Студенти-парамедики ТНМУ взяли участь у спільних навчаннях з рятувальниками ДСНС

У 2018 році у вересні відбувся перший набір студентів, які вперше в Україні розпочали підготовку за освітньо-професійною програмою «Парамедик». У 2024 році відбудеться вже четвертий випуск майбутніх фахівців для системи екстреної медичної допомоги. Упродовж цього часу викладачі, студенти, стейкхолдери мають постійну змогу вносити зміни до програми, які спрямовані як на підвищення рівня професійних вмінь, що відповідають вимогам часу, так і на формування особистої освітньої траєкторії студента.

Предмет «Медицина надзвичайних ситуацій та екстрена медична допомога при масових ураження» є особливо актуальним у наш час. Він охоплює взаємодію зі всіма учасниками рятувальної місії: медиками «екстренки», рятувальниками ДСНС, нацполіцією, військовими, лікувальними закладами… Їх комунікація, злагоджені дії, взаємна підтримка є запорукою рятування якомога більшого числа постраждалих. В Україні, особливо у прифронтових регіонах, є чималий досвід вирішення низки завдань, які виникають в умовах викликів, спричинених війною. Цей досвід був оприлюднений на спеціальній нараді, ініційованій ДЗ «Український науково-практичний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф МОЗ України» за підтримки ВООЗ. Отримані викладачами нові знання лягли в основу практичних занять протягом 2023-2024 н.р.

Цілком логічним на першому  етапі стало відпрацювання технологій організації і надання екстреної медичної допомоги при масових випадках різного походження, медичного сортування в студентських аудиторіях на базі центру симуляційного навчання ТНМУ. В подальшому на базі підрозділу ДСНС відбулися спільні практичні заняття та комплексні навчання. Це одна з рекомендацій, про яку говорять студенти-випускники під час громадського обговорення освітньо-професійної програми.

Так склалося, що починаючи з першого випуску, щорічно студенти беруть участь у спільних навчаннях, де випробовують свої сили і вміння разом з професійними бригадами ЕМД, рятувальниками і поліцейськими під час симульованого масового випадку.

4 квітня 2024 року були сформовані чотири виїзних бригади студентів-парамедиків випускного курсу, які взяли участь у подібних навчаннях. Їх особливістю стала максимальна реалістичність випадку, робота в режимі реального часу, комунікація і командна взаємодія з рятувальниками, контакт зі старшим лікарем, евакуація в лікувальні заклади. Характер уражень, кількість постраждалих були неочікуваними, що вимагало максимальної концентрації і зусиль усіх учасників навчань. Варто відмітити, що позорантами, які імітували постраждалих, були студенти-парамедики 2-го року навчання, що теж стало для них своєрідним навчанням.

Сценарій передбачав імітування потрапляння ракети в стратегічний об’єкт з масовим випадком – 20 постраждалих, з яких 15 не могли самостійно пересуватися. Студенти самостійно сформували бригаду, яка здійснювала координацію та медичне сортування. В режимі реального часу відбулося обстеження постраждалих, визначення сортувальних груп, використання сортувальних талонів. Надавали екстрену медичну допомогу пріоритетним постраждалим з подальшою їх евакуацією в першу чергу. Під час навчань, окрім обов’язкових моментів, виникали різні цікаві обставини, які вимагали від студентів кмітливості, прийняття нестандартних рішень, додаткової комунікації.

Після навчань відбувся дебрифінг, де кожен викладач і студент обговорили те. що вдалося зробити добре, а що варто було б у подібній ситуацій зробити краще.

Під час спільних занять з рятувальниками студенти також мали змогу отримати цінні знання щодо правил взаємодії ДСНС та системи ЕМД. Майбутні парамедики також оглянули експозицію музею, яка представляє розвиток пожежно-рятувальної служби на Тернопільщині з кінця XIX століття до наших днів, включаючи виставку вибухонебезпечних предметів, вилучених тернопільськими саперами з розмінування деокупованих територій, а також вшанували пам’ять загиблих пожежних при виконанні своїх професійних обов’язків.