Меню Закрити

Відбудеться вшанування пам’яті видатного науковця і викладача ТДМУ – Юрія Коморовського

З перших днів заснування Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського його розбудовою займалася когорта науковців-ентузіастів, серед яких був і Юрій-Ростислав Теофілович Коморовський. Він народився 5 січня 1920 року в місті Сватобожице в Моравії (Чехія) в сім’ї вихідців з Тернополя.

Закінчивши в 1938 році гімназію в Тернополі, вступив на перший курс лікувального факультету Ягеллонського університету. У 1939-45 рр. він продовжив навчання у Львівському медичному інституті. Після закінчення ВНЗ здібного випускника залишили аспірантом на  кафедрі топографічної анатомії та оперативної хірургії. Успішно захистив дисертацію і був переведений на посаду асистента кафедри факультетської хірургії цього ж вишу. У 1957 році Юрій Теофілович був переведений до новоствореного Тернопільського медичного інституту, де очолив кафедру загальної хірургії, якою завідував до 1965 року, з 1965 по 1987 рр. – завідувач кафедри шпитальної хірургії, а з 1987 до 1999 рр. – професор цієї ж кафедри.

Непересічні педагогічні здібності дозволили Юрію Теофіловичу організувати зразковий навчально-виховний, лікувальний та науковий процес на кафедрах, які він очолював. Володіючи ювелірною оперативною технікою, досвідчений клініцист і хірург Ю.Т.Коморовський багато уваги приділяв підготовці молодої зміни хірургів. Він запропонував комплексну систему добору субординаторів-хірургів, починаючи з першого курсу за спеціальною програмою, що передбачала контроль і удосконалення психофізичних даних студентів з врахуванням індивідуальних особливостей людини.

Вдячні учні, які сьогодні також є видатними вченими і висококваліфікованими лікарями, з метою вшанування пам’яті свого наставника 14 травня цього року організовують низку заходів.

«У мене найтепліші спогади про свого вчителя, адже завдяки йому я обрав професію хірурга. З третього курсу ходив на ургентну хірургічну службу під час чергування клініки, потім проходив інтернатуру і субординатуру на базі клініки шпитальної хірургії, а також клінічну ординатуру. Був асистентом кафедри і під керівництвом Юрія Коморовського виконав кандидатську дисертацію. Це велика і порядна людина, яка завжди була патріотом рідного краю, а ще великий вчитель, хірург, науковець. Він зробив вагомий внесок у розвиток науки, працював віддано і безкорисливо. Для населення Тернопільщини Юрій Коморовський є народним професором, народним хірургом і народним лікарем. Він врятував не одне життя. Ми – його учні – зобов’язані увіковічнити пам’ять наставника, тому 14 червня відкриваємо меморіальну дошку в тому корпусі Університетської лікарні, де знаходилася клініка Юрія Коморовського. Також засідання Асоціації хірургів Тернопільщини буде присвячене його постаті. На заходи спеціально приїде головний хірург МОЗ України, голова Асоціації хірургів України, директор Національного інституту хірургії та трансплантології імені О.Шалімова, професор Олександр Усенко. Також візьмуть участь голови регіональних асоціацій Івано-Франківщини, Рівненщини, Львівщини, Чернівців, Житомирщини, Волині. 15 червня в день науки в ТДМУ планую виступити з доповіддю про розвиток ідей видатного науковця в працях його учнів», – розповів голова Асоціація хірургів Тернопілля, завідувач кафедри хірургії навчально-наукового інституту післядипломної освіти ТДМУ, професор Ігор Дзюбановський.

План заходів 14 червня 2016 року

12:00 – відкриття  меморіальної дошки професору Ю.Т.Коморовському на фасаді терапевтичного корпусу  КЗТОР «Тернопільська університетська лікарня»;

12:30- засідання ГО «Асоціація хірургів Тернопілля» (актова зала КЗТОР «Тернопільська університетська лікарня»).

Програма засідання:

  1. Розвиток ідей проф. Ю.Т. Коморовського в наукових працях його учнів. Доповідає проф. І.Я. Дзюбановський.
  2. Про пріоритетні напрямки діяльності Асоціації хірургів України. Доповідає Голова правління Асоціації хірургів України,  проф., О.Ю. Усенко.
  3. Правове врегулювання діяльності членів ГО «Асоціація хірургів Тернопілля». Доповідає завідувач кафедри медичного права канд. юр. наук  Н.М. Калинюк.
  4. Розпрацювання заходів на виконання резолюції ХХІІІ з’їзду хірургів України. Доповідають проф. Дзюбановський І.Я., проф. Максимлюк В.І.

Прес-служба Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського.