Науковець ТДМУ взяла участь у нараді-семінарі з питань сімейної медицини «Актуальні питання розвитку та функціонування первинної медичної допомоги»

9-10 липня 2015 року у Києві відбувся семінар-нарада для головних лікарів центрів первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД) та головних позаштатних спеціалістів зі спеціальності «загальна практика – сімейна медицина» на тему «Актуальні питання розвитку та функціонування первинної медичної допомоги» під патронатом Української асоціації сімейної медицини (УАСМ) за підтримки МОЗ України.

Це стало першою важливою і представницькою подією, ініційованою та організованою новообраним Президентом УАСМ, головним позаштатним спеціалістом МОЗ України з питань сімейної медицини, завідувачем кафедри сімейної медицини та амбулаторної допомоги НМАПО імені П.Шупика, професором Ларисою Матюхою і новим активом УАСМ. Захід відвідало понад 200 делегатів зі всіх регіонів України.

Завідувач кафедри первинної медико-санітарної допомоги та загальної практики – сімейної медицини Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського, віце-президент ГО «Асоціація сімейних лікарів Тернопільської області», член правління УАСМ, професор Лілія Бабінець представила наш виш у складі делегації Тернопільської області, до якої також увійшли президент ГО «Асоціація сімейних лікарів Тернопільської області», головний позаштатний спеціаліст зі спеціальності «загальна практика – сімейна медицина» департаменту охорони здоров’я Тернопільської облдержадміністрації Олексій Ткач, головний лікар Козівського ЦПМСД; Ольга Кубант, головний лікар Зборівського ЦПМСД Зоряна Пончко, головний лікар Гусятинського ЦПМСД Михайло Кобрин, головний лікар Бучацького ЦПМСД Сергій Головецький (на фото – тернопільська делегація разом з Президентом УАСМ проф. Ларисою Матюхою (третя справа)).

IMG_1244

Знаковою була активна участь у роботі семінару першого заступника міністра охорони здоров’я України Віктора Шафранського, який не просто привітав делегатів, а й активно долучився до роботи фокус-груп зі створення програми дій у галузі реформування первинної медичної допомоги. Заступник міністра дуже чітко і однозначно сформулював головний тренд розвитку системи охорони здоров’я України на найближчий час: «ПМД на засадах сімейної медицини – базис системи охорони здоров’я України».

Це дуже оптимізувало учасників форуму, задало правильний настрій, стимулювало активність представників сімейної медицини зі всіх куточків країни. Якщо високопосадовець від МОЗ показав готовність працювати з людьми «без краватки», як він сам озвучив, то це вже вселяє надію на можливий позитивний поступ у реформуванні ПМД.

IMG_20150709_141703

На фото – заступник міністра охорони здоров’я Віктор Шафранський у робочій атмосфері.

Цікавим був виступ професора Лариси Матюхи, яка сформулювала основні принципи ефективної роботи ПМД.

Лариса Матюха озвучила висновки багатьох міжнародних експертів: ПМД у 20 разів дешевша, ніж вторинна, і у 30 разів, ніж третинна. Для прикладу: у галузі серцево-судинної патології було доведено, що сучасні інвазивні коронарні втручання навіть за умови вчасного їх проведення не вирішують проблеми більше, ніж на 5-7%, у той час, як профілактика за європейською моделлю визначення 10-річного ризику фатальних СС-подій відносно здорових людям SCORE (Systematic Coronary Risk Evaluation) дає можливість знизити смертність на 45 – 65 %  по кінцевих точках оцінки.

За умови ефективної і якісної роботи сімейний лікар може забезпечити: 1) доступні і прийнятні послуги для пацієнтів; 2) справедливий розподіл ресурсів охорони здоров’я; 3) інтегроване і координоване надання комплексних лікувальних, реабілітаційних, паліативних та профілактичних послуг, а також зміцнення здоров’я; 4) раціональне використання технологій і ресурсів наступних ланок охорони здоров’я; 5) рентабельність ПМД.

Загальна практика – сімейна медицина може внести вагомий внесок в ефективні і низьковитратні послуги ПМД високої якості, що позитивно вплине на навантаження і якість спеціалізованої і госпітальної допомоги.

Президент УАСМ завершила свій виступ словами з британського журналу (1995 рік): «У лікарнях пацієнти приходять і йдуть, а хвороби залишаються, у первинній же ланці –  хвороби приходять і йдуть, а пацієнти залишаються».

Важливим моментом програми заходу було обговорення нової структури Асоціації. Це актуально для забезпечення ефективності роботи УАСМ у найближчому майбутньому. Було запропоновано ввести наступні структурні відділи (департаменти) УАСМ: відділ менеджменту, загально фінансовий (документообіг, бухгалтерія, пошук інвесторів, звітність та ін.), освіти, науковий, лікарської практики, медсестринства, юридичний.

malunok

Цікавим був виступ Костянтина Надутого (у ході роботи семінару члени УАСМ запропонували йому очолити відділ менеджменту УАСМ) на тему «Первинна медична допомога: Ми і «Зовнішнє середовище».

IMG_20150709_141652

На фото – новообраний керівник відділу менеджменту УАСМ Костянтин Надутий під час виступу.

Ним було запропоновано програму наступної роботи семінару у формі 4 фокус-груп з метою створення ефективної програми дій для реформи ПМСД на засадах СМ:

 • Лідерство і управління, взаємодія з органами місцевого самоврядування, державними органами
 • Надання послуг їх комплексність, розширення, раціональне використання медсестринства
 • Фінансування та оплата праці, штати
 • Нормативно-правове забезпечення ПМСД.

Фокус-групи запропонували створені ними проекти за такими пунктами:

 • Що я можу зробити сам
 • Що можемо зробити Ми (асоціація, лікарське самоврядування)
 • Що нам необхідно від місцевого самоврядування
 • Що нам необхідно від держави.

Основним посилом для делегатів семінару був вислів: для успіху ПМСД на засадах СМ необхідно розвивати лідерські якості у сімейних лікарів, а також керівників ЦПМСД.

Досягнення лідерства первинної ланки у системах охорони здоров’я є важливим завданням  (за даними ВООЗ, Алма-ати, 2013 рік).

На завершення було наведено слова надуспішної людини  Білла Гейтса: «Своїми успіхами в бізнесі я зобов’язаний, насамперед, здатності зосередитися на перспективних цілях, не піддаючись спокусі вирішувати нагальні завдання».

З великим піднесенням і зацікавленістю учасниками семінару було сприйнято презентації результатів роботи фокус-груп за певними напрямками. Всі розуміли, що ці напрацювання ляжуть в основу подальшого руху реформи у галузі ПМСД на засадах СМ, про що завірив учасників заступник Міністра охорони здоров’я Віктор Шафранський.

Результати роботи фокус-групи «Фінансування та оплата праці. Кадрові питання» представила професор Лілія Бабінець.

IMG_20150710_091340

На фото – фокус-група «Фінансування та оплата праці. Кадрові питання».

Дуже плідною і цікавою була зустріч учасників семінару-наради із народним депутатом України, керівником комітету Верховної Ради з питань медицини, професором Ольгою Богомолець.

11738055_1599532586981750_6721084903782171539_n

На фото – учасники семінару-наради із народним депутатом України, керівником комітету Верховної Ради з питань медицини, професором Ольгою Богомолець.

Основними меседжами її виступу були:

 • сімейний лікар – більше, ніж лікар; це лідер, державна людина, майже член родини, який вирішує не тільки медичні, але й соціальні, духовні та інші проблеми членів сім’ї;
 • сімейний лікар повинен бути готовим з часом стати приватним підприємцем;
 • він повинен доповнювати традиційні знання з протокольної медицини широким спектром знань з альтернативної медицини;
 • сімейний лікар повинен знати іноземні мови для постійного навчання з фаху і для комунікації;
 • сімейні лікарі повинні активно долучатись до роботи місцевих рад всіх рівнів аж до Верховної для досягнення великої мети – лобіювання інтересів системи охорони здоров’я і для ефективного вирішення потреб пацієнтів, для боротьби з корупцією у всіх сферах;
 • ПМД в Україні повинна стати по-справжньому європейською, досягти рівня найуспішніших країн світу.

Семінар-нарада для головних лікарів ЦПМСД та головних позаштатних спеціалістів зі спеціальності «загальна практика – сімейна медицина» «Актуальні питання розвитку та функціонування первинної медичної допомоги» відбулася у дусі конструктивної роботи і щирого професіонального і духовного спілкування, і хочеться вірити, що результати її будуть плідними, а створені фахівцями програми вирішення актуальних проблем сімейної медицини будуть прийняті до виконання.

З вірою у майбутнє сімейної медицини!

Інформацію надала професор Лілія Бабінець.