Меню Закрити

У ТДМУ вшанували пам’ять колишнього ректора Івана Гетьмана

Іван Гетьман народився 21 січня 1931 року в селі Богданівка Знам’янського району Кіровоградської області. У 1950 році закінчив 10 класів середньої школи і того ж року вступив на стоматологічний факультет Київського медичного інституту. В 1955 році отримав диплом з відзнакою і був направлений у місто Зборів Тернопільської області на посаду лікаря-стоматолога. У 1956-1960 роках – головний лікар райсанепідстанції і головний лікар Зборівської районної лікарні.

Без имени-5

У 1960 році Іван Ілліч був переведений на посаду головного лікаря Тернопільської обласної стоматологічної поліклініки. 1961-1963 рр. – завідувач лікувально-профілактичного сектора Тернопільського обласного відділу охорони здоров’я. З 1963 року Іван Гетьман розпочав працювати асистентом курсу стоматології кафедри шпитальної хірургії Тернопільського державного медичного інституту.

Наукова діяльність Івана Ілліча була присвячена проблемам знеболювання в хірургічній стоматології, вивченню і впровадженню в практику нових знеболювальних засобів, а також вдосконаленню пластичних операцій при вроджених вадах і аномаліях щелепно-лицевої ділянки. Ним запропоновано оригінальний варіант уранопластики, який за ефективністю переважав існуючі тоді методи. 1969 року І.І.Гетьман захистив кандидатську дисертацію на тему «Досвід застосування бенкаїну і тримекаїну в хірургічній стоматології». 1970 року він, як очільник курсу стоматології, був обраний на посаду доцента кафедри, 1971 року йому було присвоєно вчене звання доцента. За короткий період наукової діяльності І.І.Гетьман встиг опублікувати понад 30 наукових праць.

25 жовтня 1972 року доцента І.І.Гетьмана призначили ректором Тернопільського державного медичного інституту. Доля відвела йому трохи більше восьми років, але за цей час Іван Ілліч продовжив спрямовувати зусилля колективу на шляху зростання інституту, зміцнення його авторитету. Зокрема в цей період включили в навчальний план вивчення основ вищої математики з метою озброїти студентів знаннями і вміннями використовувати електронно обчислювальні машини та інші технічні засоби в медичній практиці. До середини 70-х років в інституті функціонували 3 телевізійні установки для демонстрації студентам оперативних втручань на кафедрах хірургії та акушерства і гінекології. На кафедрах облаштували класи програмованого навчання, тренажери для навчання і контролю знань студентів.

Для читання лекцій запрошували провідних спеціалістів з інших навчальних закладів і науково-дослідних інститутів. Серед запрошених були, академік Амосов М.М., тоді ще член-кор. АН УРСР Шалімов О.О., член-кор. АМН СРСР Зайко М.Н., член-кор. АМН СРСР Даниленко М.В., професори Сокол О.С., Грицюк О.Й., Чернушенко К.Ф. та інші провідні професори з Києва, Харкова, Львова, Москви.

Без имени-2

З 1973 року наукові розробки в інституті проводили в тісному зв‘язку з потребами практичної охорони здоров‘я. Велика увага приділялася оснащенню наукових лабораторій, освоєнню нових методик наукових досліджень. Зокрема, була впроваджена електронна мікроскопія, організовані гістохімічна, ультрамікротомна і морфометрична лабораторії, обладнані відповідною апаратурою. У 1973 році була створена рада молодих учених і спеціалістів, яка після ради студентського наукового товариства продовжувала сприяння підготовці наукових кадрів.

І.І.Гетьман дбав також про зміцнення матеріальної бази інституту. Зокрема, було побудовано два гуртожитки по вулиці Живова.

Успішна професійна і організаторська діяльність І.І.Гетьмана відзначена орденом «Знак Пошани», медаллю «За доблесну працю», почесним знаком «Відміннику охорони здоров‘я».

У ректора було ще чимало планів щодо вдосконалення всіх напрямів діяльності інституту, Але хвороба і передчасна смерть внаслідок повторного інфаркту міокарда 22 січня 1981 року перервали натхненну працю Івана Ілліча. Ім‘я його назавжди залишиться в історії нашого університету і в пам‘яті вдячних пацієнтів, в пам‘яті всіх, хто працював з ним, вчився у нього і знав його.

Минулого тижня в Тернопільському державному медичному університеті імені І.Горбачевського вшанували пам’ять з нагоди 85-річчя з дня народження і 35-річчя від дня смерті одного з ректорів ТДМУІвана Ілліча Гетьмана, який очолював виш у 1972-1981 роках.

DSC_6638

Керівник Тернопільського медуніверситету, професор Михайло Корда зустрівся з дружиною Івана Ілліча – Олександрою Гетьман – і запевнив у тому, що вона завжди може розраховувати на підтримку з боку ТДМУ.

IMG_3481

Окрім того, проректор з науково-педагогічної роботи, професор Аркадій Шульгай, голова профкому Петро Лихацький, декан стоматологічного факультету, доцент Світлана Бойцанюк і інспектор навчального відділу Анатолій Паламарчук поклали квіти до могили Івана Ілліча.