультеті з країн Азії – 50 %, африканських країн – 31 %, Америки – 14 %. При цьому найбільший контингент складали здобувачі з Індії – 406 осіб. Другий за величиною контингент – це здобувачі з Нігерії (172 особа), третій – здобувачі зі США – 142 особи.

Упродовж звітного навчального року 534 здобувачі з числа іноземних громадян навчалися очно, а дистанційно – 464.

За результатами складання тестового компоненту ЄДКІ «Крок-2» у січні 2024 р. наші здобувачі показали найкращий результат (94,6 % склали з першої спроби, 98,8 % – з другої спроби), у травні 2024 р. – 89,7 % здобувачів склали з першої спроби (середній показник кількості здобувачів, які не склали іспит, по країні 2024 р. становив 21,0 %, в 2023 р. – 39,3 %.).

Більшість наших випускників склали ліцензійний іспит FMGE з високими балами в Індії, у липні цього року наша випускниця Мехра Сімран отримала найвищий бал в Індії (244 з 300) за результатами складання медичного іспиту для випускників зарубіжних ЗВО (FMGE).

За ініціативи адміністрації ТНМУ на прохання наших здобувачів були внесені зміни в Положення про інтернатуру, а саме створено можливість навчання іноземних громадян за програмою первинної спеціалізації «Загальна лікарська практика». Наразі проводиться набір на навчання в інтернатурі за цією програмою.

Викладання на факультеті забезпечує колектив 4 кафедр: 56 науково-педагогічних працівників, серед яких 9 % професорів, 57 % доцентів і 34 % асистентів. Загалом кафедри факультету цілковито забезпечені кваліфікованими викладачами, наявний достатній резерв. Вікова структура науково-педагогічних працівників складає 41 % – до 40 років, 31 % – 41-50 років та 21 % – понад 51 рік.

Викладачі факультету беруть участь у 7 НДР. За звітний період опубліковано 38 статей у журналах, які індексуються у базах Scopus та Web of Science. Науковці факультету взяли участь у 70 наукових форумах і конференціях. Викладачі кафедр беруть активну участь у низці міжнародних проєктів, проходять періодичні стажування за кордоном.

У звітному році продовжували активну роботу щодо рекламування освітніх послуг університету з метою залучення до навчання контингенту іноземних громадян з нових країн (Китайська Народна Республіка, Бразилія, Азербайджан). Серед напрямів популяризації освітніх послуг ТНМУ з використанням інтернет-ресурсів важливу роль відіграло створення нового сайту факультету іноземних студентів з розміщенням якісного контенту та інформування потенційних абітурієнтів стосовно спеціальностей, за якими здійснюється підготовка іноземних громадян на до- та післядипломному етапі, підготовчого відділення, розмірів оплати освітніх послуг і проживання в гуртожитку. Створені рекламні відеоролики англійською та польською мовами про можливості, які має університет з надання освітніх послуг, наукових проєктів, умов проживання в гуртожитках, культурних заходів, спорту, дозвілля та різних університетських сервісів.

У звітному році продовжували роботу із закордонними партнерами з розповсюдження рекламних матеріалів про ТНМУ, а також залучення іноземних здобувачів для рекламування нашого вишу під час перебування у країнах проживання.

На факультеті активно працювала студентська наука. Студенти-іноземці плідно займаються за програмою «Студент – майбутній фахівець високого рівня навчання», є активними учасниками різних наукових конференцій. Здобувачі брали участь у XXVІІ міжнародному медичному конгресі студентів і молодих вчених, зайнявши низку призових місць, публікували свої здобутки у високорейтингових виданнях. Іноземні студенти залучені у програми академічної мобільності (наразі двоє студентів навчаються в університетах Іспанії).

НАВЧАЛЬНО-НАУКОВИЙ ІНСТИТУТ МЕДСЕСТРИНСТВА

Навчання студентів у ННІ медсестринства ТНМУ ім. І.Я. Горбачевського у 2023-2024 н.р. здійснювали за спеціальністю 223 Медсестринство на першому (бакалаврському) та другому (магістерському) рівнях вищої освіти галузі знань 22 Охорона здоров’я на основі освітньо-професійних програм «Сестринська справа» та «Парамедик».

У 2023-2024 н. р. контингент студентів ННІ медсестринства становив 635 осіб, з яких 144 – денної, 249 – дистанційної та 242 – заочної форми навчання.

З наявного контингенту студентів 56 осіб навчалися за бюджетні кошти та 579 осіб – за кошти фізичних та юридичних осіб.

Щодо розподілу контингенту здобувачів вищої освіти за ступенями вищої освіти:

– перший (бакалаврський) рівень, освітня програма «Сестринська справа» 394 особи:

Денна форма навчання 64 здобувачі, з них 23 навчалися на бюджетній формі навчання, 41 особа – за кошти фізичних та юридичних осіб. З них на основі повної загальної середньої освіти 63 особи, НТН-1.

Дистанційна форма навчання – 155 здобувачів за кошти фізичних та юридичних осіб.

Заочна форма навчання – 175 здобувачів за кошти фізичних та юридичних осіб.

– перший (бакалаврський) рівень, освітня програма «Парамедик» – 78 осіб здобувачів, з них 33 навчалися на бюджетній формі навчання, 45 осіб – за кошти фізичних та юридичних осіб. З них на основі повної загальної середньої освіти 60 осіб, НТН – 18.

– другий (магістерський) рівень, освітня програма «Сестринська справа» – 163 здобувачів.

Денна форма навчання – 2 здобувачі за кошти фізичних та юридичних осіб

Дистанційна форма навчання – 94 особи за кошти фізичних та юридичних осіб.

Заочна форма навчання – 67 здобувачів за кошти фізичних та юридичних осіб.

У звітному періоді отримано ліцензію на провадження післядипломної освіти (наказ МОН від 22.12.2023 № 615-л) за спеціальністю 223 Медсестринство. Після успішного проходження акредитаційної експертизи ОПП «Сестринська справа» першого (бакалаврського), другого (магістерського) рівнів вищої освіти та ОНП «Медсестринство» впродовж звітного періоду проводилась робота з метою впровадження рекомендацій експертної комісії в освітній процес, зокрема здобувачі вищої освіти першого (бакалаврського) рівня вищої освіти пройшли практику в Мазовецькому воєводському шпиталі у Седльце (Польща). Проведено громадське обговорення ОПП і враховано побажання стейкголдерів, зокрема рекомендовані вибіркові дисципліни внесено до ОПП «Сестринська справа», сформовано та затверджено навчальні плани. Викладачі кафедр згідно з навчальними планами розробили робочі програми з дисциплін та навчально-методичні комплекси.

За звітний період освітній процес забезпечували викладачі 25 кафедр університету, які входять до складу ННІ медсестринства, медичного, фармацевтичного, стоматологічного факультету та факультету іноземних студентів. Завдяки донації Університету Мак’юена та Українського центру ресурсів і розвитку викладачі ННІ медсестринства отримали 22 ноутбуки для робочих потреб, а також 6 наборів для здійснення внутрішньовенних ін’єкцій Arterial Stick Arm Kit®.

За сприяння Міжнародного медичного корпусу (International Medical Corps) у співпраці з Гарвардською гуманітарною ініціативою (Harvard Humanitarian Initiative) та Американською колегією хірургів (American College of Surgeons) викладачі кафедри вищої медсестринської освіти, догляду за хворими та клінічної імунології пройшли курс «Базова екстрена медична допомога».

На кафедрі вищої медсестринської освіти, догляду за хворими та клінічної імунології виконують міжкафедральні НДР: «Удосконалення методів діагностики фіброзу печінки та лікування захворювань органів травлення різної етіології» та «Оптимізація наукового підходу до вирішення актуальних питань практичної діяльності та фахової підготовки медсестер».

Викладачі ННІ медсестринства беруть активну участь у виданні науково-практичного журналу «Медсестринство», де активно друкують статті як співробітників ННІ медсестринства, студентів-магістрантів, викладачів інших навчальних закладів, так і практикуючих медсестер. Журнал «Медсестринство» в червні  2023 р. внесено до переліку наукових фахових видань України, в яких можуть публікувати результати дисертаційних робіт на здобуття наукових ступенів доктора наук, кандидата наук і ступеня доктора філософії (дата включення 20.06.2023, категорія «Б»).

Виконують дисертаційні роботи.

Співробітники ННІ медсестринства ТНМУ (Даньчак С., Мазур Л. взяли участь у стажуванні в університеті імені Грента Мак’юена (Едмонтон, Канада). З метою посилення міжнародного співробітництва ННІ медсестринства ТНМУ розпочав співпрацю з Академією прикладних наук Мазовії (місто Седльце, Республіка Польща), а також з Державним профе-сійним університетом імені Станіслава Тарновського (Республіка Польща).

Проведено II-у медсестринську міжнародну наукову конференцію «Медсестринство в умовах конфліктів і катастроф», організовану спільно з Aкадемією прикладних наук Мазовії (м. Cедльце, Польща) й Українським центром ресурсів та розвитку та Університетом Мак’юена (м. Едмонтон, Канада).

З ініціативи ДУ «Центр розвитку медсестринства МОЗ України», за підтримки МОЗ України делегація ТНМУ (Даньчак С., Мазур Л.) відвідали факультет медсестринства та акушерства Королівського коледжу хірургів Ірландії (Royal College of Surgeons in Ireland (RCSI)). Цей візит є частиною масштабної програми, спрямованої на зміцнення міжнародної співпраці у галузі вищої медсестринської освіти та встановлення партнерських відносин.

На постійній основі діє започаткований спільний канадсько-український курс «Глобальне здоров’я» із залученням освітянської спільноти обох університетів. Уперше започатковано міжнародний проєкт – «Transnational academic conversations», який має на меті не лише обмін досвідом, але й сприяння розвитку інноваційних підходів до медсестринської освіти, підвищення рівня професійної підготовки медичних сестер, а також впровадження передових методик у навчальний процес.

ННІ медсестринства ТНМУ розпочав втілення програми академічного партнерства між університетами України та США в рамках проєкту USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я» у сфері ментального здоров’я медичних сестер.

Значну увагу в ННІ медсестринства приділяють виховній роботі. ННІ активно сприяє розвитку волонтерського руху серед викладачів і студентів з організації та допомозі внутрішньо переселеним особам і військовим Збройних сил України. Студенти інституту медсестринства допомагають працівникам у хоспісі (с. Плотича) та геріатричному будинку-інтернаті (с. Петриків). Співробітники кафедри вищої медсестринської освіти, догляду за хворими та клінічної імунології є кураторами груп студентів ННІ медсестринства.

ФАКУЛЬТЕТ ПІСЛЯДИПЛОМНОЇ ОСВІТИ

Навчальний процес на факультеті післядипломної освіти проводять на базі 6 кафедр: терапії і сімейної медицини; педіатрії, акушерства і гінекології; хірургії; фармації та стоматології. До навчального процесу залучені 16 кафедр медичного факультету та 1 кафедра фармацевтичного факультету. Викладання на факультеті забезпечує колектив з 47 викладачів. Як правило, це найбільш досвідчені спеціалісти, доктори та кандидати медичних наук, професори й доценти за всіма головними напрямами медицини. На кафедрах факультету професорів, докторів медичних наук, 32 доценти, 4 асистенти – кандидати медичних наук. Загалом кафедри факультету повністю забезпечені кваліфікованими викладачами, наявний достатній резерв.

Факультет працює з двома контингентами лікарів – слухачами та лікарями-інтернами. За звітний період проведено 30 циклів спеціалізації з 18 спеціальностей (у т.ч. 3 цикли спеціалізації «Клінічна психологія» для фахівців з вищою немедичною освітою), 21 цикл стажування і 91 цикл тематичного вдосконалення.

На курсах спеціалізації, стажування та тематичного удосконалення перепідготовлено 1229 слухачів.

На кафедрі акушерства та гінекології ФПО проведено:

– семінар «Основи гінекологічної ендокринології» для 18 слухачів,

– симуляційний тренінг «Лапароскопічна екстирпація» для 12 слухачів,

– симуляційний тренінг «Офісна гістероскопія» для 6 слухачів.

Кафедра педіатрії ФПО провела:

– тренінг «Синдром wheezing в педіатричній практиці» для 7 слухачів,

– тренінг «Ультразвукове обстеження легень» для 10 слухачів,

– 5 циклів симуляційного тренінгу «Реанімація новонародженої дитини» для 62 слухачів.

У 2023-2024 н.р. на базі ФПО кафедра екстреної та симуляційної медицини провела:

– 8 циклів симуляційного тренінгу «Менеджмент критичного пацієнта та розширені реанімаційні заходи у дорослих» для 300 слухачів,

– 8 циклів симуляційного тренінгу «Менеджмент критичного педіатричного пацієнта та розширені реанімаційні заходи у дітей» для 300 слухачів,

– 8 циклів симуляційного тренінгу «Менеджмент критичного постраждалого з травмою» для 300 слухачів,

– 8 циклів майстер-класу «Організація роботи та особливості надання допомоги у відділенні ЕМД при надзвичайних ситуаціях, у тому числі з великою кількістю постраждалих» для 200 слухачів.

Відповідно до Наказу №1627 від 04.08.2021 МОЗ України «Про удосконалення підготовки з надання домедичної допомоги осіб, які не мають медичної освіти», кафедра медицини катастроф та військової медицини провела 4 цикли курсу «Перший на місці події» (ІІ рівень) для 27 слухачів та 4 цикли курсу «Інструктор з надання першої допомоги» для 30 слухачів.

Первинну спеціалізацію (інтернатуру) проводили з 16 фахів. У звітному навчальному році започатковано навчання в інтернатурі зі спеціальності «Фізична та реабілітаційна медицина». З вересня 2024 р. планують проведення навчання в інтернатурі з спеціальностей «Судова медицина» та «Патологічна анатомія». Крім того, ведуть роботу над започаткуванням навчання в однорічній інтернатурі випускників факультету іноземних студентів.

У звітному році набір в інтернатуру залишився на тому ж рівні, що й торік. У звітному періоді навчалося 850 інтернів.

Динаміка зарахування лікарів(провізорів)-інтернів першого року навчання на кафедри університету залишається стабільною протягом останніх років.

Варто зазначити позитивну роль навчального процесу лікарів-інтернів в умовах створеного сучасного симуляційного центру, адже під час навчального процесу інтерни не завжди мають можливість відтворити велику кількість тих чи інших маніпуляцій, вони відчувають брак тематичних пацієнтів, а також існують етико-деонтологічні обмеження у взаєминах між інтерном і пацієнтом у клініці. Ці проблеми допомагає розв’язати Центр симуляційного навчання, який сприяє засвоєнню знань і відпрацюванню різних клінічних навичок завдяки використанню манекенів-симуляторів, тренажерів і стандартизованих пацієнтів.

У звітному навчальному році продовжували впровадження нових технологій навчання. Лікарі-інтерни та слухачі, які навчаються на кафедрі хірургії ФПО та на кафедрі акушерства та гінекології ФПО, мали можливість спостерігати за малоінвазивними та іншими оперативними втручаннями у системі реального часу за допомогою оптоволоконних систем.

Впроваджуються методики дистанційного навчання на заочному етапі спеціалізації «Загальна практика-сімейна медицина», на циклах ТУ з фаху «Акушерство та гінекологія» для лікарів Рівненської області. На кафедрах факультету проводять науково-практичні мініконференції з щоденними презентаціями реальних клінічних випадків, клінічні конференції та семінарські заняття з розглядом презентацій клінічних випадків хворих з типовою та рідкісною патологією.

Викладачі факультету проконсультували 13472 хворих, прооперували – 662 хворих, провели 19 клініко-патологічних конференцій.

У звітному навчальному році кафедри факультету післядипломної освіти видали 83 статті у фахових журналах (3 – закордонні та 17 у Scopus ). У збірниках видано 26 тез наукових досліджень, проведено 3 науково-практичних конференції. Викладачі факультету взяли участь у 28 всеукраїнських та 12 міжнародних конференціях. Понад 93,3% викладачів інституту мають вищу кваліфікаційну категорію.

НАУКОВА РОБОТА

Виконання науково-дослідних робіт. У 2023-2024 навчальному році науковці університету виконували 46 комплексних науково-дослідних робіт (НДР), з них 6 – за рахунок фінансування з державного бюджету (2 було завершено у 2023 році і 3 розпочато з 2024) та 40 – ініціативно-пошукових тем.

Загальний обсяг фінансування наукових досліджень з державного бюджету склав на 2023 рік 2399,3 тис. грн., на 2024 рік – 2416,3 тис. грн.

За рахунок державного фінансування виконувались та завершені у 2023 році такі науково-дослідні роботи:

– Ендотеліальна дисфункція, гіперкоагуляція та мікросудинний тромбоз при COVID-19: оцінка ризику, патогенез та діагностика. Науковий керівник – проф. М.М. Корда, відповідальний виконавець – професор О.О. Шевчук.

– Дослідження регенеративного потенціалу засобів клітинної терапії при гострому респіраторному дистрес-синдромі. Науковий керівник – професор І.Я. Криницька, відповідальний виконавець – доцент А.І. Довгалюк.

Розпочато 2023 року:

– Діагностика, лікування і профілактика кліщових інфекцій в умовах війни та вдосконалення заходів біобезпеки. Наук. керівник – академік НАМН України, проф. М.А. Андрейчин. Відповідальний виконавець: проф. Шкільна М.І.

– Новітні методи хірургічного лікування метаболічного синдрому. Наук. керівник – професор Дзюбановський І.Я. Відповідальний виконавець: доц. Продан А.М.

– Оцінка якості життя та психологічного стану дітей з тривалим COVID-19 в умовах воєнного часу. Керівник: проф. Боярчук О.Р. Відповідальний виконавець: доц. Косовська Т.М.

Нові НДР 2024 року:

– Застосування технологій регенеративної медицини для лікування хронічних ран. Керівник: проф. Шевчук О.О. Відповідальний виконавець: доц. Довгалюк А.І.

– Сімейно-інтегрований догляд у виходженні передчасно народжених дітей – його вплив на нейро-поведінковий розвиток та психологічне здоров’я немовлят. Керівник: проф. Павлишин Г.А. Відповідальний виконавець: доц. Сарапук І.М.

– Розробка екологічно безпечних аналітичних методик визначення АФІ з групи антагоністів іонів кальцію в лікарських засобах. Науковий керівник: проф. Логойда Л.С. Відповідальний виконавець: асис. Горин М.М.

Ініціативно-пошукова тематика науково-дослідних робіт кафедр університету зосереджена на актуальних проблемах сучасної теоретичної та клінічної медицини. Зокрема, у сфері клінічної медицини проводили такі дослідження: патофізіологія, клінічний перебіг та наслідки COVID-19; вдосконалення діагностичних, лікувальних і профілактичних заходів при розповсюджених вірусних та паразитарних хворобах; профілактика і лікування післяопераційних ускладнень у плановій та ургентній хірургії; оптимізація діагностики і профілактики захворювань репродуктивної системи жінок; коморбідні стани в клініці внутрішніх хвороб; оптимізація лікування хворих з патологією щитоподібної залози з використанням класичних і малоінвазивних методик; вивчення метаболічного гомеостазу організму при захворюваннях органів ротової порожнини тощо.

У сфері експериментальної медицини проводили такі дослідження: пошук новітніх методів і способів корекції та запобігання розвитку патологічних процесів за умов дії надзвичайних факторів на організм; нові методи корекції цукрового діабету; фармакологічні та фармакогенетичні аспекти протекторного впливу імунобіологічних препаратів, ентеросорбентів, речовин природного та синтетичного походження за різних патологічних станів тощо. Проводили також маркетингові, фармакоекономічні та технологічні дослідження зі створення лікарських засобів.

ТНМУ є лідером в Україні щодо вивчення епідеміології, клініки та профілактики Лайм-бореліозу та інших трансмісивних інфекцій, що передаються через укуси кліщів. У 2023-2024 році продовжували клінічні й лабораторні дослідження для встановлення поширеності та захворюваності серед працівників лісових господарств, а також інших груп населення (мисливці, працівники фермерських господарств тощо), що є частиною спільного українсько-польського проєкту «Дослідження епідеміології, патогенезу, клініки та профілактики бореліозу» в рамках науково-дослідницьких проєктів Європейського Союзу. Триває також співпраця з лабораторіями «IGeneX Inc.» і «ID-FISH Technology» (Пало Альто, США), лабораторією Інституту медицини села, що в місті Люблін (Польща) щодо дослідження збудників Лайм-бореліозу та інших векторних інфекцій (анаплазмозу, бабезіозу).

Окрім того, зреалізовано проєкт з підрозділом епідеміології та тропічної медицини Військово-медичного інституту Варшави (Польща) у сфері паразитологічних досліджень.

Кожна НДР, окрім наукової складової, має також практичне значення, тобто отримані наукові результати втілюють у практичній медицині. Одним з наочних прикладів може бути НДР «Діагностика, лікування і профілактика кліщових інфекцій в умовах війни та вдосконалення заходів біобезпеки» (науковий керівник – академік НАМН України, проф. М.А. Андрейчин, відповідальний виконавець – проф. М.І. Шкільна). Результатом наукових пошуків стали впровадження в Україні новітніх методів діагностики, лікування та профілактики хвороби Лайма й інших трансмісивних інфекцій, що передаються через укуси кліщів і затвердження на державному рівні двох державних стандартів: «Хвороба Лайма. Клінічна настанова, заснована на доказах», та «Стандарт медичної допомоги: хвороба Лайма». Науковці, які працюють над цим проєктом, також долучені до міжнародної групи, що займається розробкою експрес-тестів для швидкої діагностики хвороби Лайма.

Ще одним яскравим прикладом клінічного застосування результатів наукових досліджень (НДР «Вивчення ефективності системи ламінарного пневмозахисту мобільної концепт-моделі пневмошолому від вірусних (коронавірусних, COVID-19), бактеріальних, токсичних агентів» – науковий керівник проф. Кліщ І.М., відповідальний виконавець доц. Ковальчук А.О.) є створення прототипу пневмошолому, який зможуть використовувати лікарі, які перебувають у вогнищах висококонтагіозних респіраторних інфекційних захворювань (COVID-19 чи інших), а також інших випадках, де необхідно захистити дихальні шляхи від потрапляння несприятливих чинників.

Вагомим є доробок наших науковців проф. Цвяха А.І. та доц. Господарського А.Я., які запровадили методику телемедицини для проведення реабілітації хворих з травмами кінцівок. Вони довели, що телемедицина має низку значних незаперечних переваг: економія часу лікаря та пацієнта, економія коштів, консультативна допомога висококваліфікованих спеціалістів, дистанційний та тривалий моніторинг життєвих показників пацієнта. Дистанційна допомога доступна на різних рівнях, від простого використання месенджерів для відео- та аудіоконсультацій, пересилання фотокопій результатів аналізів і до застосування спеціалізованого обладнання з можливістю під’єднання сучасних медичних приладів для реєстрації фізіологічних показників хворих. Пристрій, який вони створили, демонструвався на різних міжнародних наукових і клінічних форумах, де його високо оцінила наукова спільнота.

Широко впроваджують у клінічну практику результати науково-дослідної роботи професорки Павлишин Г.А. Вона та інші науковці запропонували сімейно-інтегрований догляд у виходженні передчасно народжених дітей. Його вплив на нейро-поведінковий розвиток і психологічне здоров’я немовлят впроваджують неонатологи та сімейні лікарі України для кращого виходжування недоношених дітей.

Впроваджено у практику також результати наукової роботи щодо застосування технологій регенеративної медицини для лікування хронічних ран. Запропонована методика ефективна для пришвидшення загоєння ран, що дуже актуально нині.

Наші хірурги впроваджують новітні методи хірургічного лікування метаболічного синдрому, які запропонував професор І.Я. Дзюбановський у результаті проведеного наукового дослідження.

Наукові лабораторії. Базою для виконання науково-дослідних і дисертаційних робіт є створений 2023 року Міжкафедральний навчально-науковий лабораторний центр, що отримав сертифікат про технічну компетентність, який чинний до кінця 2027 року. До складу центру входять:

– міжкафедральна науково-дослідна лабораторія (МНДЛ);

– центральна науково-дослідна лабораторія (ЦНДЛ);

– лабораторія мікробіологічних і паразитологічних досліджень;

– лабораторія морфологічних досліджень;

– лабораторія психофізіологічних досліджень.

Працює також навчально-дослідна лабораторія фармако-технологічних досліджень при фармацевтичному факультеті.

На базі МНДЛ функціонують:

– Центр з дослідження хвороби Лайма та інших захворювань, які передаються через укуси кліщів;

– Лабораторія імуногістохімічних досліджень;

– Лабораторія клітинних культур;

– Лабораторія ПЛР.

Роботу МНДЛ здійснювала у 3-х напрямах:

  1. Забезпечення навчального процесу з предмету клініко-лабораторна діагностика для студентів додипломного та післядипломного етапів підготовки.
  2. Виконання лабораторних досліджень для дисертаційних робіт, планових і науково-дослідних робіт.
  3. Виконання лабораторних досліджень для співробітників і студентів університету, мешканців міста та області.

На базі міжкафедральної навчально-дослідної лабораторії проходять навчання студенти медичного, стоматологічного та фармацевтичного факультетів. Широкого авторитету лабораторія здобула в лікарів-лаборантів, які навчаються на курсах тематичного удосконалення та передатестаційних циклах. Студенти та курсанти разом з працівниками лабораторії проводять лабораторні дослідження.

У лабораторії проводять імуноферментну та ПЛР-діагностику хвороб, що передаються через укуси кліщів. Лабораторія імуногістохімічних досліджень працює над виконанням морфологічних досліджень для науково-дослідних, держбюджетних, госпрозрахункових і дисертаційних робіт. Створено кріобанк клітинних культур, де зберігають зразки стовбурових клітин, отриманих з пуповини, амніону, плаценти, жирової тканини людини та лабораторних щурів, міогенні прогінеторні клітини та фібробласти шкіри.

У 2023-2024 навчальному році на базі ЦНДЛ виконували 4 науково-дослідних роботи, що фінансували з державного бюджету. Також виконували 35 ініціативних НДР і низку дисертаційних робіт. Виконано понад 25 тис. досліджень, з них за плановими НДР – понад 15 тис., у межах виконання дисертаційних робіт – понад 10 тис.

Усі засоби вимірювальної техніки, які застосовують у цих лабораторіях, проходять метрологічний контроль і повірку.

Патентно-інформаційний відділ. Важливим розділом наукової роботи є винахідницька діяльність. До державного підприємства «Український інститут інтелектуальної власності» подано 46 заявок на винаходи та корисні моделі.

До Українського інституту науково-технічної і економічної інформації надіслано:

31 реєстраційну картку (РК) на відкриття науково-дослідних робіт;

28 облікових карток (ОК);

28 інформаційних карток (ІК) на закриття теми;

1 авторське право на комп’ютерну програму.

Працівниками відділу надавалася постійна допомога з оформлення документації та проведення інформаційного пошуку (планування): 5 докторських дисертацій, 63 кандидатських та робіт на присвоєння ступеня доктора філософії.

Підготовка науково-педагогічних кадрів

В університеті реалізована підготовка науково-педагогічних кадрів шляхом навчання в докторантурі та аспірантурі.

У 2023-2024 навчальному році проходили навчання у докторантурі на умовах контракту 2 особи.

У звітному році підготовку в аспірантурі проходили 173 особи, з них з відривом від виробництва навчалося 60 аспірантів (очна (денна) форма навчання),без відриву від виробництва – 113 аспірантів (у тому числі 53 – очна (вечірня), 60 – заочна форми навчання).

У 2023-2024 навчальному році навчання в аспірантурі достроково завершили 31 особа у зв’язку із захистом дисертаційних робіт у разових спеціалізованих вчених радах, у тому числі: 9 – очних (денних), 12 – очних (вечірніх), 10 – заочних аспірантів. Одна аспірантка відрахована за невиконання індивідуального плану навчання.

Троє аспірантів відраховані з навчання в аспірантурі за власним бажанням: 2 – очна (вечірня), 1 – очна (денна) форма навчання.

У 2023-2024 навчальному році розпочали навчання в аспірантурі ще 46 осіб: на очній (денній) формі навчання – 19 осіб, на очній (вечірній) – 3 особи, на заочній формі – 24 особи.

Спеціалізовані вчені ради. В університеті функціонують 4 докторські спеціалізовані вчені ради із захисту докторських і кандидатських дисертацій за 9-ма спеціальностями.

За період з вересня 2023 року по червень 2024 року спеціалізована вчена рада Д 58.601.01 провела 3 засідання з приводу офіційного захисту 2 докторських та 1 кандидатської дисертації.

За період з вересня 2023 року по червень 2024 року спеціалізована вчена рада Д 58.601.02 провела 1 засідання з приводу офіційного захисту 1 докторської дисертації.

За період з вересня 2023 року по червень 2024 року спеціалізована вчена рада Д 58.601.02 провела 1 засідання з приводу офіційного захисту 1 докторської дисертації.

За період з вересня 2023 року по червень 2024 року спеціалізована вчена рада Д 58.601.04 провела 1 засідання з приводу офіційного захисту 1 докторської дисертації.

За період з вересня 2023 року до липня 2024 року разові спеціалізовані вчені ради провели 64 захисти дисертацій на здобуття ступеня доктора філософії, зокрема з галузі знань 22 «Охорона здоров’я»: 4 – за спеціальністю 221 «Стоматологія», 50 – за спеціальністю 222 «Медицина», 3 – за спеціальністю 226 «Фармація, промислова фармація»; з галузі знань 09 «Біологія»: 4 – за спеціальністю 091 «Біологія».

Функціонування метрологічної служби. Основним завданням метрологічної служби (МС) є забезпечення єдності вимірювань в університеті, здійснення метрологічного контролю і нагляду за діяльністю всіх підрозділів університету з метою якісного проведення НДР та отримання достовірних результатів наукових досліджень, обліку матеріальних ресурсів.

Діяльність МС проводила згідно із затвердженим планом роботи, річних графіків повірки ЗВТ, які погоджені з ДП «Тернопільстандартметрологія».

Повірка ЗВТ у звітному році була проведена в повному обсязі на суму 69,72 тис. грн та дотримана періодичність відповідно до затверджених графіків.

Фахівці МС перевірили та підтвердили метрологічні характеристики 20 термостатів і сушильних шаф, 24 центрифуг у підрозділах Міжкафедрального навчально-наукового лабораторного центру ТНМУ.

Складені переліки та формуються угоди з акредитованими метрологічними центрами на проведення робіт з повірки законодавчо регульованих ЗВТ та калібрування ЗВТ у 2024 р.

Проведено звірку з даними бухгалтерії та підрозділів обліку ЗВТ. Затверджені переліки ЗВТ, що використовують при виконанні НДР, у лікувальному, навчальному процесі, для обліку матеріальних ресурсів, а також таких, що тимчасово не використовують або потребують ремонту.

З метою досягнення єдності вимірювань, правильності, точності, достовірності отриманих результатів досліджень метрологічним забезпеченням охоплені всі планові науково-дослідні та дисертаційні роботи, лікувальний процес і друкована продукція, діяльність господарської частини.

Здійснено перевірку первинної документації та проведено метрологічну експертизу і нормоконтроль 49 кандидатських і докторських дисертацій, 39 остаточних і проміжних звітів про НДР, 20 статей до наукових конгресів, конференцій та в наукові журнали, проведено метрологічну експертизу й погоджено метрологічне забезпечення при плануванні 16 планових НДР.

Головна організація метрологічної служби МОЗ України (далі – ГОМС МОЗ України) та ТНМУ ім. І. Я. Горбачевського організувала та провела періодичне оцінювання технічної компетентності на проведення вимірювань у сфері законодавчо регульованої метрології відповідно до заявлених галузей технічної компетентності 30 лабораторій закладів охорони здоров’я Вінницької, Львівської, Одеської областей та 4 лабораторії закладів вищої освіти й наукових установ, що належать до сфери, в якій реалізація державної політики належить до повноважень МОЗ України. Проведена їх перевірка безпосередньо у заявника. Оформлено та видано свідоцтва про технічну компетентність. Загальна вартість наданих послуг склала 546,9 тис. грн.

Начальник метрологічної служби пройшов навчання на семінарі за програмою курсу «Внутрішній аудитор систем управління якістю медичних лабораторій відповідно до EN ISO 15189:2012/ДСТУ EN ISO 15189:2015 та ISO 19011:2018/ДСТУ ISO 19011:2019» та отримав сертифікат і свідоцтво.

У травні 2024 р. начальник метрологічної служби Іван Івасенко та провідний метролог Олена Данчак пройшли чергове підвищення кваліфікації на базі Вінницького національного медичного університету з курсу «Метрологічне забезпечення єдності вимірювань у закладах охорони здоров’я та наукових дослідженнях».

Надавали консультації керівникам лабораторій та метрологічних служб наукових і закладів вищої освіти МОЗ України щодо порядку оцінювання роботи наукових лабораторій та інших питань забезпечення єдності вимірювань.

Віварій. Протягом року працівники віварію проводили роботу з вирощування та утримання лабораторних тварин, які використовували у навчальному процесі та для проведення наукових досліджень.

З 1 вересня 2023 до 1 червня 2024 року у віварії народилося:

            Білі щурі – 1978 гол.;

            Морські свинки – 24 гол.

Для навчального процесу використано:

            Білі щурі – 266 гол.;

            Морські свинки – 40 гол.;

            Поросята – 91 гол.

Для виконання дисертаційних робіт використано:

            Білі щурі – 2226 гол.;

Станом на 1 червня 2024 року у віварії утримують:

            Білі щурі –720 гол.;

            Білі миші – 278 гол.;

            Морські свинки – 35 гол.;

Зараз у дослідах для виконання дисертаційних робіт використовують 140 гол. щурів білих.

У сільгосппідприємствах області закуплено 121 порося, з них використано для навчального процесу – 91 гол., а для навчальних операцій з лікарями-курсантами з циклу тематичне вдосконалення «Лапароскопічні технології» – 30 голів.

Тварини, яких утримують у віварії, забезпечені кормами відповідно до потреби раціону годівлі та ветпрепаратами.

Публікації. Протягом 2023-2024 навчального року було опубліковано 183 публікації у журналах, що індексуються базою Scopus. У 2023 календарному році 24,1 % статей були опубліковані у міжнародній співпраці, майже 30% – у журналах Q1-Q2 першого та другого квартилів. Індекс Гірша університету у Scopus на 20.08.2024 р. – 37. У 2023 календарному році кількість цитувань наукових публікацій викладачів університету у Scopus – 3653.

У підзвітному році наші науковці були запрошеними editors-in-chief для спецвипусків журналів Q1-Q2.

Проф. Оксана Боярчук увійшла у «ТОП-2%» найцитованіших науковців світу у галузі «Педіатрія. Імунологія» щорічного рейтингу науковців у Scopus.

У Web of Science кількість публікацій у 2023-2024 навчальному році – 101. Індекс Гірша університету у Web of Science на 20.08.2024 р. – 27.

У вітчизняних журналах категорії «Б» опубліковано понад 800 статей.

Фахові журнали університету. ТНМУ є засновником та співзасновником 13 фахових наукових журналів, що входять до категорії Б. Видають англомовне фахове видання «International Journal of Medicine and Medical Research», що подане для включення до наукометричної бази Scopus.

Наукові форуми. За звітний період в університеті відбулося 85 наукових форумів (з них 18 з міжнародною участю) – конференцій, симпозіумів, конгресів, а також семінарів, майстер-класів, симуляційних тренінгів, тренінгів з оволодіння практичними навичками та фахових тематичних шкіл, зокрема в осінньому семестрі – 48, у весняному – 72.

З 27 червня 2024 року офіційно запрацювала електронна система безперервного професійного розвитку (БПР). Порядок функціонування електронної системи забезпечення працівників сфери охорони здоров’я визначено Наказом МОЗ України від 20.02.2024 № 281 «Про затвердження Порядку функціонування електронної системи забезпечення безперервного професійного розвитку працівників сфери охорони здоров’я»

Усі 85 заходів, що проводили на базі університету, зареєстровані у електронній системі БПР.

Угоди про наукову співпрацю. З метою співробітництва, обміну інформацією та досвідом науковці університету уклали 9 договорів/меморандумів про співробітництво.

– з ТОВ «Віар студія» – втілення спільного проєкту щодо розробки клієнт-серверної комп’ютерної програми для проведення терапевтичних арт-сесій за допомогою систем доповнення реальності та додаткових камер для зчитування положень тіла людини та аналізу даних;

– з ТОВ «Ананта медікеар Україна» – для проведення науково-дослідної роботи «Дослідження впливу дієтичної добавки «Артікон» на стан хрящової тканини у хворих на остеоартроз»;

– з ГО «Професійна мережа менеджерів освіти та науки України» – для розробки та втілення спільних програм;

– з Реабілітаційним центром «Академія здоров’я» – для організації та удосконалення навчального процесу в реабілітаційному центрі та ТНМУ;

– з ДО «Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій» – для створення та функціонування Центру підтримки технологій та інновацій, який входить до мережі TISCs;

– з ТОВ «Медичний центр «Лорімед»» – для проведення спільних наукових досліджень; навчання студентів, лікарів-інтернів, аспірантів, підвищення кваліфікації медичних кадрів; апробація медичних інструментів, апаратури та лікарських засобів;

– із Західноукраїнським національним університетом – для науково-практичного співробітництва;

– з Кременецькою обласною гуманітарно-педагогічною академією – для науково-практичного співробітництва;

– з ТОВ «Солтанлаб» – для організації наукових досліджень і проєктів;

– з ТОВ «Видавничий дім «Гельветика» – з метою проведення редакційно-видавничої підготовки наукових статей для їх публікації у наукових періодичних виданнях ТНМУ.

Академічна доброчесність. Продовжено угоди з компаніями, які забезпечують університет програмами Plagiat.pl та UniCheck, та відповідно до Закону України «Про вищу освіту» й для забезпечення засад академічної доброчесності проводять перевірку на академічний плагіат усіх дисертацій, які подають у наші спеціалізовані вчені ради, магістерських робіт і наукових статей, що подають у журнали ТНМУ та в інші друковані видання України.

Наукові проєкти та переможці. З нагоди 170-річчя Івана Горбачевського в ТНМУ започатковано нову нагороду – «Заслужений професор університету-лавреат медалі Івана Горбачевського». Першим такої відзнаки удостоївся академік Михайло Андрейчин. Під час урочистостей Михайлові Андрейчину було вручено диплом «Заслуженого професора університету» та медаль Івана Горбачевського.

2024 року був проведений конкурс наукових робіт на премію імені Івана Горбачевського. У відповідних номінаціях переможцями стали:

– професорка Лілія Логойда й Мар’яна Горин за роботу «Розробка та валідація методик аналізу двох АФІ різної полярності в лікарських засобах і плазмі крові» в номінації «Досягнення в науково-дослідницькій діяльності з проблем теоретичної медицини та фармації»;

– професорка Галина Павлишин та д-р меднаук Ірина Сарапук за роботу «Впровадження нейро-розвиткового догляду за передчасно народженими дітьми та їх катамнестичне спостереження» в номінації «Досягнення в науково-дослідницькій діяльності з проблем клінічної медицини та стоматології»;

– професорка Надія Федчишин і колектив авторів роботи «Теорія та практика розвитку іншомовної комунікативної компетентності в умовах медичного університету» у номінації «Досягнення в науково-дослідницькій діяльності з проблем суспільних та гуманітарних дисциплін».

Професорка Оксана Боярчук, завідувачка кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією, перемогла у програмі імені Фулбрайта, що спонсорує уряд США та адмініструє Інститут міжнародної освіти (IIE).

Доцент Тернопільського державного медуніверситету Андрій Ковальчук виграв у конкурсі ґрантів подвійного призначення від Українського фонду стартапів за напрямком «Охорона здоров’я».

Наукове товариство студентів

Робота ради наукового товариства студентів базується на координуванні діяльності студентських наукових гуртків кафедр і роботи студентів-учасників наукових програм. Для оптимізації студентської наукової роботи в університеті діють програми: «Студентська наука і профорієнтаційне навчання» та «Студент – майбутній фахівець високого рівня кваліфікації».

У звітному навчальному році у студентських наукових гуртках займалися 504 студенти медичного факультету, 62 – стоматологічного, 75 – фармацевтичного та 19 – факультету іноземних студентів.

Студентські наукові гуртки зареєстровані на всіх кафедрах ТНМУ.

Цього року в науковій програмі «Студентська наука і профорієнтаційне навчання» зареєстровані 317 студентів. У програмі «Студент – майбутній фахівець високого рівня кваліфікації» – 113 студентів.

Студенти ТНМУ були співавторами 33 статей. Було опубліковано 285 тез на конференціях (учасниками програм – 116), з них на всеукраїнських – 263, та на міжнародних – 22. Презентовано 146 усних виступів (учасники програм – 107), з всеукраїнською участю – 137, з міжнародною – 9).

12-14 червня 2024 року в Будапешті відбувся ХІ Міжнародний конгрес з гінекології та акушерства (11th International Congress of Gynecology and Obstetrics, ICGO-2024), в якому взяли участь студентки-гуртківці Тетяна Подільська та Валерія Благуляк.

11-12 квітня 2024 року в Братиславі (Словаччина) відбулася ХІХ-а щорічна конференція RECOOP HST Асоціації «Bridges in Life», в якій взяли участь студентки медичного факультету Тетяна Подільська, Валерія Благуляк, Софія Берегуляк та Анна-Марія Коваль.

Упродовж 8-10 квітня 2024 року в ТНМУ відбувся XXVIII Конгрес студентів і молодих вчених, присвячений 170-річчю від дня народження Івана Горбачевського. Протягом трьох днів конгресу було заслухано 328 усних доповідей, 48 з яких подали гості – молоді науковці з 16 закладів вищої освіти України.

Видавнича діяльність університету

Протягом 2023-2024 навчального року видавництво «Укрмедкнига» видало 183 назв різної друкованої продукції.

Серед них 9 назв підручників (7 повторних і 2 нових).

Видано 27 навчальних посібників, 8 з них повторним накладом.

Протягом року видано 5 монографій, 24 назви навчально-методичної літератури, 6 збірників матеріалів конференцій, 56 видів матрикул, 56 назв індивідуальних планів для студентів.

У видавництві виходять 12 журналів, 11 з яких внесено до переліку наукових фахових видань України, та газета «Медична академія».

Крім того, видавництво забезпечує всі підрозділи університету необхідними бланками, журналами й іншою друкованою продукцією.

Бібліотека

Бібліотека ТНМУ ім. І. Я. Горбачевського – важливий структурний підрозділ університету, який поєднує бібліотечно-інформаційні функції з ключовими елементами університетських технологічних сервісів. Бібліотека – не просто місце книговидачі та книгозберігання, а навчально-науковий центр університету, що пов’язаний зі світовими інформаційними ресурсами й забезпечує швидкий та зручний доступ до них, знаходиться в центрі академічного та дослідницького процесів в ТНМУ.

Повномасштабне російське вторгнення вплинуло на всі аспекти життя й діяльності бібліотеки. Працівники книгозбірні робили все, щоб бути максимально корисними та доступними для користувачів.

Бібліотека оснащена сучасною комп’ютерною та оргтехнікою. Всі комп’ютери об’єднані у локальну мережу та мають доступ до мережі Інтернет. Бібліотека та її філіали також є зоною вільного доступу до Wi-Fi.

Фонд бібліотеки ТНМУ складає навчальна та наукова література з медицини, природничих, гуманітарних та економічних наук, періодичні видання з медико-біологічних проблем, а також художня література.

Станом на 01.08.2024 року загальний фонд бібліотеки нараховує 312882 прим. документів, у т. ч.: книг – 246796; періодичних видань – 16201; неопублікованих документів (дисертацій, авторефератів дисертацій, кваліфікаційних (магістерських) робіт, методичних рекомендацій) – 25430; електронних носіїв з записами – 726; мережевих локальних документів – 23729.

Для поповнення та оновлення бібліотечного фонду у 2023-2024 н. р. з видавництва ТНМУ «Укрмедкнига» надійшло 3377 прим. підручників на суму 1 111 950,00 грн. Отримано в вигляді дарунків 106 прим. книг на суму 48 737 грн. У замін загублених отримано 1 598 підручників на суму 630 852,49 грн. Загалом упродовж 2023-2024 н р. фонд бібліотеки поповнили 5 081прим. книг та на суму 1 791 539,49 грн.

Упродовж навчального року бібліотека також отримувала 59 назв журналів (14 – з видавництва «Укрмедкнига», 26 – за передплатою та 19 – безкоштовно через розсилання редакцій). Окрім того, до фонду надійшло 479 прим. неопублікованих видань (дисертацій, авторефератів дисертацій, кваліфікаційних робіт тощо).

Усього за 2023-2024 н. р. до бібліотеки надійшло 6265 примірників видань: книг – 5081 прим.; періодичних видань – 226 прим.; неопублікованих документів – 479 прим.; мережевих локальних документів – 479.

У 2023-2024 р. здійснювали роботу з оптимізації та актуалізації бібліотечного фонду відповідно до рекомендацій Міністерства культури та інформаційної політики України щодо актуалізації бібліотечних фондів у зв’язку зі збройною агресією російської федерації проти України. Списано 4389 прим. загублених, зношених, застарілих за змістом і непрофільних видань. Робота з оптимізації фонду триває.

Вагомою частиною фонду бібліотеки ТНМУ є світові та вітчизняні електронні ресурси як передплачені, так і відкритого доступу. Електронні ресурси бібліотеки представлені доступом до наукометричних баз даних Scopus та Web of Science, баз даних публікацій з біологічних, медичних і суміжних дисциплін як передплачуваних, так і тих, що мають вільний доступ, Національного репозитарію академічних текстів, сайтів українських медичних періодичних видань, українських і закордонних електронних бібліотек, соціальних мереж для науковців тощо. Впродовж 2023/24 навчального року користувачі бібілотеки мали онлайн-доступ до:

  • ліцензійних наукових баз даних медичного та фармацевтичного профілю AccessMedicine, AccessEmergencyMedicine and AccessSurgery від McGraw-Hill, ClinicalKey, Complete Anatomy та Osmosis від Elsevier Health, Hinari, EBSCO тощо;
  • наукометричних баз даних Scopus (https://www.scopus.com) та Web of Science (https://www.webofknowledge.com);
  • баз даних публікацій з медицини, біології та суміжник наук, що мають відкритий доступ, у т. ч. Bioline International (https://www.bioline.org.br), BioMed Central (https://www.biomedcentral.com), Cambridge University (Press www.cambridge.org), Еlektronische Zeitschriftenbibliothek (EZB) (https://ezb.uni-regensburg.de), Free Medical Journals (www.freemedicaljournals.com), Hindawi Publishing Journals (www.hindawi.com), PubMed (www.ncbi.nlm.nih.gov), PubMed Central (www.ncbi.nlm.nih.gov), SpringerOpen (www.springeropen.com), Wiley Open Access (www.wileyopenaccess.com) та ін.

Важливим елементом фонду бібліотеки є Науковий репозитарій ТНМУ (http://repo.snau.edu.ua). Наповнення репозитарію ТНМУ — один з основних напрямів роботи бібліотеки в умовах сьогодення. Станом на 01.08.2024 р. репозитарій містив 12 285 електронних документів (дисертації, автореферати дисертацій, магістерські роботи, наукові статті тощо).

Станом на 01.08.2024 р. кількість користувачів бібліотеки за єдиним обліком становить 5504 осіб, у т. ч. 638 викладачів, 4355 здобувачів, 865 інтернів та аспірантів, 46 інших.

Упродовж 2023-2024 н. р. усі структурні підрозділи бібліотеки надали послуги 10436 користувачам. Вебресурсами книгозбірні користувалися 38412 осіб. Книговидача склала 255011 прим. документів, у т. ч. 125574 підручників і навчальних посібників на абонементах та читальних залах, 129437 мережевих локальних ресурсів. Відвідування бібліотеки ТНМУ становило 311085 візитів, у т. ч.: відвідувань читальних залів та абонементів бібліотеки – 43012; звернень до вебресурсів бібліотеки – 268073.

Електронні каталоги та картотеки бібліотеки збільшилися на 7078 записів.

Регулярно проводили Дні інформації, під час яких викладачі, аспіранти та магістри університету мали можливість ознайомитися з новими надходженнями періодичних видань до бібліотеки.

У 2023-2024 р. бібліотека традиційно здійснювала роботу з питань наукометрії та моніторингу наукового потенціалу ТНМУ. На сайті бібліотеки розміщено інтерактивну сторінку «Бібліометрика ТНМУ», дані якої поновлюють щокварталу.

Важливими напрямами роботи бібліотеки ТНМУ в 2023-2024 навчальному році залишалися автоматизація бібліотечних процесів і створення власних електронних ресурсів. Станом на 01.08.2024 обсяг баз даних електронного каталогу бібліотеки ТНМУ становив 258234 записи.

Від перших днів великої війни в бібліотеці ТНМУ втілюють волонтерський проєкт «Вишиті символи доброчинності». Працівниці книгозбірні виготовляють вишиті сувеніри (різдвяні та новорічні прикраси, писанки тощо) й передають волонтерам для продажу на аукціонах та ярмарках у різних країнах світу. Зароблені кошти у подальшому використовують на потреби ЗСУ.

ЛІКУВАЛЬНО-ПРОФІЛАКТИЧНА РОБОТА

Лікувальну роботу професорсько-викладацький склад ТНМУ виконує на 36 клінічних кафедрах університету, які розміщені на базах 22 лікувально-профілактичних закладів обласного та міського підпорядкування Тернопільської області, міста Рівне, а також м. Житомир.

37 працівників нашого університету входять до складу груп головних експертів структурних підрозділів з питань охорони здоров’я Тернопільської обласної державної адміністрації та відділу охорони здоров’я та медичного забезпечення Тернопільської міської ради.

Проф. О.М. Олещук – член робочої групи МОЗ України з питань формування Національного переліку основних лікарських засобів.

Три працівники Тернопільського національного медичного університету імені І.Я. Горбачевського увійшли до складу груп експертів МОЗ України за напрямами:

«Акушерська та гінекологічна допомога» – Бойчук А.В., завідувачка кафедри акушерства і гінекології ФПО;

«Педіатрична та неонатологічна допомога» – Боярчук О.Р., завідувачка кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією;

«Фармація, Клінічна фармація, Клінічна фармакологія» – Логойда Л.С., завідувачка кафедри фармацевтичної хімії.

Працівники клінічних кафедр за 2023-2024 навчальний рік у поліклініках прийняли 53749 хворих, у стаціонарних відділах пролікували 5217 пацієнтів, проконсультували на клінічних базах 51681 хворого, на інших базах – 14522 пацієнти. У хірургічних клініках виконано 2460 операції, асистенцій – 6565.

На клінічних кафедрах університету працюють 353 викладачі, з них 203 викладачі (57%) мають «вищу» кваліфікаційну категорію, 59 викладачів (16,5%) – «першу», 39 викладачів (11,3%) – «другу», 52 викладачі (15,2%) – не мають категорії.

На час війни призупинено розгляд атестаційних справ на присвоєння лікарських категорій.

За звітний 2023-2024 навчальний рік співробітники клінічних кафедр запровадили 73 нових методики діагностики та лікування різноманітних захворювань і патологічних станів.

За звітний період 53 викладачі клінічних кафедр пройшли курси тематичних удосконалень, 13 викладачів – профільну спеціалізацію, 16 – закордонне стажування у США та країнах Європи, 25 викладачів клінічних кафедр взяли участь у професійних конференціях і конгресах у США та в Угорщині, Швеції, Австрії, Італії, Казахстані, Іспанії, Словаччині, Франції, Німеччині, Польщі, Нідерландах, Литві, Чехії.

У 2023-2024 навчальному році поновлені та підписані угоди про співпрацю між Тернопільським національним медичним університетом та:

– комунальним некомерційним підприємством «Тернопільський обласний клінічний онкологічний диспансер» ТОР;

– комунальним некомерційним підприємством «Обласна клінічна лікарня ім. О.Ф. Гербачевського» ЖОР;

– комунальним некомерційним підприємством «Тернопільський регіональний фтизіопульмонологічний медичний центр» ТОР;

– комунальним некомерційним підприємством «Тернопільський обласний клінічний перинатальний центр «Мати і дитина» ТОР;

– комунальним некомерційним підприємством «Міська комунальна лікарня №3» Тернопільської міської ради;

– комунальним некомерційним підприємством Львівської обласної ради «Львівський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф»;

– ТОВ «Медичний центр «ЛОРІМЕД»;

– ТОВ «Форвард-Орто»;

– ТОВ «Медична клініка «АВІДА»;

– комунальним некомерційним підприємством «Більче-Золотецька обласна лікарня реабілітації імені В.Г. Вершигори» ТОР;

– комунальним некомерційним підприємством «Рівненська обласна клінічна лікарня ім. Ю. Семенюка» РОР.

Школа цукрового діабету. Від серпня 2023 Школа діабету для дітей і підлітків розміщена на базі Тернопільської міської дитячої лікарні, де діти з ЦД 1 типу, а також з предіабетом та члени їхніх сімей отримують стаціонарне лікування, психологічну підтримку, корекцію лікування та консультації онлайн чи офлайн від керівника школи доц. Вікторії Фурдели, а також гуманітарну допомогу витратними засобами моніторингу та контролю перебігу ЦД при зустрічах у школі чи поштою.

За 11 місяців проведено 214 індивідуальних консультацій, 112 дітей з ЦД з малозабезпечених сімей та 74 дорослих Тернопільської області отримали гуманітарну допомогу глюкометрами, тест-смужками, ланцетами, проколювачами та засобами безперервного моніторингу глюкози.

На базі школи періодично відбуваються засідання в малих групах для дітей та членів їхніх родин з уперше виявленим цукровим діабетом.

Виїзди педіатричної консультативної бригади ТНМУ. 30 листопада 2023 року відбувся виїзд педіатричної консультативної бригади ТНМУ у Кременецьку опорну лікарню для поглибленого медичного огляду дітей, фахівці оглянули 56 хворих, яких скерували лікарі сімейної медицини для консультацій.

Стоматологічний відділ університетської клініки. За звітний період у стоматологічному відділі було здійснено 5052 візити пацієнтів. З них: 455 дітей, 600 ВПО, 377 військовослужбовців, 19 пацієнтів Петриківського будинку-інтернату, 34 дитини з Новосілківської спеціалізованої школи.

Виконано 465 прицільних рентгенограм і 527 ортопантомограм на загальну суму 130100 грн. Надано ортопедостоматологічних послуг на суму 37540 грн.

Виконано 263 безкоштовні рентгенограми військовослужбовцям: 55 ортопантомограм, 96 прицільних рентгенограм.

У квітні 2024 року стартував пілотний проєкт з безкоштовного зубопротезування деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, у стоматологічному відділі ТНМУ ім. І.Я. Горбачевського. За звітний період запротезовано 38 військовослужбовців, готуються до протезування 11 військовослужбовців.

Центр психологічного консультування. За звітний період фахівці центру:

– надали 402 години індивідуальних психологічних консультацій, для 42 осіб провели групове консультування;

– провели: 3 онлайн-психоосвітні зустрічі зі студентами молодших курсів з вразливих категорій (студенти, які є внутрішньо переміщеними особами); 1 онлайн-зустріч з менторами, вебінар для педагогічних працівників «Психологічна підтримка в умовах воєнного стану» (86 осіб). Загалом психологічною просвітою було охоплено 354 особи;

– здійснили: групову психодіагностику з вивчення психологічного мікроклімату у студентських групах (охопили 211 осіб, індивідуальну психодіагностику за запитом провели для 54 осіб).

Фахівці центру взяли участь у Всеукраїнському круглому столі «Практична психологія у закладі вищої освіти на сучасному етапі».

Надано психологічну допомогу в рамках українсько-ізраїльського благодійного проєкту Хібукі терапія дітям ВПО та дітям-тернополянам з втратою (10 осіб).

Фахівець центру психологічного консультування Тетяна Гусєва взяла участь:

– як експертка в тренінгу для фізичних терапевтів «Основні принципи професійної етики у реабілітації».

– як спікерка 11-12 лютого 2024 р. на дводенному вишколі для дітей з Пласту на тему «Надання першої психологічної допомоги».

– як спікерка на просвітницькій зустрічі зі здобувачами освіти 1 курсу ТНТУ імені І.Пулюя.

Фахівці центру продовжують перебувати у професійних спільнотах НПА та ГО АПВШУ. Центр психологічного консультування також приєднався до створеної в рамках Національної програми підтримки психічного здоров’я населення України Екосистеми психологічної допомоги у сфері освіти.

Центр ментального здоров’я. 5 квітня 2024 року розпочав свою роботу Центр ментального здоров’я в Тернопільському національному медичному університеті. Психологічну підтримку й допомогу надають кваліфіковані фахівці кафедри психіатрії, наркології та медичної психології, які пройшли відповідні навчання, стажування та мають практичний досвід з підтримки ментального здоров’я.

Викладачі, студенти, військовослужбовці, ветерани війни, внутрішньо переміщені особи мають змогу отримати професійну психологічну допомогу, покращити своє ментальне самопочуття під час ароматерапії, арт-терапії, музикотерапії.

Медичний пункт. За звітний період у медичному пункті університету оглянуто: вітчизняних студентів – 584, іноземних студентів – 999, оформлено карт на поселення у гуртожиток – 102.

У травні 2024 року проведено профілактичні медичні огляди студентів фахівцями клінічних кафедр університету. Було обстежено 895 студентів медичного факультету, 72 студенти ННІ медсестринства та 78 працівників університету.

Навчально-практичні центри первинної медико-санітарної допомоги.

У 2023-2024 навчальному році продовжив свою роботу НПЦПМСД с. Скорики, де щосереди надають стоматологічну допомогу мешканцям. За звітний період у стоматологічному кабінеті ФАПу у с. Скорики проліковано 196 пацієнтів.

Навчальний центр малоінвазивних та хірургічних дисциплін. В університеті працює центр малоінвазивних технологій та хірургічних дисциплін. У 2023-2024 н. р. тематичні цикли вдосконалення з малоінвазивних технологій пройшли на платній основі 43 курсанти з різних областей України.

МІЖНАРОДНА ДІЯЛЬНІСТЬ

Міжнародна співпраця між університетами є необхідною складовою інноваційного розвитку вищої освіти. Вона сприяє обміну знаннями, кращими практиками та ресурсами, що дозволяє створювати нові можливості для студентів, викладачів і науковців. Така співпраця допомагає інтегрувати передові дослідницькі та освітні методики, що підвищує якість навчального процесу і сприяє підготовці висококваліфікованих фахівців. Крім того, вона розширює горизонти академічної мобільності, сприяє культурному обміну та зміцненню міжнародних зв’язків, що водночас підвищує конкурентоспроможність університетів на світовій арені.

Тернопільський національний медичний університет імені І. Я. Горбачевського МОЗ України прагне не тільки лише здобути національне визнання, але й досягти високого міжнародного статусу. З цією метою наголос ставиться на міжнародній співпраці та інтернаціоналізації, які є пріоритетними напрямами його розвитку.

У своїй роботі ТНМУ дотримується основних засад, викладених у Великій хартії університетів (Magna Charta Universitatum), наголошуючи на найважливіших цінностях академічних традицій та сприяючи зміцненню зв’язків між європейськими університетами.

Тернопільський національний медичний університет є членом:

– Європейської асоціації університетів (EUА);

– Європейської асоціації фармацевтичних факультетів (EAFP) European Association of Faculties of Pharmacy (EAFP);

– Асоціації регіональної співпраці з питань здоров’я, науки та технології (The Accociation for Regional Cooperation in the fields of Health, Science and Technology – RECOOP HST Association);

– Балтійської університетської програми (BUP).

У межах асоціацій здійснюється співпраця та обмін інформацією, а також проведення спільних дослідницьких проєктів.

Активна міжнародна співпраця з навчальними та науково-дослідними закладами, підтримка та заохочення ідеї подальшого розвитку міжнародного партнерства задля інтеграції в міжнародну академічну спільноту дає Тернопільському національному медичному університету імені І. Я. Горбачевського МОЗ України можливість для втілення низки міжнародних проєктів та участі представників вишу в різноманітних міжнародних програмах. Це водночас сприяє обміну досвідом, впровадженню сучасних методик у навчальний процес та наукові дослідження, а також розширенню обрію академічних знань.

Співпраця з провідними іноземними університетами та дослідницькими установами дозволяє підвищити рівень підготовки студентів і науковців, забезпечуючи їм доступ до новітніх досягнень у сфері медицини та охорони здоров’я.

Крім того, університет активно залучається до міжнародних конференцій, симпозіумів і семінарів, що сприяє підвищенню його престижу на світовій арені та розширенню мережі професійних контактів.

Міжнародну діяльність ТНМУ здійснює згідно з Концепцією розвитку університету на період 2023-2028 років. Стратегічними цілями у цій сфері є підвищення міжнародного авторитету, забезпечення відповідності освітніх послуг міжнародним стандартам, формування позитивної академічної репутації в Україні та за її межами, а також інтернаціоналізація навчального процесу через впровадження програм подвійних дипломів та участь студентів у міжнародних програмах академічної мобільності.

Нині ТНМУ співпрацює зі 113 закордонними партнерами: вищими медичними освітніми закладами та закладами практичної охорони здоров’я з 33 країн світу.

З року в рік кількість закордонних партнерів університету зростає.

У 2023-2024 навчальному році підписано або поновлено 16 угод про міжнародну співпрацю з такими установами:

  1. Інститут полімерів, композитів і біоматеріалів («IPCB-CNR») (Рим, Італія).
  2. Військово-медичний інститут – Державний науково-дослідний інститут (Варшава, Польща).
  3. Державний професійний університет імені проф. Станіслава Тарновського в Тарнобжегу (Польща).
  4. Академія прикладних наук «Мазовія» з юридичною адресою в Седльце (Седльце, Польща).
  5. Міжнародний медичний корпус (ММК), Департамент здоров’я (Лос-Анджелес, США).
  6. Асоціація CADUS e.V. (Берлін, Німеччина).
  7. Університет Йоганна Гутенберга Майнц (Майнц, Німеччина)
  8. Китайський медичний університет (Тайчунґ, Тайвань)
  9. Медичний університет у Білостоці (Білосток, Польща)
  10. Університет Алтінбас (Стамбул, Туреччина).
  11. Вюрцбурзький університет Юліуса Максиміліана (Вюрцбург, Німеччина).
  12. Університет Юскюдар (Стамбул, Туреччина)
  13. Університет Арістотеля (Салоніки, Греція)
  14. Міжнародний грецький університет (Салоніки, Греція)
  15. Вроцлавський медичний університет (Польща)
  16. Університет Бахчешехиру (Стамбул, Туреччина)

Упродовж 2023-2024 навчального року було здійснено 144 закордонних відрядження 132 працівників університету, а саме:

– для проходження стажувань – 36 працівників (34 відрядження);

– з метою участі в міжнародних наукових та освітніх форумах, тренінгах, конгресах, семінарах і конференціях – 66 працівників (51 відрядження);

– з метою налагодження міжнародної співпраці – 5 працівників (9 відряджень);

– для читання лекцій у закордонних вишах – 5 працівників (14 відряджень).

У рамках програми ЄС Erasmus+ за напрямом КА1 (Learning mobility for higher education students and staff) ТНМУ співпрацює з такими партнерами:

  1. University of Santiago de Compostela (Іспанія).
  2. University of Castilla-La Mancha (Сьюдад-Реаль, Іспанія).
  3. Miguel Hernбndez University of Elche (Ельче, Іспанія).
  4. Aristotle University of Thessaloniki (Салоніки, Греція).
  5. CEU Cardinal Herrera University (Валенсія, Іспанія).
  6. Ondokuz Mayэs University (Самсун, Туреччина).
  7. L’Universite Toulouse III Paul Sabatier (Тулуза, Франція).
  8. Sassari University (Сассарі, Італія).
  9. Uskudar University (Стамбул, Туреччина)
  10. International Hellenic University (Салоніки, Греція)
  11. Wroclaw Medical University (Вроцлав, Польща)
  12. Bahcesehir University (Стамбул, Туреччина)

У 2023-2024 навчальному році подано чотири заявки на отримання ґрантів у рамках програми ERASMUS+, з них:

– у рамках ERASMUS КА2 Capacity building in higher education (CBHE):

  1. MEDIS.
  2. Digi-Change.
  3. DECODE.

– у рамках програми ERASMUS+ КА2 Virtual Exchange:

  1. CODEC.

У 2023-2024 навчальному році подано три заявки на отримання ґрантів у рамках програми HORIZON:

  1. AI4LabMed HORIZON-MSCA-2023-SE-01 (Staff Exchanges 2023) Rejected.
  2. GlycomeHub HORIZON-WIDERA-2023-ACCESS-07-01 Excellence Hubs.

Coordination and Support Actions.

  1. EMERGENZ.AI HORIZON-CL3-2023-DRS-01 (Disaster-Resilient Society 2023 (HORIZON-CL3-2023-DRS-01).

Стажування, здійснені за ґрантові кошти програм ERASMUS+, RECOOP, DAAD у 2023-2024 н.р.:

  1. Erasmus+ KA2 CBHE – 12 працівників (15 відряджень).
  2. Erasmus+ KA171 Academic Mobility – 17 працівників (22 відрядження).
  3. DAAD – 5 працівників (5 відряджень).
  4. RECOOP – 5 працівників (5 відряджень).

Міжнародні стажування

Стажування тривалістю три та більше місяців здійснювали п’ять працівників університету:

  1. Жегестовська Діана Володимирівна: фахове стажування з актуальних питань кардіології на базі Університетського медичного центру Утрехта (Утрехт, Нідерланди) у період з 30 травня 2023 р. до 2 листопада 2023 р.
  2. Чеберніна Інна Олександрівна: фахове стажування в рамках програми Erasmus+ КА107 на базі Університету Сантьяго-де-Компостела (Іспанія), з 1 лютого 2024 р. до 30 червня 2024 р.;
  3. Cаламадзе Ольга Олександрівна: фахове стажування в рамках програми Erasmus+ КА107 на базі Університету Сантьяго-де-Компостела (Іспанія), з 1 лютого 2024 р. до 30 червня 2024 р.;
  4. Гомелюк Тетяна Михайлівна: фахове стажування в рамках програми Erasmus+ КА107 на базі Університету Сантьяго-де-Компостела (Іспанія), з 1 лютого 2024 р. до 30 червня 2024 р.
  5. Гаргула Тетяна Ігорівна: фахове стажування на базі Університету Валенсії (Іспанія) з 1.06.2024 р. до 31.12.2024 р.

Закордонні стажування тривалістю понад один рік здійснювали дев’ять працівників університету:

  1. Сатурська Ганна Степанівна: фахове стажування на базі факультету наук про спорт і здоров’я Технічного університету Мюнхена (Німеччина) з 25 липня 2022 р. до 23 липня 2024 р.;
  2. Шульгай Анна-Марія Аркадіївна: фахове стажування на базі University of Parma (Парма, Італія) з 10 серпня 2023 р. до10 серпня 2024 р.;
  3. Лой Галина Ярославівна: фахове стажування у рамках програми Рost-doctoral research training на базі Institute of Metabolic and Cardiovascular Diseases (I2MC) (Тулуза, Франція) з 25 серпня 2022 р. до 31 липня 2024 р.;
  4. Мельничук Ірина Миколаївна: стажування «Розвиток освітніх систем в умовах сучасних викликів і трансформацій» на базі Академії прикладних наук, Університет управління та адміністрації (Ополє, Польща) з 14 листопада 2022 р. до 15 вересня 2024 р..
  5. Палій Світлана Михайлівна: участь у докторській програмі «Внутрішньоклітинний контроль спрямованої міграції клітин за допомогою напруги» на базі Universitatsklinikum Hamburg-Eppendorf (Гамбург, Німеччина) із 3 січня 2024 р. до 20 січня 2025 р.;
  6. Крамар Соломія Богданівна: фахове стажування на базі Інституту метаболічних та серцево-судинних захворювань Університету Поля Сабатьє (Тулуза, Франція) з 6 березня 2024 р. до 13 березня 2025 р.
  7. Юрчишин Оксана Михайлівна: фахове стажування на базі Університету Сассарі (Сассарі, Італія) з 17 жовтня 2022 р. до 20 червня 2024 р.
  8. Добровольська Леся Іванівна: фахове стажування в New City College (Лондон, Англія) з 16.11.2023 р. до 07.07.2025.
  9. Лєбєдєва Тетяна Анатоліївна: фахове стажування на базі Інституту судової медицини Університецької клініки м. Фрайбург (Фрайбург, Німеччина) з 28 серпня 2022 р. до 28 червня 2024 р..

Читали лекції на базі закордонних університетів п’ять викладачів ТНМУ:

– завідувач кафедри медичної реабілітації Мисула Ігор Романович у Бяльській академії прикладних наук імені Папи Івана-Павла ІІ (Польща) в рамках програми «Visiting professor» в офлайн-режимі;

– професор, завідувач кафедри медичної інформатики Вакуленко Дмитро Вікторович в Університеті імені Йоганна Гутенберга у Майнці (Німеччина) в рамках програми «Visiting professor» в офлайн-режимі;

– доцентка кафедри фармакогнозії з медичною ботанікою Шанайда Марія Іванівна у Сілезькому медичному коледжі (Польща) у рамках програми «Visiting professor» в офлайн-режимі.

– доцентка кафедри медичної фізики діагностичного та лікувального обладнання Багрій-Заяць Оксана Андріївна в Університеті Сантьяго-де-Компостела (Іспанія) в рамках програми мобільності викладачів «Erasmus+ KA171 Project Teaching Staff mobility» в офлайн-режимі;

– доцентка кафедри невідкладної медичної допомоги Липовецька Софія Йосипівна в Університеті Сантьяго-де-Компостела (Іспанія) в рамках програми мобільності викладачів «Erasmus+ KA171 Project Teaching Staff mobility» в офлайн-режимі.

Задля досягнення міжнародного співставлення освітніх стандартів, залучення іноземного інтелектуального потенціалу на основі двосторонніх і багатосторонніх угод між українськими та закордонними партнерськими навчальними закладами, встановлення внутрішніх і зовнішніх інтеграційних зв’язків в університеті активно здійснюється програма «Visiting professor».

У 2023-2024 навчальному році для читання лекцій та проведення майстер-класів було запрошено дев’ять фахівців з провідних закордонних університетів.

В онлайн-режимі лекції прочитали:

  1. Prof. Jan-Herman Kuiper (Велика Британія);
  2. Карлеса Cоріано-Mас (Іспанія);
  3. Dr Liz Shackley (Велика Британія);
  4. Dr Rebecca Farrington (Велика Британія);
  5. Dr Elizabeth Shackley (Манчестер, Велика Британія);
  6. Dr Rebecca Farrington (Манчестер, Велика Британія);
  7. Jess Grundy (Манчестер, Велика Британія).

В офлайн-режимі прочитали лекції та провели майстер-класи:

  1. Harald Teufelsbauer (Австрія);
  2. Andrе Jefremow (Німеччина).

НАЦІОНАЛЬНО-ПАТРІОТИЧНА ТА ВИХОВНА РОБОТА

Метою виховної роботи в ТНМУ є пропагування та прищеплення відповідних цінностей (загальнолюдських, національних, громадянських, родинних) шляхом залучення до різноманітних видів діяльності – пізнавальної, науково-дослідної, громадсько-корисної, правової, трудової, естетичної, екологічної, спортивно-оздоровчої.

У Тернопільському національному медичному університеті імені І. Я. Горбачевського створено всі умови для саморозвитку, самовираження та самореалізації особистості. Цілісний процес виховання зреалізовується як шляхом аудиторної роботи через навчання, так і через різноманітні позааудиторні активності – самоорганізацію студентів у праці та дозвіллі.

Національно-патріотичне виховання

Національно-патріотичне виховання є стрижневим, основоположним і спирається на ідеї патріотизму, поваги до культурних цінностей українського народу, його історико-культурного надбання, спонукає до виконання обов’язку із захисту незалежності та територіальної цілісності України.

Куратори академічних груп з підопічними щороку беруть участь у загальноміських і загальноуніверситетських заходах, приурочених вшануванню пам’яті жертв голодоморів, Героїв Крут, Героїв Небесної Сотні, Українських Січових стрільців, воїнів УПА, відвідують Тернопільський історико-меморіальний музей політичних в’язнів та Музей національно-визвольної боротьби Тернопільщини.

Серед найбільш вагомих заходів – День захисників і захисниць України, День Покрови та День створення УПА (1 жовтня 2023 року). З нагоди свята в університеті відбувся доброчинний ярмарок, до якого долучилися всі факультети, та демонструвалася виставка українського строю й предметів побуту з колекції О.М. Смачило, асистентки кафедри загальної гігієни та екології. Тернопільський обласний краєзнавчий музей репрезентував виставку предметів вжитку та однострою УПА. Кошти, зібрані на ярмарку, було спрямовано на закупівлю обладнання, бандажів та турнікетів для ЗСУ.

Період з 27 жовтня до 4 листопада – це трагічна сторінка української історії. Саме в ці дні 1937 року відбулися масові розстріли відомих і вагомих для тогочасного розвитку України особистостей. Вшановуючи пам’ять загиблих, з участю студентів кураторських груп на кафедрі фізіології з основами біоетики та біобезпеки було проведено вечір пам’яті жертв тоталітарного режиму.

27 жовтня в Україні відзначили День української писемності та мови. Студенти академічних груп приєдналися до написання радіодиктанту національної єдності, також на заняттях з української мови проводили бесіди про походження свята, історію його запровадження в Україні, важливість в умовах російсько-української війни задля збереження національної ідентичності.

З нагоди Дня української писемності та мови 27 жовтня в бібліотеці ТНМУ відбулися літературні читання «Писаний світ». Студенти першого курсу медичного факультету презентували книги, які зацікавили, надихнули до подальшого читання. Ділилися й досвідом, через яких письменників та які книги з’явилася любов до читання. Показово, що студенти цікавляться художньою літературою, в основі якої медичні сюжети.

2 грудня 2023 року відбувся обласний етап ХІV Міжнародного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка. Метою конкурсу є виховання в молодого покоління поваги до рідної мови, традицій нашого народу та підвищення рівня володіння українським словом. Диплом І ступеня отримала Орина Міськів, студентка 105-ї групи медичного факультету, диплом ІІ рівня – Яна Рогульська, студентка 106-ї групи медичного факультету, а диплом ІІІ ступеня – Вікторія Гураль, студентка 115-ї групи медичного факультету. Студенток Орину Міськів і Вікторію Гураль до конкурсу готувала доцентка кафедри української мови Ірина Заліпська, а студентку Яну Рогульську – доцент кафедри української мови Ігор Драч.

1 листопада студенти ТНМУ відвідали виставку «Воїни Світла», яку демонстрували в адмінкорпусі. Її склали художні полотна, створені пораненими бійцями, які перебувають на лікуванні та реабілітації в різних медичних закладах Тернополя, та світлини, зроблені під час роботи над картинами. Організатори проєкту допомоги пораненим – тернопільський художник Рустам Давлетов і волонтерка Олена Хмельницька поділилися з присутніми враженнями від спілкування з пацієнтами лікарень, розповіли, як цей проєкт здійснювали в різних містах України.

У лютому 2024 року в адміністративному корпусі ТНМУ відбулося відкриття міжнародної виставки «Невидані дипломи» («Unissed Diplomas»). Акція започаткована українськими студентами, які навчаються за кордоном, за підтримки платформи пам’яті «Меморіал», мета якої – не лише вшанувати пам’ять українських студентів, які загинули під час російсько-української війни, але й привернути увагу світової громадськості до найстрашнішої української трагедії ХХІ століття. У червні 2024 року викладачі та студенти мали змогу ознайомитися з постійною виставкою-вшануванням полеглих випускників ТНМУ, яка розташована на першому поверсі в адміністративному корпусі.

Сприяють національно-патріотичному вихованню молоді зустрічі зі студентами та випускниками нашого ЗВО, які зараз мобілізовані до лав Збройних сил. Такі зустрічі відбулися зі студентами ННІ медсестринства Антоном Корнішуком і Максимом Фроловим.

22 січня 2024 року студенти та викладачі ТНМУ приєдналися до відзначення Дня Соборності України, сформували «живий» ланцюг у корпусах університету, вшановуючи віковічне бажання українців жити в єдиній, соборній та незалежній державі.

30 квітня у приміщенні студентського кафе та Центру ментального здоров’я ТНМУ відбувся вже традиційний майстер-клас з виготовлення писанок. Щороку цей захід відбувається у теплій невимушеній атмосфері, адже збираються справді зацікавлені в українській культурі викладачі та студенти. Викладачі кафедри образотворчого мистецтва, дизайну та методики їх навчання та студенти групи СООМ 34 Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка цікаво й пізнавально розповіли про один з найдавніших витворів українського народного мистецтва, його походження, традиції, обряди, пов’язані з писанкою. Гості докладно розповіли про значення зображених символів: які з них чоловічі, які жіночі, які частіше призначені для молодих людей, які – для старших; про етапи роботи над писанкою: підготовку яєць, вибір орнаменту, способи декорування, розпис воском, фарбування, видалення воскових шарів. Викладачі та студенти ТНПУ охоче допомагали кожному, підправляли та підтримували. Наголошували також, що такі вправляння розвивають дрібну моторику рук, а це необхідно для багатьох медичних спеціальностей.

Традиційним та очікуваним святом для українців став Всесвітній день вишиванки. З нагоди цього свята 16 травня 2024 року в університеті відбувся захід у рамках Національної руханки у вишиванках «Дякуємо ЗСУ». Головна мета цієї ініціативи – єднання українців та міжнародної спільноти в усьому світі в їхній підтримці ЗСУ та незламного українського народу, підвищення рівня рухової активності. Викладачі, працівники та студенти ТНМУ зібралися у внутрішньому дворику адміністративного корпусу, щоб віддати шану наших захисникам й підтримати українські традиції.

Моральне виховання. 1 листопада 2023 року в Петриківському обласному геріатричному пансіонаті відбувся доброчинний концерт, який організувала кафедра медичної реабілітації та студенти третього курсу спеціальності «Фізична терапія. Ерготерапія». Такі зустрічі вже стали традиційними, адже під патронатом ТНМУ перебувають як Петриківський геріатричний пансіонат, так і Дім милосердя Св. Вероніки у с. Петрикові.

Традиційно в університеті відбуваються духовні зустрічі з капеланом отцем-доктором Ігорем Драпаком. Усі бажаючі можуть поспілкуватися на різноманітні морально-етичні та богословські теми. З ініціативи центру виховної роботи та культурного розвитку одна із зустрічей була присвячена темі «Як не втратити дух Різдва?».

Волонтерська робота. Університетська спільнота завжди відгукується на запити фронту чи осіб у потребі. Студенти та викладачі ТНМУ неодноразово долучалися до виготовлення їжі, сортування ліків, засобів гігієни, продуктів харчування у гуманітарних штабах Тернополя та України, а також за кордоном, плетіння маскувальних сіток, збору електронних цигарок, з яких виробляють павербанки для фронту тощо. Організували також базу медичного резерву зі студентів старших курсів з необхідними медичними навичками для допомоги персоналу лікарень, які приймають поранених.

Одним з наймасштабніших проєктів стало виготовлення викладачами та студентами ТНМУ окопних свічок і маскувальних сіток, в якому взяли участь також учні шкіл, їхні вчителі та й просто небайдужі містяни. Усі ці проєкти тривають постійно.

«Ярмаркувати – життя військового врятувати» – з такою ідеєю студенти та викладачі Тернопільського національного медичного університету імені І. Горбачевського спільно з благодійним фондом «Штаб «Перемога», одним із засновників якого є Андрій Довбуш, доцент кафедри гістології та ембріології, організували за 2023-2024 р. понад 10 ярмарків. Завдяки невтомній праці таких викладачів, як Інна Корда, Олена Прокопович, Ігор Боймиструк, Оксана Коцюба було складено майже 7 тисяч тактичних аптечок, відправлено тонни медикаментів і медичного обладнання.

29 листопада 2023 року в ТНМУ був проведений доброчинний творчий вечір, на який завітали небайдужі серцем викладачі й студенти, аби долучитися до гарної та доброї справи – збору коштів для подарунків онкохворим дітям. Захід організували доцентка Олена Покришко, учасники Творчого колективу ТНМУ, ініціатори проєкту «Скринька хоробрості». Для гостей вечірки вони підготували цікаву та різноманітну програму, де були музичні номери, читання поетичних творів, чаювання та частування.

Студенти й викладачі кафедри іноземних мов ТНМУ завітали до учасників спільноти «Лярш-Тернопіль», щоб подарувати їм позитивні емоції, відчуття свята та разом створити прикраси на ялинку. Друзі, так називають учасників спільноти, знаходять тут для себе таке важливе спілкування та з допомогою асистентів навчаються виготовляти різноманітні вироби ручної роботи.

Напередодні Дня Cвятого Миколая студенти-волонтери, які є учасниками благодійного проєкту «Скринька хоробрості», 5-го грудня 2023 року навідалися в онкогематологічне відділення Тернопільської міської дитячої лікарні, щоб подарувати святковий настрій та подарунки онкохворим діткам, які перебувають на лікуванні, та медичному персоналу відділення. У рамках проєкту «Скринька хоробрості» студенти також розробили та розповсюдили наліпки за символічну ціну – 10 гривень. Внесок за кожну «Наліпку хоробрості» допоміг зібрати кошти на придбання іграшок для дітей, які перебувають на лікуванні у гематологічному відділенні.

Цьогоріч студенти ТНМУ відвідали 10 сімей зі сходу України, в яких проживає 29 дітей. До акції були залучені студенти медичного та фармацевтичного факультетів. Вони зініціювали збір коштів та придбали подарунки (солодощі, іграшки, фрукти, одяг). Ураховано всі побажання з листів до Святого Миколая.

Напередодні Дня Святого Миколая студенти організували збір коштів для придбання солодких подарунків для сестер-монахинь «Дому милосердя Святої Вероніки» та їхніх підопічних – жінок літнього віку, які залишилися без піклування у важких життєвих обставинах. Викладачі університету також разом з кураторськими групами відвідали Тернопільський обласний центр реабілітації та розвитку дитини «Малятко» з гостинцями (солодощі, фрукти, медикаменти, засоби гігієни) та мінівиставами-забавами.

Куратори зі своїми групами медичного факультету долучилися та закупили подарунки дітям з родин, які перебувають у важких життєвих обставинах, для благодійної організації «Містечко милосердя Святого Миколая» на Закарпатті.

За доброю традицією загальноуніверситетського волонтерського руху «Misericordia» та науково-краєзнавчої студії «Терполяни» напередодні новорічно-різдвяних свят було організовано низку заходів у рамках проєкту «Миколай про тебе пам’ятає». Зокрема, волонтери відвідали своїх підопічних, Центр соціально-психологічної реабілітації дітей, обласний навчально-реабілітаційний центр на вул. Братів Бойчуків, 6, соціальне середовище для молоді з інвалідністю «Карітас».

6 грудня 2023 року в КНП «Тернопільська обласна клінічна психоневрологічна лікарня» ТОР був проведений вже традиційний захід до Дня Святого Миколая. Викладачі та лікарі-інтерни кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Тернопільського національного медичного університету імені І. Я. Горбачевського організували святковий концерт для пацієнтів дитячого психіатричного відділення. Розважальна програма складалася з багатьох конкурсів та ігор. Діти мали можливість поспівати новорічні пісні, розповісти вірші та потанцювати зі Святим Миколаєм. По завершенню заходу всі дітки отримали довгоочікувані подарунки та смаколики.

20 листопада 2023 року в Тернопільському національному медичному університеті розпочато проєкт «Светр розпусти – клубок ниток на ЗСУ зроби». Головна мета полягає у розпусканні плетених светрів на нитки, які стають матеріалом для виготовлення теплих шкарпеток для військових.

Для активізації студентства також проводили конкурси та розіграші за донат, одним з проєктів був «Диванний розпродаж». Створена команда студентів-волонтерів MAVT, які допомагають у різних видах волонтерства. До Дня захисників і захисниць України організовано проєкт «Читай, вір, борися», в рамках якого зібрали книги для військових та передали їм у лікарні, провівши цей день з ними. На постійній основі в нашому університеті триває акція збору кришечок, до якої долучаються і школи Тернополя, зокрема ТСШ №7. Зібрано надзвичайно велику кількість пластикових кришечок, які були передані на реанімобілі, прапори та протези для ЗСУ. Організовано довгостроковий проєкт «Палити кидай – ЗСУ допомагай», а також акція «Зігрій військового».

У вересні відбувся благодійний квартирник із живою музикою, аби зібрати кошти для ЗСУ. До Дня Незалежності України разом з креативною командою організували проєкт «Віртуальна подорож Україною». Команда волонтерів MAVT втілила творчу ініціативу «А що для тебе Україна?», до якої долучилися не лише представники ТНМУ, а й багато містян. У рамках проєкту зібрали та передали кошти військовим.

21 грудня 2023 року в приміщенні студентської їдальні ТНМУ був втілений доброчинний проєкт із художнього розпису різдвяно-новорічних пряників. Центр виховної роботи та культурного розвитку згуртував однодумців – викладачів, працівників і студентів нашого університету – справжніх майстрів солодкої випічки. Печиво передали на фронт.

Від початку війни під керівництвом доцента кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією Т. О. Воронцової, волонтерки та голови Тернопільського осередку Всеукраїнського об’єднання «Медики Майдану», надсилається одяг, ліки та все необхідне для ЗСУ.

Студенти та викладачі ТНМУ зорганізувалися та надіслали кілька палет одягу, гігієнічних засобів, смаколиків в інтернат для важкохворих дітей у Радомишлі.

Доброю традицією в нашому університеті є готувати великодні кошики до свята Пасхи для ветеранів ТНМУ та воїнів ЗСУ. Цього року було організовано великодні смаколики та необхідні медикаменти для мобілізованих працівників та студентів, які є в лавах ЗСУ.

Просвітницька робота. Студенти ТНМУ охоче займаються просвітницькою діяльністю як серед своїх товаришів, так і серед містян і школярів. Це такі лекції, як «Вся небезпека татуювань та пірсингу», «Неповноцінне харчування та розлади харчової поведінки», «Основи здорового харчування для дітей», «Вейпінг: вплив на здоров’я людини», «Стрес та його вплив на різні системи організму», «Спорт на клітинному рівні», тренінги з домедичної допомоги та багато інших.

Особливе зацікавлення викликає проєкт для школярів «Ментальне здоров’я». У рамках цієї ініціативи було прочитано 20 лекцій за тематикою «Ментальне здоров’я під час війни», «Що я відчуваю?», «Привіт, майбутній студенте». Метою проведення цих заходів було навчити дітей розуміти свої емоції, вміти адаптовуватися у новому середовищі, розрізняти тривожні стани та навчитись справлятися з ними.

У лютому кафедра психіатрії, наркології та медичної психології ініціювала захід для боротьби з фобіями, а далі у співпраці зі студентами організували захід з арт-терапії для пацієнтів психіатричного відділення Тернопільської обласної клінічної психоневрологічної лікарні для пацієнтів, які перебувають у важкому психоемоційному стані.

Художньо-естетичне виховання студентів. Втілення творчого потенціалу молоді здійснюється у хоровому колективі, студентському Творчому колективі, театральному гуртку «Арт-драма». Попри обмеження, які наклала на студентське життя війна, творчим угрупованням вдалося провести відбір нових членів в офлайн-форматі та продемонструвати здобутки на своїх сторінках у соцмережах.

Творчий колектив ТНМУ вразив глядачів концертом патріотичної пісні з нагоди Дня створення УПА та Дня захисників і захисниць України.

До Міжнародного дня студента в актовій залі адмінкорпусу Тернопільського національного медичного університету відбувся доброчинний концерт.

Завжди по-особливому душевно відбуваються Шевченківські дні. Цьогоріч з нагоди дня народження Великого Кобзаря хор та «Арт-драма» демонстрували на сцені оновлений репертуар і було записано відеоролик з декламацією поеми «Розрита могила» в приміщенні обласного художнього музею. По-новому звучало слово поета від декламаторів Творчого колективу. З нагоди річниці дня народження засновника української естрадної пісні Володимира Івасюка відбувся концерт, на якому лунали пісні композитора. Його організували з метою нагадування про значущість української пісні в такий важкий час.

Екологічне виховання. Протягом жовтня-листопада студенти медичного факультету ТНМУ продовжували втілювати освітній проєкт для школярів Тернополя «Стихії природи: життя в гармонії буття» у рамках співпраці з Жешувським університетом (Польща) та Балтійської університетської програми (Швеція). Метою проєкту є екологічне виховання молоді, формування в них високого рівня екологічної культури та екологічної свідомості за допомогою просвітницько-екологічних заходів.

Останні дні жовтня 2023 року ознаменувалися продовженням озеленення території Тернопільського національного медичного університету в рамках акції «Один мільйон дерев життя». У квітні 2024 року в рамках цієї ініціативи спільними зусиллями було посаджено у внутрішньому дворику адміністративного корпусу ТНМУ та в психоневрологічній лікарні різноманітні дерева й кущі. До заходу активно долучилися студенти різних курсів медичного факультету.

Студентське самоврядування. Проведено дві конференції студентів. Новий склад парламенту було сформовано після виборів у жовтні 2023 року. Відбуваються регулярні зустрічі Студпарламенту з ректором університету та адміністрацією, де вирішуються актуальні питання навчання, побуту, дозвілля студентів.

Проведено турніри з настільного тенісу, шахів, кубок ректора з футболу.

Творчі флешмоби та акції також були. До дня народження Тараса Шевченка іноземний сектор організував події як для студентів, які в Тернополі, так і для студентів, які перебувають на онлайн-формі навчання.

Важливою складовою роботи парламенту стали ініціативи, спрямовані на підтримку військових за допомогою різноманітних заходів і доброчинних акцій. Студентський парламент ТНМУ підтримує акцію «Студентська гривня для перемоги», метою якої є донатити щодня 1 гривню. Організатори акції Софія Берегуляк та Олександр Мігенько за три місяці зібрали понад 50 тисяч гривень для матеріального забезпечення наших студентів чи їхніх близьких, які перебувають у лавах ЗСУ. Студентське самоврядування охоче беруть участь в загальноміських заходах, тренінгах наші студенти є членами молодіжної міської ради, Вони організували власні активності в рамках «Фестивалю медичних професій у ТНМУ»

У Тернопільському академічному драматичному театрі імені Т.Шевченка 1 березня 2024 року в рамках університетського проєкту «Студентська гривня» відбувся весняний благодійний бал. Згідно із задумом цей бал трактувався як благодійна акція в руслі доброчинних справ університетської молоді заради підтримки батьків наших студентів, які перебувають на передовій. Бажання творити добро поєднало в залі студентів та випускників, аспірантів і викладачів.

Робота з іноземними студентами. Іноземні студенти ТНМУ беруть активну участь у роботі Студентського парламенту, в заходах Центру виховної роботи та культурного розвитку, в «Українському клубі»

У рамках проєкту «Скринька хоробрості» 21 листопада 2023 року відбувся майстер-клас з приготування масала-чаю, метою якого було ознайомити українських студентів з історією та культурою індійського штату, а іноземних студентів – з традиціями України.

Серед найяскравіших проєктів студентів-іноземців – проєкти «Кульки-перемогу здобувульки» для допомоги ЗСУ, «Скринька хоробрості» для пацієнтів гематологічного відділення Тернопільської міської дитячої лікарні, участь у благодійних ярмарках.

Щороку 21 лютого увесь світ відзначає Міжнародний день рідної мови, також Міжнародний день материнської мови (англ. International Mother Language Day). У Тернопільському національному медичному університеті цей святковий день є особливим, адже в закладі навчаються студенти з кількох десятків країн. Цього дня традиційно відбуваються заходи-знайомства з культурами, мовами та традиціями різних народів і національностей. Цьогоріч з ініціативи Центру виховної роботи та культурного розвитку студенти факультету іноземних студентів були запрошені на святкування Дня рідної мови у Тернопільський обласний краєзнавчий музей разом зі студентами факультету мистецтв Тернопільського національного педагогічного університету імен В.Гнатюка та школярами м. Тернополя.

Попри умови частково дистанційного навчання та воєнний стан, виховна робота в Тернопільському національному медичному університет імені І. Я. Горбачевського МОЗ України спрямована на підтримку волонтерських проєктів, іншої громадської діяльності. Це свідомо організований процес становлення та розвитку особистості активного громадянина-патріота України, якому притаманне ціннісне ставлення до Батьківщини, рідної природи, українського народу, до історії, матеріальних і духовних надбань суспільства.

У розв’язанні проблеми національно-патріотичного виховання насамперед беруть участь самі студенти, які усвідомлюють важливість своєї ролі в житті країни, адже найважливішим пріоритетом національно-патріотичного виховання є формування ціннісного ставлення особистості до свого народу, Батьківщини, держави, нації.

ФІНАНСОВО-ЕКОНОМІЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ

Фінансування університету як закладу державної власності здійснювалося за загальним (кошти державного бюджету) та спеціальним (власні надходження) фондами. Університет провадить свою діяльність на підставі кошторису доходів і видатків, який затверджує Міністерство охорони здоров’я України.

У 2023-2024 навчальному році фінансування з державного бюджету склало 94316,9 тис. грн., у тому числі за бюджетними програмами:

– 2301020 «Наукова і науково-технічна діяльність у сфері охорони здоров’я» – 2366,2 тис. грн.;

– 2301070 «Підготовка і підвищення кваліфікації кадрів у сфері охорони здоров’я, підготовка наукових та науково-педагогічних кадрів закладами фахової передвищої та вищої освіти» – 90319,8 тис. грн.;

– 2301090 «Загальнодержавні заклади та заходи у сфері медичної освіти» (компенсація коштів на проведення іспиту «Крок» студентів бюджетної форми навчання) – 419,7 тис. грн.;

– 2301700 «Надання компенсації закладам освіти, що належать до сфери управління Міністерства охорони здоров’я України, у приміщеннях (будівлях) яких в умовах воєнного стану на безоплатній основі розміщувалися тимчасово-переміщені особи» – 1211,2 тис. грн.

Надійшло коштів загального фонду у 2023-2024 навчальному році на 13336,1 тис. грн більше, ніж за минулий період. Зростання відбулися за рахунок збільшення надходжень на виплату заробітної платні та стипендії, додаткового фінансування на оплату комунальних послуг та енергоносіїв.

Кошти, отримані на наукову діяльність, були використані на:

– оплату праці та нарахування на заробітну платню – 1432,8 тис. грн.;

– придбання хімічних реактивів і витратних матеріалів для наукових досліджень – 855,2 тис. грн.

Кошти, отримані на освітню діяльність, були використані на:

– оплату праці та нарахування на заробітну платню – 68548,2 тис. грн.;

– харчування студентів з числа сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування – 1008,9 тис. грн.;

– придбання одягу для студентів-сиріт – 8,9 тис. грн.

– виплату стипендії, матеріальної допомоги, придбання підручників студентам-сиротам – 19433,7 тис. грн.

– оплату комунальних послуг та енергоносіїв – 590,0 тис. грн.

Протягом звітного періоду в гуртожитках університету проживали внутрішньо переміщені особи. На виконання Постанови Кабінету Міністрів України КМУ №261 від 11.03.2022 року університет щомісячно, починаючи з березня 2022 року до 20 числа місяця, наступного за звітним згідно із затвердженими формами подавав інформацію щодо спожитих комунальних послуг внутрішньо переміщеними особами. Витрати з КПКВК 2301700 «Надання компенсації закладам освіти, що належать до сфери управління Міністерства охорони здоров’я України, у приміщеннях (будівлях) яких в умовах воєнного стану на безоплатній основі розміщувалися тимчасово переміщені особи» відшкодовано в сумі 1196,6 тис. грн.

Університет надає платні послуги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.08.2010р. №796 «Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися навчальними закладами, іншими установами та закладами системи освіти, що належать до державної та комунальної форми власності», від 17.09.1996р. № 1138 «Про затвердження переліку платних послуг, які надаються в державних закладах охорони здоров’я та вищих медичних закладах освіти».

За 2023-2024 навчальний рік надійшло коштів спеціального фонду всього 335465,7 тис. грн., в тому числі від:

– освітньої діяльності – 302663,4 тис. грн.;

– господарської та виробничої діяльності – 23179,0 тис. грн. ;

– оренди майна – 28,4 тис. грн.;

– реалізації майна – 19,0 тис. грн.;

– інших джерел для освітньої діяльності (ґранти, дарунки, благодійні внески) – 6392,6 тис. грн.;

– інших джерел для наукової діяльності (ґранти, дарунки, благодійні внески) – 2917,7 тис. грн.;

– стоматологічних послуг – 265,6 тис. грн.

У 2023-2024 навчальному році надійшло коштів спеціального фонду на 116679,5 тис. грн менше, ніж за минулий період. Основною причиною є зменшення чисельності іноземних студентів у зв’язку з воєнним станом в Україні.

Надходження коштів університету за рахунок загального фонду склали 22%, спеціального фонду – 78%.

Видатки по спеціальному фонду склали 321997,7 тис. грн., у тому числі на:

– оплату праці та нарахування на заробітну платню – 263821,8 тис. грн.

– придбання товарів, робіт, послуг – 22099,9 тис. грн.;

– оплату відряджень – 1253,2 тис. грн.;

– оплату комунальних послуг – 20147,1 тис. грн.;

– соціальне забезпечення працівників і студентів – 339,5 тис. грн.;

– інші видатки –3285,2 тис. грн.;

– придбання обладнання – 8268,0 тис. грн.;

– проведення капітального ремонту та реконструкції – 2783,0 тис. грн.

Витрати на утримання університету по спеціальному фонду у 2023-2024 навчальному році зменшилися на 45059,9 тис. грн., у тому числі за рахунок видатків на оплату праці, придбання товарів, робіт і послуг, обладнання.

З метою покращення фінансового стану університету у 2023-2024 навчальному році проводили роботу з вивчення та реалізації додаткових джерел надходження коштів у межах чинних нормативних документів.

У звітному періоді:

– переглянуто вартість платних послуг відповідно до зростання заробітної платні, цін та тарифів для абітурієнтів 2023-2024 навчального року;

– підвищено вартість навчання студентів на офіційно визначений індекс інфляції;

– залучено спонсорські кошти та міжнародні ґранти для виконання наукових досліджень і втілення освітніх проєктів;

– укладено договір з Національною службою здоров’я України для втілення пілотного проєкту щодо зубопротезування певних категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та отримано кошти за надані послуги.

Кошти загального фонду, які надійшли від Міністерства охорони здоров’я України на рахунки університету протягом навчального року, використовували в межах кошторисних призначень.

Податки, збори та платежі до бюджету вносили своєчасно та повністю.

Заборгованостей щодо заробітної платні та стипендії немає.

СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ СПІВРОБІТНИКІВ І СТУДЕНТІВ

Соціальна політика університету та профспілкового комітету співробітників і студентів спрямована на вдосконалення роботи із соціального захисту співробітників і студентів, забезпечення прав, збереження й підвищення матеріального добробуту, створення відповідних безпечних умов праці та навчання, організацію відпочинку й оздоровлення. Дотримання норм соціального захисту співробітників і студентів є одним з пріоритетних завдань у діяльності університету. При цьому соціальні гарантії відіграють важливу роль не лише в забезпеченні безперебійної діяльності колективу, але й сприяють покращенню якості освітнього процесу, наукової, організаційної та виховної роботи.

Згідно з Колективним договором і чинним законодавством ректорат узгоджує з профспілковим комітетом працівників всі накази з питань трудових стосунків, організації й нормування праці, розподілу навчального навантаження. Питання про порушення виробничої дисципліни обговорюють на спільних засіданнях профкому та адміністрації університету. Всі питання, що стосуються студентського життя, узгоджуються зі студентським самоврядуванням університету.

У звітному році, відповідно до рішення конференції трудового колективу університету, кошти в розмірі 1,5 % фонду оплати праці виділяли на лікування працівників і студентів та культурно-масову роботу. Відповідно до колективного договору між адміністрацією та профспілковою організацією університету було створено спільну комісію для виділення коштів на лікування хворих працівників і студентів. За звітній період (з липня 2023 р. до червня 2024 р.) згідно з рішенням комісії надано допомогу на лікування 331 працівнику на суму 1502,1 тис. грн., первинна профспілкова організація згідно з рішенням комісії надала матеріальну допомогу у зв’язку з тяжким матеріальним становищем 502 працівникам на суму 974,1 тис. грн.

Відповідно до рішення вченої ради у 2023-2024 н.р. для підтримання життєвого рівня працівників університету всім працівникам, окрім науково-педагогічних, додатково до заробітної платні проводили щомісячну доплату до мінімальної заробітної платні у розмірі 3905 грн. Виплату здійснювали з коштів спеціального фонду. Кожен науково-педагогічний працівник відповідно до свого рейтингу отримує щомісячну премію.

Матеріальної допомоги на оздоровлення упродовж 2023-2024 н.р. виплачено в сумі 8724,0 тис. грн., допомоги на поховання – 84,0 тис. грн.

Велику роботу у воєнний стан проведено для покращання медичного обслуговування працівників, студентів університету. Проводили безкоштовні обстеження у міжкафедральній навчально-дослідній лабораторії, університет власними силами забезпечує проходження медичного огляду для працівників і студентів. Також студенти та працівники університету мають можливість безкоштовно отримати стоматологічну допомогу, рентгенологічне та ортопантомографічне обстеження. Крім того, кожен працівник і студент має можливість оздоровитися та відпочити у заміському комплексі НОК «Червона калина» протягом року та скористатися путівкою туру вихідного дня. Так, у звітному році цією можливістю скористалося 107 працівників та 211 здобувачів.

Опікується також університет і пенсіонерами, які не працюють, колишніми його співробітниками. До Великодніх свят кожному такому пенсіонеру було організовано та вручено продуктовий набір «Великодній кошик».

Особливо опікується університет студентами-сиротами. Щомісячно відбуваються зустрічі ректора з цією категорією студентів, виплачено матеріальної допомоги студентам-сиротам у сумі 1241,3 тис. грн., у тому числі на придбання навчальної літератури – 169,0 тис. грн., на придбання та поновлення предметів гардеробу та текстильної білизни – 6,8 тис. грн., на харчування – 1009,0 тис. грн., вихідна матеріальна допомога при працевлаштуванні для студентів-сиріт – 56,5 тис. грн.

До свята Св. Миколая кожному студенту-сироті виплачено матеріальну від профкому по 1,5 тис. грн. і вручено святкові подарунки. Крім того, університет опікується студентами-дітьми осіб, загиблих (померлих) унаслідок агресії російської федерації, яким виплачено матеріальну допомогу у сумі 69,0 тис. грн., студентам-особам, визнаних учасниками бойових дій, та студентам-учасникам бойових дій виплачено в сумі 119,0 тис. грн. та вручено святкові подарунки до Дня Св. Миколая. Виплати здійснювали за рахунок коштів загального фонду для студентів, які навчаються за кошти державного бюджету, та за кошти студентського парламенту студентам, які навчаються за кошти фізичних та юридичних осіб.

АДМІНІСТРАТИВНО-ГОСПОДАРСЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ

За звітний період діяльність адміністративно-господарського підрозділу спрямовували на підтримання, зміцнення та розширення матеріальної бази, забезпечення організації роботи університету в умовах воєнного стану.

Враховуючи перспективи забезпечення організації освітнього процесу в умовах воєнного стану та на виконання вимог, настанов і рекомендацій уряду України, МОЗ України, МОН України та департаменту освіти і науки Тернопільської ОВА 24.06.2024 року ректор університету видав наказ № 07-АГ, який регламентував підготовку до нового 2023/24 навчального року.

На виконання наказу створено спільні комісії, до складу яких, окрім відповідальних працівників університету, було залучено представників Тернопільського районного управління головного управління ДСНС України у Тернопільській області, Південно-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, відділу планування та захисту управління надзвичайних ситуацій Тернопільської міської ради.

Комісії перевірили стан протирадіаційних укриттів, найпростіших укриттів, де визнано їх повністю готовими до використання за призначенням, адже саме наявність, стан, місткість і готовність укриттів були умовою для дозволу ОВА на провадження очного навчання. Комісія також перевірила організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу та стан технічної підготовки закладу до роботи у майбутньому осінньо-зимовому періоді 2024/25 н. році.

31.07.2024 р. комісія подала ректору затверджений усіма учасниками звіт про прийом готовності Тернопільського національного медичного університету імені І.Я.Горбачевського МОЗ України до нового 2024/25 навчального року. Акт готовності став підставою для відповідного дозволу ТОВА на провадження освітньої діяльності впродовж навчального року

В університеті згідно з інвентаризаційним обліком захисних споруд міста, наявні та функціонують з перших днів збройної агресії російської федерації ПРУ (протирадіаційні укриття) №75395 вул. Руська, 12 , №75394 вул. майдан Волі,1 , №75393 вул. Словацького, 2. З грудня 2022 р. усі три протирадіаційні укриття університету облаштовані як пункти незламності згідно з існуючими вимогами.

Евакуаційні шляхи в навчальних корпусах приведені у відповідність з нормами законодавства, встановлено вказівники напрямку руху й таблички біля входу до захисних та інших споруд, визначених для укриття учасників освітнього процесу й працівників. Приведено у готовність та перевірено локальні та об’єктові системи оповіщення. Особи відповідальні за функціональну готовність захисних споруд та їх використання визначені наказами ректора № 617 від 08.11.2021 р. та № 235 від 08.08.2022 р.

Усі навчальні корпуси та захисні споруди університету забезпечені бензиновими генераторами (18 шт.), порошковими й вуглекислотними вогнегасниками, а також обладнані протипожежною сигналізацією. Відповідальні за пожежну безпеку систематично проводять заняття з певною категорією осіб, які відповідальні за техногенну та пожежну безпеку. Один раз на квартал службовці управління ДСНС, поліції, відповідальні працівники відділу надзвичайних ситуацій міськради обстежують усі сховища університету на предмет придатності та готовності до використання за призначенням, за результатами контролюючих перевірок складаються акти.

Працівники адміністративно-господарського підрозділу ефективно контролювали експлуатацію будівель, споруд і приміщень навчальних баз, проведення поточних і капітальних ремонтів, охорону майна університету. Проведено необхідні заходи, що згідно з відповідним наказом МОЗ України регламентують підготовку університету до роботи в осінньо-зимовий період 2024-2025 рр.

Минулорічний опалювальний сезон в університеті пройшов безаварійно. Періодично проводили моніторинг використання енергоносіїв з метою економного їх використання.

На виконання заходів з енергозбереження в університеті проведено чергову планову метрологічну повірку лічильників обліку газу, теплової та електричної енергії, водопостачання. У корпусах проведено поточний ремонт внутрішніх систем опалення та водопостачання, поточний технічний огляд і ремонт паливних котлів комплексу будівель віварію. Проведено планове технічне обслуговування теплових вузлів навчальних корпусів і гуртожитків.

За звітний період витрати коштів відбувалися винятково на облаштування приміщень цивільного захисту (найпростіших укриттів і протирадіаційних укриттів) та ліквідацію передаварійних станів. Принагідно варто зазначити, що ми так проводимо облаштування укриттів, щоб у мирному майбутньому обов’язково використати їх у навчальному процесі.

Проведено ремонтно-будівельні роботи з облаштування найпростіших укриттів у гуртожитку №2 за адресою вул. Торговиця, 5 та гуртожитку №4 за адресою вул. Клінічна, 2.

Для навчальних потреб кафедри фізичної терапії, ерготерапії та фізичного виховання переобладнано вхід в існуюче приміщення згідно з вимогами організації роботи з малорухомими групами населення у гуртожитку №4 університету за адресою вул. Клінічна, 2.

У навчальному корпусі № 6 за адресою вул. Олени Теліги, 3 на 1-му поверсі симуляційного центру проведено ремонт коридору із заміною дверних блоків на металопластикові, проведено ремонт фоє, правої сходової, навчальних кімнат, кімнат дебрифінгу, системи опалення.

З нагоди урочистостей до 170-річчя від дня народження І.Я.Горбачевського проведено поточний ремонт фасаду садиби-музею та опорядження прилеглої території. За нашим звертанням служба відновлення та розвитку інфраструктури у Тернопільській області встановила на дорозі державного значення М-19 два інформаційно-вказівні дорожні знаки, які скеровують подорожувальників до нашого музею.

Поточні ремонти проведені на кафедрах невідкладної та екстреної медичної допомоги (дві навчальні кімнати), курсі офтальмології (дві навчальні кімнати).

У зв’язку з вимушеним переміщенням проведено ремонтні роботи на кафедрах медичної реабілітації, курсі клінічної фармакології, та кафедрі клінічної фармації (всього 11 навчальних кімнат на території колишньої 3-ї міської лікарні, нині корпус №3 лікарні швидкої допомоги).

Для кафедри медичної реабілітації відремонтовано одну навчальну кімнату в Петриківському обласному геріатричному пансіонаті.

Для забезпечення комфортного перебування працівників університету в літній період у НОК «Червона калина» проведено поточні ремонти місць проживання та відпочинку.


Проєкт рішення конференції трудового колективу

  1. Затвердити звіт ректора університету про роботу у 2023-2024 навчальному році та перспективний план розвитку колективу на 2024-2025 навчальний рік. Схвалити роботу ректора за звітний період.
  2. Для виконання основних положень Закону України «Про вищу освіту» продовжувати вдосконалення організації освітнього процесу й забезпечення належної якості теоретичної та практичної підготовки фахівців з вищою освітою.

Відповідальні: проректор закладу вищої освіти з науково-педагогічної роботи.

Термін виконання: протягом навчального року.

  1. Забезпечити належне виконання працівниками запланованих завдань щодо політики та цілей у сфері якості Тернопільського національного медичного університету імені І. Я. Горбачевського МОЗ України.

Відповідальні: декани факультетів, завідувачі кафедр.

Термін виконання: протягом навчального року.

  1. Провести перегляд освітньо-професійних програм за всіма рівнями вищої освіти та за результатами громадського обговорення й врахування рекомендацій стейкголдерів, працедавців внести зміни до освітніх програм, навчальних планів.

Відповідальні: проректор закладу вищої освіти з науково-педагогічної роботи, керівник відділу внутрішнього забезпечення якості вищої освіти.

Термін виконання: до 20.06.2025 року.

  1. На виконання наказу від 24.05.2024 р. №900 «Про запровадження змін до Порядку, умов та строків розроблення і проведення єдиного державного кваліфікаційного іспиту та критеріїв оцінювання результатів» деканам медичного, стоматологічного факультетів і факультету іноземних студентів розробити нові положення про ОСП(К)І, затвердити на вченій раді університету та використовувати під час атестації випускників.

Відповідальні: декан медичного факультету, проф. П.Г. Лихацький, декан стоматологічного факультету, доц. С.І. Бойцанюк, декан факультету іноземних студентів М.І. Марущак.

Термін виконання: до 1 листопада 2024 року.

  1. Розробити та затвердити положення про порядок рейтингового електронного розподілу в інтернатуру випускників за спеціальністю «Медицина», «Стоматологія», «Фармація, промислова фармація» відповідно до вимог «Положення про інтернатуру», затвердженого наказом МОЗ України №1254.

Відповідальні: декан медичного факультету, декан стоматологічного факультету, декан фармацевтичного факультету.

Термін виконання: до 15.01.2025 року.

  1. Провести акредитацію освітньо-професійної програми першого (бакалаврського) рівня вищої освіти «Парамедик» спеціальності 223 «Медсестринство», спеціалізації 223.02 «Екстрена медицина».

Відповідальні: проректор закладу вищої освіти з науково-педагогічної роботи, директор ННІ медсестринства, керівник відділу внутрішнього забезпечення якості освіти.

Термін виконання: протягом навчального року.

  1. Удосконалити щоденники проходження клінічних практик для здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти освітньої програми «Фізична терапія».

Відповідальні: завідувач практики, гарант освітньої програми.

Термін виконання: до 01.10. 2024р.

  1. Розробити щоденники проходження ознайомчої та виробничої практики з протезування для здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти освітньої програми «Протезування-ортезування», спеціальності 224 «Технології медичної діагностики та лікування».

Відповідальні: завідувач практики, гарант освітньої програми.

Термін виконання: до 01.11. 2024р.

  1. Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо розвитку індивідуальних освітніх траєкторій та вдосконалення освітнього процесу» гарантам освітніх програм провести консультації з зовнішніми та внутрішніми стейкголдерами, групою забезпечення освітньої програми і, після обговорення, внести зміни до відсотка вибіркових освітніх компонентів у межах кредитів, передбачених відповідною освітньою програмою.

Відповідальні: гаранти освітніх програм.

Термін виконання: до 15.12. 2024р.

  1. Оновити силабуси з усіх обов’язкових і вибіркових освітніх компонент, які викладаються, та розташувати їх на головній сторінці кафедри у розділі «Навчальна робота».

Відповідальні: декани факультетів, завідувачі кафедр.

Термін виконання: до 01.09.2024 року

  1. Розпочати підготовку в інтернатурі на базі факультету післядипломної освіти за спеціальностями «Лабораторна діагностика, вірусологія, мікробіологія», «Патологічна анатомія», «Судово-медична експертиза».

Відповідальні: декан факультету післядипломної освіти, завідувачі кафедр.

Термін виконання: до 01.09.2024 року.

  1. Завідувачам кафедр проводити регулярний контроль ведення викладачами документації відповідно до вимог ISO 9001:2015.

Відповідальні: завідувачі кафедр.

Термін виконання: протягом навчального року.

  1. Завідувачам кафедр забезпечити відповідність науково-педагогічних працівників не менше п’яти видам і результатам професійної діяльності за спеціальністю, які застосовують до визнання кваліфікації відповідно до «Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24.05.2021 року № 365.

Відповідальні: завідувачі кафедр.

Термін виконання: протягом навчального року.

  1. Розпочати роботу з надання освітніх послуг щодо підвищення кваліфікації на післядипломному рівні вищої освіти для медичних сестер бакалаврів і медичних сестер магістрів.

Відповідальні: проректор закладу вищої освіти з науково-педагогічної роботи.

Термін виконання: до 01.09. 2024 р.

  1. Ширше використовувати під час ОСКІ та атестації випускників стандартизованих пацієнтів. На практичних заняттях з базових клінічних дисциплін відпрацьовувати алгоритми виконання практичних навичок роботи в команді та командній взаємодії.

Відповідальні: проректор закладу вищої освіти з науково-педагогічної роботи, завідувачі кафедр.

Термін виконання: протягом навчального року.

  1. Розробити та впровадити в освітній процес підготовки лікарів наскрізну програму комунікативної компетентності, міжособистісної комунікації та командної взаємодії.

Відповідальні: проректор закладу вищої освіти з науково-педагогічної роботи, завідувачі кафедр.

Термін виконання: протягом навчального року.

  1. Збільшити кількість навчальних тренінгів на рівні кафедр, тематичних консультацій та ректорських контрольних робіт у Центрі незалежного тестування знань студентів при підготовці студентів до складання ЄДКІ, «Крок-Б», «Крок-3».

Відповідальні: декани факультетів.

Термін виконання: протягом навчального року.

  1. Для покращення англомовного навчання кафедрам університету забезпечити читання лекцій іноземним студентам викладачами, які мають міжнародні сертифікати володіння англійською мовою не нижче В2. Збільшити в університеті кількість сертифікованих на рівні В2 викладачів.

Відповідальні: проректор закладу вищої освіти з науково-педагогічної роботи.

Термін виконання: протягом навчального року.

  1. Кафедрам університету підвищити видавничу діяльність шляхом написання підручників і навчальних посібників, участі в авторських колективах з написання національних підручників, перекладу іноземних підручників українською мовою.

Відповідальні: декани факультетів, завідувачі кафедр.

Термін виконання: протягом навчального року.

  1. Відділу внутрішнього забезпечення якості вищої освіти забезпечити дотримання науково-педагогічними та педагогічними працівниками університету графіку проходження курсів підвищення кваліфікації з актуальних питань педагогіки та професійної підготовки.

Відповідальні: керівник відділу внутрішнього забезпечення якості вищої освіти.

Термін виконання: протягом навчального року.

  1. Забезпечити подальше зростання показників цитованості та зростання h-індексу університету в періодичних друкованих виданнях, які індексуються бібліометричними базами Scopus та Web of Science, шляхом налагодження співпраці та спільних публікацій з науковцями університетів України та з-за кордону, стимулювання публікаційної активності науково-педагогічних працівників й аспірантів ТНМУ, подання наукових публікацій у рейтингові видання з високим імпакт-фактором.

Відповідальні: проректор закладу вищої освіти з наукової роботи, директори ННІ, завідувачі кафедр.

Термін виконання: протягом навчального року.

  1. Продовжувати втілення наукових проєктів з дослідження проблем регенеративної медицини, використовуючи можливості відділу клітинних культур міжкафедральної навчально-дослідної лабораторії, та шляхом пошуку програм/ґрантів для додаткового фінансування.

Відповідальні: завідувач лабораторії.

Термін виконання: протягом навчального року.

  1. Зобов’язати наукові колективи кафедр і наукових лабораторій брати участь у конкурсах для отримання ґрантів для виконання наукових досліджень, а також пошуку наукових проєктів, що виконуються на договірних засадах. Активно використовувати можливості Національного фонду наукових досліджень для забезпечення фінансування наукових проєктів і цільових програм підтримки українських науковців від Євросоюзу та окремих країн через повномасштабне вторгнення рф (#ScienceForUkraine (https://scienceforukraine.eu/), Cara (the Council for At-Risk Academics) https://www.cara.ngo/; Scholars at Risk (SAR) https://www.scholarsatrisk.org/; MSCA4Ukraine, тощо).

Відповідальні: проректор закладу вищої освіти з наукової роботи, керівник відділу менеджменту наукових проєктів, директори ННІ, завідувачі кафедр, керівники наукових лабораторій.

Термін виконання: протягом навчального року.

  1. Науковцям і науковим колективам, що подають запити для участі в конкурсі наукових проєктів, що забезпечуються держбюджетним фінансуванням, забезпечити їх належну підготовку з обґрунтуванням актуальності, наукової новизни та очікуваної практичної цінності проєкту, а також відповідними експертними висновками щодо їх актуальності та наукової цінності.

Відповідальні: проректор закладу вищої освіти з наукової роботи, керівник відділу менеджменту наукових проєктів, керівники НДР, завідувачі наукових лабораторій.

Термін виконання: протягом навчального року.

  1. Забезпечити формування міжнародних дослідницьких колективів, проведення стажування у закордонних наукових центрах з метою виконання спільних наукових досліджень та підготовки спільних публікацій результатів цих досліджень у провідних закордонних журналах.

Відповідальні: проректор закладу вищої освіти з наукової роботи, директори ННІ, завідувачі кафедр, керівник відділу менеджменту наукових проєктів, завідувачі наукових лабораторій.

Термін виконання: протягом навчального року.

  1. На основі Закону України №9600 «Про внесення змін до деяких законів України щодо підтримки наукової роботи в закладах вищої освіти» підготувати та подати на затвердження вченою радою Положення «Про затвердження норм часу для планування і обліку наукової роботи та переліку видів наукової роботи у Тернопільському національному медичному університеті імені І.Я. Горбачевського МОЗ України».

Відповідальні: проректор закладу вищої освіти з наукової роботи

Термін виконання: до 20.09.2024 р.

  1. Здійснювати стимулювання науковців університету та наукових колективів, які мають високі показники індексу Гірша (h-індекс), забезпечують високий рівень наукових досліджень і конкурентоспроможних розробок фундаментального та прикладного характеру.

Відповідальні: проректор закладу вищої освіти з наукової роботи

Термін виконання: протягом навчального року.

  1. Забезпечити процедуру оголошення, розгляду та нагородження претендента на отримання почесної відзнаки університету – «Заслужений професор ТНМУ-лавреат почесної медалі Івана Горбачевського».

Відповідальні: проректор закладу вищої освіти з наукової роботи

Термін виконання: березень 2025 р.

  1. Забезпечити процедуру оголошення, розгляду та нагородження науковців університету премією імені Івана Горбачевського згідно з оприлюдненим положенням.

Відповідальні: проректор закладу вищої освіти з наукової роботи

Термін виконання: березень 2025 р.

  1. Забезпечити постійне оприлюднення результатів науково-дослідної роботи та науково-технологічних розробок викладачів у засобах масової інформації, на конференціях, симпозіумах, семінарах регіонального, загальнодержавного та міжнародного рівнів.

Відповідальні: керівники НДР, завідувачі кафедр.

Термін виконання: протягом навчального року.

  1. У зв’язку із зупинкою оновлення платформи Open Conference System створити нову електронну платформу для планування й проведення науково-практичних конференцій та інших наукових форумів, розміщення матеріалів наукових форумів.

Відповідальні: проректор закладу вищої освіти з наукової роботи, керівник відділу наукових форумів, відділ інформаційних технологій.

Термін виконання: протягом навчального року.

  1. Постійно оновлювати та доукомплектовувати бібліотечний фонд університету новітньою літературою відповідно до нормативних вимог щодо забезпечення навчального процесу, а також наукових напрямків університету. Актуалізувати та наповнювати репозитарій університету необхідним контентом.

Відповідальні: директор бібліотеки, помічник ректора з видавничої діяльності, вчені секретарі спеціалізованих вчених рад, завідувачі кафедр.

Термін виконання: протягом навчального року.

  1. Забезпечити активну участь студентів у програмах «Студентська наука та профорієнтаційне навчання» та «Студент – майбутній фахівець високого рівня кваліфікації», у роботі наукового товариства студентів університету та щорічного Міжнародного медичного конгресу студентів і молодих учених.

Відповідальні: проректор закладу вищої освіти з наукової роботи, голова ради НТС.

Термін виконання: протягом року.

  1. Забезпечити активну співпрацю студентів і науково-педагогічного складу ТНМУ, як члена Асоціації регіональної співпраці з питань здоров’я, науки та технології (The Accociation for Regional Coopperation in the fields of Health, Science and Technology – RECOOP HST Association). Брати участь у заходах і конференціях в рамках Асоціації – для студентів, молодих і досвідчених науковців. Активно формувати наукові колективи та подавати аплікації на ґранти, в тому числі тревел-ґранти для молодих науковців, для виконання частини досліджень у науково-дослідних лабораторіях партнерів за кордоном.

Відповідальні: проректор закладу вищої освіти з наукової роботи, керівник наукового відділу, голова ради НТС, керівники та консультанти дисертаційних робіт, завідувачі кафедр, викладачі ТНМУ.

Термін виконання: протягом навчального року

  1. Стимулювати активні пошуки та подачу аплікацій на зовнішнє фінансування науково-дослідних робіт (ґранти Interreg NEXT Programme Poland-Ukraine, Горизонт-Європа, Вишеградської четвірки тощо).

Відповідальні: проректор закладу вищої освіти з наукової роботи, керівник відділу менеджменту наукових проєктів, керівники та консультанти дисертаційних робіт, завідувачі кафедр.

Термін виконання: протягом навчального року.

  1. З метою збільшення академічної мобільності студентів і викладачів університету розширити коло університетів-партнерів з провідних наукових та освітніх закладів інших країн. Ширше залучати викладачів університету до читання лекцій та стажувань у закордонних навчальних закладах.

Відповідальні: керівник відділу міжнародних зв’язків, декани факультетів, завідувачі кафедр.

Термін виконання: протягом навчального року.

  1. Збільшити участь здобувачів і викладачів у програмах міжнародного обміну Erasmus +, Erasmus + Staff Mobility for teaching.

Відповідальні: відділ міжнародних зв’язків.

Термін виконання: протягом навчального року.

  1. Збільшити участь науково-педагогічних працівників університету в міжнародних ґрантових конкурсах з актуальних проблем медичної науки та освіти.

Відповідальні: відділ міжнародних зв’язків, декани факультетів, завідувачі кафедр.

Термін виконання: протягом навчального року.

  1. Регулярно поновлювати угоди про співпрацю з клінічними лікувально-профілактичними закладами, які є базами клінічних кафедр університету, та укладати нові угоди про співпрацю.

Відповідальні: проректор закладу вищої освіти з науково-педагогічної та лікувальної роботи, проректор закладу вищої освіти з науково-педагогічної роботи та соціальних питань, юридичний відділ університету.

Термін виконання: протягом року відповідно до термінів дії угод про співпрацю.

  1. Продовжувати роботу виїзної консультативно-діагностичної бригади з обстеження пацієнтів, які перехворіли на COVID-19.

Відповідальні: проректор закладу вищої освіти з науково-педагогічної та лікувальної роботи.

Термін виконання: протягом навчального року.

  1. Провести науково-практичну конференцію щодо Лайм-бореліозу та кишкових інфекціях на базі Львівського військово-медичного клінічного центру Державної прикордонної служби Західного регіону.

Відповідальні: проректор закладу вищої освіти з науково-педагогічної та лікувальної роботи.

Термін виконання: протягом навчального року.

  1. Продовжувати шефську роботу з релігійною організацією «Жіночий монастир служебниць Господа і Діви Марії з Матара ТЗА УГКЦ», з Новосільським обласним спеціальним навчально-виховним комплексом та з Чортківською благодійною організацією «Дім милосердя» шляхом проведення медичних оглядів і консультацій вузькими спеціалістами на базі благодійної організації, Тернопільської обласної клінічної дитячої лікарні та стоматологічного відділу університетської клініки.

Відповідальні: проректор закладу вищої освіти з науково-педагогічної та лікувальної роботи, завідувачі кафедр педіатричного профілю, керівник центру патріотично-виховної роботи.

Термін виконання: протягом навчального року.

  1. Розширити надання стоматологічної допомоги військовослужбовцям згідно з пілотним проєктом з безкоштовного зубопротезування на базі стоматологічного відділу університетської клініки.

Відповідальні: проректор закладу вищої освіти з науково-педагогічної та лікувальної роботи, керівник стоматологічного відділу.

Термін виконання: до 31.12.2024 року.

  1. Розширити сферу діяльності Центру ментального здоров’я шляхом залучення внутрішньо переміщених осіб і студентів, які переїхали на навчання в ТНМУ з областей, де ведуться бойові дії.

Відповідальні: проректор закладу вищої освіти з науково-педагогічної та лікувальної роботи, керівник Центру ментального здоров’я.

Термін виконання: протягом навчального року

  1. Провести Всеукраїнську навчально-методичну конференцію із симуляційного навчання.

Відповідальні: проректор закладу вищої освіти з науково-педагогічної та лікувальної роботи, керівник Центру симуляційного навчання.

Термін виконання: протягом навчального року

  1. Забезпечити організацію та проведення заходів, спрямованих на національно-патріотичне, інтелектуально-духовне, громадянсько-правове й морально-естетичне виховання студентів. Активізувати роботу щодо пропаганди здорового способу життя, волонтерської та доброчинної діяльності серед студентів.

Відповідальні: керівник Центру виховної роботи, завідувачі кафедр, куратори груп.

Термін виконання: протягом навчального року.

  1. Організувати широку профорієнтаційну роботу для виконання плану прийому на 2025-2026 навчальний рік. Провести профорієнтаційну роботу в усіх медичних коледжах Тернопільської, Рівненської, Волинської, Хмельницької та Житомирської областей щодо вступу до університету.

Відповідальні: відповідальний секретар приймальної комісії, директори ННІ, завідувачі кафедр.

Термін виконання: до 1.07. 2025 року.

  1. Забезпечити максимальне збереження контингенту іноземних студентів. Організувати широку профорієнтаційну роботу щодо набору іноземних студентів.

Відповідальні: декан факультету іноземних студентів, приймальна комісія

Термін виконання: протягом навчального року.

  1. Здійснити заходи з підготовки навчальних корпусів і гуртожитків університету до опалювального сезону 2024-2025 навчального року.

Відповідальні: проректор закладу вищої освіти з науково-педагогічної роботи та соціальних питань.

Термін виконання: до 22.09.2024 року.

  1. Впровадити заходи зі скорочення витрат енергопостачання корпусів і гуртожитків університету. Провести роз’яснювальну роботу серед студентів з питань економії енергоносіїв, провести черговий облік електроприладів із записом в угоді про поселення.

Відповідальні: проректор закладу вищої освіти з науково-педагогічної роботи та соціальних питань.

Термін виконання: до 22.09. 2023 року.

  1. Завершити виконання поточних ремонтних робіт у навчальних корпусах і гуртожитках університету.

Відповідальний: проректор закладу вищої освіти з науково-педагогічної роботи та соціальних питань.

Термін виконання: до 31.08.2024 року.

  1. Завершити капітальний ремонт приміщень навчального корпусу №6 університету за адресою вул. Олени Теліги, 3 у м. Тернополі.

Відповідальний: проректор закладу вищої освіти з науково-педагогічної роботи та соціальних питань.

Термін виконання: до 31.08.2024 року.