Директорка ННІ медсестринства, доцентка кафедри клінічної імунології, алергології та загального догляду за хворими Світлана Ястремська та заступниця директорки ННІ медсестринства, доцентка кафедри клінічної імунології, алергології та загального догляду за хворими Людмила Мазур з 14 жовтня до 1 листопада стажувалися в університеті Мак-Юена в м. Едмонтон (Альберта, Канада).
Стажування відбувалося в рамках угоди про співпрацю між університетом Мак-Юена (Канада) та Тернопільським національним медичним університетом ім. Івана Горбачевського та було здійснене за фінансової підтримки Українського центру ресурсів та розвитку (УЦРР), Канада, та безпосередньо його керівника Лариси Гайдук.
Метою стажування було ознайомлення з методичними підходами до організації наукової роботи в сфері медсестринства, післядипломної освіти медсестер і роботою центру онлайн-навчання в університеті Мак-Юена та обговорення питань подальшої співпраці між факультетами університету Мак-Юена, УЦРР та ТНМУ.

Делегація ТНМУ зустрілася з активним президентом Університету Мак-Юена Джоном Мак-Ґратом. Президенту передано вітальний лист ректора ТНМУ Михайла Корди, буклет про наш університет, а також під час зустрічі обговорено мету візиту й окреслено подальші шляхи співпраці між навчальними закладами.
Були проведені зустрічі з деканом факультету охорони здоров’я та суспільних наук і факультету медсестринства Фредом Мак-Джіном, керівником відділу міжпрофесійної освіти та симуляційного навчання Джилом Віхосом, керівником відділу міжнародної роботи Кімберлі Говард.
Світлана Ястремська та Людмила Мазур виступили перед викладачами медсестринського факультету університету Мак-Юена з інформацією про Тернопільський національний медичний університет, ННІ медсестринства, про програми, за якими навчаються студенти та методикою проведення навчання як для студентів університету, так і для здобувачів післядипломної освіти.
За участі Кристини Шумки взято участь у вебінарі з організації та проведення якісних досліджень, до якого доклалися співробітники університету Джорджії (Афіни, США) за сприяння та у співпраці з університетом Альберти.
Проведено зустріч з Оленкою Білаш, професоркою Університету Альберти, з якою обговорено теоретичне підґрунтя, методику якісних досліджень, а також переваги й недоліки різних форм якісних досліджень, змішаних та кількісних досліджень. Досягнуто домовленості, що Оленка Білаш проведе майстер-клас з якісних досліджень у ТНМУ. Із співробітниками факультету медсестринства Елізабет Бургес-Пінто, Джуді Ониськів обговорено особливості проведення змішаних досліджень у медсестринстві. Проведено наукову конференцію, в рамках якої асистент факультету медсестринства Мері Асіріфі презентувала результати своєї роботи на здобуття наукового ступеня доктора філософії, в якій були використані методики змішаного наукового дослідження.
З Елізабет Бургес-Пінто обговорили подальші перспективи розвитку проєкту «Глобальне здоров’я» та розробили попередній план заходів у рамках проведення сесії цього проєкту в ТНМУ у травні 2020 року. Весняний курс 2020 року буде вже третім курсом предмету «Глобальне здоров’я», що проводять спільно викладачі Університету Мак-Юена та ТНМУ й до участі в якому залучають студентів-медсестер обох навчальних закладів.
Учасники делегації ТНМУ ознайомилися з роботою та особливостями проведення навчання й екзаменів на базі симуляційного центру. Доцентки Світлана Ястремська та Людмила Мазур взяли безпосередню участь у двох заняттях у стимуляційному центрі. На практичному занятті за участі стандартизованих пацієнтів студенти-медсестри працювали в командах за розробленим працівники Центру стимуляційного навчання. Проводили відеозаписи та подальше обговорення дій команд при роботі з пацієнтом (дебрифінг). Симуляційне заняття з неонатології відбувалося на попередньо запрограмованих інтерактивних манекенах, при цьому студенти проводили перший медсестринський огляд новонародженої дитини.
Доцентки С.О. Ястремська та Л.П. Мазур взяли участь у круглому столі зі співробітниками центру он-лайн-навчання під керівництвом Лінн Фейст. Визначено основні виклики, які виникають при навчанні за он-лайн-методикою, а також шляхи їх вирішення, окреслено подібності та відмінності між ними в Україні й Канаді. Розглянуто компоненти, які використовують при проведенні дистанційного навчання в Університеті Мак-Юена, програмне та начально-методичне забезпечення такого навчання, а також особливості проведення занять. Звертає на себе увагу широке використання он-лайн-методик навчання у студентів денної форми навчання, а також особливо активне їх запровадження у системі післядипломної освіти.
Учасники делегації ознайомилися з особливостями роботи медсестринських клінік і центрів громадського здоров’я. За допомоги Барби Боркент, викладачки медсестринського факультету університету Мак-Юена, ознайомилися з роботою програми уряду Альберти з допомоги біженцям, а також з роботою центрів тимчасового перебування біженців. Відвідали заняття для біженців, на яких студенти-медсестри обговорювали з ними проблему грипу та важливість вакцинації від цього захворювання. Відвідали центр громадського здоров’я під керівництвом магістерки медсестринства Еллен Елліотт, в якій, окрім амбулаторної та невідкладної допомоги населенню, розміщені відділення хоспісної допомоги та тривалого догляду за хворими, а також велике відділення догляду на дому. Клініка обслуговує громаду з майже одним мільйоном мешканців, догляд на дому надається понад одній тисячі пацієнтів.
З Ларисою Гайдук обговорили подальші перспективи розвитку співпраці за підтримки УЦРР і можливих проєктів за напрямками:
– післядипломна освіта медсестер в Україні (курсів післядипломної освіти),
– безперервна післядипломна освіта в галузі медсестринства,
– організація спільних українсько-канадських педагогічних курсів підвищення кваліфікації викладачів,
– співпраця з факультетом науки та мистецтв, зокрема, обмін викладачами та розроблення спільних програм з базових дисциплін (природничих дисциплін, англійської мови за професійним спрямуванням),
– участь у спільних міжнародних наукових проєктах і ґрантах.
Наталія ВОЛИНЕЦЬ