Науковець ТДМУ взяв участь у Міжнародній науково-практичній конференції «Актуальні питання судової медицини» (Білорусь)

5-6 жовтня 2016 року в Державному комітеті судових експертиз Республіки Білорусь (м. Мінськ) відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Актуальні питання судової медицини».

Сучасний Мінськ

Сучасний Мінськ

Головний корпус Державного комітету судових експертиз Республіки Білорусь (фото з офіційного сайту комітету: http://sudexpert.gov.by)

Головний корпус Державного комітету судових експертиз Республіки Білорусь (фото з офіційного сайту комітету: http://sudexpert.gov.by)

На форум прибули провідні фахівці, зокрема судово-медичні експерти (загалом 14 делегацій та понад 200 учасників), з Центрального апарату Комітету судових експертиз Республіки Білорусь і всіх його управлінь (Брестської, Вітебської, Гомельської, Гродненської, Мінської, Могильовської областей та Мінська), а також провідні вчені в галузі судової медицини та керівники судово-медичних служб Швейцарії, Литви, Латвії, Росії, Казахстану. Серед них були директор університетського центру судової медицини (Лозани-Женеви) prof., MD. Silke Grabherr; головний судово-медичний експерт Литовської Республіки Dr. Ромас Раудіс; директор Російського центру судово-медичної експертизи, головний судово-медичний експерт міністерства охорони здоров’я та соціального розвитку РФ, проф. А.В.Ковальов; директор Центру судової медицини міністерства юстиції Республіки Казахстан Ахметкалі Джардемов; директор інституту судових експертиз Московського державного юридичного інституту ім. О.Є.Кутафіна, проф. О.Р.Росинська; завідувач судово-токсикологічною лабораторією департаменту експертиз та досліджень Центру судово-медичної експертизи Латвійської Республіки Дайнис Трібіс; головний спеціаліст з судово-медичної експертизи департаменту охорони здоров’я Москви, завідувач кафедри судової медицини Російського науково-дослідного медичного університету ім. М.І.Пирогова, проф. Є.М.Кільдюшов; завідувач судово-гістологічною лабораторією департаменту експертиз та досліджень Центра судово-медичної експертизи Латвійської Республіки Валерій Трушус та ін.

Участь у форумі взяла також і делегація з України, до складу якої увійшли начальник Чернівецького обласного бюро судово-медичної експертизи, завідувач кафедри судової медицини та медичного правознавства БДМУ, проф. В.Т.Бачинський; д-р мед. наук, доцент кафедри судової медицини та медичного правознавства БДМУ І.Г.Савка; доцент цієї кафедри О.Я.Ванчуляк; начальник Житомирського обласного бюро судово-медичної експертизи, доц. В.М.Зозуля та завідувач курсу судової медицини ТДМУ, доц. В.В.Франчук.

Українська делегація (зліва направо: доц. О.Я.Ванчуляк, дмн. І.Г.Савка, доц. В.М.Зозуля, проф. В.Т.Бачинський, доц. В.В.Франчук) разом з Головним державним судово-медичним експертом Республіки Білорусь О.Ю.Овсіюком (в центрі, шостий справа) та колегами з Республіки Казахстан.

Українська делегація (зліва направо: доц. О.Я.Ванчуляк, дмн. І.Г.Савка, доц. В.М.Зозуля, проф. В.Т.Бачинський, доц. В.В.Франчук) разом з Головним державним судово-медичним експертом Республіки Білорусь О.Ю.Овсіюком (в центрі, шостий справа) та колегами з Республіки Казахстан.

Відкрив конференцію Голова Державного комітету судових експертиз Республіки Білорусь, генерал-майор юстиції А.І.Швед, який привітав учасників форуму, розповів про головні здобутки судово-експертної служби Білорусі та окреслив коло питань, назрілих в сучасній судовій медицині.

Президія конференції (в центрі ліворуч Голова Комітету судових експертиз РБ А.І.Швед, праворуч – Головний державний судово-медичний експерт РБ О.Ю.Овсіюк).

Президія конференції (в центрі ліворуч Голова Комітету судових експертиз РБ А.І.Швед, праворуч – Головний державний судово-медичний експерт РБ О.Ю.Овсіюк).

В останні роки організація та проведення в Республіці Білорусь усіх видів судових експертиз (в т. ч. – судово-медичних, як найбільш значимих серед них) зазнала глибокого і системного реформування. Для прикладу, в Україні різні види судових експертиз належать до компетенції різних державних органів влади (Мінюст, МВС, МОЗ), що ускладнює процедуру призначення та виконання таких експертиз і не може, з точки зору права, виключити неупередженість експертного висновку (що не припустимо для правосуддя та самої процесуальної суті експертизи, як незалежного і об’єктивного науково-практичного дослідження). Наприклад, у кримінальних справах, що порушуються проти лікарів у випадках неналежної медичної допомоги, призначається комісійна судово-медична експертиза. Ця експертиза виконується лікарями судово-медичними експертами, які разом із самими суб’єктами експертизи належать до одного і того самого відомства – МОЗ України. Тому, з правової точки зору, висновок експерта за таких обставин складно вважати об’єктивним абсолютно. В Республіці Білорусь ця проблема давно вирішена. Відбулось об’єднання всіх існуючих видів судових експертиз (в т. ч. – судово-медичної служби) у спеціально створений окремий комітет, який не залежить від жодного відомства і підпорядковується лише безпосередньо президенту країни. Одночасно проведено масштабне переоснащення експертних лабораторій, судово-медичних моргів, закуплена сучасна діагностична криміналістична техніка, проведена робота з підготовки професійних кадрів. Все це в сукупності призвело до вражаючих результатів. Сьогодні судово-медична експертна служба в Білорусі чи не найкраща на пострадянському просторі.

Надзвичайно змістовним став виступ у пленарному засіданні директора університетського центру судової медицини (Лозани-Женеви) prof., MD. Silke Grabherr, яка доповіла про сучасні досягнення у використанні візуалізуючих методів дослідження під час виконання судово-медичних експертиз. Цікавою, з демонстрацією новітніх наукових даних у галузі судово-медичної ідентифікації людських рештків, стала також презентація заступника директора з питань високотехнологічних досліджень Російського центра судово-медичної експертизи, проф. П.Л.Іванова «Современные технологии судебно-экспертного исследования ДНК».

Честь виступити у пленарному засіданні цього високого наукового зібрання мав також представник Тернопільського державного медичного університету – доц. В.В.Франчук, який представив доповідь на тему: «Судебно-медицинская характеристика случаев ненадлежащего исполнения профессиональных обязанностей медицинскими работниками». Відрадно зазначити, що цей виступ отримав схвальні відгуки фахівців, в т. ч. – іноземців, а Головний державний судово-медичний експерт Республіки Білорусь О.Ю.Овсіюк, підбиваючи підсумки конференції, окремо відзначив цю доповідь і запропонував об’єднати експертні зусилля білоруських і українських колег у випадках так званих «лікарських справ».

Доповідь доц. В.В.Франчука.

Доповідь доц. В.В.Франчука.

Того ж дня у холі Комітету відбулась виставка взірців сучасної криміналістичної техніки. Далі, для іноземних гостей організаторами була люб’язно надана можливість відвідати флагман світового виробництва важкої кар’єрної техніки – БЕЛАЗ (Білоруський автозавод).

У музеї трудової слави БЕЛАЗу.

У музеї трудової слави БЕЛАЗу.

Рекордсмен книги рекордів Гіннеса БЕЛАЗ 75602 ( вантажопідйомність в неймовірні 450 т.).

Рекордсмен книги рекордів Гіннеса БЕЛАЗ 75602 ( вантажопідйомність в неймовірні 450 т.).

Завершився перший день роботи конференції урочистим прийомом голови державного комітету судових експертиз РБ.

Другий день конференції був присвячений роботі в секціях:

  • загальна судово-медична і медико-криміналістична експертиза;
  • медична судово-генетична і судово-біологічна експертиза;
  • медична судово-хімічна експертиза;
  • медична судово-гістологічна експертиза.
Актова зала Комітету судових експертиз РБ (під час секційного засідання).

Актова зала Комітету судових експертиз РБ (під час секційного засідання).

Відбувся ще цілий ряд цікавих і змістовних доповідей фахівців з питань практичної судово-медичної експертної діяльності, наукові доробки багатьох з яких вже сьогодні можуть активно застосовуватись у судово-слідчій діяльності та сприяти у встановленні істини під час розслідування та судового розгляду кримінальних і цивільних справ.

Загалом конференція пройшла на високому організаційному і науково-практичному рівні, в теплій, товариській та колегіальній атмосфері. Цей науковий форум дозволив ознайомитись з новітніми досягненнями судово-медичної експертної практики та криміналістики, сприяв налагодженню ділових контактів з провідними науковцями в галузі судової медицини, надав можливість визначити пріоритетні напрямки наукових досліджень в умовах нашої держави, а саме головне – надав великий заряд позитивних емоцій від спілкування з професіоналами, досвідченими і талановитими спеціалістами однієї з найцікавіших галузей медичної науки – судової медицини.

Інформацію подав завідувач курсу судової медицини ТДМУ, доц. В.В.Франчук.