ТНМУ – співорганізатор чемпіонату України з екстреної медичної допомоги «Буковинське медичне ралі – 2024»

Незважаючи на війну, на Буковині 23-25 травня 2024 року відбувся X Ювілейний чемпіонат України з екстреної медичної допомоги «Буковинське медичне ралі – 2024». У ньому взяли участь команди з усіх областей України, включно з представниками Луганщини, які сьогодні працюють і проживають у Дніпрі, а також з Донеччини (Краматорськ). За головні призи змагалися 26 команд, а це 110 учасників. Організаторами цьогорічного чемпіонату стали ДЗ «Український науково-практичний центр ЕМД та МК МОЗ України», ВГО «Всеукраїнська рада реанімації та ЕМД», Чернівецький ЦЕМД та МК, Тернопільський національний медичний університет.

Організація подібних чемпіонатів має свою тривалу історію в Україні. У 2008 і 2010 роках І і ІІ чемпіонати відбулися в Тернополі, 2011 рік – Камʼянець-Подільський, 2012 рік – Рівне, 2013 рік – Київ, 2016 рік – Харків, 2017 рік – Суми, 2018 рік – Черкаси, 2019 рік – Закарпаття. Потім пандемія та повномасштабна агресія Росії проти України змусили зробити вимушену перерву. І ось чемпіонати знову зібрали кращих представників служби екстреної медичної допомоги. Серед організаторів та суддівської колегії всіх цих змагань були викладачі, а також студенти і випускники Тернопільського національного медичного університету імені І.Горбачевського.

Якісні зміни в організації і суддівстві

За цей час багато чого змінилося. Насамперед, це стосується суддівства. Більшість суддів – це інструктори з догоспітальної допомоги та/або інструктори курсів рівня «advanced» міжнародних професійних асоціацій, помічники суддів – представники навчально-тренувальних відділів усіх регіональних центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, сертифіковані як «Інструктори з надання догоспітальної допомоги».

Від ТНМУ до складу суддівської бригади увійшли викладачі кафедри екстреної та симуляційної медицини Арсен Гудима, Галина Цимбалюк, Антоніна Черватюк, Юрій Денисюк, Наргіз Джавадова, Роман Гук, Аліна Покришко, а також дитячих хвороб з дитячою хірургією – Емілія Бурбела; кафедри педіатрії факультету післядипломної освіти – Ольга Дутчак. Приємно відзначити, що до суддівської колегії були долучені також випускники ТНМУ – колишні члени молодіжного осередку «Всеукраїнської ради реанімації (ресусцитації) та екстреної медичної допомоги (ВРР)»: Тетяна Опер і Віола Свіржевська, Олександр Бишевич та Андрій Данчак. Вони мають значний досвідом з організації чемпіонатів ЕМД.

Для кожної команди на кожному етапі – інше завдання, аналогічне за змістом і складністю, що вимагало від суддівської бригади і головного судді – Галини Цимбалюк – тривалої кропіткої роботи зі створення сценаріїв, оцінювальних листків та інструктування суддів.

Судді оцінювали:

  • правильність поставлених діагнозів пацієнтам;
  • фізичну витривалість;
  • проведення сортування пацієнтів;
  • надання екстреної медичної допомоги;
  • маневрування на спецтранспорті.

Вперше були реалізовані завдання, які у наше життя привнесла війна. Всі навички попередньо були відпрацьовані інструкторами під час навчань за допомогою іноземних партнерів. Це стосується міжгоспітальних перевезень, які імітували евакуацію пораненого з тривалим супроводом бригадою ЕМД, застосування хімічних засобів ураження та ін.

Також вперше системно підійшли до екстреної медичної допомоги, де окрім завдань з екстреної медичної допомоги, на догоспітальному етапі був запропонований конкурс, який визначав рівень умінь та компетенцій бригад під час роботи на ранньому госпітальному етапі, який є невідʼємною складовою системи екстреної медичної допомоги. Тут застосовували надскладні манекени рівня 3G для відтворення невідкладного стану. Лідером з їх застосування, підготовки, управління та муляжування був представник ТНМУ Роман Гук.

Окрім того, вперше конкурс відбувся зі стовідсотковим забезпеченням бригад ЕМД новими оснащеними каретами та за наявності нових клінічних маршрутів (протоколів) надання екстреної медичної допомоги хворим на догоспітальному етапі.

Вперше у складі бригад ЕМД працювали парамедики – фахівці нової спеціальності, початок підготовки з якої розпочався у 2018 році у ТНМУ та Черкаській медичній академії.

Організаційні моменти

Традиційно чемпіонат відбувся за підтримки ДЗ «Український науково-практичний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф МОЗ України» та Всеукраїнської ради реанімації, які разом з ТНМУ є лідерами імплементації сучасних напрямків розвитку екстреної медичної допомоги в Україні.

Потрібно віддати належне безпосереднім організаторам чемпіонату – Чернівецькій обласній військовій адміністрації, Чернівецькому центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, які доклали чимало зусиль для забезпечення успішної роботи та перебування учасників, суддів, супровідних осіб.

Організатори також залучили працівників ДСНС, поліції та інших силових служб з метою створення умов, наближених до реальності — все як буває насправді. Цьогоріч вперше використовували унікальне симуляційне обладнання – манекени, які повністю відтворюють стан людини. Їх для навчання українських лікарів надала асоціація «Медична та благодійна допомога Франція-Україна».

Про рівень змагань свідчить і той факт, що на відкритті з вітальним словом виступила «перша леді» – Олена Зеленська.

Головним призом був автомобіль ЕМД. Окрім того, за перші 3 місця команди-переможці отримали дихальні апарати «Hamilton-T-1». Загальна вартість призового фонду склала майже 5 мільйонів гривень.

Усі команди успішно пройшли випробування та довели свою професійність. Переможцем стала бригада Волинського центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, яка отримала новий реанімобіль для свого закладу охорони здоров’я.

ТНМУ – флагман у підготовці парамедиків

У ТНМУ – шість років досвіду, три випуски парамедиків, щорічне вдосконалення освітньо-професійної програми за результатами відгуків стейк-холдерів, викладачів та студентів, і, нарешті, – поява нової спеціалізації у спеціальності «Медсестринство» – «Парамедик». Наш університет був ініціатором запровадження цієї спеціальності, тому під час чемпіонату викладачі Тернопільського медуніверситету уважно спостерігали за виступами команд, до складу яких увійшли парамедики.

Отже, до складу бригади ЕМД – переможця «Буковинського медичного ралі – 2024» з Волинського центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф увійшла наша випускниця – парамедикиня Анастасія Сіжук. У першій десятці – ще дві бригади ЕМД з парамедиками з числа наших випускників: з Львівського центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф – Орест Левіцький, бригада парамедиків з Хмельницького центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф – Назарій Журавський і Дарія Валетнікова. Вітаємо переможців і раді, що результати нашої роботи з підготовки парамедиків мають чудові практичні втілення.

Разом з тим, час не стоїть на місці обговорюємо освітньо-професійну програму  «Парамедик», будемо вдячні за ваші відгуки і побажання.