Виховання громадянина-патріота спрямоване на формування у молодого покоління високої патріотичної свідомості, почуття любові до власної землі, родини, держави, пошани до видатних історичних діячів, готовності до виконання громадянських та конституційних обов'язків із захисту національних інтересів, цілісності, незалежності України. Важливе місце у роботі викладачів ВНЗ належить формуваню цих якостей у здобувачів вищої освіти.
Наставники молоді на кафедрі медичної біохімії допомагають сформувати колектив груп, проводять заходи, спрямовані на національно-патріотичне виховання, здійснюють індивідуальну та групову організаційно-виховну та культурно-освітню роботу, педагогічний контроль за навчальним процесом.
У рамках заходу «Наукові пікніки» викладачі кафедри медичної біохімії регулярно беруть участь в акціях, де ознайомлюють дітей нашого міста з науковими винаходами. Зокрема, 27 вересня 2022 р. на Театральному майдані у «Наукових пікніках» взяли участь 35 команд, серед яких були представники Польщі та багатьох областей України. Здобувачі вищої освіти ТНМУ з їх наставниками доц. Ярошенко Т.Я і доц. Василишин Н.А. представили дітям різноманітні цікаві експерименти.
Здобувачі вищої освіти кураторських груп під час проведення заходу «Наукові пікніки» (2016 рік)
Здобувачі вищої освіти 2 курсу медичного факультету разом із куратом групи доцентом кафедри медичної біохімії Т.Я. Ярошенко відвідали НДЕКЦ при УМВС України у Тернопільській області, зокрема побували в лабораторії вибухотехнічного підрозілу Центру, де ознайомились із правилами поводження під час виявлення підозрілого або вибухонебезпечного пристрою, експонатами та макетами музею вибухонебезпечних предметів Центру.
На екскурсії у лабораторії вибухотехнічного підрозілу Центру (у центрі – доц. Т.Я. Ярошенко) (2015 р.)
Старший експерт вибухотехнічного підрозділу Центру, майор міліції
В. Ярошенко провів бесіду на тему «Правила безпеки населення при надзвичайних ситуаціях, поводження з невідомими предметами і пристроями» (2015 рік)
Щороку в останню суботу листопада в Україні вшановують пам'ять мільйонів жертв голодоморів – трагічних подій 1921-1923, 1932-1933 та 1946-1947 років, що назавжди закарбовані у свідомості українського народу як найжахливіші сторінки історичного минулого. Студенти вшанували хвилиною мовчання загиблих під час Голодомору та запалили свічки на Театральному майдані Тернополя.
У цей день 28 та 13 групи медичного факультету ТНМУ разом із своїми наставниками асист. Палицею Л.М. та доц. Василишин Н.А. відвідали виставу-притчу «Допоможи їм Всевишній» присвячену вшануванню пам’яті жертв політичних репресій.
Доц. Н.А. Василишин, асистент Л.М. Палиця зі студентами під час відвідування вистави – притчі «Допоможи їм Всевишній» (2016 р.)
Здобувачі вищої освіти ТНМУ відвідали перегляд вистави відомого композитора, автора українських оперет Ярослава Барнича «Гуцулка Ксеня» (2017 рік)
На презентації книг О. Кузів “Адамцьо” та “В закапелках душі” (2017 рік)
Доцент Т.Я. Ярошенко із кураторською групою на презентації книги “Троща” письменника В. Шкляра (2018 рік)
Доцент Т.Я. Ярошенко із кураторською групою відвідали джаз–концерт у виконанні камерного оркестру (2018 рік)
Екскурсія в садибу-музей імені І.Я.Горбачевського викладачів кафедри із кураторськими групами (2019 р.)
Щороку студенти разом з наставниками беруть участь у марафоні «Подаруй дитині радість» з нагоди дня Миколая в школі-інтернаті для дітей зі зниженим слухом.
Студенти наставницької групи у школі – інтернат для дітей зі зниженим слухом (2020 рік)
На кафедрі медичної біохімії активно проводиться волонтерська робота. Від початку війни викладачі і студенти працюють у волонтерських центрах та штабах.
Професор Петро Лихацький передає для потреб волонтерського центру засоби медичного призначення
В умовах карантину виховна робота із студентами здійснювалась онлайн. Проводилися бесіди національно-патріотичного, естетичного та правового характеру. У всіх прикріплених групах студенти разом з кураторами обговорювали поточну успішність та відвідування лекційних і практичних занять, методику підготовки студентів до практичних занять з використанням WEB-сторінок кафедр, піднімались питання взаємоповаги та взаєморозуміння у студентському середовищі та між викладачами і студентами.
Проф. О.З. Яремчук із наставницькою групою відвідали п'єсу, присвячену 130-й річниці Йосифа Сліпого «Голгофа» (2022 р)
Викладачі кафедри медичної біохімії та здобувачі вищої освіти кураторських груп традиційно вшановують пам’ять видатного вченого, громадського діяча і великого патріота України, нашого земляка Івана Горбачевського. Життєпис Горбачевського дуже повчальний для молодого покоління, вчить його патріотизму та любові до України. Горбачевський – це гордість української нації. Його пам'ятають і шанують українці всього світу.
У музеї-садибі І.Я. Горбачевського у с. Зарубинці
Кафедра медичної біохімії бере активну участь у святкуванні всесвітнього Дня вишиванки – міжнародного свята, яке покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого українського одягу.
Участь у флешмобі до Дня вишиванки (зліва направо): ст. лаб. Н.Є. Настрога, доц. Л.М. Палиця, д. мед. н. С.Р. Підручна, доц. Н.Я. Летняк, ст. викл. Г.Г. Шершун, доц. О.І. Острівка, доц. І.П. Кузьмак, проф. М.М. Корда, доц. І.А. Бандас, доц. А.Є. Мудра, проф. П.Г. Лихацький, доц. М.І. Куліцька,
проф. О.З. Яремчук, доц. Т.Я. Ярошенко, доц. Н.А. Василишин.
Доц. Палиця Л.М. із наставницькою групою
Доц. Мудра А.Є. із наставницькою групою до дня вишиванки
На кафедрі фармакології з клінічною фармакологією куратори груп і здобувачі вищої освіти щороку беруть участь в акції “Запали свічку”, яка відбувається в День пам’яті жертв голодомору. Традиційно пам'ять загиблих під час геноциду українського народу вшановують хвилиною мовчання та запалюють свічки на Театральному майдані.
Студенти беруть участь в акції «Миколай про тебе не забуде». Готують подарунки (солодощі, іграшки, книжки, олівці) для дітей із малозабезпечених сімей.
Щороку наставниками кафедри фармакології з клінічною фармакологією організовуються екскурсії до різноманітних історичних пам’яток культури, навчальних, історичних, біологічних, геологічних музеїв пам’яток природи, матеріальної та духовної культури, тощо, оскільки пізнання себе починається із пізнання навколишнього світу, вивчення історії рідного краю, знайомства із історичними об’єктами, які несуть в собі частинку історії та ілюструють хід історичних подій. Відвідування культурно-освітніх закладів студентами спонукають їх до вивчення, збереження та використання надбань національної і світової історико-культурної спадщини.
На екскурсії: Верховина, Івано-Франківська обл. (2020 рік)
На екскурсії у печері Млинки, с. Залісся, Чортківський район, Тернопільська область (2020 рік)
Проф. кафедри фармакології з клінічною фармакологією О.О. Шевчук разом з кураторською групою на екскурсії в інтерактивному музичному музеї «Камертон» у с. Ішків (2020 рік)
Доц. кафедри фармакології з клінічною фармакологією Х.І. Курило на екскурсії замками «Золотої підкови Львівщини» (2019 рік)
На екскурсії: с. Руда, Камянко-Бузький р-н, Львівська область (2018 рік)
Студенти наставницьких груп на зустрічі з ветеранами ТНМУ, присвяченій 60-річчю заснування університету (2017 рік)
Літературно-музичне дійство присвячене річниці з дня народження Тараса Шевченка (2017 рік), справа внизу, по центру – наставник доц. М.І. Луканюк
Здобувачі вищої освіти ІІІ курсу медичного факультету разом з своїм куратором ас. М.І. Луканюк відвідали виставу “Пошилися в дурні” (2017 рік)
Доц. О.Я. Пінкевич зі студентами 1 курсу стоматологічного факультету на відкритті повстанської криївки у НОК “Червона калина” (2021 рік)
Підняття Державного Прапору України та виконання Державного Гімну України – доц. В.П. Пида зі студентами медичного факультету біля адміністративного корпусу ТНМУ (2021 рік)
Доц. кафедри фармакології з клінічною фармакологією І.І. Герасимець разом із студентами медичного факультету відвідала виставу “Дім божевільних” (2023 рік)
Доц. курсу клінічної фармакології Маланчук С.Л. разом із студентами медичного факультету ТНМУ відвідав Тернопільський академічний обласний український драматичний театр ім. Т. Г. Шевченка (2023 рік)
Адміністративний корпус ТНМУ з перших тижнів війни перетворився на великий штаб і склад. Медико-фармацевтичною командою під головуванням проф. Олещук, за участі викладачів і студентів ТНМУ проводиться робота з прийому, сортування, реєстрації медикаментів, які поступають з-за кордону по каналах гуманітарної допомоги, та направлення їх у військові шпиталі та лікарні. Ліки сортують і обліковують Світлана Кучер, Мар’яна Луканюк, Анастасія Дуб, Любомир Криськів, Ігор Медвідь, Тетяна Кучер, Михайло Бучинський. За вироби медичного призначення відповідають Людмила Вронська, Марія Бородай, Лариса Федонюк, Ольга Денефіль, Анна Демид.
Проф. О.М. Олещук та доц. І.П. Мосейчук під час сортування медикаментів у волонтерському центрі ТНМУ
Студенти університету у волонтерському центрі ТНМУ (2022 рік)
Викладачі кафедри загальної гігієни та екології відповідно до розроблених планів національно-патріотичного виховання молодого покоління постійно проводять бесіди, круглі столи, конференції на різну тематику зі студентами прикріплених груп та активно долучаються до загально-університетських заходів.
Викладачі кафедри доц. Н.В. Флекей та доц. О.Є. Копач з студентами кураторських груп факультету іноземних студентів на семінарі-дискусії до Міжнародного дня боротьби зі СНІДом (2017 рік)
Здобувачі вищої освіти кураторської групи кафедри загальної гігієни та екології на виховному заході, присвяченому здоровому способу життя (2018 рік)
Викладачі кафедри доц. О.В. Лотоцька, доц. О.М. Сопель та доц. Н.В. Флекей і здобувачі вищої освіти на конференції, присвяченій питанням впливу шкідливих звичок на організм людини (2017 рік)
Здобувачі вищої освіти 3 курсу медичного факультету з куратором доц. О.М. Сопель на зустрічі з єпископом-помічником Тернопільсько-Зборівським Української Греко-Католицької Церкви Теодором (2015 рік)
Здобувачі вищої освіти разом із кураторами груп залучаються до волонтерської та благодійної діяльностї, відвідують художні виставки, театр, музеї, зокрема, музей-садибу І. Я. Горбачевського, М. І. Пирогова тощо.
Доц О.В.Лотоцька проводить екскурсію у музеї-садибі Івана Горбачевського у селі Зарубинці Збаразького району (2015 рік)
Асистент кафедри Смачило О.М. разом із кураторською групою під час екскурсії у музеї-садибі Івана Горбачевського (2021 рік)
Здобувачі вищої освіти медичного факультету разом з куратором доц. Сопель О. М. в обласному краєзнавчому музеї на виставці унікальних копій давньоукраїнських рукописних раритетів (2015 рік)
Здобувачі вищої освіти медичного факультету на екскурсії у музеї-садибі М.І. Пирогова, м. Вінниця (2015 рік)
Екскурсія здобувачів вищої освіти із ас. Смачило О.М. у Тернопільський обласний краєзнавчий музей (2017 рік)
Професорка кафедри О.В. Лотоцька разом із студентами медичного факультету на виставці спорядження та одягу воїнів УПА (2022 рік)
14 березня 2023 року у День українського добровольця у 4-ій бібліотеці м. Тернополя відбулась зустріч з учнями та студентами Галицього коледжу імені Вячеслава Чорновола. У заході брала участь викладач кафедри О.М. Смачило, син якої є воїном-добровольцем.
Асистентка О.М. Смачило разом із воїнами Тернопільського добровольчого батальйону на зустрічі зі школярами та студентами в День українського добровольця (2023 рік)
З метою виховання у молодого покоління інтересу до народних звичаїв і обрядів, пошани до народних свят та народного мистецтва на кафедрі загальної гігієни та екології регулярно організовують етновиставки, майстер-класи тощо.
Етновиставка, організована асистентом кафедри О.М. Смачило (2021 рік)
Частина експозиції етновиставки (2021 рік)
Асистент Смачило О.М. разом із здобувачами вищої освіти медичного факультету на етновиставці під час благодійної солодкої ярмарки (2022 рік)
З метою ознайомлення молоді з народними традиціями та обрядами викладачі кафедри загальної гігієни та екології перед святом Великодня проводять майстер-класи писанкарства для студентів і працівників ТНМУ.
На майстер-класі з писанкарства (2019 рік)
На майстер-класі з писанкарства (2023 р)
Здобувачі вищої освіти ТНМУ під час майстер-класу з гончарства
З метою підтримання та поширення серед студентів народних традицій працівники кафедри беруть участь у всеукраїнських та університетських заходах, присвячених цим питанням.
Колектив кафедри загальної гігієни та екології разом із працівниками Тернопільського обласного лабораторного центру МОЗ України бере участь в університетському конкурсі вишиванок (2018 рік)
З метою вшанування пам’яті видатних українських письменників і поетів викладачами кафедри загальної гігієни та екології організовуються виставкові експозиції, проводяться бесіди та круглі столи.
Виставкова експозиція до дня народження І.Я.Франка
На виставці, присвяченій життю та творчості Лесі Українки (організатор – асистент кафедри загальної гігієни та екології Смачило О.М.) (2019 рік)
З нагоди річниці з дня народження Тараса Шевченка викладачі кафедри загальної гігієни та екології власними зусиллями організували виставку книг великого Кобзаря та читання його творів.
Викладачі кафедри проф. В.А. Кондратюк та ас. О.М. Смачило на виставці, присвяченій великому Кобзарю (2017 рік)
Літературний вечір, присвячений дню народження Лесі Українки за участю здобувачів вищої освіти медичного факультету (2015 рік)
З метою естетичного виховання студентів викладачами кафедри та кураторами академічних груп організовуються відвідування вистав у Тернопільський академічний обласний український драматичний театр імені Тараса Шевченка.
Доц. О.В. Лотоцка зі студентами перед переглядом вистави у Тернопільському академічному обласний українському драматичному театрі імені Тараса Шевченка (2017 рік)
У 2019 р. відбувся творчий літературний вечір члена союзу письменників, завідувача кафедри загальної гігієни та екології проф. М.О. Кашуби на тему «Спочатку було слово…», на якому були присутні викладачі та студенти 6 курсу.
На творчому літературному вечері завідувача кафедри загальної гігієни та екології проф. М.О. Кашуби
Творчий літературний вечір проф. М.О. Кашуби (2019 рік)
Зліва-направо: проф. М.О. Кашуба, начальник управління культури і мистецтв Тернопільської міської ради О.І. Смик
В День вшанування пам’яті ліквідаторів наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на кафедрі загальної гігієни та екології проводиться інформаційний захід для ознайомлення здобувачів вищої освіти університету про наслідки аварії на АЕС на тему «Чорнобиль. Одна з найжахливіших катастроф ХХ століття». Доц. К.О. Пашко презентує найважливіші моменти впливу аварії на довкілля і здоров’я жителів України.
Доцент Пашко К.О. з доповіддю, присвяченою Дню вшанування ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС (2022 рік)
До Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом щороку викладачі кафедри проводять для студентів бесіди та круглі столи (у 2021 р. у зв’язку з пандемією у вигляді он-лайн семінару-дискусії з кураторськими групами, на яку було запрошено лікаря–інфекціоніста Тернопільського обласного медичного центру соціально-небезпечних захворювань Заєць С.В.).
Он–лайн семінар-дискусія, присвячена Всесвітньому дню боротьби зі СНІДом (2021 рік)
Заходи виховного характеру викладачі кафедри загальної гігієни та екології проводять не лише зі студентами, а й з населенням. Зокрема, викладачі кафедри беруть участь у проведенні ТНМУ «Дня знань».
Ст. викладач Н.А. Мельник та доцент К.О. Пашко на заході «День знань» (2019 рік)
Асистент кафедри Смачило О.М. проводить творчий вечір, присвячений дню народження Л. Українки, у Тернопільському обласному об'єднанні Всеукраїнського товариства «Просвіта» (2019 рік)
Влітку 2022 року доц. кафедри Копач О.Є. брала участь у виховному заході для дітей “Канікули з Богом”, який відбувся у церкві Різдва Пресвятої Богородиці у селі В. Глибочок, де продемонструвала дітям прилади для вимірювання рівня нітратів у фруктах та овочах, рівня шуму, вібрації, параметрів мікроклімату у приміщенні та жорсткості води.
Доц. кафедри Копач О.Є. на виховному заході для дітей “Канікули з Богом” (церква Різдва Пресвятої Богородиці, с. В. Глибочок, 2022 рік)