Skip to content

НАУКОВА РОБОТА

Наукова робота ННІ медико-біологічних проблем передбачає планування та виконання дисертаційних робіт, виконання кафедральних і міжкафедральних науково-дослідних робіт, організацію та участь у проведенні всеукраїнських і міжнародних наукових форумів, підготовку студентських наукових робіт, забезпечення роботи лабораторії мікробіологічних досліджень. Кадровий потенціал ННІ медико-біологічних проблем становить 11 докторів медичних наук, 1 доктор ветеринарних наук, 25 кандидатів медичних наук, 14 кандидатів біологічних наук, 2 кандидати педагогічних наук, 2 кандидати економічних наук, по одному кандидату фармацевтичних, філологічних та географічних наук, 1 доктор філософії (богослов’я).

Виконуються наступні науково-дослідні роботи:

  • «Дослідження регенеративного потенціалу засобів клітинної терапії при гострому респіраторному дистрес-синдромі». № держреєстрації 0121U100159; керівник НДР: доктор медичних наук, професор кафедри функціональної та лабораторної діагностики ТНМУ ім. І. Я. Горбачевського  І.Я. Криницька (2021-2026 рр.).
  • «Дослідження регенераторного потенціалу мезенхімальних стовбурових клітин при пошкодженні тканин в експерименті та перспективи їх терапевтичного застосування». № держреєстрації 0120U104146; керівник НДР: завідувачка кафедри медичної біології ТНМУ ім. І. Я. Горбачевського, доктор медичних наук, професор Л.Я. Федонюк (2021-2023 рр.).
  • «Біологія, епідеміологічне значення та заходи обмеження чисельності іксодових кліщів в урбоценозах та агроценозах західного регіону України». № держреєстрації 0120U104153; керівник НДР: завідувачка кафедри медичної біології ТНМУ ім. І. Я. Горбачевського, доктор медичних наук, професор Л.Я. Федонюк (2021-2023 рр.).
  • 0122U000035 Особливості формування резистентності у представників умовно-патогенної флори в умовах здоров’я і патології (2021-2024 рр. керівник: д-р. мед. н аук, проф. С. І. Климнюк )
  • 0121U100134 «Психофізіологічні механізми адаптації молодих осіб в умовах глобального потепління». (2020-2024 рр., керівник проф. Вадзюк С.Н.).
  • 0120U104150 Проблеми громадського здоров’я в період реформування системи медичної допомоги в Україні (2020 – 2022, керівник проф. Голяченко О.М.)
  • МПК А61F5/00, А61В5/02, А63В23/00 A61Н1/00. Морфо-функціональний вплив різних режимів рухової активності та гіподинамії на організм студентів у віковому аспекті. (2019-2022 рр., керівник д-р мед. наук, професор Д.В. Попович)

Колективом інституту отримано понад 50 патентів на винахід, а також 25 свідоцтв на раціоналізаторські пропозиції, опубліковано понад 1 000 публікацій у журналах і збірниках статей. Щорічно на засіданнях кафедр інституту заслуховуються звіти дисертантів кафедр про виконану наукову роботу та звіти про виконання кафедральних та міжкафедральних науково-дослідних робіт.

На даний час співробітниками інституту виконується одна докторська та близько 10 кандидатських дисертацій. У наукових дослідженнях особлива увага приділяється вивченню впливу гео-метеорологічних факторів на здоров’я студентів, їх мікробіологічний статус з акцентом на ураження стафілококовою інфекцією, дії соціальних факторів, як чинників що здатні істотно впливати на розвиток та перебіг хронічної патології серцево-судинної системи з акцентом на артеріальну гіпертензію і гіпертонічну хворобу. У березні 2003 р. була створена Лабораторія мікробіологічних і паразитологічних досліджень, яка пройшла державну акредитацію та отримала Акт на право проведення методик вимірювань. Сферами наукових інтересів колективу лабораторії є мікробна екологія людини в різні вікові періоди в нормі та при патології; адгезивні, антагоністичні, антикомплементарні властивості мікроорганізмів; антибіотикочутливість бактерій; вплив мікроорганізмів на розвиток соматичних захворювань; проблеми застосування пробіотиків у медицині, гельмінтози. У лабораторії проходить санітарно- профілактичне обстеження працівників та студентів всіх факультетів університету, що включає понад 6000 бактеріологічних досліджень для визначення носійства золотистих стафілококів та патогенних ентеробактерій, та більше 3000 паразитологічних аналізів. Крім того, у планових науково-дослідних і дисертаційних робіт.

Лабораторія мікробіологічних і паразитологічних досліджень

На кафедрі фізіології з основами біоетики та біобезпеки створено 6 тематичних лабораторій, які оснащені новітньою апаратурою, яка дає можливість проводити оцінку функцій органів і систем організму на сучасному рівні: функціональної діагностики нервової і ендокринної систем; функціональної діагностики системи крові; функціональної діагностики системи кровообігу; функціональної діагностики системи дихання; функціональної діагностики систем травлення і виділення; функціональної діагностики сенсорних систем. У лабораторії функціональної діагностики нервової і ендокринної систем виконуються дослідження функцій кори головного мозку з використанням комп’ютерного електроенцефалографічного комплексу вітчизняного виробництва, комп’ютерного міографічсного комплексу, проводиться дослідження рефлексів, виконуються експериментальні роботи з вивчення впливу автономної нервової системи та гуморальних чинників на функції організму.


Вимірювання внутрішньоочного тиску за допомогою безконтактного цифрового індикатора.


Дослідження стану рогівки і оптичних середовищ ока з допомогою авторефрактометра/кераторефрактометра URK -700.

Проведення математичного аналізу серцевого ритму з використанням електрококардіографічного комплексу «Спектр+». Визначення стану центральної гемодинаміки за допомогою грудної реографії  


Проведення ультразвукової діагностики

Проводиться співпраця: – з бактеріологічною лабораторією «Тернопільської обласної клінічної лікарні», по дослідженню полірезистентних штамів бактерій за допомогою бактеріального аналізатора Vitek Compact – 2 та моніторинг антибіотиикорезистентності чутливості мікроорганізмів до антибіотиків за допомогою систем WHONet. – з Національним університетом «Львівська політехніка» щодо створення, лабораторного і експериментального випробування нових лікарських та біоактивних добавок.  

Щорічно проводиться науково-практична конференція «Довкілля і здоров’я»

Учасники VІІ науково-практичної конференції “Довкілля і здоров'я” в НОК “Червона калина” (2005 рік)

Науково-практична конференція Довкілля і здоров’я (2018 )


XXI Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю «Довкілля і здоров’я», присвячена 35-ій річниці Чорнобильської катастрофи онлайн (2021)


ХХІІ Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю «Довкілля і здоров’я», що проводилася онлайн у зв’язку із військовим станом в Україні (2022)

Кафедрою громадського здоров’я та управління охороною здоров’я проведено третій науковий симпозіум з міжнародною участю «Громадське здоров’я в глобальному та регіональному просторі – виклики в умовах пандемії COVID-19 та перспективи розвитку», організований та проведений спільно з Акконським гуманітарним університетом Берліну за підтримки Федерального міністерства охорони здоров’я Німеччини (22-24.09.2021 р.).

Кафедрою громадського здоров’я та управління охороною здоров’я проведено четвертий науковий симпозіум з міжнародною участю «Громадське здоров’я в соціальному і освітньому просторі – виклики в умовах глобалізації суспільства та перспективи розвитку», організований та проведений спільно з представниками Акконського гуманітарного університетом Берліну та державної установи «Центр громадського здоров’я МОЗ України» (21-23.09.2022 р.)

Співробітники кафедри фізичної терапії, ерготерапії та фізичного лікування активно приймають участь у багатьох наукових симпозіумах, конференціях, конгресах, тренінгах, майстер-класах, вебінарах, фахових школах. Тільки за два останні роки вони відвідали понад 50 різноманітних наукових форумів, зокрема:

  • Cardiac Rehabilitation. Physiotherapy in cardiac rehabilitation of persons with chronic heart failure. This event was co-organized by the Jozef Pilsudski University of Physical Education in Warsaw On 29 October 2021 (6 h).
  • 6th International Scientific and Practical Internet – Conference Modern problems of improve living standards in a globalized world November 25 – 26, 2021.
  • XХI Ювілейна міжнародна науково-практична конференція, присвячена 90-річчю з дня заснування кафедри фізичної реабілітації, спортивної медицини, фізичного виховання та валеології ОНМедУ «Сучасні досягнення спортивної медицини, фізичної реабілітації, фізичного виховання та валеології» 6-7 жовтня 2022 року, Одеса.

  • Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю «Актуальні питання вищої медичної освіти з формування практичних навичок і компетенцій лікаря загальної практики – сімейного лікаря», 12–13 жовтня 2022 року Тернопіль.

Викладачі інституту постійно оновлюють свої знання та навики, для цього використовують різні програми по стажуванню та обміні досвідом в Україні та за її межами.

9-10 жовтня 2017 року в м. Упсала (Швеція) відбулася зустріч представників навчальних закладів Європи «Preparatory Meeting for the BUP Rectors Conference», на якій завідувач кафедри медичної біології проф. Л. Я. Федонюк представила концепцію проекту «Vital Ecogenetic Aspects of Human and AnimalPathology Under Conditions of Global Ecological Crisis» з метою підвищення якості освіти та наукових досліджень у межах співпраці з партнерами Балтійської наукової мережі в регіоні Балтійського моря.

Стажування Татарчук Людмили Василівни доцента кафедри фізіології з основами біоетики та біобезпеки у Вищій школі бізнесу – Національному університеті Люїса у місті Новий Сонч (Республіка Польща) 2019 рік. Лекцію читає  Dariusz Woźniak Dr of Economics, Dean of College of Social and Computer Science, Wyższa Szkoła Biznesu – National-Louis University (Poland).


Wyższa Szkoła Biznesu – National-Louis University м. Новий Сонч (Республіка Польща)


Завідувач кафедри, професор Дарія Володимирівна Попович  у складі міжнародної делегації Еразмус+, Рига  (2019 р.)

Проф. Федонюк Л.Я. проходила стажування (15-27 травня 2022 року) в рамках науково-освітньої співпраці у міжнародному проєкті «Чотири стихії природи – гармонія життя в Тернопільській області та в Підкарпатському воєводстві”, яке реалізується за угодою про наукове співробітництво, укладеної між Тернопільським національним медичним університетом ім. І. Я. Горбачевського МОЗ України та Жешувським університетом.


Доц. Покришко О.В. взяла участь у сьомій Євро-Середземноморській конференції LifeSciences, Pharma, and Biomedicine (BioNat-7), 7-8 жовтня 2021 р., м. Каїр, Єгипет.


Науково-практичний тренінг з вивчення антибіотикорезистентності та синергії антибіотиків 13-14 жовтня 2022 р. Доц. Покришко О.В.

Асистенти Галабіцька Ірина Михайлівна та Медвідь Ігор Ігорович взяли участь у Европейському клубі панкреатологів (53rd Meeting of the European Pancreatic Club) 2021 р.

Професор кафедри фізичної терапії, ерготерапії Попович Д.В. пройшла фахове стажування при загальній факультетській лікарні Карлового університету в м. Прага та отримала сертифікат участі.


Доцент Толокова Т.І. приймала участь у науковопрактичній конференції «Реабілітаційні та фізіотерапевтичні методи лікування у системі охорони здоровя Італії» (м. АбаноМонтегротто, Італія, регіон Венето, 25.10-02.11.21). А також пройшла Міжнародне стажування “Розвиток м’яких навичок у професійній підготовці викладачів”/ “Soft skills development in teaching professional training” (вересень 2022 року).


Стажування Бондарчук Валентини Іванівни доцента кафедри фізичної терапії, ерготерапії та фізичного виховання в Kliniken Schmieder Allensbach, Konstanz, Germany (2023 р.)


Бондарчук Валентина Іванівна, Henry Centrum – intensive rehabilitation, Словаччина (2023 р.)


Lekárska fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Словаччина (2023 р.)

На всіх кафедрах активно функціонує студентський гурток, де здобувачі освіти можуть повправлятися практичних навичкам та провести різні наукові дослідження. За участю гуртківців опубліковано понад 500 робіт у збірниках тез наукових конференцій. Студенти-гуртківці приймають участь у роботі всеукраїнських і міжнародних конференціях, семінарах, симпозіумах показуючи гарні результати та отримуючи високі нагороди.

 


Ольга Козак зайняла перше місце з доповідю «Особливості дії різних видів антисептичних засобів» (науковий керівник – доц. Ткачук Н.І.).


Учасники конференції «XII Міжнародний медичний конгрес студентів і молодих вчених»: проф. Федонюк Л.Я., Мікоша Хуберт Віктор, Сучинська Христина


Швець Юлія «Дослідження крові на стерильність у відділенні інтенсивної терапії Тернопільської університетської лікарні» (науковий керівник – доц. Покришко О.В.)


Професор Ганна Сатурська та студентки шостого курсу медичного факультету Марія Рябоконь і Уляна Сатурська – учасники Всесвітнього саміту охорони здоров’я (WORLD HEALTH SUMMIT – 2019)


Викладачі-куратори та студенти-переможці міжнародної олімпіади «Самарканд» (2021рік)


Переможці Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт у секції «Теоретична медицина»: Білик Ярослав, Чорній Софія.

Переможці у секції «Біологія» – XXVI Міжнародний медичний студентський конгрес та молодих вчених

Участь студентів ХХVI Міжнародному конгресі студентів та молодих вчених 2022 р.

Диплом студента Singh Vipin Kumar на ХХVІІ міжнародному медичному конгресі студентів та молодих вчених (2023 рік).


Переможець в ХХVІI міжнародному медичному конгресі студентів та молодих вчених студент 5 курсу іноземних студентів Singh Vipin Kumar (2023 рік).


Студентка Марія Ільчишин, переможниця ХХVІI міжнародного медичного конгресу студентів та молодих вчених разом із науковим керівником доцентом Привроцькою Іриною Богданівною (2023 р.)