Смачний та корисний виноград

Виноград можна назвати одним з найбільш корисних плодів. Він помічний за перевтоми, гіпотонії, подагри, анемії, гастриту з підвищеною секрецією, захворювань нирок, печінки, бронхів. Виноградний сік використовують у разі ангіни, безсоння, атонічних запорів, маткових кровотеч, виснаження нервової системи. До речі, він, на відміну від інших соків, відразу надходить у кров. А за своїм хімічним складом схожий на грудне жіноче молоко. Сушений виноград (родзинки) використовують як жовчогінний, протизапальний та загально-зміцнювальний засіб.

Вплив винограду на організм людини настільки різноманітний, що в медицині сформувався навіть окремий напрям – ампелотерапія (виноградолікування). Виноград чинить загальнозміцнювальну й тонізувальну дію, нормалізує процеси кровотворення, роботу серцево-судинної системи й травного тракту. Науково доведено його каменерозчинну, кровоспинну, бактерицидну, антитоксичну, потогінну, відхаркувальну, сечогінну, проносну й заспокійливу дію. Виноградолікування радять проводити людям, які мають серцево-судинні хвороби, артрити, ревматичні захворювання, анемію, захворювання шлунка й кишківника, дихальних шляхів (хронічні бронхіти, пневмонія, туберкульоз), для усунення застою жовчі в жовчному міхурі, з метою нормалізації обміну речовин, лікування сечокам’яної хвороби, захворювань нирок, за проблем шкіри, нервових розладів, хронічної втоми, остеохондрозу, для відновлення після хіміо- та радіотерапії під час лікування онкозахворювань, оздоровлення всього організму. Існують і протипоказання до застосування ампелотерапії, хоча їх небагато. Не рекомендують лікуватися виноградом за цукрового діабету, ентероколіту з хронічними проносами, проривної виразки шлунка, рубцевого звуження стравоходу й воротаря, виразкових процесів у порожнині рота.

Універсальність ампелотерапії пояснюється тим, що у виноградних ягодах містяться майже всі потрібні організму речовини, за винятком білків і жирів. Його плоди містять: глюкозу й фруктозу (універсальні джерела енергії для організму), органічні кислоти (чинять протизапальну, антитоксичну, бактерицидну, протиракову дію, поліпшують обмін речовин), вітаміни – С (захищає організм від багатьох вірусних і бактеріальних інфекцій, підвищує еластичність і міцність кровоносних судин, допомагає очищати організм від отрут, активізує роботу ендокринних залоз, поліпшує стан печінки, сприяє зниженню рівня холестерину в крові, ефективний за лікування більшості захворювань), Е (справляє омолоджувальну дію, сповільнює старіння клітин, зміцнює імунітет, сприяє профілактиці атеросклерозу, катаракти й інших патологій), К (нормалізує процес зсідання крові, підвищує міцність судинних стінок, бере участь в енергетичних процесах, регулює рухову функцію травного тракту й роботу м’язів). Містить також каротин (підвищує опірність організму до різних інфекцій, сприяє росту й зміцненню кісток, збереженню здоров’я шкіри, волосся, зубів, ясен), фолієву кислоту (нормалізує кровотворну функцію, сприяє виробленню нових клітин), катехіни (захищають від раку, діабету, інсульту й серцевих захворювань) і лейкоантоціани (капілярозміцнювальні й протиракові речовини), пектини (очищують організм від отрут), ферменти (потрібні для численних хімічних реакцій, які перебігають у нашому організмі), ефірні олії (мають бактерицидну, антисептичну й протизапальну дію, позитивно впливають на нервову систему), кумарини (запобігають виникненню тромбів), камедь (знижує рівень холестерину, виводить отрути), смоли (антисептична, протигнильна дія), клітковину (очищує від шлаків, нормалізує кишкову мікрофлору), мінеральні солі калію (протисклеротичний засіб, запобігає втомі, знижує ризик розвитку синдрому хронічної втоми). Йдеться й про залізо (сприяє кровотворній функції), магній (найважливіший мінерал для серця), марганець (поліпшує роботу мозку й ендокринної системи) та багато інших елементів.

Перед уживанням ягоди треба ретельно промити, бажано у двох водах, адже на їхній шкірці можуть бути хімікати. Якщо виноград провокує здуття живота, його треба вживати без шкірки й кісточок (випльовуючи їх), проковтувати лише м’якоть. Сік для повнішого засвоєння потрібно пити невеликими ковтками й дуже повільно. З лікувальною метою виноград починають приймати з невеликих доз: 200-300 г на добу. Поступово доза збільшується до 1-2 кг на день, а потім знижується до первинної дози. Лікувальну дозу винограду ділять на три порції, кожну з яких з’їдають за годину до їди. Якщо замість ягід використовувати виноградний сік, то починати його прийом потрібно зі 100 мл, тобто з половини склянки, поступово доводячи кількість до 1,5 склянки за прийом. Загалом курс ампелотерапії триває від одного до двох місяців. На період лікування рекомендують вилучити з харчування жирне м’ясо, сире молоко, кисляк, кефір, чорний хліб, шоколад, гострі стави й газовані напої.

До речі, не викидайте виноградні кісточки, яких під час проведення лікування збирається чимало. Це добрий сечогінний засіб. На склянку води беруть столову ложку висушених кісточок, кип’ятять 10 хвилин на слабкому вогні. Отриманий відвар фільтрують і приймають по 1/3 склянки двічі-тричі на день. Із виноградних кісточок добувають також дуже цінну олію. На жаль, її можна приготувати лише промисловим способом.

Лілія ЛУКАШ