100 фахівців служби екстреної медичної допомоги завершили навчання з курсу «Інструктор з догоспітальної допомоги»

На базі центру симуляційного навчання Тернопільського національного медичного університету 100 фахівців навчально-тренувальних відділів обласних центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф завершили навчання з курсу «Інструктор з надання догоспітальної допомоги». Більшість з них, а це понад 70%, стануть сертифікованими інструкторами, які будуть займатись практичною підготовкою своїх колег зі служби ЕМД після того, як усі вони (лікарі та фельдшери) успішно завершать онлайн-навчання з теоретичних основ. Загалом практичні навички отримали представники всіх регіонів України.

Курс «Інструктор з надання догоспітальної допомоги» є важливим етапом масштабного освітнього проєкту, який продовжує трансформацію системи екстреної медичної допомоги. Проєкт вперше був впроваджений в лютому 2019 року у співпраці Міжнародного Червоного Хреста з Тернопільським національним медичним університетом імені I.Горбачевського.

Ці курси є частиною спільного професійного навчання медпрацівників бригад екстреної медичної допомоги в межах проєкту Міністерства охорони здоров’я України та Світового банку, який завершився 20 квітня 2023 року. Свої знання, вміння і практичні навички передавали досвідчені інструктори центру симуляційного навчання та викладачі кафедри екстреної та симуляційної медицини, кафедри педіатрії факультету післядипломної освіти, кафедри акушерства та гінекології ТНМУ (професор Арсен Гудима, доцент Галина Цимбалюк, доцент Ольга Дутчак, доцент Емілія Бурбела, доцент В. Мартинюк, асистенти Ольга Прохоренко, Антоніна Черватюк, Юрій Денисюк, Наргіз Джавадова, Роман Гук), а також інструктори ВГО «Всеукраїнська рада реанімації та ЕМД» та Європейської ради реанімації – лікарі МНС Олена Воловик та Людмила Павленко.

Для підвищення професійних навичок організатори застосували комбінований підхід. Навчання було поділено на три етапи:

– Підготовка чотирьох інструкторів для кожного з обласних центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф у форматі наживо з подальшим стажування на базах роботи.

– Дистанційне навчання усіх працівників центрів за спеціально розробленою програмою теоретичної частини курсу.

– Навчання працівників центрів ЕМД на практиці зі своїми колегами-інструкторами, підготовленими на першому етапі проєкту.

Таким чином навчанням будуть охоплені всі фахівці медицини невідкладних станів у всіх регіонах України – це майже 25 тисяч лікарів та фельдшерів. Усі вони отримали знання і вміння, що ґрунтуються на світових стандартах, украй необхідні під час роботи в умовах війни.

Тренінги наживо для інструкторів, які тривали впродовж місяця для кожної з п’яти груп слухачів, відбулися на базі симуляційного навчального центру університету. Навчання тривали 24 дні та передбачали такі цикли: «Менеджмент критичного дорослого пацієнта та розширені реанімаційні заходи у дорослих» – 8 днів, «Менеджмент критичного педіатричного пацієнта та розширені реанімаційні заходи у дітей » – 5 днів, «Менеджмент критичного постраждалого з травмою» – 5 днів, «Медицини катастроф та тактична ЕМД» – 2 дні, інструкторська майстерність – 3 дні. Один день тривав іспит, в якому курсанти працювали як лідери бригади ЕМД у трьох клінічних симульованих ситуаціях.

У рамках проєкту також було розроблено методичні рекомендації для інструкторів щодо відпрацювання практичних навичок і компетенцій за вище вказаними трьома циклами. Авторами були професор Арсен Гудима, Віталій Крилюк і викладачі кафедри екстреної і симуляційної медицини та кафедри педіатрії факультету післядипломної освіти ТНМУ. Ці матеріали будуть надані інструкторам НТВ у друкованому варіанті і стануть їхньою «настільною книгою».

У рамках цього проєкту учасники могли отримати низку додаткових вмінь і навичок. Зокрема 28 лютого – 5 березня 2023 року практикуючі лікарі та інструктори з Португалії передавали свій досвід на курсі «Міжгоспітальні перевезення критичного пацієнта» на базі центру симуляційного навчання Тернопільського національного медичного університету імені І.Горбачевського. До складу команди увійшли Вітор Алмейда (лікар в лікарні Тондела, Візеу), Кароліна Могош (лікар в Центральному госпіталі адміністративного центру Тамега е Суза (Centro Hospitalar Tamega e Sousa)), Уляна Підгірна (Університетська клініка Фару (Університет Алгарве)), Олена Березовська-Лоуренцо (лікар мережі амбулаторних клінік Естуаріу-ду-Тежу, Центральна адміністрація регіону Лісабону).

Тренінговий курс з симуляційної медицини від лікарів з Португалії охоплював такі питання, як організаційні та правові аспекти медичного транспортування критичного пацієнта; медичне транспортування критичних пацієнтів: безпечність та особливості; аеромедичне транспортування критичних пацієнтів; ускладнення та конфлікти під час медичного транспортування критичних пацієнтів; медичне транспортування критичних пацієнтів дитячого віку.

Під час майстер-класу «Аспекти гемотрансфузії в системі екстреної медичної допомоги» 20 січня 2023 року з курсантами своїми знаннями і досвідом поділився лікар з медицини невідкладних станів, член асоціації американських лікарів Браян МакМюррей (Brian R. McMurray) (https://www.tdmu.edu.ua/2023/01/23/strong-u-tnmu-vidbuvsya-majster-klas-aspekty-gemotransfuziyi-v-systemi-ekstrenoyi-medychnoyi-dopomogy-strong/).

Усі учасники проєкту мали можливість відпрацювати в симульованих клінічних сценаріях особливості роботи бригади ЕМД в умовах агресивної та стресової ситуації, яку організували їм викладачі кафедри  психіатрії ТНМУ.

У команди ТНМУ це не перший досвід реалізації подібного навчання. Сьогодні ця інструкторська група розпочала реалізацію іншого проєкту в рамках угоди про співпрацю між ТНМУ та ВООЗ щодо роботи команд медицини катастроф.