Примула: квітка краси та здоров’я

У світoвій флoрі рід Примула родини Первоцвіті є одним з найчисленніших та об’єднує понад 600 видів одно- і багаторічних рослин. Майже 300 видів зростають в Азії, Гімалаях і Китаї, в Європі – 33, Північній Америці – 22, декілька – в Африці, Південній Америці, Саудівській Аравії та один – на острові Ява. На території України зростає дев’ять видів роду Примула.

Значне розповсюдження у ландшафтному дизайні в Україні набув культивований вид роду Примула (Primula L.) – примула дрібнозубчаста. Рослина не лише привертає увагу своєю красою, але й користю.

Батьківщиною примули дрібнозубчастої є Гімалаї, Південно-Східна Азія та Афганістан. Висота рослини – до 30 см, а на час дозрівання насіння може досягати 50 см. Діаметр розетки – 25-30 см. Рослина має великі, зморшкуваті, широкі, світло-зеленого кольору листки, які після цвітіння продовжують свій ріст і можуть бути завдовжки 20-40 см. Для неї прикметне незвичайне щільне суцвіття кулястої форми, 5-8 см у діаметрі, які з’являються в наприкінці квітня – на початку травня, на квітконіжці завдовжки до 10-20 см. Квітки білі, бузкові, фіолетові з відтінками. На одній рослині може бути 5-7 суцвіть. Уся рослина, особливо квітконоси, вкрита борошнистим жовтуватим нальотом. Цвіте з квітня 30-40 днів, має прекрасну зимостійкість.

Часто рослина зацвітає в безлистому стані. На початку цвітіння квітконоси короткі – не більше 2-3 см. До середини цвітіння суцвіття-кульки знаходяться на висоті 20-25 см.

Розмножується частіше насінням. На легких ґрунтах почасти утворює самосів. Рясне цвітіння сіянців наступає на 3-4-му році життя. Можна розмножувати відрізками коренів. Добре росте як на сонячних, так і на затінених ділянках з пухким родючим ґрунтом. Використовують її для зимової вигонки та на зрізання.

Має багато садових різновидів з білими, пурпуровими, бузковими та рубіново-червоними квітками.

У культурі примула дрібнозубчаста з XIX століття.

Науковці ТНМУ дослідили хімічний склад листків і підземних органів рослини та встановили, що кореневища з коренями примули дрібнозубчастої містять фенольні сполуки, серед яких флавоноїди (рутин, ізокверцитрин, лютеолін, кемпферол, 5,8-дигідроксифлавон, 5-гідроксифлавон, 2-гідроксифлавон та 5,2-дигідроксифлавон), гідроксикоричні кислоти. Листки та квітки цього виду містять кумарини,

Підземні органи рослини містять також хлорогенову, кофейну, сирінгову, п-кумарову, ферулову, синапову, цинамову, хінну кислоти; квітки – вільні цукри: рибозу, ксилозу, глюкозу, галактозу та сахарозу, листки – глюкозу, фруктозу, сахарозу. У підземних і надземних органах примули дрібнозубчастої виявлено органічні кислоти, сапоніни тритерпенового ряду, таніни, поліфеноли, амінокислоти.

Багатий елементний склад рослини. Листки містять 11 елементів, з них 4 макрoелементи (К, Na, Ca, Mg), 5 мікрoелементів (Fe, Cu, Zn, Mn, Cd) і 2 ультра-мікрoелементи (Ni, Co). Дoмінуючими макроелементами є калій (48942 мг/кг), кальцій (8578 мг/кг) і магній (4000 мг/кг).

Листки примули дрібнозубчастої також містять значну кількість марганцю – 54 мг/кг та феруму – 21,1 мг/кг.

Окрім декоративних, види роду Примула, в тому числі примула дрібнозубчаста, є корисними лікарськими рослинами, тому їх широко застосовують у традиційній (народній) медицині та фармацевтиці.

Препарати з коренів і кореневищ примул мають слабку сечогінну, потогінну та відхаркувальну дію, посилюють секреторну активність слизових оболонок верхніх дихальних шляхів і бронхів, підвищують активність миготливого епітелію й прискорюють виведення мокротиння з дихальних шляхів. Препарати рослин застосовують при захворюваннях дихальних шляхів: хронічних трахеїтах, бронхітах і бронхопневмоніях; хворобах нервової системи та як заспокійливий засіб – при безсонні. Зовнішньо відвар коренів рослин використовують для полоскання при запаленні горла, ротової порожнини.

Свіже листя примул використовують як вітамінний засіб для виготовлення чаїв і концентратів вітаміну С, якими лікують авітамінози, а також при млявості, відсутності апетиту та захворюваннях ясен.

З квіток примул можна заварювати чай та пити його за головного болю, нервовій слабкості й безсонні, застуді, як сечогінний засіб.

Науковці встановили відхаркувальну й протизапальну дію густих екстрактів з листків та з кореневища з коренями примули дрібнозубчастої. Екстракти з примули дрібнозубчастої також проявляють гіпоглікемічну та ранозагоювальну активність.

Досліджена антимікробна дія екстрактів примули дрібнозубчастої та доведено, що вони проявляють інгібувальний вплив на грампозитивні (Staphylococcus aureus) та грамнегативні (Esche-richia coli, Klebsiella pneumo-niae, Salmonella typhi) мікроорганізми.

Обов’язково потрібно пам’ятати, що квітки примули виділяють пилок, який, потрапляючи на слизові оболонки носа, рота, очей, може спричинити в людей сінну хворобу, що належить до алергічних захворювань.

Світлана МАРЧИШИН,

завідувачка кафедри фармакогнозії ТНМУ, професорка,

Лілія БУДНЯК,

доцентка кафедри управління та економіки фармації з технологією ліків