40 нездійснених мрій…

У ТНМУ відкрили Міжнародну виставку «Невидані дипломи»

Під час відкриття цієї виставки студенти ТНМУ не стримували сліз. Адже на світлинах невиданих дипломів – також студенти, їхні ровесники. Дехто з них через кілька років міг стати і медиком, але майбутнє для цих 40 студентів уже ніколи не настане. Його вмить обірвала російська куля, «Град» чи ракета.

«Це незвична й дуже трагічна виставка», – відкриваючи її, підкреслила керівниця Центру виховної роботи та культурного розвитку ТНМУ Марта РУДЕНКО

Хтось з цих студентів пожертвував навчанням і пішов воювати. Хтось загинув на окупованих територіях. Хтось став жертвою російських атак, перебуваючи у тилу.

40 нездійснених мрій…

40 невиданих дипломів…

40 знищених квітучих деревець, які могли принести рясні плоди, але…

Їх убила росія.

«Це незвична й дуже трагічна виставка, – зауважила під час її відкриття керівниця Центру виховної роботи та культурного розвитку Марта Руденко. – 40 студентів з різних вишів України, з різними планами та мріями, але об’єднує їх усіх одне: після них не залишиться ні наступних поколінь, ні здобутків, лише пам’ять…».

Марта Руденко наголосила, що, крім вшанування пам’яті вбитих росією юнаків і дівчат, основна мета цього заходу – привернути увагу цілого світу до того, що вже понад два роки гине цвіт української нації, гинуть студенти. З молитвою за невинно убієнних і духовною підтримкою присутніх долучився до відкриття виставки священник о. Ігор Драпак.

Проєкт «Невидані дипломи» започаткували у січні 2023 року українські студенти, які перебували на навчанні в Торонто. Дехто знав загиблих студентів особисто, про когось чули їхні друзі або ж звернулися батьки вбитих. Це 40 історій тих, хто вже ніколи не закінчить навчання. До кожної історії додається невиданий диплом, де замість печатки стоїть підпис «Сміливість». Перевага виставки полягає в тому, що її можна поширювати в будь-якому куточку світу, необхідно лише роздрукувати всі необхідні матеріали про її героїв.

Упродовж минулого року відбулося 110 таких виставок у 24 країнах. Історії українських студентів відтворили сімома мовами на чотирьох континентах, зокрема в провідних університетах Австралії, США, Канади, Великої Британії, Данії, Австрії, Об’єднаних Арабських Еміратів, Індії. Важливо було принести ці історії у студентське середовище, яке може добре розуміти цих людей – по суті, такого ж віку, що й вони, з тими ж захопленнями та навчанням на схожих спеціальностях.

Як зауважує Марта Руденко, університети світу до пропозиції організаторів інсталювати виставку в їхніх вишах поставилися дуже по-різному. Одні самі друкували, оформляли та поширювали її, представники інших же університетів сказали, що це надто політична інформація, і російським студентам, які в них навчаються, буде образливо, тож вони відмовилися від цієї експозиції. На щастя, тих, хто розуміє, яку біду Україні та загрозу всьому світові несе росія, більше, тому виставку експонують у багатьох вишах – від Гарварду й до нашого університету.

Власне, нещодавно організатори проєкту звернулися до ТНМУ з пропозицією поширити міжнародну виставку «Невидані дипломи» («Unissed Diplo-mas») й надіслали готові скомпоновані дипломи в PDF-форматі. Їхньому друкові у видавництві посприяла начальниця відділу комунікації та маркетингу Надія Олійник. Долучилися до організації виставки також керівниця Центру виховної роботи та культурного розвитку Марта Руденко й представники Студентського парламенту.

Триватиме виставка у фоє на четвертому поверсі адміністративного корпусу ще впродовж кількох тижнів.

Мар’яна ЮХНО-ЛУЧКА

Світлини Миколи ВАСИЛЕЧКА